Holdet 2022 id/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Vordingborg Gymnasium & HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Hans-Henrik Pedersen, Simone Madsen
Hold 2022 id/a (1a id, 2a id, 3a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Dans - Les Lanciers
Titel 2 Opvarmningsprogrammer
Titel 3 Badminton - nye og klassiske idrætter
Titel 4 Golf - klassiske og nye idrætter
Titel 5 Jive
Titel 6 Grundtræning og grundtræningsprogrammer
Titel 7 Fodbold
Titel 8 Træningsprojekt x crossfit
Titel 9 Basketball
Titel 10 Stepaerobic
Titel 11 Eksamensrepetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Dans - Les Lanciers

Det skal ses som indlæringsfasen til Les Lanciers. Forløbet bliver fulgt op af repetition både i 2. og 3.g. Derfor kommer forløbet til at dække over ialt ca 10 moduler, og kvalificere derved til et eksamensforløb.

Indhold:
Dans med et kulturelt perspektiv, som de kan perspektivere til de andre danseformer de bliver introduceret for på Gym.

Fokus på samarbejde, teknik, præcision, bevægelsesformer. komparativt.

nt: 5
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opvarmningsprogrammer

Formål
Eleverne skal lære at lave et opvarmnings program til musik. (Forløbet bruges som opvarmning til det efterfølgende badminton-forløb)

Uddybning
Fysiologiske og mentale aspekter af et opvarmnings program gennemgås med eleverne.
Eleverne tilegner sig viden om opvarmnings programmets opbygning og musikvalg til øvelserne herunder tidtagning af musik og taktslag i musikken. Afprøvning af tests for opvarmningens effekt på styrke og smidighed.

I praksis skal eleverne lave et opvarmningsprogram af ca. 10 minutters varighed i flow (Eksklusive stræk). Programmet skal fremvises for klassen, som er aktive deltagerer i det. Alle fremvisere forventes at være aktive i fremvisning, instruktionsvirke og fejlretning på øvelser.

Produktkrav og evaluering
Hver gruppe afleverer en kort (1-2 sider) og præcis synopsis, indeholdende opvarmnings program med øvelser. Eleverne forbereder og fremføre på deres opvarmningsdag, og sikrer sig at ingen elementer eller kompetencer mangler, også selv om der skulle opstå sygdom i gruppen.

Evaluering
Klassen og lærerne giver konstruktiv kritik til den fremlæggende gruppe.

Kompentencemål
Eleverne arbejder med sociale kompetencer (samarbejde) og personlige kompetencer (konstruktiv kritik).
Træning af samarbejds kompetencen sker ved diskussion med grupperne omkring hver enkelt elevs rolle i gruppen og hvilke stærke og svage sider den enkelte elev har.
Ved konstruktiv kritik skal eleverne fremhæve positive dele før negative dele i opvarmningprogrammet. Kritikken skal være fremadrettet med løsningsforslag.

Materiale: PoverPoint samt kompendium: C-det er idræt ved Troels Wolf m. fl.
Hvorfor opvarmning. Zacho, Morten

Side 10-13 (4 s.) i kapitel 1 i Grundbog i idræt c Praksis og teori (udleveret som pdf-fil)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
til jeres opvarmningsprogrammer 21-04-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Badminton - nye og klassiske idrætter

Badminton og anaerob træning
Eleverne skal:
̶ gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
Udvalgte centrale begreber fra bekendtgørelsen der er særligt relevante for dette forløb:
̶ aktiviteter, der træner den fysiske kapacitet
̶ aktiviteter, der træner kropsbeherskelse og boldbeherskelse
̶ grundlæggende principper for træning
̶ basale natur- og sundhedsvidenskabelige samt

Kernestof:
Fysik:
- anerob træning: fx via trappetræning og sprintøvelser. Reaktionsøvelser.
Tekniske begreber:
- "Goddag-grebet": Den specielle fatning på ketcherne der danner udgangspunkt for slag. . Sving-buen/slyng sløjfe. Muligheden for at generere kraft via flere muskelgrupper i en kombineret bevægelse.
Fodstilling i de forskellige slag.
- Clear, Smash, baghånd, drop, lang serv samt svip-serv.
- Forholdet single/double spillet i regler og taktik:
- Spil-Centrum.-
- Opstilling i side/side og for/bag.

Fokus er på at tilegne sig de specielle tekniske færdigheder der skal til for at beherske en meget disciplinspecifik teknik, som er fremmede for de fleste elever.


Produkt: Drejebog til badminton
- Billedanalyse af egen teknik via at spillerne filmer hinanden.

Teori i forløbet:
- Side 79-86 (8 s.) i Grundbog i idræt c Praksis og teori (udleveret som pdf-fil)
- Udleveret side om badmintonregler i single/double (1 s.)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Golf - klassiske og nye idrætter

Forløbet sætter fokus på de specielle egenskaber der gør golf til en sportsgren.

Teknisk svær disciplin der indeholder følgende begreber/fokuspunkter:
- Stands (stilling ift. retning)
- Grip (hvordan man holder på udstyret)
- Sving (tilgangen til bolden, her er fokus på at holde venstre arm strakt)
- Afvikling af slaget.
- Putting, som en selvstændig del af spillet

Desuden er fokus på:
Regler
Point-systemet (Stablefort og slagspil)
Course-management. Bunker, green, fair-way
Det fysiologiske aspekt af golf, som en styrkesport og mentalsport.
Materialevalg. Vi har overvejende spillet med jern, men er også blevet introduceret til køller.

Vi har været ude af huset og spillet par-3 banen på Sydsjællands golfklub = 3 moduler.

Ns: 10
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Jive

Forløbet skal selvfølgelig ses inden for færdighedsområdet musik og bevægelse.

- aktiviteter, hvor der er fokus på sammenhængen mellem musik og bevægelse
- opnå kropsbevidsthed
̶  indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.

Specifikt vil undervisningen tage afsæt jive. Her skal eleverne kunne indlærer nogle grundlæggende figurer, samt sammensætte eget lille show i par.
Desuden vil vi op mod jul øve Les Lanchers, derved kan vi perspektivere.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Grundtræning og grundtræningsprogrammer

Grundtræningsforløbets formål er at introducere eleverne til fysisk træning dels som selvstændig disciplin, dels som overlappende til andre specifikke idrætsdiscipliner.

Eleverne opnår viden om basal træningsteori vedr. aerob træning (træning af kredsløbskondition), styrketræning (eksplosiv styrketræning, spændstighed, muskeludholdenhed) og forskellige principper for bevægelighedstræning. Desuden opnår eleverne viden om nogle af de fysiologiske tilpasninger, som forekommer efter en periode med forskellige træningsformer.
I forløbet udvælger eleverne i grupper et træningsområde (kredsløbskondition, styrketræning i form af enten muskeludholdenhed, eksplosiv styrke eller spændstighed, eller bevægelighedstræning). Efter valg af træningsområde planlægger og gennemfører eleverne et grundtræningsprogram af ca. 40 minutters varighed for resten af klassen. Programmet skal indeholde relevant opvarmning, træningsøvelser/intervaller målrettet fokusområdet, og en form for nedvarmning/udstrækning, etc.

Faglige mål:
- Opnå viden om specifikke træningsprincipper målrettet forbedring af det i gruppen valgte fokusområde.
- Kendskab til de fysiologiske tilpasninger, som sker efter en periode med specifik træning målrettet et bestemt fokusområde.
- Planlægge og gennemføre et grundtræningsprogram indeholdende specifikke og relevante øvelser/intervaller, etc., for fokusområdet.
- Kunne instruere klassen klart og tydeligt i det planlagte program
- Deltage aktivt (fysisk) under gruppens instruktion og gennemførsel af træningsprogrammet for resten af klassen.


Pensum:

Grundbog i Idræt C, praksis og teori:
Aerob træning (kredsløbskondition): s. 178-182
Styrketræning: s. 183-190 (målrettet den specifikke styrketræningsform)
Bevægelighedstræning: Grundtræningskompendium s. 13-15
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fodbold

Kernestoffet er:

Indhold:
Teknik: boldbeherskelse, inderside og vrist.
Taktik: spilbarhed, formationer. Reglernes betydning for spillet: regler adfærd og regler for off-side.
Fysik: betydningen af aerob og anerob træning. Træningsprincipper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt x crossfit

Eleverne har igennem dette forløb arbejdet med den nye- og klassiske idræt Crossfit sideløbende med, at eleverne har gennemført deres træningsprojekt. Eleverne introduceres gennem forløbet til crossfit som idrætsgren.

Eleverne introduceres i forløbet til målsætningstypen, præstationsmål, som de udarbejder i forbindelse med træningsprojektet. Eleverne udformer et individuelt træningsprogram målrettet ét af to mulige fokusområder, henholdsvis kondition eller styrketræning (kredsløbstræning eller muskeludholdenhed), ud fra relevant teori om træningslære.

I forløbet skal eleverne, ved forløbets start og slut, have testet deres kondition ved en Andersen test (løbetest) og muskeludholdenhed ved en Fight-Gone-Bad test (Burpees, Armhævninger, Airsquats, Atomic situps - 1 min med så mange gentagelser som muligt).
Eleverne skal gennem forløbet selv træne udenfor skoletid, mens de i idrætsmodulerne laver Crossfit træninger i forskellige afskygninger.  

Faglige mål (teoretiske):
- Eleverne skal gennem forløbet kunne planlægge, udforme, beskrive og følge et længerevarende individuelt træningsprogram målrettet forbedring indenfor enten kondition eller muskeludholdenhed med afsæt i relevant teori
-Eleverne skal gennem forløbet kunne reflektere over/diskutere mulige forklaringer på ændringer i deres individuelle præstationsevne ud fra deres testresultater ved træningsprojektets start- og sluttest
- Eleverne skal gennem forløbet opnå kendskab til Crossfit som idrætsgren, herunder hvor Crossfit stammer fra, hvornår man er 'crossfit' og kunne reflektere over/diskutere, hvorvidt Crossfit er mere skadesfremkaldende end andre idrætsgrene

Faglige mål: (praktiske):
- Gennem forløbet opnår eleven kendskab til grundlæggende bevægelsesmønstre i Crossfit: det knædominante, det hoftedominante, det vertikale træk, det horisontale pres og det horisontale træk
- Gennem forløbet skal eleven kunne genkende ovennævnte bevægemønstre i praktiske øvelser
- Gennem forløbet skal eleven kunne udføre mindst én øvelse indenfor hvert bevægemønster teknisk korrekt
- Eleverne opnår gennem forløbet kendskab til teknikken i squat, goodmornings, bend over row, skulderpres, push-ups og KB-swings og kunne fejlrette andre.
- Eleverne skal gennem forløbet opnå viden til at kunne sammensætte en alsidig WOD (workout of the day), hvori der indgår flere forskellige bevægemønstre

Pensum i forløbet:
- crossfit kompendium (4 sider)
- s. 168-190 (kapitel 13) I Van EE, Kristensen & Wolff (2018). Grundbog i Idræt C - Praksis og teori. (udleveret som PDF)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 9 Basketball

I dette forløb har eleverne arbejdet med boldspillet Basketball. Forløbets indehold og faglige mål er:

Der er gennem forløbet arbejdet med tekniske elementer:
- afleveringer: to hånds brystaflevering, studsaflevering og en-hånds-push aflevering
- gribeteknik: gribeteknik med to hænder (skåle form)
- pivotering
- standsninger: 1-2 standsning og jumpstop (m/u pivotering og både efter dribling og modtaget aflevering)
- driblinger: kontroldriblinger med begge hænder, cross-over driblinger og speed driblinger
- introducerende kendskab til lay-up afslutning

Der er gennem forløbet arbejdet med taktiske elementer:
- Angreb: bevægelse uden bold herunder cut-bevægelser (V-cut og back door cut) og screeninger
- Forsvar: spilforståelse i forhold til forsvar med fokus på personlig opdækning samt kendskab til slide teknik

Det færdige spil (3 mod 3 på 1 kurv):
- Teknisk og taktisk kunne udnytte holdets styrker under forskellige forhold
- Spillets forløb og grundlæggende regler (så eleverne kan lede en kamp)

Teori i forløbet:
- Angrebsteknikker af Jesper W. Sørensen (1s.)
- 3 mod 3 basketball af Jesper W. Sørensen (1,5 s.)

Videoer i forløbet:
Lay up teknik
https://www.youtube.com/watch?v=Fft38-F17Ys
Screeninger
https://www.youtube.com/watch?v=CTnSABsyzIE
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 10 Stepaerobic

Eleverne har i dette forløb arbejdet med stepaerobic, der er indenfor området musik og bevægelse.

De overordnede mål med forløbet er, at eleverne opnår erfaring med aktiviteter, hvor der er fokus på sammenhængen mellem musik og bevægelse. Desuden skal eleverne opnå øget kropsbevidsthed (kropsbeherskelse), og opnå erfaring med at indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer. Dette sker ved at lade eleverne være kreative og finde på deres egne serier, hvor de derigennem arbejder med forskellige kropslige udtryk.

Eleverne introduceres til stepaerobic, hvor der i forløbet er fokus på at bevæge sig i takt til musikken (rytmeforståelse) med et flow uden krav om at armene inddrages i alle step. Eleverne introduceres til og arbejder gennem forløbet med forskellige trin/bevægelser herunder disse trin fra undervisningen: Basic, Basis over steppen, Single knee, Step touch, Hasecurl, triple knee, V-step, A-step, flyv step, L-step, Boks og spark, Lunge bagud, Pause step, Hink over step og Jorden rundt

Senere i forløbet skal eleverne selv udvælge forskellige trin, som de i grupper arbejder med og laver til en serie (2 blokke af 4x8 takter). Denne fremvises for resten af klassen, hvor eleverne også skal undervise klassen i deres serie.

Faglige mål: (tekniske)
- Bevæge sig i takt til musikken (herunder at opretholde flow og rytme)
- Nedbryde, opbygge og sammensætte trin til en koreografi/serie
- Forstå og anvende symmetri i serie (serien designes så den først starter med højre ben som startben og derefter med venstre ben som startben)
- Kreativitet i opbygning af egen serie

Faglige mål: (teoretiske)
- Eleverne opnår viden om aerobics historie
- Eleverne opnår viden om stepaerobic som aerob træningsform samt ved hvilken intensitet stepaerobic trænes på, dette gennem anvendelse af pulsmålere

Teoretisk pensum (udleveret som PDF):
- Hvad er aerobic af Linda Holm-Rasmussen (1. s)
- Opbygning af serie af Linda Holm-Rasmussen (1. s)
- Aerobic-betegnelser (1. s)
- Side 180-182 (3 s.) i Grundbog i idræt c Praksis og teori (udleveret som pdf-fil)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 11 Eksamensrepetition

Eksamensrepetition

Ultimate:

Faglige mål:
- baghåndskast (og baghåndsgrebet)
- kendskab til forhåndskast (og forhåndsgrebet)
- kendskab til overhåndskast/upside-down kast
- gribeteknik: gribeteknik over og under skulderen (krabbegribning) og pandekagegribning
- pivotering
- kunne udføre cut-bevægelser (både i med- og modløb)
- udvise taktisk spilforståelse i forhold til forsvar med fokus på personlig opdækning og angreb i forhold til gennembrudsspil og herunder bevægelser i frie områder
- Udvise forståelse for spillets forløb og grundlæggende regler samt teknisk og taktisk forståelse for, at kunne udnytte holdets styrker under forskellige forhold
-  Eleverne introduceres til/opnår basal viden om ultimates historie og fysiologien i ultimate
- Eleverne opnår viden om ultimatespillets regler samt spirit of the game (herunder at eleverne skal samarbejde, da der ikke er nogen dommer)

Opvarmningsprogrammer:

Faglige mål:
- Kendskab til viden vedr. de fysiologiske og psykologiske effekter af at gennemføre opvarmning
- basalt kendskab til tælling af taktslag i 4/4 dele musik
- planlægge, udvikle, afprøve og gennemføre et formelt opvarmningsprogram målrettet kredsløb, bevægelighed, styrke og udspænding
- kunne udføre bevægelserne, så der er sammenhæng ml. musik (takt/stemning) og bevægelser

Badminton:

Faglige mål:
- basalt kendskab til benarbejde
- kendskab til korrekt slagteknik i grundslagene baghånd, clear, drop og smash, herunder også baghånds- og forhåndsgreb på ketcheren
- kendskab til spilcentrum
- bekendtskab med begreberne svingsløjfe og centralbevægelse
- basal viden om hhv. double og single


Basketball:

Faglige mål:
- afleveringer: to hånds brystaflevering, studsaflevering og en-hånds-push aflevering
- gribeteknik: gribeteknik med to hænder (skåle form)
- pivotering
- standsninger: 1-2 standsning og jumpstop (m/u pivotering og både efter dribling og modtaget aflevering)
- driblinger: kontroldriblinger med begge hænder, cross-over driblinger og speed driblinger
- introducerende kendskab til lay-up afslutning
- udvise taktisk spilforståelse i forbindelse med angrebsspil, herunder at kunne bevæge sig uden bold samt kendskab til cut-bevægelser (V-cut og back door cut) og basalt kendskab til screeninger
- udvise taktisk spilforståelse i forbindelse med forsvarsspil med fokus på personlig opdækning samt kendskab til slide teknik
- udvise forståelse for spillets forløb og grundlæggende regler (3 mod 3 på 1 kurv) samt teknisk og taktisk forståelse for, at kunne udnytte holdets styrker under forskellige forhold
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer