Holdet 2023 DA/p - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Vordingborg Gymnasium & HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Jens Heiberg Plovdrup, Selle Liv Mikkelsen
Hold 2023 DA/p (1p DA, 1p puljetid DA, 2p DA, 2p puljetid DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Danskfagets teori og metoder
Titel 2 Nyhedsformidling og fake news
Titel 3 Hævn som litterært motiv
Titel 4 Reklamer
Titel 5 Talen som genre
Titel 6 Facework, fiktion og fiktionalisering
Titel 7 Computerspil - de nye mediefortællinger
Titel 8 Fra oplysning til det moderne gennembrud
Titel 9 Krop, køn og eksistens
Titel 10 Graphic Novels

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Danskfagets teori og metoder

Dette forløb giver et kort omrids af danskfagets centrale termer samt metodiske læsninger. Forløbet følger Håndbog i dansk og den sideløbende analyse af Naja Marie Aidts "Som englene flyver".
Af danskfaglige begreber præsenteres:
Motiver
Temaer
Konflikt
Tid
Miljø
Personkarakteristik
Fortællerkarakteristik
Komposition
Fremstillingsformer (scenisk, panoramisk).

Af metoder præsenteres:
Den læserorienterede metode
Den nykritiske metode
Den biografiske metode
Den strukturalistiske metode
Den psykoanalytiske metode
Den socialkritiske og ideologikritiske metode

Materialer:
Naja Marie Aidt "Som englene flyver" 7 NS
Jan Sonnergaard "Sex" 7 NS
Naja Marie Aidt "Torben og Maria" 6 NS
Caspar Eric "7/11" (uddrag) 4 NS
Klaus Rifbjerg "Et kys" 4 NS
"Ramund var sig en bedre mand" (folkevise) I: https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/o-r/ramund-var-sig-en-bedre-mand 4 NS.
Tom Kristensen "Angst" (1930) 1 NS.
Håndbog til dansk. Systime, 2017 pp. 38-70, 87-99

I alt: 79 NS.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Nyhedsformidling og fake news

Primært fokus: Medier.  Sekundært fokus: Sprog.

Formål:
I dette forløb arbejder vi med nyhedsgenren og fokuserer især på falske nyheder.
Forløbet indledes med en oversigt over klassiske avistyper, samfundsområder og nyhedskriterier samt journalistiske idealer.
Herefter arbejder vi med kilder samt vinkling og undersøger i forlængelse af dette public service-begrebet.
Vi læser og analyserer et uddrag fra Orwells klassiker 1984, hvor vi fokuserer tematisk på, når myndigheder/stater manipulerer og misinformerer. Dette kobles til færden på nettet samt ekstreme grupperinger og hadefuld tale via arbejde med "Nettets vildveje" kap. 1, 2, 3 og 4.
Eleverne skal selv afprøve deres evner til at misinformere og sprede falske nyheder ved at spille spillet Bad News. Her retter vi opmærksomheden på, hvordan man kan genkende de falske nyheder.
Vi afslutter forløbet med at se og analysere dokumentarfilmen ”Løgnefabrikken – de falske nyheder fra Rusland”. Her arbejder vi med begreber til dokumentaranalyse og eleverne skal sammenholde informationerne med den viden de har opbygget om nyheder og falske nyheder i forløbet.


Materialer:


H. C. Andersen: Eventyr 52: Det er ganske vist! (1852)
https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/det_er_ganske_vist

Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier, 1. udgave 1. oplag, 2015, Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s
s. 199-200: Avistyper
s. 201-203: Samfundsområder
s. 203-204: De 5 nyhedskriterier
s. 207: Kilder
s. 208: Vinkling
s. 217-218: Nyhedstrekanten
s. 223-227: Dokumentarfilm og Mockumentary

Pressenævnet
https://www.pressenaevnet.dk/ (besøgt 14.08.2019)

Hvad er Public Service?
https://www.youtube.com/watch?v=wZTsFS-yOxs (Journalistikken i samfundet, Danmarks medie- og journalisthøjskole, besøgt d. 22. oktober 2023).

Hvad er public service og god offentlighed?
https://www.youtube.com/watch?v=jSMx1S3Xuqs (Journalistikken i samfundet, Danmarks medie- og journalisthøjskole, besøgt d. 22. oktober 2023).

Trish Regan: Full video about the Venezuela/Denmark comparison
Offentliggjort den 17. aug. 2018 af Lasse Burholt
https://www.youtube.com/watch?v=pSFfTG42Jl8 (besøgt 23.11.2023)

Fox News Tried Going After Denmark. Big Mistake. | NowThis
Offentliggjort den 16. aug. 2018 af NowThis News
https://www.youtube.com/watch?v=JXecLXlzEXE (besøgt 14.08.2019)

George Orwell 1984 (uddrag) kap. 4

"Nettets vildveje" I: Medierådet for børn og unge: https://www.medieraadet.dk/medieradet/temaer/nettets-vildveje
kap. 1-4 pp. 6-57 (51 NS)

Løgnefabrikken - de falske nyheder fra Rusland
Instruktion: Jakob Gottschau
PROGRAM SENDT: DR2,16. januar 2019
PRODUKTION: DANMARK, 2018

Fagtermer:
Nyhedskriterier
Vinkling
Nyhedstrekanten
Kilder
Fake News
Propaganda
Radikalisering
Algoritme
Filterbobler
Ekkokammer
Polarisering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Hævn som litterært motiv

I dette temaforløb skal vi arbejde med hævn som motiv for at sætte handlingen i gang eller som forklaring på personernes handlemønstre.
I skal kunne forklare, hvad hævn er, og hvordan det i historisk perspektiv har sat sit præg på os mennesker i forhold til lov og orden.
Ud over at kunne identificere hævnmotivet skal I også kunne forklare begreber som selvtægt, lov, orden, krænkelse, æt (familie) og ære samt æresdrab.

Materialer:
Ebbe Skammelsøn (folkevise). 7 NS.
Sys Bjerre "Malene" (2008) 1 NS.
G.R.R. Martin A Game of Thrones (1996) bd.1. Gyldendal, 2011. pp. 16-24 (scenen, hvor Bran overværer Eddark Stark henrette en formodet desertør). 12 NS.
Ravnkels saga 24 NS (værk 1).
Anders Thomas Jensen Retfærdighedens ryttere (spillefilm) 111 min. 2020 (værk 2). 46 NS.
Robert Zola Hævnen som kunstnerisk motor (2013) 3 NS.

NS i alt: 93

Fagtermer:
Syrebadsteknik
Friprosateori
Bogprosateori
Komposition
Konflikt
Narrativt forløb
Set up, pay off
Nid
Ære
Hævnmotiv
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Reklamer

I dette forløb er der blevet arbejdet med reklameanalyse i billeder og film ved fokus på en semiotisk læsning. Der er blevet fokuseret på begreberne: denotative niveau, konnotative niveau og lingvistiske niveau i reklamerne. Disse udgør tilsammen reklamens indkodning, som det er muligt for den intenderede modtager at afkode.
Der er ligeledes blevet arbejdet med kommunikationsanalyse og niveauer i kommunikationsanalysen ift. afkodning, her i særdeleshed det, Eco kalder encyklopædisk kompetence: 1)valg af sprog, 2)leksikalsk viden, 3)stilistisk arv og 4)geografisk indsnævring.

Der er ydermere blevet arbejdet med reklamers retorik og modlæsning i forhold til ideologikritik ud fra Gender Adds Project: http://www.genderads.com

Arvesynden (4) 44 min. National Geographic, 2017 (dokumentar om sex i reklamer).

Materialer:
Hansen, Kim Toft "Reklame - tegn, kultur og overtalelse" kap. 9 I: Lauridsen, Palle Schantz og Svendsen, Erik (red.) Medieanalyse. Samfundslitteratur, 2015. pp. 179-196. NS: 18.

Fagtermer:
Indkodning
Afkodning
Kommunikationsmodellen
Ideologikritik
Semiotik (tegnlære)
Denotativt niveau (det sete)
Konnotativt niveau (det betydningsskabende)
Lingvistisk niveau (det sproglige)
Encyklopædisk kompetence
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Talen som genre

Forløbet giver en grundlæggende indføring i retorik og argumentation med udgangspunkt i autentiske taler.

Materialer:
Det sproglige i dansk s. 39-51
Genrer i dansk: Taler s. 7-34 og 49-59 - s. 47 som forside
Ordet fanger https://www.youtube.com/watch?v=i6Frfi66bqE (dokumentar, værk 3)
Danskernes Akademi: Bag om folkestyret (mit cfu) [skirftsprog/talesprog]

Taler:
Martin Luther King "I Have a Dream" (uddrag)
Ronald Reagan "Tear Down This Wall"
Christian X "Tale til Danmarks Befrielse"
Nelson Mandela "Indsættelsestale" (uddrag)
Jens Stoltenberg "Mindetale efter angrebene på Utøya i Oslo Domkirke" https://www.dansketaler.dk/tale/jens-stoltenbergs-mindetale-efter-angrebene-paa-utoeya (norsk tekst)
N.F.S. Grundtvig "Tale til Grundlovsdag på Marielyst Højskole 1868"

Fagtermer:
Toulmins model (simpel)
talesprog/skriftsprog
kommunikationsmodel
fiktion/nonfiktion
stilistik (troper, rytme, figurer) + de 5 stilkvaliteter
komposition
appelformerne
Billedskemaer
Denotation
Konnotation

Normalsider: 49
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Facework, fiktion og fiktionalisering

I dette forløb arbejder vi med Goffmans teori om Facework, som vi applicerer på Casper Christensen og Frank Hvams "Klovn". Derudover undersøger vi nyere dansk litteratur, hvor der arbejdes med dobbeltkontrakten og udlægningen af selvet.

Materialer:
Katrine Quorning "Fiktionalitet - et arbejdshæfte" (produktionshæfte til produktionsspeciale). Aarhus Universitet 2013. 33 NS.
Søren Kristiansen "Erving Goffman - Hverdagslivets rollespil" I: Jacobsen og Kristiansen (red.)  Hver dags livet - sociologier om det upåagtede. Hans Reitzels forlag, 2014. 27 NS.
Karlsen & Villadsen "Har Casper Christensen og Frank Hvam læst Goffman? - om rollekompetence, kvindemoral og kynisk fornuft." Dansk sociologi nr. 3/19 årgang 2008. 21 NS.
Glenn Bech: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet. Gyldendal, 2022.  7 NS.
Naja Marie Aidt: Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage. Carls bog (uddrag). Gyldendal, 2017. pp. 23-32, 131-133 & 139-142. 7 NS.
Knud Romer "Den som blinker er bange for døden". Romanværk. 182 NS (værk 4)

Andet:
Afsnit af TV-serien "Klovn". Afsnit 1, sæson 1: "5-årsdagen", Afsnit 3, sæson 2: "London Kashmir"
Klovn - The Movie. (værk 5)
Helene Susanne Apelt "Om selvfremstillingen som litterær erindringsstrategi i Den som blinker er bange for døden" (speciale) uddrag. 38 NS.

Total NS: 308


Begreber:
Face
Front
Indtryksstyring
Rammer
Hold
Frontstage
Backstage
Fiktionalisering
Fiktionskontrakt
Faktakontrakt
Dobbeltkontrakt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Computerspil - de nye mediefortællinger

Dette forløb undersøger computerspil, herunder deres særkendetegn, og deres forbindelse til narrativitet.



Materialer:
Bo Walther Kampmann "Computerspil og de nye mediefortællinger". Samfundslitteratur, 2012. pp. 39-67.  30 NS.
Marc Cavazza and David Pizzi "Narratology for Interactive Storytelling: A Critical Introduction". 12 NS.
(red. Hjarvard) MedieDK Nyheder, medier og spil pp. 97-111. 15 NS.
Dokumentar: The Remarkable Life of Ibelin (dir. Benjamin Ree). Norwegian Film Institute & Netflix, 2024. 1t 43 min.



Begreber:
Felter
Værdier
Mål
Regler
Gameplay
Gameworld
Quests
Action, strategy, adventure
Mechanics
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fra oplysning til det moderne gennembrud

Forløbet fokuserer på de tre litteraturhistoriske epoker oplysningstiden, romantikken og det moderne gennembrud med et fokus på tekster, der har kvinder som omdrejningspunkt.

Primært fokus: Litteratur. Sekundært fokus: Sprog.


Jean Jacques Rousseau af En ensom vandrers drømmerier (1782)  3 NS.
Schack von Staffeldt "Ved søen" (1804) 1 NS.
Adam Oehlenschlager "Guldhornene" (1803) 3 NS.
Grundtvig "Danmarks trøst" (1820) 2 NS
St. St. Blicher Sildig opvågnen (1830) 17 NS (værk)
Thomasine Gyllembourg "Den lille Karen" (1830) 12 NS
George Brandes af Indledning til hovedstrømninger (1872) 3 NS.
Bjørnstjerne Bjørnson En handske (uddrag, drama) I: Samlede værker, femte bind, Gyldendal, 1911 pp. 107-109. 4 NS (norsk).
J. P. Jacobsen "To verdener" (1879) 4 NS.
Henrik Pontoppidan "Nådsensbrød" (1887) 5 NS.
Amalie Skram "Karens jul" (1885) 4 NS.


Øvrigt materiale:

1800-tallet på vrangen (7) "Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral" DR2, 2007. 39 min.
1800-tallet på vrangen (6) "Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner". DR2, 2007. 39 min.
Platons hulelignelse https://www.youtube.com/watch?v=K-78YRArwBs. Nasjonal digital læringsarena, 2020. (Norsk tekst).


I alt: 54 NS.

Fagtermer:
Romantik
Universalromantikken
Romantisme
Nyplatonisme
Oplysningstid
Det moderne gennembrud
Realisme
Idealisme
Socialhistorisk læsning
Strukturalisme
Hermeneutik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Krop, køn og eksistens

Forløbet tager udgangspunkt i Lise Andersens teori om negative kvindefremstillinger - Femme Fatale - i litteraturen. Vi tager teorien og overfører den på værker, der ikke ligger inden for Andersens periodeinddeling og undersøger deres syn på krop og køn, her særligt kvindekønnet.


"To søstre" (Folkevise) 1 NS.
Hr Bøsmer i Elverhjem (Folkevise) 3 NS.
Holberg "Indledning til "Zille Hansdatters forsvarsskrift for kvindekønnet" l. 1-64 (1722) 2 NS
Oehlenschläger "Oldingen ved Werthers grav" (1803) 2 NS
H.C. Andersen "Skyggen"
Haruki Murakami “Om at møde den 100% perfekte pige en smuk aprilmorgen” (2010) 4 NS
Johannes V. Jensen af “Sevilla” I: Intermezzo (1899). 7 NS
Martin Andersen Nexø "Lønningsdag" (1900) 3 NS.
Tom Kristensen “Nat i Berlin” (1921) 1 NS
Martin A Hansen "Agerhønen" (1947) 4 NS
Peter Seeberg “Forsinkelse” (1962) 3 NS
Karen Blixen "Ringen".                     8 NS
Cecilie Lind Pigedyr (uddrag) (2022) pp. 88-97, 146-151.  20 NS
Liv Helm Med hjertet i hånden (uddrag) (2024) pp. 119-133, 138-141, 170-173. 22 NS
Inger Christensen "Sommerfugledalen" (1991) 15 NS (Digtsamling værk 6)



Sekundære materialer:
Lise Præstegaard Andersen Det fatale køn. DLF, 1992. pp. 8-31. 21 NS.

Total: 124 NS.


FAGBEGREBER:
Dekonstruktion
Femme Fatale
Typeteori (type 1, type 2 og type 3, Madonna, Havfrue/hore, Judith)
Ekspressionisme*
Eksistentialisme*
Konfrontationsmodernisme*
*** Der er naturligvis flere perioder repræsenteret i materialet, men det er disse -ismer og perioder, vi fokuserer på. De øvrige tekster læses "kun" som udtryk for kønstanker og eksistentialisme og i et forsøg på typologisering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Graphic Novels

Vi læser og analyserer graphic novels, hvor vi fokuserer på billedanalyse, sprog og narrativitet. I forløbet kommer vi ind på det sproglige, det mediemæssige og det litterære stofområde.


Materialer:
Art Spiegelman - MAUS. En overlevende fortæller. Politisk revy København, 1987. pp. 1-6, 9-23, 71-93.  43 NS
Thomas Thorhauge Graphic Novels. Struktur, stil, streg. Dansk i dybden. Gyldendal, 2010. pp. 2-25. 24 NS.
Analyse af billedmedier - en introduktion. pp. 192-196. 5 NS
Kirkman & Moore The Walking Dead - Til døden os skiller. Bind 1. 56 NS.

Normalsider: 128

Andet:
Selvlæste graphic novels (romanværk)

Fagtermer:
Handling
Layout
Fortælleteknik
Stil
Ramme
Tableau
Dynamiske billeder
Statiske billeder
Closure
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer