Holdet 2vz En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Vordingborg Gymnasium & HF
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Christian Romme Vaupel, Maria Sieverts
Hold 2024 En/vz (1vz En, 1vz puljetid En, 2vz En, 2vz puljetid En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Evil
Titel 2 Utopia, Dystopia & Orwell's "Animal Farm"
Titel 3 Behind Bars
Titel 4 The Great War
Titel 5 Jamaica
Titel 6 Cli-fi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Evil

Et forløb om temaet “Evil”, hvor der læses videnskabelige artikler, poesi, sangtekster, noveller og romanuddrag under overskrifterne "structural/systemic evil" og "Bad or Mad?".

Fiction:
- Abel Meeropol: “Strange Fruit”, poem, 1937.
- Elizabeth Jennings: “Warning to Parents”, poem, 1964.
- Alice Walker: “The Flowers”, short story, 1973.
- Bret Easton Ellis: “American Psycho”, excerpt "Killing Child at Zoo" from novel, 1991.
- Nick Cave (feat. Kylie Minogue): “Where the Wild Roses Grow”, song, 1995.

Non-fiction:
- Sean Spence: “Bad or Mad”, article, New Scientist, 2004.
- Bret Easton Ellis: "American Psycho", Book Club article, The Guardian, 2010
- Steve Taylor: "The Real Meaning of 'Good' and 'Evil'", Psychology Today, 2013
- Paul Bracchi: "The police were sure James Bulger's ten-year-old killers were simply wicked. But should their parents have been in the dock", The Daily Mail, 2010

Dokumentarfilm:
Gerry Troyna: Uddrag fra dokumentaren "Unforgiven - The Boys That Killed James Bulger", https://www.facebook.com/watch/?v=796208075175161

Film:
- John Crowley: "Boy A", 2009

Grammatik:
- Navneord
- Genitiv
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Utopia, Dystopia & Orwell's "Animal Farm"

Et forløb om utopier og dystopier med udgangspunkt i George Orwells værk "Animal Farm". Den historiske kontekst er den russiske revolution og ideologien bag denne. Der arbejdes også med andre dystopiske fiktive værker. Undervejs repeteres analysebegreber for fiktion, men også for non-fiktion i forbindelse med analyse af Old Majors (fiktive) tale fra Animal Farm, kap.1.

Kernebegreber:
- Allegory, novella, political satire, fable, utopia/dystopia, dystopian fiction, totalitarian regimes, socialism, communism, equality/inequality, oppression, power hierarchies, class system, revolution, tyranny, scapegoating. rituals, traditions

Fiktion:
- Auden, W.H.: "Epitaph of a Tyrant"
- Jackson, Shirley: "The Lottery"
- Orwell, George: "Animal Farm"
- Slesar, Henry: "Examination Day"

Film:
- "Animal Farm" - tegnefilm fra 1954 (CIAs indblanding i finansieringen af denne blev diskuteret)

TV-serie:
- Black Mirror: episoden "Nosedive"

Grammatik:
- Verbaltider
- Adjektiver
- Adverbier
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 3 Behind Bars

Hvad gør det ved et menneske at sidde i fængsel?

Dette undersøger vi i emnet Behind Bars, hvor eleverne, gennem arbejde med fiktion og nonfiktion får indblik i hvordan livet som indsat i det amerikanske fængselssystem fremstilles i forskellige teksttyper og genrer.

Vi arbejder med de menneskelige konsekvenser ved langvarig indespærring, herunder oplevelsen af diskrepans mellem forbrydelse og straf. Vi forholder os til systemisk racisme og ”prison industry” med overrepræsentationen af afroamerikanere i de amerikanske fængsler og med påstanden om, at indsatte i nogle amerikanske fængsler lever nærmest som slavegjorte (f.eks. i forhold til tvangsarbejde).

Vi arbejder kontinuerligt med hvordan livet i fængsel fremstilles med forskelligt fokus i forskellige genrer, som dokumentar, fiktionstekster, spillefilm og sangtekster
Overordnet er formålet med forløbet, at eleverne gennem arbejdet med materialet skal få en forståelse af hvordan livet i fængsel præsenteres i udvalgte sammenhænge og undervejs kan danne – og videreformidle - en holdning om de grundlæggende problematikker.

Materiale:
- Jarret, Christian: How prison changes people, BBC, 2018 (artikel)
Tilgået 2/2-24 via: https://www.bbc.com/future/article/20180430-the-unexpected-ways-prison-time-changes-people (2 s.)

- Edgerton, Michael,  “What Is Forty Five Years of Your Life Worth”, Let Me Tell You, 2022 (Personal essay) (2 s.)
Tilgået 3/12-24 via: https://letmetellyoumi.org/what-is-forty-five-years-of-your-life-worth-by-michael-edgerton/

- Doleac, Jennifer: What Republicans and Democrats Get Wrong About Crime, The New York Times, Dec. 7, 2024, Guest Essay
Tilgået 10/8-25 via: https://www.nytimes.com/2024/12/07/opinion/crime-prison-police-republicans-democrats.html

- DuVernay, Ava: 13th, Netflix, 100 min, 2016 (dokumentarfilm) (15 s.)

- Cash, Johnny: “Folsom Prison Blues”, 1957 (sang) (1 s.)

- 2Pac: “16 on Death Row”, 1997 (sang) (2 s.)

- 2Pac digt: “the Rose That Grew From Concrete” (digt) (1 s.)

- Spielberg, Steven: Shawshank Redemption, 1994 (spillefilm) (15 s.)

- fees in jail https://www.nytimes.com/video/opinion/100000009730762/jail-fees-mass-incarceration.html (tilgået 15/9-25) (video) (1 s.)

Andet:
Vi arbejder løbende med grammatik og sproglig præcision – både skriftligt, via vejledning i skrivefaser og formativ feedback, og mundtligt.
Vi arbejder med de relevante fagbegreber til fiktion og nonfiktion og med et emnespecifikt ordforråd. Vi laver kommunikative tasks indenfor emnet.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 The Great War

The Great War – life and death through a British lense

I dette forløb har vi arbejdet med Første Verdenskrig med primært fokus på krigens udtrykt i digte. Indledningsvis har eleverne kort arbejdet med krigens betydning for den teknologiske- og samfundsmæssige udvikling samt fået en kort introduktion til krigens rammer. Derefter arbejde vi med propaganda og dennes betydning for folkestemningen og unges mænd valg om at melde sig til tjeneste. Efterfølgende dykkede vi ned i ”the trench experience” og ”homecoming” som to faser af den litterære skildring af krigen. Afslutningsvis har vi arbejdet med ”the homefront” og kigget på krigen gennem kvindernes øjne.
Eleverne skal kunne relatere det læste materiale til de forskellige faser vi har arbejdet med i forløbet, og formidle dette med brug af emnerelevante gloser.
Vi har arbejdet både med fiktion og nonfiktion i forskellige genrer og udtryk. Vi har haft særlig fokus på digtanalyse og dokumentaranalyse. Eleverne har desuden haft talking-sessions i grupper omkring digtet ”Dulce et Decorum est”.

Baggrund:
BBC, 2018: How did WW1 change the world? (3.)

BBC, 2018: What is propaganda? Tilgået via
https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/zhw3jhv#z8wpp4j (sep.2025) (1 s.)

Artikel: Brecknell, Margaret: The controversial legacy of Leicester-born poet Jessie Pope
Leicester Gazette, 12 November 2023 (3 s.)

Materiale:
Dokumentar:
Jackson, Peter: They Shall not Grow Old, 2018 (15 s.)
Kortfilm: (1 s.)
The Poetry Foundation: Three World War 1 Poems, 2018 (varighed 8 min)
https://www.poetryfoundation.org/video/148314/three-world-war-i-poems-commemorating-the-centenary-of-the-armistice (tilgået 25/8-25)

Digte:
Allen, Marian:
-The Wind on the Downs (1917) (1 s.)
McCrae, John:
-In Flanders Fields (1915)
Owen, Wilfred:
- Dulce et decorum est (1917-18) (1 s.)
- Disabled (1917) (2 s.)
Pope, Jessie:
- the Call (1915) (1.s)
- the knitting song (1915) (1.s)
Sassoon, Siegfried:
- The General (1917) (1.s)
- Does it Matter? (1918) (1.s)

Thomas, Edward:
-The Owl (1915) (1.s)

Romanuddrag:
Barker, Pat: Regeneration Trilogy, 1991 (kap 1+2), Penguin Books, 2014


Supplerende materiale:
Breve fra fronten: https://www.nationalarchives.gov.uk/education/resources/letters-first-world-war-1915/
Intro til S. Sassoon: https://www.poetryfoundation.org/poets/siegfried-sassoon
Resume af Regeneration: https://letterpressproject.co.uk/inspiring-older-readers/2024-05-22/regeneration
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Jamaica

Jamaica

I dette forløb har eleverne arbejdet med Jamaica med fokus på kultur, historie, sprog og identitet. Forløbet har taget udgangspunkt i en introduktion til etnocentrisme og kulturel forståelse som ramme for arbejdet med et andet lands kultur. Eleverne har fået introduceret  Jamaicas historie i hovedtræk, og vi er dykket ned i rasta-kulturens historiske og religiøse baggrund samt dens udtryk og tankesæt.
Derudover har der været fokus på sproglige forhold, herunder patois, samt begreber som lingua franca og sproghierarkier. Gennem arbejde med Hurricane Melissa har eleverne arbejdet med forskellige nonfiction-tekster som baggrund for elevoplæg. Forløbet har også beskæftiget sig med køn og kultur i dancehall-miljøet, samt kort berørt migration fra Jamaica til England, med Windrush Generationen.

Baggrund:
Geography now – Jamaica (1s)
https://www.youtube.com/watch?v=LaLumU4pSf8
Prof. Snider 'Rastafari Culture', excerpts: 'dialects' and 'social thoughts', https://www.blackhistorymonth.org.uk/article/section/real-stories/rastafari-culture/ (2 sider)
Video: A day in the life of a rasta (1s)
https://www.youtube.com/watch?v=kNp0Pdz7scU
National pledge https://jis.gov.jm/information/anthem-pledge/  (1s)
Jam heroes: https://devonharris.com/jamaica-heroes/ (retrieved 01.04.25) (4s)

Materiale:
Video og film:
Ted talk: Chimamanda Adiche: The danger of a single story! (3s)
Demaizière, Thierry:  Move: dancehall kimiko versatile, Netflix, 2020 (10 s)
The Windrush Generation, National Archive (1s) https://www.youtube.com/watch?v=GoxfWYuQ4QE
Langfocus.com: Why did English become the international language? (1s) https://www.youtube.com/watch?v=iqDFPU9YeQM  

Tekster:
Holness, Andrew: Statement to Parliament on the Aftermath of Hurricane Melissa
(Uddrag) https://opm.gov.jm/statement-to-parliament-on-the-aftermath-of-hurricane-melissa/ (2/1-26) (1s)
Jamaica – Gender in brief: (1s): https://www.caribbeangender.org/wp-content/uploads/2025/10/Jamaica-Gender-In-Brief-2025.pdf
Visit Jamaica: Jamaican Patois – Our Language (1s)
(https://www.visitjamaica.com/discover-jamaica/people-heritage/language/ )
Jenkins, Jennifer: English as a Lingua Franca in the International University, 2013 (uddrag 1s)


Sange:
Bob Marley: Get up stand up, 1973 (1s)
Aeisha: Jamaica strong, 2025 (1s)

Digt:
Bennett, Louise: Colonization in reverse, 1966 (1s)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Cli-fi

I dette forløb har vi arbejdet med den litterære genre Cli-fi og dennes karakteristika. Indledningsvis er eleverne blevet introduceret til ”den antropocæne æra” og der har løbende været et fokus på menneskets rolle i klimakrisen både i virkelighedens verden og i de fiktionstekster vi har arbejdet med. Vi har arbejdet med noveller, sangtekst og digt-form. Vi har desuden arbejdet med undergenren solarpunk, og eleverne skal kunne redegøre for hvilke nuancer denne tilfører.
Vi har i dette forløb haft stort fokus på grammatik og skriftlighed.

Materiale:
Lafrenz, Helle S. B.: CLI-FI Writing for change, Praxis Forlag, 2023
- The Athropocene, s. 7-9 (3 s.)
- Climate Fiction, s. 25-30 (6 s.)
- Solarpunk, s.52-53 (2 s.)

Noveller:
Atwood, Margaret: Time capsule found on a dead planet, the Guardian, 2009 (2 s)
Nikel, Wendy: The Heavenly Dreams of Machanical Dreams, World Weaver Press, 2018 (7 s)
Digt:
Paretsky, Sara: Climate Ballad Number 1, 2014 (4s)
sang:
Mitchell, Joni: Big Yellow Taxi, 1970 (2 s)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer