Holdet d26DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Alssundgymnasiet Sønderborg
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Kate Fuchs Andersen
Hold 2023 d26DA (d26DA, d26DA, d26DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identitet og relationer
Titel 2 Nyhedsformidling og dokumentar
Titel 3 DHO: Krig
Titel 4 En stemme til de andre
Titel 5 Holberg og oplysningstiden
Titel 6 Nyhedsformidling og fortællende journalistik
Titel 7 De moderne gennembrud
Titel 8 Romantikken, romantisme og biedermeier
Titel 9 Ondskab
Titel 10 Skriftlighed
Titel 11 Ordets kraft
Titel 12 Menneskets værdi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identitet og relationer

Formål:
Eleverne introduceres til faglige litterære grundbegreber i faget dansk.

Kernestof:
Alberte Winding: Kastevind. Rosinante, 2019.
Karen Blixen: Mit Afrika. De første 58 min.
Karen Blixen: De blå øjne. Afsnit fra Peter og Rosa i Vintereventyr. Fra: Myrerne.
Klaus Rifbjerg: Hm... Fra: Begreb om dansk. Birgitte Darger et al., Dansklærerforeningens Forlag, 2021.
Pia Juul: Alle kan ro. Fra: Begreb om dansk. Birgitte Darger et al., Dansklærerforeningens Forlag, 2021.



Supplerende stof:
Lyse nætter af Alberte Winding. https://www.youtube.com/watch?v=B4NXA_69GVo
Om Karen Blixen: https://www.youtube.com/watch?v=swad_nytig4
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Nyhedsformidling og dokumentar

Formål:

Kernestof:
Signalementer af aviserne Ekstra Bladet, Politiken, Kristeligt Dagblad og Berlingske Tidende.
Genstart: Livet uden Kim Wall. DR onsdag d. 10.august 2022. In: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022/genstart-livet-uden-kim-wall-11802200158

Supplerende stof:
Nyhedskriterier. In: https://indidansk.dk/nyhedskriterier/
Minervamodellen: https://portals.clio.me/dk/samfundsfag/emner/samfund/livsstil-og-forbrug/minervamodellen/
Gode råd om presseskik. In: Avisnet. Udleveret som dokument.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DHO: Krig

Forløb:

Kernestof:
Herman Bang:

Supplerende stof:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 En stemme til de andre

Formål:

Kernestof:

Niels Hav: En bristefærdig. (sociale skel og forventninger) Novelle

Herman Bang: Den sidste balkjole. Den stille eksistens.

The Minds of 99: Til Dem. In: https://genius.com/The-minds-of-99-til-dem-lyrics og https://www.youtube.com/watch?v=2tcPV2jJGDI (en stemme til de mange, der er ensomme sensitive etc.) Lyrik

Yahya Hassan: Yahya Hassan. Gyldendal. (ghetto) Lyrik og digtsamling

Indefra med Anders Agger: Syg ungdom. 3. episode. (Ligesom The Minds) Dokumentar


Supplerende stof:

Mick Øgendahl og de store forfattere. Uddrag af afsnittet om Michael
Strunge i forbindelse med værklæsningen af Yahya Hassan.

Om impressionisme i Litteraturhistorien - på langs og på tværs. Systime.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Holberg og oplysningstiden

Formål:

Kernestof:

Ludvig Holberg: Erasmus Montanus
Jeppe på Bjerget
En kongelig affære
Om oplysningstiden i Litt. Veje.


Supplerende stof:
https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw

https://www.youtube.com/watch?v=IHlCCP7hH6I

Ludvig Holberg: Erasmus Montanus
Jeppe på Bjerget - fokus på kvindesynet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Nyhedsformidling og fortællende journalistik

Formål:
Eleverne stifter bekendtskab med avisernes genrer og særkende. Desuden arbejdes der med den fortællende journalistik og dennes kendetegn.

Kernestof:

Nyhedsformidling:
Ole Schulz Larsen: Håndbog til dansk. Systime, 2015. S. 198 - 201.
Dagens aviser fra Berlingske Tidende, Ekstra Bladet, Politiken og Kristeligt Dagblad.

Fortællende journalistik:
Søren Boy Skjold: Den journalistiske fortælling. Arbejdsbog + antologi. Dansklærerforeningens forlag, 2015. Kap. 1.
Hanne Mølby Henriksen: Bruderov. In: Søren Boy Skjold: Den journalistiske fortælling. Arbejdsbog + antologi. Dansklærerforeningens forlag, 2015.
Puk Damsgaard: Hvor solen græder. In: Søren Boy Skjold: Den journalistiske fortælling. Arbejdsbog + antologi. Dansklærerforeningens forlag, 2015.

Supplerende stof:
Nyhedstrekanten. https://indidansk.dk/nyhedstrekant/
Qvortrup om Mette F.-samtale med Trump: Ikke noget godt signal: In: https://www.bt.dk/politik/qvortrup-om-mette-f-samtale-med-trump-ikke-noget-godt-signal
Uddrag af DR`s public service-kontrakt..
Minervamodellen. In: https://sites.google.com/site/samfundsfagicklassen/4-partier-vaelgere-og-medier/4-minervamodellen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 De moderne gennembrud

Forløb:


Kernestof:
Henrik Ibsen: Et Dukkehjem.
De moderne gennembrud. dox.
Impressionisme fra lit. hist. på langs og på tværs.
Herman Bang: Irene Holm
J.v. Jensen: Cecil.


Supplerende stof:
Sædelighedsfejden. Litteraturens veje
Youtube: Hvad skete der lige der.
det folkelige gennembrud: dox

Jens Vejmand
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Romantikken, romantisme og biedermeier

Formål:

Kernestof:
Uddrag af de unge Werthers lidelser. Dansklærerforeningen.
H.C. Andersen: Klokken.
Adam Oehlenschläger: Oldingen ved Werthers grav. Fra: Kalliope. https://kalliope.org/da/text/oehlenschlaeger1999062809
Om romantismen fra Litteraturens Veje. Af Johannes et al. Systime, 2004.
Emil Aarestrup: Paa Sneen. Fra: https://kalliope.org/da/text/aarestrup1838b14
Christian Winther: Flugten til Amerika.
Blicher: Sildig opvaagnen.
Grundtvig: Nu falmer skoven.

Supplerende stof:
Om Sturm und Drang i: Stürmer und Dränger af Kate Fuchs et al. Gyldendal, 2018.
Goethe! Film af...
Om Universalromantikken: https://www.youtube.com/watch?v=Dc0lD6CxFnc&t=9s
+ lærernoter derom.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Ondskab

Formål:


Kernestof:

Ondskabstyper fra bogen Ondskab. Vold og lidenskab. Dansklærerforeningen, 1998. S.

Afsnittet "Ondskab" fra serien "Ubegribeligt". Fra: DR 5.10.2023. Podcast. https://www.dr.dk/lyd/special-radio/ubegribeligt/ubegribeligt-2023/ondskab-11162305407

The zone of interest. Film af


Søren Kierkegaard: Angest. Uddrag. Ligger under timen d. 6.10.2025.

Tatovøren fra Auschwitz: Forord.
Tatovøren fra Auschwitz: Bagsidetekst.
Tatovøren fra Auschwitz: S. 18 - 29.

Peter Seeberg. Stilladset.

Episode 1 af "Udstillet" om Caroline Petersen. https://www.dr.dk/drtv/episode/udstillet_-caroline-petersen_464787

Mente I det? Thomas Korsgaard.

Ebbe Skammelsøn.

Uddrag af DRs public service-kontrakt.
Supplerende stof:
Læreroplæg om ondskabstyper.
Fadervor.
Om eksistentialisme ved Kierkegaard. Fra: https://www.youtube.com/watch?v=bPpRYO0sBOM
Minervamodellen. in: https://zbc-brobygning.weebly.com/minerva-modellen.html
De syv dødssynder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Skriftlighed

Formål:


Kernestof:

https://forfatterweb.dk/oversigt/andersen-h-c
https://forfatterweb.dk/oversigt/zblixen00
https://forfatterweb.dk/oversigt/bang-herman
https://forfatterweb.dk/hav-niels
https://forfatterweb.dk/oversigt/holberg-ludvig
https://forfatterweb.dk/oversigt/hassan-yahya
https://forfatterweb.dk/oversigt/zoehlenschlaeger00
https://forfatterweb.dk/oversigt/grundtvig-n-f-s
https://forfatterweb.dk/oversigt/blicher-steen-steensen
https://forfatterweb.dk/oversigt/kierkegaard-soeren-aabye
https://www.ordbogen.com/dk/
https://ordnet.dk/ddo
https://www.synonymbog.com/
https://indidansk.dk/skrivehjulet/
https://synonymet.dk/
https://www.ordbogen.com/da/
https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw
https://www.youtube.com/watch?v=Dc0lD6CxFnc
https://www.youtube.com/watch?v=1iVxpqKSObs&t=220s
https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM&t=49s
https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus
https://www.youtube.com/watch?v=6LfILj4Ca2c

https://www.gymdansk.dk/retoriske-virkemidler---figurer.html

https://www.gymdansk.dk/semantiske-felter.html

https://www.gymdansk.dk/sprogligstilistik-analyse.html

https://www.gymdansk.dk/nyhedstrekanten.html

https://www.gymdansk.dk/nyhedskriterier.html

https://www.gymdansk.dk/nyhedskompasset-og-vinkel.html

https://www.gymdansk.dk/komposition-prosa-og-lyrik.html

https://www.gymdansk.dk/grundbegreber-til-stilistisk-analyse.html

https://www.gymdansk.dk/fremstillingsform-prosa.html

https://www.gymdansk.dk/fortaeligllertyper-prosa.html

https://www.gymdansk.dk/filmiske-virkemidler.html

https://www.gymdansk.dk/diskursanalysens-centrale-begreber.html

https://www.gymdansk.dk/denotation-og-konnotation-semantik.html

https://www.gymdansk.dk/billedsprog---troper.html

https://www.gymdansk.dk/autenticitetsmarkoslashrer-fakta-og-fiktionskoder.html

https://www.gymdansk.dk/argumenttyper.html

https://www.gymdansk.dk/argumentationsmodel-toulmin.html

https://www.gymdansk.dk/appelformer.html

https://www.gymdansk.dk/analyserende-artikel.html

https://www.gymdansk.dk/hvordan-kommer-jeg-i-gang-med-analyserende-artikel-om-litteratur.html

https://www.gymdansk.dk/debatterende-artikel.html

https://www.gymdansk.dk/reflekterende-artikel.html

https://www.gymdansk.dk/fortaeligllende-journalistik.html

https://www.gymdansk.dk/novellen.html


Supplerende stof:

Uddrag af "Lær elever til at blive bedre skrivere" af Katrine Haaning. Systime, 2026.
Uddrag af "Eksamensgenrerne i dansk" af Nicolai Rekve Eriksen et al. Systime, 2019.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Ordets kraft

Formål:


Kernestof:


Supplerende stof:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Menneskets værdi

Forløb:
Under forløbet sættes der spørgsmålstegn ved menneskets værdi. Herunder i forhold til kunstig intelligens, den enkeltes rolle i livet og i fællesskabet.

Kernestof:.
https://www.etiskraad.dk/undervisning/gymnasieskolen/introduktion-til-etik/hvad-er-etik

The good place. De første 14 min.

Drømmemanden. Film.

Retfærdighedens ryttere. Film.

På tirsdag skal jeg dø. Dokumentar. Klip: 00 - 5. - 9.25 - 10.50, 12.10 - 14.55, 17.28 - 19.10 og 22 - slut. Fra: https://www.dr.dk/drtv/se/paa-tirsdag-skal-jeg-doe_-preben-vil-doe_349500

Frihed eller fare ved døshjælp. Fra: https://podcasts.apple.com/dk/podcast/ida-auken-og-jan-e-j%C3%B8rgensen-frihed-eller-fare-ved-d%C3%B8dshj%C3%A6lp/id1843582899?i=1000729676457&l=da

Andrew Tate. https://www.dr.dk/p3/hvem-er-andrew-tate-her-er-5-ting-du-skal-vide-om-den-kontroversielle-tiktoker

Christiane Vejlø: Vi skal turde sige nej til teknologien.:Fra:  https://dm.dk/akademikerbladet/aktuelt/2025/juni/christiane-vejloe-om-ai-vi-skal-turde-sige-nej-til-teknologien/


Supplerende stof:

Spil, hvor du tager stilling. In: https://www.moralmachine.net/?fbclid=IwY2xjawOsuYFleHRuA2FlbQIxMABzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEeShT7BaoEcvt_ILHMyCcrfpdqzA3iuw0IjnRPHrXzO07PePiX9FEigc8W8rU_aem_4c5xshnSyElGNEVQtLpMcQ

Anne Bornerup Græsborg og Mette Møller Jørgensen:
Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet.
Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S, 2014.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer