Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
X - Haderslev Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
Lærer(e)
|
Janne Rösler, Thomas Gregers Mortensen
|
Hold
|
23-g-Ty1 (23-g-Ty1, 23-g-Ty1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1-Intro
Introforløb med fokus på at introducere tysk.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2-Sport (EXAMEN)
Formål:
Forløbet har fokus på sport og især fodbold - både den sport eleverne selv dyrker (eller ikke dyrker!) og sport i Tyskland. Herunder hører sports betydning for et land og for enkeltpersoner. Altså det faktum, at sport ikke bare er sport, men er med til at danne identitet, både som nation og som individ.
Vi har arbejdet med præsentation af forskellige Bundesligaklubber, og især FC Bayern München. Dette gjort ud fra faste ”Redemittel”. Eleverne har ligeledes interviewet hinanden, hvor de foregav at være professionelle fodboldspillere.
Vi har arbejdet med filmen ”Das Wunder von Bern”, hvor vi har set filmen og læst artikler omhandlende denne. Vi har kigget på begreber som ”Vergangenheitsbewältigung”, ”Vaterlosigkeit”, ”Stunde Null”, ”Wirtschaftswunder” og netop ”Das Wunder von Bern” som det kommer til udtryk i både film og tekst. Vi kigger på betydningen af den tyske vm-sejr i Bern, ikke blot som en sportslig sejr, men også som en moralsk sejr.
Vi har trukket linjer op til nutiden, hvor vi har set på fankultur som en samfundsmæssig subkultur. Vi har derfor arbejdet med begreber som ”progressiv og regressiv fankultur” (med begreber som Gruppenidentität, Zugehörigkeitsgefühl, Gemeinschaft, Mainstreamkultur, äuβeres Erschienungsbild (Kleidung, Frisur, Schminke), Werte und Normen (Verhaltenscodex), gemeinsame Sprache (gruppenspezifisches Vokabular), Hooligans – Neonazis – Autonome, gewaltbereit). Derudover har vi arbejdet med at beskrive forskellige fantyper, inddelt i kategorierne A (friedliche Fans), B (gewaltneigende Fans) og C (gewaltsuchende Fans). Et kernebegreb her var ”stereotyp”. Vi har slutteligt øvet billedbeskrivelse med inddragelse af fagbegreber.
Grammatisk er eleverne blevet introduceret til ”Funktionsgrammatikken” via ”funktionscirklen”. I forbindelse med funktionsgrammatikken har vi arbejdet videre med syntaktisk analyse (fra AP) og endvidere har der været fokus på svage og stærke verber og hjælpeverber. Derudover er eleverne blevet introduceret til possessive pronominer.
Materiale:
”Fuβball in Deutschland” (tekst på dokumentet: „Sport-Fuβball in Deutschland-Komp1“. Oprindeligt fra: „Aus aktuellem Anlass“, i-bog – afsnittet: „Fuβball in Deutschland“).
„Vaterlosigkeit“ (Artikel på dokumentet: „Das Wunder von Bern-Komp-Aufgaben nach dem Sehen des Films“).
”Das Wunder von Bern” (film)
”Das Wunder von Bern” (Artikel på dokumentet: „Das Wunder von Bern-Komp-Aufgaben nach dem Sehen des Films“).
„Was ist Subkultur“ og „Unterschiedliche Fankulturen“ (Kirsten Krehan und Kirsten Stammerjohann, ”Wer bin ich? Sport und Identität”, ibog fra systime, uddrag fra afsnittene: „Was ist Subkultur?“ og „Unterschiedliche Fankulturen“).
„Wie der Opa so der Enkel“ (Artikel på dokumentet: ” Sport-Artikel-Wie der Opa so der Enkel”. Her uddrag taget fra: ”Wer bin ich? Sport und Identität”, ibog fra systime, afsnittet: Lea Flechtner: „Wie der Opa so der Enkel“).
Supplerende materiale:
”Die Nachkriegszeit in Deutschland” (fra Chatgpt revideret af Thomas Gregers Mortensen)
Thellesen, Marie Søgaard et al.: ”Niemals vergessen”, i-bog, afsnittet: ”2: Einstieg: Vergangeheitsbewältigung” (på dokumentet: „Das Wunder von Bern-Komp-Aufgaben nach dem Sehen des Films“).
- ordbogen.com
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3-Märchen Teil 1 (EXAMEN)
Formål:
Forløbet tager afsæt i en genre, som de fleste elever er bekendt med, nemlig eventyrgenren. Dette gøres for at udnytte elevernes forforståelse for emnet. Vi har arbejdet med kendetegn på eventyr, herunder især folkeeventyr, hvor vi har læst flere heraf, men også arbejdet med at læse og definere kunsteventyr. Vi har arbejdet med et udvidet tekstbegreb, idet vi både har læst tekster og set film baseret på folkeeventyr. Vi har arbejdet med den faglige analyse af et eventyr (fx aktantmodellen) såvel som at tolke disse.
Faglige mål:
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi – anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
Materiale:
Kernestof:
Gattungen ”Märchen”
Die Sterntaler – tekst: her fra: Brüder Grimm: „Kinder- und Hausmärchen", 2. Auflage, 1819
Die Sterntaler – oplæsning: https://www.youtube.com/watch?v=W0QMOw8OEkI
Der Froschkönig oder der eiserne Heinrich – tekst
Franz Hohler: „Die Befreiung“
Rapunzel – tekst:
Rapunzel – Film:
- ordbogen.com
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#3 Märchen Teil 2
Vi arbejder i dette forløb både med folkeeventyr og kunsteventyr.
Formålet er samtidig også at introducere til andre tysktalende land end Tyskland, nemlig Østrig og Schweiz, idet der læses eventyr med oprindelse i disse lande (”Der Schimmel” og ”Die drei Sprachen”) samt at tilegne sig viden om disse to lande generelt.
Vi samler op på genren eventyr (igen vha ”Gattungen”) og øver præsentationsdelen – herunder kernebegreber og taksonomiske niveauer.
Materiale:
Om Schweiz: Uddrag fra: https://www.thisismysaintgallen.com/schweiz-kurz-und-knapp/ (”Schweiz kurz und knapp”).
Uddrag og let redigeret udgave af: https://www.kinderweltreise.de/kontinente/europa/schweiz/daten-fakten/steckbrief/
Om Østrig: Af Birgitte Baumgartner fra: http://vs-material.wegerer.at
Tekster:
Der Schimmel (kilde: Märchen aus Österreich, Herausgegeben von Leander Petzoldt, Fischer Verlag, 2018).
„Die drei Sprachen“ (kilde: https://www.grimmstories.com/de/grimm_maerchen/die_drei_sprachen)
„Die Befreiung“ von Franz Hohler (kilde: ukendt oprindelse)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#4 Musik
Formål:
I dette forløb kigger vi på forskellige genrer af tysk musik. Forløbet sigter mod at vise, at sangtekster er meget forskellige i såvel opbygning som i mening. I sangene fra OK KID og Rammstein handler det meget om en samfundskritik; i førstnævnte om forbrugersamfundet og i sidstnævnte om menneskets trang til at lave om på sig selv (fx med plastik-operationer og lignende). Til sidstnævnte har vi også meget kort berørt Goffmans teori om ”Front/Back Stage” (tysk: ”Vorderbühne/Hinterbühne”) og selv lavet vores egen ”Middle Stage”, som vi på tysk har kaldet ”Mittelbühne”.
Derudover har eleverne arbejdet med to andre sange, nemlig: Pocahontas og Lieblingsmensch.
Formålet med arbejder har her været det præsentationsmæssige, hvor vi har arbejdet med at læse og forstå en tekst, for så senere at kunne præsentere den.
Grammatisk har vi arbejdet med modalverber og adjektivernes deklination deklination og kort om adjektivernes komparation.
Endvidere har eleverne været til foredrag med Pede B omhandlende tysk rap.
Materiale:
OK KID: ”Mehr mehr”
Rammstein: ”Zick Zack”
AnnenMaiKantereit: „Pocahontas“
Namika: „Lieblingsmensch“
Om Goffmans teori – eget materiale
Supplerende materiale:
Foredrag af Pede B om ”Tysk rap”.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#5 Der Krimi (EXAMEN)
Igennem et udvalg af krimier belyses forskellige forbrydelser, med et særlig fokus på skyldsspørgsmålet og motiverne for forbrydelserne.
Centrale begreber i dette forløb er: Täter, Opfer, Schuld, Verbrechen, Motiv
Faglige mål
-forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
-læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
-redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
-føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
-udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
-analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
I forhold til krav om kernestof arbejdes der med følgende i forløbet:
-aktuelle kultur-og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
-et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og –genrer, herunder tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
KERNESTOF
Der Wohnungsmord: Max und seine Freunde
Ferdinand von Schirach: Nachbarn
Ferdinand von Schirach: Einsam (tekst og film)
Milena Moser: Letzte Pizza
Sylt Krimi: Clüver und die letzte Affäre (Film)
SUPPLERENDE
- tekst om Ferdinand von Schirach
- uddrag fra "Merkmale des Krimis" (i: Gattungen)
Quizlet: gloser til forløbet
- ordbogen.com
Grammatik:
Præpositioner
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aufgabe 5
|
09-12-2024
|
Aufgabe 6: Eksamenstræning
|
02-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb #6 Reisen und Träume (EXAMEN)
FAGLIGE MÅL
Hvorfor rejser vi? Hvad betyder det at rejse for vores liv?
Med udgangspunkt i en snak om egne rejseerfaringer og -drømme læses tekster, som alle kredser om menneskets forskellige rejser.
KERNESTOF
Cro: Einmal um die Welt (2011)
Video: Wie Reisen wenig dem Klima schadet.
Peter Bichsel: San Salvador
Sylt: Trauminsel in der Nordsee
Als junge Chefköchin auf der Schweizer Brunni-Hütte (2022: Frankfurter Allgemeine)
Film: Tschick (2016)
Quizlet: gloser til forløbet
- ordbogen.com
Eleverne har også præsenteret deres egne drømme, både i forhold til rejser og fremtiden (familie, uddannelse og karriere).
Som en del af tyskundervisningen har holdet været på ekskursion på Sylt og i den forbindelse hørt et oplæg om bl.a. det frisiske mindretal, og hvorvidt denne bruges til at markedsføre Sylt som populær rejsedestination.
GRAMMATIK
Sætningsanalyse
Relative pronominer
Ordstilling
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aufgabe 8: Präsentation und Gespräch
|
20-03-2025
|
Aufgabe 9: Stedprøve
|
31-03-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb#7 Repetition og eksamenstræning
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Aufgabe 10: Repetition
|
12-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73031972459",
"T": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73031972459",
"H": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73031972459"
}