Holdet 24-q-ks (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Haderslev Katedralskole
Fag og niveau K og S faggrup. -
Lærer(e) Bonnie Kjeldgaard-Christiansen, Ole Bo Andreasen, Thomas Gregers Mortensen
Hold 24-q-ks (24-q-ks, 24-q-ks-hi, 24-q-ks-re, 24-q-ks-sa, 24-q-ks, 24-q-ks-hi, 24-q-ks-re, 24-q-ks-sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 4  Ekstremernes århundrede (HISTORIE)
Titel 2 Forløb#1-Det gode samfund - Kristendom- RELIGION
Titel 3 Forløb 1 Det gode samfund (HISTORIE)
Titel 4 Forløb#2-Kulturmøder- Islam- RELIGION
Titel 5 Forløb#3-Identitet- Buddhisme- RELIGION
Titel 6 Forløb 2 Mødet med Islam  (Kulturmøder HISTORIE)
Titel 7 Forløb#4-Senmoderne religion i Danmark og USA

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 4 Ekstremernes århundrede (HISTORIE)

Historikeren Eric Hobsbawm har betegnet 1914 som begyndelsen til det 'korte' 20. århundrede – 'ekstremernes århundrede', kalder han det – der varede til Sovjetunionens sammenbrud i 1991. Perioden 1914-1990 dækker, og dermed forløbet,  over 1. Verdenskrig, mellemkrigstiden, 2. Verdenskrig og den kolde krig. Det er en påmindelse om, at omkring 200 millioner mennesker i verden er blevet slået ihjel ved krige, folkedrab, udrensninger og forfølgelser i det 20
århundrede.

Fokuspunkter for forløbet

Poltiske ideologier:

Hvad er en ideologi?

Det liberale demokrati
Marxisme og kommunisme
Socialisme
Fascisme
Nazisme

Materiale:

Kim Bech Danielsen et al. Fokus 3. 2009. Side 9, 11, 14 og 17)

1. Verdenskrig

Årsager og konsekvenser

a. Alliancer (tripelententen og centralmagterne)
b. Versaillestraktaten (krigskadeerstatninger, tysk demilitarisering, dolkestødslegenden)

Materiale:

Film

We Shall Overcome

Kernestof:

Carl-Johan Bryld. Systime. Side 36-48.

2. Verdenskrig

Fokuspunkter

a. Hitlers vej til magten
b. Ensretning - diktatur
c. Jødeforfølgelse og Holocaust (Nürnberglovene)

Materiale:

Dokumentar:

2. verdenskrig i farver. Episode 1. 2021.

Schindlers list. 1993 (film)

Materiale:

Adolf Hitler. "Førerrens autoritet" - i Mein Kampf, 1925.

Carl-Johan Bryld. Systime. Side 87- 110.

Lov om sterilisation, 1933. https://folkedrab.dk/kilder/kilde-lov-om-sterilisation

Ragnar Vold: Børn hvad ved I om føreren"? i Tyskland Marcherer, 1936.

Ragnar Vold Læserbrev til "Der Stürmer". I Tyskland Marcherer, 1936.

Den Kolde Krig:

Fokuspunkter:

a. Den bipolare verdesorden efter 2. Verdenskrig (jerntæppet)
b. Tysklands inddeling
c. Truman-doktrinen
d. Dominoteorien
e. Marshall-planen
e. Proxykrige (Vietnamkrigen)
f.  Berlinmuren
g. Cubakrisen

Materiale:

Nedtælling til 1961 - opførelsen af Berlinmuren (DRTV - dokumentar)

13 Days. (film - 2000)

Carl-Johan Bryld. Systime. Side 168- 186, 314-319..

Matthias Judt (1997): At blive en del af systemet, 1959. Geschicthe in Dokumenten. Berlin, s. 55-56.

Winston Churchill. Jerntæppetale. 1946.

















Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 58 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#1-Det gode samfund - Kristendom- RELIGION

Formål:
Punkter fra læreplanen i dette forløb:
- kristendom, navnlig med henblik på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer, herunder både nutidige og klassiske tekster
- religioners samfundsmæssige, politiske og kulturelle betydning i fortid og nutid
- formulere, forklare, undersøge og diskutere flerfaglige og enkeltfaglige problemstillinger ved anvendelse af begreber og viden fra fagenes kernestof
- redegøre for forskellige livsanskuelser, religioner og politiske grundholdninger samt analysere deres betydning i en historisk og aktuel sammenhæng
- anvende viden om centrale begivenheder og udviklingslinjer til at opnå forståelse af sammenhænge af kulturel og samfundsmæssig art i Danmark i samspil med omverdenen  
- formidle faglige sammenhænge både mundtligt og skriftligt på fagenes taksonomiske niveauer med anvendelse af faglig terminologi
- argumentere for et synspunkt på et fagligt grundlag og kunne indgå i en faglig dialog
- kunne indgå i en demokratisk debat og diskutere konsekvenserne af forskellige synspunkter.
- religionsfaglige metoder

Eleverne opnår kendskab jødedommen og derfor også til kristendommen formative periode via læsning af centrale myter fra GT, fx skabelsesmyten, syndefaldet og de ti bud samt centrale tekster fra NT, fx om den kristne etik og næstekærlighed i Bjergprædikenen, Den gyldne regel, Det dobbelte kærlighedsbud, og endvidere læsning af lignelsen Den barmhjertige samaritaner og den fortabte søn. Vi har fulgt den historiske periode fra oldkirken til den danske folkekirke. Der har været nedslag i centrale begivenheder som Luther og reformationen, samt arbejdet med spørgsmålet om, hvorvidt Luther kan siges at danne det idemæssige grundlag for den danske velfærdsstat.
I forbindelse med Luther har vi arbejdet med toregimente-læren, Luthers solaer (sola fide, sola scriptura, sola gratia), Luthers afvisning af den katolske kirkes gerningsretfærdighed og hans fokus på barmhjertighedstanken, afskaffelsen af sakramenter (så der kun er dåb og nadver tilbage i den danske folkekirke). I forbindelse med Luthers angivelige indflydelse på den danske velfærdsmodel har vi arbejdet med: sekularisering, kristen etik (se ovenfor), De tre påstande om den lutherske teologi og den universelle velfærdsmodels opbygning (1.påstand: næstekærligheden som socialpolitik; 2.påstand: Reformationen skabte det organisatoriske grundlag for en stærk velfærdsstat; 3.påstand: Fra ”nåde for ingenting” til ”noget for ingenting”). Vi har læst argumenter fra både tilhængere og modstandere af ideen om Luther som baggrund for den universelle danske velfærdsstat i form af Mette Gjerskov (tidligere minister for socialdemokratiet, modstander), Kurt E. Larsen (ph.d. og lektor i kirkehistorie, tilhænger).
Vi har kort berørt, hvorfor mennesket er religiøs. Hertil har vi brugt forskellige teorier, nemlig ”Deprivationsteorien” (om de 5 deprivationsårsager til religiøsitet, 1: økonomisk, 2: social, 3: organisk, 4: etisk, 5: psykologisk), ”Rational Choice Theory” (forkortet ”RCT” – om at religion er et fornuftigt valg, hvilket følger Rodney Starks økonomiske model, om at mennesket vælger religion ligesom økonomi ud fra hvad der er fornuftigt - modvægt til ”Deprivationsteoriens” lidt mere negative tilgang til religion), ”Socialisationsteorien”. Derudover har vi brugt Dobbelaeres sekulariseringstese samt teorien om ”Fra sekulariseringsteori til individualiseringstese”
Af centrale begreber kan nævnes:  
- Myter (skabelsen som grundlæggelsesmyten; syndefaldet som problemmyten; Jesu død og opstandelse som løsningsmyten samt at vi har arbejdet med ”Ivars definition af en myte”, nemlig: ”Myten fortæller sandheden med en ikke nødvendigvis sand historie”).
- kaos og kosmos, indefra og udefra, os og dem, sekularisering, minimalisme – maksimalisme,
- Gudsbillede (monoteismen; omnipotent/omniscient/omnipresent; Jesus som Gud (herunder Jesu dobbeltnatur) og den treenige Gud), bibelen som helligbog (forskellen på GT og NT), ren og uren, sindelagsreligion og gernings/lovreligion, Bultmanns afmytologisering

Materiale:
Jødedom: Artikel: Hvad er jødedom: https://www.religion.dk/j%C3%B8dedom/udviklingshistorie-j%C3%B8dedommen
Kristendommens historie og opståen: : Poulsen, Allan: ”Religion kort og godt”, i-bog, afsnit 3: ”Kristendommen”, underafsnit: ”Hvilke myter og historier fortæller de kristne?” + egne tilføjelser.
Den kristne grundmyte: https://religion.systime.dk/index.php?id=1006
”Mytetyper og 1Mos kap1-3”: Om myter inspireret af ”Begrebsnøglen” i underemnet ”Myter” (i-bogsversion) + helligteksterne: 1.Mosebog kap.1-3 + kort introduktion til Bultmanns begreb ”Afmytologisering” (af ukendt oprindelse).
Om kristen etik: iBogen ”Kampen for det gode samfund” fra Systime A/S, afsnittet: ”Kristen etik”. Herunder er der følgende kilder benyttet:
- Kort uddrag fra: Josephine Wisener: Den gode gerning kræver en anledning, Kristelig-Dagblad.dk, 6. februar 2016.
- Matthæues 7,12: den gyldne regel
- Matthæus 5,21-22 (fra Bjergprædikenen)
- Matthæues 5,27-28 (fra Bjergprædikenen)
- Matthæus 22,37-40
- Uddrag fra: Anna Rask Pedersen: Marie Krarup: Den syriske flygtning er ikke min næste. kristendom.dk, 6. oktober 2015.
- Uddrag fra: Pernille Agerbo: Forfatter: Næstekærlighed betyder, at alle mennesker er lige værdifulde. kristendom.dk, 4. april 2016.
Om Luther:
- ”Luther og begrebslære” – eget materiale udarbejdet om Luther. Heri indgår følgende materiale:
o Eget materiale om ”De tre påstande om Luthers indflydelse på velfærdsstaten” + om ”Gerningsretfærdighed” + ”Luthers fem soli” + ”Luthers to-regimentelære” + ”Luther og den protestantiske arbejdsmoral”
o ”Dobbelaeres sekulariseringsteori” + ”Fra sekulariseringsteori til individualiseringstese”: her fra i-bogen ”Det gode samfund”: https://detgodesamfund.systime.dk/?id=177.
- Filmen ”Luther”, 2003, instrueret af Eric Till, produceret af Eikon Film og NFP Teleart Berlin.
- Om Luthers indflydelse på velfærdsstaten: https://www.kristeligt-dagblad.dk/ide-tanke/har-luther-haft-betydning-velfaerdsstaten
- De tre påstande: her fra i-bogen ”Det gode samfund”. https://detgodesamfund.systime.dk/?id=187
Teori: Jan Hjärpes model + minimalisme og maksimalisme + elite og mainstream: sakset og modificeret efter ”Kategorisering af religiøse udøvere” i ”Begrebsnøglen” og Madsen, Lene et al: ”Grundbogen til religion c”, Systime 2012 samt ”Gyldendals religionshistorie” 1994: 333-335.: Teori-Jan Hjärpes model+minimalisme-maksimalism+elite-mainstream
Moderne kristendom:
- Om kristendommen i Danmark: Reformationen og Folkekirken: https://www.folkekirken.dk/tro/reformation/i-dag/folkekirken
- Om religion i USA: https://kirkeforalle.dk/evangelikale-kristne-den-amerikanske-hoejrefloej-og-international-politik/
- Eget materiale til kvalitativ og kvantitativ metode – til udarbejdelse af interview og spørgeskema: ”24q-ks-re-2025-Kvantitativ og kvalitativ metode”
- WHR-Lykkerapport: ”WHR-Lykkerapport-spørgsmål”

Supplerende materiale:
”Kristendom-Religion kort og godt-Kristendom-Hvilke myter og historier fortæller de kristne-Opgaver”
”Kristendom-Begrebsliste-vendespil”
”Etik-2Cases” (egne eksempler på etiske spørgsmål/dilemmaer)
Forskellige former for etik: ”Etik-forskellige etikformer-prezi” (pligtetik, kristen etik, nytteetik, dydsetik) – lavet ud fra Jimmy Z. Hagen: ”Eksistens og ansvar”, s.31-54.
Om Luther:
” Kristendom-Luther-Martin Luther og hans lære” (ChatGPT-generet tekst)
”Kristendom-Luther-Øvelse-Så spørg dog Martin”
”Kristendom-Luther-Øvelse-Find fejlene i teksten”
”Kristendom-Luther-Øvelse-Forklar kernebegreber1”
Om tekstanalyse og taksonomi (på dokumentet: ”Luther og begrebslære”)
Fiktivt brev fra Martin Luther til kurfyrste Frederik den Vise forfattet af chatgpt d.21.03.2025, efterbearbejdet af cand.mag. lektor Thomas Gregers Mortensen.
”Kristendom-Luther-Øvelse-Forklar kernebegreber2”
AI-genereret tekster til brug for Hjärpes model (+ minimalisme/maksimalisme og elite/mainstream)
24q-ks-re-2025-OPSAMLING på forløb
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 60 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 1 Det gode samfund (HISTORIE)

Forløb om velfærdstatens udvikling

Danmarkshistorie 1870-2000.

Velfærdsstaten spæde begyndelse i slutningen af 1800 tallet.
Øget samfundsregulering - 1890'ernes sociallovgiving
1930’erne -  Krise + Kanslergadeforliget
Samfundsudviklingen i 1960’erne og velfærdsudbygning
Økonomisk krise i 1970’erne (oliekrise) og 1980’erne.

Begreber/fokuspunkter:

Fattigvæsen

Velfærdsstatens to søjler - forsørgelseslinjen (staten) og forsikringslinjen (sygekasser/arbejdsløshedskasser)

Skønsprincip/værdighedstænkning (1890'erne)

Retsprincip (K.K. Steincke/Kanslergadeforliget 1933)

Universalisme (Folkepensionen 1956)

Velfærdsstatens udfordringer

Materiale

En syg forskel (DR - dokumentar 2016) https://www.dr.dk/drtv/serie/en-syg-forskel_103013

Fra vugge tl grav. DR2. 2010 https://www.youtube.com/watch?v=s32s0n1ybX0

Maria Madsen et al. KS-bogen. Columbus. 2. udgave. 2018. Side 147-166.

Følgende kilde i:

Lars Andersen m.fl.: Fokus 3 – kernestof i historie, Gyldendal 2006.
Kapitel 2, Fra fattighjælp til velfærd.

Jacob Knudsen. Det offentlige fattigvæsen præmierer æreløsheden. 1908.

Ernst Hansen. Livet som arbejdsløs i 1930'erne.

Poul Møller. Velfærdsstaten sløver modstandskraften. 1956.



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#2-Kulturmøder- Islam- RELIGION

Formål:
Punkter fra læreplanen i ”Kulturmøder”:
- islam, navnlig med henblik på dens europæiske og danske fremtrædelsesformer, herunder både nutidige og klassiske tekster
- religioners samfundsmæssige, politiske og kulturelle betydning i fortid og nutid
- anvende og kombinere viden, kundskaber og metoder fra fagene i faggruppen til at opnå indsigt i historiske, samfundsmæssige og kulturelle sammenhænge i Danmark og i andre lande
- diskutere egne og andres kulturelle værdier i forhold til nutidige og fortidige værdier  
- reflektere over mennesket som historieskabt og historieskabende, herunder en forståelse af samspillet mellem aktør og struktur
- formidle faglige sammenhænge både mundtligt og skriftligt på fagenes taksonomiske niveauer med anvendelse af faglig terminologi
- argumentere for et synspunkt på et fagligt grundlag og kunne indgå i en faglig dialog
- kunne indgå i en demokratisk debat og diskutere konsekvenserne af forskellige synspunkter
- religionsfaglige metoder

Forløbet har til formål at beskrive kulturmødet mellem det (kultur-)kristne Vesten og islam. Vi ser derfor på den historiske baggrund for mødet mellem kulturerne, ligesom vi vil se på islam formative, historiske og nutidige skikkelser. Endvidere vil vi se på nogle af kernepunkterne i islam, fx de 5/6 søjler (vi behandler ”Jihad” som en søjle) og de 6 trosartikler.
Overordnet er der en religionssociologisk rød tråd, som følges gennem forløbet. Dette gøres bl.a. ved inddragelse af Hjärpe (religions form og funktion i forbindelse med tørklæder), Podemann Sørensens ritualteori og van Genneps ritualteori (herunder Turners ”Communitas”) samt Luhmanns systemteori (os og dem). Dertil kommer de tre teorier omhandlende hvorfor mennesket er religiøst, nemlig Glocks deprivationsteori, Starks Rational Choice Theory (RCT) og socialisationsteorien.   Desuden spiller Ninjan Smarts 7 dimensioner en stor rolle, da vi herigennem analyserer os frem til, hvor ligheder og forskelle i religionerne kristendom og islam ligger.
Som fokuspunkter på begrebet ”Minoritet og majoritet” undersøger vi en minoritetsgruppe i det muslimske samfund i Danmark, nemlig ”kvinder”. Vi ser på Zahra Pedersen (datter af konvertitten og imam Abdul Wahid Pedersen) og Asil Al-Asadi (dansk skuespillerinde med irakisk baggrund).

Desuden er der arbejdet med følgende religionsfaglige begreber:
Abrahamitisk religion (sammen med kristendommen og jødedommen) og monoteisme og teokrati
Pilgrimsfærd/valfart.
"indefra og udefra-positioner", især Lincolns "maksimalist og minimalist", herunder mainstream/elite.
Luhmanns systemteori: "os og dem".
Minoritetsreligion og majoritetsreligion.
Hvorfor er mennesker religiøse? Glocks deprivationsteori (fem former for deprivation), Rodney Starks Rational Choice Theory (RCT), Socialisationsteori
Zahra Pedersen
Zahra Pedersen og Asil Al-Asadi: DR-programmet: ”Med tørklæde på scenen”.

Der er bl.a. arbejdet med følgende religionsfaglige muslimske begreber:
Gudsbillede: Absolut monoteisme, profeten Muhammad, handlesiden af islam: de fem søjler (vi har også arbejdet med ”jihad” som en søjle), sharia, Sunni og Shia-islam, islam historie, tankesiden af islam: de seks trosartikler, koran og hadith (mht. koran: Medina-vers og Mekka-vers),

Materiale:
Kernestof:
Religionsnørden om islam, fra: https://www.youtube.com/watch?v=yo9_9Cg8XJA&t=10s
Koran/hadith: eget materiale +
Følgende uddrag fra hadith:
Sahih Bukhari og Shahih Muslim: hadith 37 (beretter af Ibn Abbas): Al-Bukhari, Hadith-samling, bog 2, kapitel 37
Følgende uddrag fra koranen: 29:46, 3:65, 3:67-68, 5:13, 5:73, 5:82, 5:51
Muhammad: opgaver ud fra: https://www.youtube.com/watch?v=fZuNF47mtXM
Islams 5 søjler (og ”Jihad” arbejder vi med som en 6.søjle): Islams søjler – Forman: fra: Forman, Jens: ”Islam og muslimerne”, Systime 2001 © Jens Forman og Forlaget Systime A/S, 1.udg., 1.opl., s.35-44.
Om islam som navn: redigeret version af https://religion.systime.dk/index.php?id=480 + om sharia: eget materiale om Sharia + om de seks trosartikler: redigeret version af http://www.religion.dk/undervisning/hvad-tror-muslimer-p + Koranen 2:177-178.
Ritualteori: ”Ritualtyper” i ”Begrebsnøglen” (i-bog) med egne tilføjelser.
- Ritualtyper: overgangsritualer, årstidsritualer, kriseritualer, tilbedelsesritualer, kultdramaer
- (van Genneps (og Victor Turners) funktionalistiske teori og Podemann Sørensens fænomenologiske teori + Mircea Eliades begreber ”Det hellige”, ”Hierofani” og ”Axis Mundi” + ”Axis Mundi” på mikro og makroniveau af Marianne Qvortrup Fibiger).


Kompendium om ”Teori om kategorisering af religiøse udøvere” (alle taget fra ”Begrebsnøglen”):
- Indefrapositioner (mainstream/elite + maksimalisme/minimalisme)
- Os > < Dem (Luhmanns systemteori)
- Jan Hjärpes model
- Synet på de religiøse tekster; især Bultmanns begreb ”Afmytologisering”
- Minoritetsreligion og majoritetsreligion, herunder begreberne ”Assimilation”, ”Segregation” og ”Pluralistisk integration”
- Identitetsdannelse og religion, herunder Charles Glocks fem former for deprivation (økonomisk, social, organisk, etisk og psykisk deprivation) + Rodney Starks begreb ”Rational Choice Theory” + begrebet ”Socialisation” (herunder primær og sekundær socialisation, normer, sanktioner)
”Ægtepar på Hajj for at blive bedre mennesker”: https://www.religion.dk/aegtepar-tager-paa-hajj-efterleve-guds-paabud-og-blive-bedre-mennesker

Fokuspunkt under begreberne ”minoritet og majoritet”: Kvinder: materiale fra:  
Zahra Pedersen og Asil Al-Asadi: ”Kampen om mig”, fra dr.dk: https://www.dr.dk/drtv/se/kampen-om-mig_-med-toerklaede-paa-scenen_146700
Artikel om Zahra Pedersen: https://www.kristeligt-dagblad.dk/liv-sjael/muslimske-kvinder-maa-selv-vaelge-hvordan-de-vil-tro

Supplerende materiale:
Sunni og Shia-materiale: ChatPGT-generet materiale
Ritualtekst til Hajj: ChatGPT-generet materiale
Tekst til arbejde med religionsfaglige begreber og teorier: ChatGPT-generet materiale
Tekst til eksamenstræning: interview med konvertit: ChatPGT-generet materiale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Forløb 2 Mødet med Islam (Kulturmøder HISTORIE)

Historie: Mødet med Islam

Forløbet omhandler Danmarks møde med islam med fokus på gæstearbejdere, flygtninge, udlændingedebat og krigen mod terror.

Kernestof
Globalisering og kulturmøder i historisk og nutidigt perspektiv

Omfang: Ca. 100 sider.

Indvandringens historie intro
Vi starter med at se på indvandringen til Danmark generelt og globaliseringen.
"Indvandringens historie" del 1 (fra Danmarks historie – det 20. og 21. århundrede, s. 171- 176)

Gæstearbejdere
Vi fokuserer på de gæstearbejdere, der kom til Danmark i 1960'erne og 1970'erne
Film: "100 års indvandring 5" (DR-dokumentar)

Kilder til gæstearbejdere
Vi arbejder med en kilde, der beskriver, hvorfor gæstearbejderne kom.
"Kultur, fremmedmøder og kulturmøder" (fra Kulturmøder- i dansk kolonihistorie, s. 20-21) (kompendium, s. 2)
Kilde: "Uddrag af kronik af direktør Jens Fisker" (kompendium, s. 14-15)

Flygtninge
Vi ser på flygtninge som en særlig type af indvandring.
"Indvandringens historie" del 2 (fra Danmarks historie - det20. og 21. århundrede, s. 176- 179) (kompendium, s. 8-11)

Flygtningedebat
Vi går i dybden med flygtningedebatten, som voksede frem fra 1970'erne.
Film: "100 års indvandring 6"

Kilder til flygtningedebat
Fremskridtspartiet blev Danmarks mest indvandrerkritiske parti. Vi læser en kilde og ser på formålet med fjendebilleder.
Kilde: " Helge Dohrman (Fremskridtpartiet) om Danmark som flygtningeland" (kompendium, s. 15)
Trine Damsholt: ”Fremmedbilleder” (kompendium., s. 37)

Indvandringens historie
Vi ser på forskellige former for integration og debatten i dag
Indvandringens historie" del 3 (fra Danmarks historie – det 20. og 21. århundrede, s. 180 og 182) (kompendium, s. 12-14)
Kilde: " Søren Pind om integration, 2011" (kompendium, s. 15-16)

Danmark og krigen mod terror del 1
Vi starter med at introducere "Den nye verdensorden".
"Det nye årtusinde - 2000 og frem" del 1 (Verden - Det 20.& 21. århundrede, s. 250- 254) (kompendium, s. 17-21)
Kilde: " Præsident George W. Bush erklærer: Frihed i krig mod frygt" (kompendium, s. 34)

Danmark og krigen mod terror del 2
Vi går videre med angrebet på World Trade Center.
"Det nye årtusinde - 2000 og frem" del 1 (Verden - Det 20.& 21. århundrede, s. 254- 258) (kompendium, s. 21-25)

Danmark og krigen mod terror del 3
Vi ser på Bush-doktrinen og krigen i Irak.
"Det nye årtusinde - 2000 og frem" del 2 (Verden - Det 20.& 21. århundrede, s. 258- 264) (kompendium, s. 25-31)

Danmark og krigen mod terror del 4
Vi går i dybden med Danmarks engagement i krigen mod terror.
"Danmark som international aktør" (fra Danmarks historie - Det 20.& 21. århundrede, s. 133-135) (kompendium, s. 32-33)
Kilde: " Anders Fogh Rasmussen: Hvad kan det nytte? 2003" (kompendium, s. 35-36)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#4-Senmoderne religion i Danmark og USA

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer