Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Haderslev Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Louise Dalby, Nicolai Tang Sten
|
|
Hold
|
23-f-id (23-f-id, 23-f-id, 23-f-id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Rytmisk opvarmning
Forløbets fokus er udarbejdelse opvarmningsprogrammer i grupper ledsaget af musik.
Opgaven:
I skal udarbejde et opvarmningsprogram i grupper. Programmet skal være ledsaget af musik, og det skal fremvises for de andre på idrætsholdet i et rullende skema.
Produktkrav til rapporten:
I forbindelse med programmet skal I aflevere en skriftlig oversigt over programmet (1 rapport pr. gruppe), hvor følgende punkter skal indgå:
- Hvordan skal et opvarmningsprogram opbygges og hvad er begrundelsen for dette?
- Hvilke effekter kan musik have i et opvarmningsprogram?
- En oversigt med jeres opvarmningsprogram
- Musik: titler og tempo (hvor mange sekunder går der på 16 taktslag).
- Øvelsesvalg inden for de forskellige bevægelseskategorier. Øvelserne beskrives kort og ledsages af en tegning eller illustreres på anden måde.
- Hvilke overvejelser skal man gøre sig, når man skal være instruktør? Herunder hvor de der skal varmes op placeres i salen.
Rapporten skal skrives på computer (der må godt tegnes i hånden) og er en del af det obligatoriske stof på idræt C.
Afprøvning af programmet:
Hver gruppe afprøver programmet på resten af idrætsholdet. Alle i gruppen skal deltage i eget opvarmningsprogram, og alle skal nå at instruere.
Vurdering:
Fremvisningen af jeres program samt den medfølgende rapport udgør ”prøven” eller vurderingsgrundlaget for dette forløb. Helt konkret vurderes I ud fra jeres evne til at:
• Opnå færdigheder inden for musik og bevægelse. Herunder:
o kan I bevæge jer i takt til musikken?
o Passer øvelserne til musikken?
o Kan I udnytte musikkens opbygning i jeres program (takter og sekvenser i musikken)?
• Udvikle kropsbevidsthed. Herunder
o Hvor ”æstetisk” fremføres øvelserne?
• Udforme og udføre opvarmningsprogrammer. Herunder:
o Har I bygget programmet fornuftigt op?
o Hvordan er I som ”instruktører”?
• Kunne redegøre for relevant fysiologisk viden, dvs. redegøre for opvarmningens formål i jeres aflevering?
• Samarbejde i gruppen, så I gør hinanden ”gode” og støtter hinanden.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Boldbasis
Formål:
formål med forløbet er
1) At eleverne stifter bekendtskab med de forskellige boldspilsfamilier og afprøver disse.
2) At eleverne på baggrund heraf skaber deres eget boldspil i grupper. Alle i klassen (også jer selv) skal være med til at spille.
Spillet skal konstrueres ud fra spilhjulet og spiludviklingsmodellen i Yubio. Samtidig skal det give flow hos deltagerne.
Spillene afprøves med elever som instruktører og vurderes efter fælles feedback.
Der er i forløbet indlagt 2 modulers badminton, som eksempel på netspil.
Her stiftes bekendtskab med slagene:
Kort baghåndsserv, clear, netdrop og lob samt benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Ultimate
Forløbet Ultimate er et forløb under genren boldspil. De faglige mål for forløbet er følgende:
Generelle faglige mål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter.
• opnå kropsbevidsthed.
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Særskilte faglige mål for forløbet:
Tekniske:
Afleveringer: Baghåndskast, forhåndskast og hammerkast
Pivotering
Gribeteknik: Brugen af "pandekage"-teknikken ved afleveringer i mellemhøjde og "pincet"-teknik ved høje og lave afleveringer.
Kast i løb: modtag+kast disc i flydende sammenhæng.
V-cut
Opdækning (tælle højt)
Taktiske:
Positionering i angreb: Eleverne skal vise, at de forstår at bredde spillet ud og angribe det frie rum.
Nøl-spillet: At kunne tælle nøl på en discholder.
Træffe gunstige valg: Eleverne skal kunne vise spilforståelse ved at træffe gunstige valg i spilsituationer.
Regelkendskab: Eleverne skal demonstrere grundlæggende regelkendskab til ultimate spillet og til det kulturelle i spirit of the game.
Anvendelse af forskellige kommunikationsformer.
Vertikal + horisontal stack
Teori:
Ultimates historie, regler, idé og organisering
Komplekse bevægelser
Roller
Spirit of the game
Materialer:
Yubio 2023: s. 880 - 883 (komplekse bevægelser)
Yubio 2023: s. 662 - 686 (ultimate historie og regler + øvelser)
Yubio 2023: s. 690 - 692 (spirit of the game)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Pickleball
Pickleball – klassiske og nye idrætter
Der har i undervisningen primært været spillet double, men også lavet øvelser på en halv banehalvdel. Fx ved indlæring af forskellige slag og dinke-spil. Der har været fokus på korrekt udførsel af de enkelte slag, mindre slagsekvenser samt det færdige spil.
Forløbet ligger desuden i forlængelse af et flerfagligt forløb sammen med engelsk, hvor der har været fokus på innovation. I idræt har der været fokus på det videnskabsteoretiske begrebspar ”teori og praksis”. Pickleball har været koblet på forløbet ift. overvejelser om, hvilke befolkningsgrupper, der kan finde spillet attraktivt eksempelvis – samt kan anses som et innovativt spil .
De generelle faglige mål for forløbet:
• Arbejde med fysisk kapacitet samt kendskab til centrale begreber indenfor pickleball
• I nogen grad kunne beherske centrale færdigheder indenfor pickleball (se specifikke faglige mål)
• Opnå forbedret kropsbevidsthed
De specifikke faglige mål for forløbet:
• At kunne udføre en korrekt underhåndsserv fra bag baglinjen og vægtoverførsel
• At kunne udføre et third-shot-drop fra bagbane til kitchen
• At kunne udføre et dink i kitchen – både diagonalt og lige over
• At kunne udføre et drop fra bagerste del af banen
• At kunne udgøre et lob fra kitchen til bagbanen
• Tilnærmelsesvis at kunne udføre et angrebsslag (”smash”), hvor bolden har en nedadgående vinkel
• Kendskab til pointsystemet
• En udvalgt slagskvens fx serv – returning - third drop shot – dink...
Kernestof:
• Aktiviteter der fremmer den fysiske kapacitet
• Aktiviteter der fremmer kropsbeherskelse samt boldbeherskelse
• Aktiviteter der fokuserer på samarbejde og etik
• Grundlæggende principper for træning samt basale idrætsfaglige begreber om træning, livsstil og idrætsvaner
• De for undervisnings relevante digitale redskaber
Pensum:
Idrættens organisering og danskernes motionsvaner
Video om pointsystem
s. 1279 - 1282 i Yubio 2023 om "Ældre og idræt"
s. 1254 - 1278 i Yubio 2023
s. 1399 - 1401 i Yubio 2023 (Idrættens organisering)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Træningsprojekt
Hvad er Træningsprojektet?
I læreplanen for Idræt C hedder det, at alle 3.g-elever skal planlægge, gennemføre og evaluere et fysisk træningsprogram, der i løbet af 8 uger vil forbedre jeres træningstilstand. Erfaringerne herfra vil I kunne bruge i tiden efter gymnasiet.
Hvordan forløber Træningsprojektet?
I begyndelsen af forløbet skal I individuelt eller i grupper med udgangspunkt i relevant materiale udforme et træningsprogram, der sigter på at forbedre jeres kondition.
Herefter bruges de efterfølgende uger til at gennemføre programmet. I idrætstimerne bliver I præsenteret for forskellige træningsformer. Det forventes, at I udover de ugentlige idrætstimer ”hjemmetræner” minimum 1-2 gange ugentligt. I løbet af disse uger skal I føre en træningslogbog over forløbet. Logbogen skal dels beskrive træningsmængde og lignende, dels fortælle om oplevelsen af træningsprogrammet.
Testning
For at kunne afprøve effekten af Træningsprojektet og efterfølgende evaluere det, indledes og afsluttes forløbet med en indirekte konditionstest (Coopers-test).
TEORI:
Vi vil i teori arbejde med aerobe træningsformer og -effekter.
Produkt og evaluering
Ved udgangen af forløbet afleverer I en rapport, hvori forløbet af jeres Træningsprojekt evalueres. Evalueringen skal indeholde en kort præsentation af Træningsprojektet, hvad målet for projektet har været, hvordan det har været at gennemføre det og endelig, om det skitserede mål er blevet opnået. Beskrivelsen af Træningsprojektet og den efterfølgende evaluering heraf skal i rapporten understøttes af den nødvendige teori. Rapporten afleveres sammen med den samlede træningslogbog til idrætslæreren.
Bedømmelse
Der bedømmes på de fire "elementer" i Træningsprojektet:
1. Målsætning
2. Planlægning (dokumenteres i logbogen)
2. Gennemførelse (dokumenters i logbogen)
3. Evaluering - teori-praktikkobling (afleveres som rapport)
Fra læreplanen desuden:
”Elevens evne til at koble teoretisk viden på et personligt træningsforløb – træningsprojektet i 3.g – indgår i den samlede vurdering”, dvs. årskarakteren i 3.g.
Materiale:
Yubio 2023
s. 67 - 77 (træningslære)
s. 802 - 809 (træningsprojektet)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Stepfitness
Forløb indenfor musik og bevægelse med fokus på udvalgte step-trin, som udføres i takt til musikken. Udover de fælles gennemgåede trin, har eleverne i mindre grupper udviklet og sammensat egne step-koreografier.
Eleverne har ligeledes arbejdet med udtryk og bevægelseskvaliteten i overensstemmelse med de særlige kendetegn for stepfitness (særligt med fokus på energisk udførsel af de enkelte steps, samt brug af high impact).
Teoretisk har fokus ligget på
De generelle faglige mål for forløbet:
• Arbejde med fysisk kapacitet samt kendskab til centrale begreber indenfor stepfitness
• Beherskelse af centrale færdigheder indenfor stepfitness
• Opnå øget kropsbevidsthed
• Arbejde med forståelsen for idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• Forståelse for den fysiske aktivitet
• Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
Kernestof:
• Aktiviteter der fremmer den fysiske kapacitet
• Aktiviteter der fremmer kropsbeherskelse
• Aktiviteter der fokuserer på samarbejde og etik
• Grundlæggende principper for træning
• De for undervisnings relevante digitale redskaber
De specifikke faglige mål:
• Kendetegn ved bevægelser i stepfitness
• Udvalgte bevægelser i de fælles koreografier
Fælles stepserier:
(V)=Venstre ben
(H)=Højre ben
Serie 1
Blok 1-3 gennemføres 2 gange, så blok 1 starter på både H og V:
Blok 1:
• 2 basis
• Jorden rundt
• Ski (eller repeater)
Blok 2:
• Mambo chassé
• L-trin
• Mambo chassé
• 2 single knæ
Blok 3:
• V-trin
• Spark (single)
• Knæ-bænk-knæ
• Over bænk + basis
• Over bænk + knæ
Serie 2 (Møllestep)
Blok 1:
4 x jorden rundt
Blok 2:
Hop over bænk (H), knæ (H), mambo chassé (V), danse (V), mambo (H), knæ (V) + ski + knæ (V)
Blok 3:
L-trin (H), bænk-bænk-roter (V)chassé bænk m. knæ + roter til næste bænk + basis
Musikforslag:
130-135 BPM: https://www.youtube.com/watch?v=glQru4VD8qo
120 BPM: https://www.youtube.com/watch?v=CmBRlz3Eh58&t=102s
Teori:
- Opbygning af egne serier, samt udførelse (intensitet + musik)
- Kontinuerligt arbejde, herunder kobling af teori og praksis (brug af pulsmålere).
- Arbejde med Labans bevægelseslære (BESS(R)) og brug af denne til udvikling og analyse af egne stepkoreografier.
Materialer:
Yubio 2023:
1406 - 1419 (opbygning og udførsel af serier)
1425 - 1427 (kontinuerligt arbejde)
1308 - 1310 (Labans bevægelseslære)
67 - 77 (træningslære)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Basketball
Basketball er et forløb med fokus på beherskelse af tekniske elementer, samt basale taktiske boldspilselementer.
I forløbet er der primært blevet spillet 3 mod 3 kampe på en kurv, hvor de tekniske færdigheder skal anvendes og spilbarhed, placeringsevne og "give and go" er centralt for det færdige spil. Der er dog også blevet spillet på helbane til tider.
Det teoretiske fokus for forløbet er spændingsregulering, samt muskler, knogler og led.
Generelle faglige mål:
• Gennem alsidig undervisning at opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter.
• opnå kropsbevidsthed.
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Specifikke faglige mål:
Tekniske:
Dribling med begge hænder: eleverne skal kunne drible med begge hænder i kampsituationer. Desuden skal de kunne drible med den hånd, der er mest gunstig set i forhold til modstanderens placering.
Drible og orientere: eleverne skal i sekvenser kunne tage øjnene fra bolden, når de dribler, så de kan orientere i spilsituationen.
Skud: eleverne skal kunne demonstrere skuddet som en helkropsbevægelse, som afsluttes med høj og strakt arm (grab the cookie). Dertil skal eleverne kunne udføre Lay-up fra begge sider af kurven.
Cut-bevægelser: eleverne skal kunne blive spilbare vha. cut-bevægelser.
Afleveringer: eleverne skal kunne udføre brystaflevering og studsaflevering.
Finter: Eleverne skal kunne udføre "pump-fake" og "cross-step" finter.
Taktiske:
Positionering i angreb: eleverne skal vise, at de kan placere sig uden bold, så deres medspiller med bold får mere plads mand-mod-mand.
Give and go: eleverne skal kunne demonstrere "give and go" i en spilsituation.
Positionering i forsvar: eleverne skal kunne dække ud i banen, så de tvinger den angribende spiller væk fra kurven.
Træffe gunstige valg: eleverne skal kunne vise spilforståelse ved at træffe gunstige valg i spilsituationer.
Teori:
Spændingsregulering
Muskler, knogler og led
Tekster:
Yubio 2023:
s. 546 - 572 (Basketball teori og praksis)
s. 576 - 597 (spændingsregulering)
s. 53 - 59 (Muskler, knogler og led)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80317347170",
"T": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80317347170",
"H": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80317347170"
}