Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Haderslev Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Louise Dalby
|
|
Hold
|
23-x-id (23-x-id, 23-x-id, 23-x-id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Rytmisk opvarmning
Forløbets fokus er udarbejdelse opvarmningsprogrammer i grupper ledsaget af musik.
Opgaven:
I skal udarbejde et opvarmningsprogram i grupper. Programmet skal være ledsaget af musik, og det skal fremvises for de andre på idrætsholdet i et rullende skema.
Produktkrav til rapporten:
I forbindelse med programmet skal I aflevere en skriftlig oversigt over programmet (1 rapport pr. gruppe), hvor følgende punkter skal indgå:
- Hvordan skal et opvarmningsprogram opbygges og hvad er begrundelsen for dette?
- Hvilke effekter kan musik have i et opvarmningsprogram?
- En oversigt med jeres opvarmningsprogram
- Musik: titler og tempo (hvor mange sekunder går der på 16 taktslag).
- Øvelsesvalg inden for de forskellige bevægelseskategorier. Øvelserne beskrives kort og ledsages af en tegning eller illustreres på anden måde.
- Hvilke overvejelser skal man gøre sig, når man skal være instruktør? Herunder hvor de der skal varmes op placeres i salen.
Rapporten skal skrives på computer (der må godt tegnes i hånden) og er en del af det obligatoriske stof på idræt C.
Afprøvning af programmet:
Hver gruppe afprøver programmet på resten af idrætsholdet. Alle i gruppen skal deltage i eget opvarmningsprogram, og alle skal nå at instruere.
Vurdering:
Fremvisningen af jeres program samt den medfølgende rapport udgør ”prøven” eller vurderingsgrundlaget for dette forløb. Helt konkret vurderes I ud fra jeres evne til at:
• Opnå færdigheder inden for musik og bevægelse. Herunder:
o kan I bevæge jer i takt til musikken?
o Passer øvelserne til musikken?
o Kan I udnytte musikkens opbygning i jeres program (takter og sekvenser i musikken)?
• Udvikle kropsbevidsthed. Herunder
o Hvor ”æstetisk” fremføres øvelserne?
• Udforme og udføre opvarmningsprogrammer. Herunder:
o Har I bygget programmet fornuftigt op?
o Hvordan er I som ”instruktører”?
• Kunne redegøre for relevant fysiologisk viden, dvs. redegøre for opvarmningens formål i jeres aflevering?
• Samarbejde i gruppen, så I gør hinanden ”gode” og støtter hinanden.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Badminton
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Boldbasis og spiludvikling
Formål:
formål med forløbet er
1) At eleverne stifter bekendtskab med de forskellige boldspilsfamilier og afprøver disse.
2) At eleverne på baggrund heraf skaber deres eget boldspil i grupper. Alle i klassen (også jer selv) skal være med til at spille.
Spillet skal konstrueres ud fra spilhjulet og spiludviklingsmodellen i Yubio. Samtidig skal det give flow hos deltagerne.
Spillene afprøves med elever som instruktører og vurderes efter fælles feedback.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Fodbold for alle
Faglige mål:
Fokus i dette forløb er at lære enkelte tekniske elementer fra fodboldspillet, som gør spil muligt. Taktisk er formålet at bringe jer til en forståelse af hvad der bibringer vedvarende boldbesiddelse og gør scoringer mulige.
Der arbejdes med variationer af småspil og tekniske øvelser, hen mod et 5 mod 5 spil, som det færdige spil.
Succeskriteriet er alle har mulighed for at være med i spillet og deraf titlen "fodbold for alle".
Tekniske færdigheder:
-Tæmning af bold langs jorden og evt. i luften (inderside eller fodsål)
- Aflevering af bold (indersideafleveringer).
- Retningsbestemt tæmning med efterfølgende aflevering.
- Driblinger (inderside-, yderside og fodsål med primærben).
- Skud med inderside.
Taktiske færdigheder
- Forståelse for hvordan bolden drives frem (driblinger/afleveringer), og hvad der er mest effektivt.
- Formationer og positioner på banen.
- Spilbarhed, herunder at kunne udnytte banens bredde og dybde.
- Forståelse for og udførelse af:
- Bandespil og overlap
- Defensivt arbejde med højt og lavt pres.
Teori:
- Sundhedsbegrebet og fodbold som sundhedsfremmende
- Videomateriale af tekniske færdigheder
- At kunne italesætte og vise forståelse for de taktiske begreber
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Pardans
Pardans i engelsk vals og cha cha cha
Engelsk vals:
Disse trin indgår i forløbet (disse trin udgør de tekniske elementer af de faglige mål):
- Grundtrin
- Boks
- Under arm turn
- Højredrejning (boks med kvart drejning og 1/2 drejning)
- Whisk and chasse
Cha Cha Cha
- Grundtrin
- Dame under arm
- Skulder ved skulder
- New Yorker/ promenade
- Hand to hand
- Spot turn - begge drejer
- Triple chacha lockstep
Eleverne øver med forskellige dansepartnere i forløbet. Hver stilart slutter med en forløbsprøve, hvor eleverne parvis øver sig på deres egen koreografi med de forskellige variationer og filmer denne.
Faglige mål:
• Beherske grundrytme i engelsk vals og cha-cha-cha - dvs. bevæge sig i takt til musikken i både 3/4 og 4/4 musik.
• Bevidsthed om kropsudtryk indenfor standardstil og latinamerikansk stil. Herunder tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatning.
• Beherske de nævnte variationer/figurer - vise tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen.
• Kunne begynde på det korrekte taktslag i musikken.
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for den valgte dans
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Teoretisk fokus:
- Dansenes historie
- Læs og diskutér uddraget fra artiklen "Dans eller sport", hvad der karakteriserer pardans som sport.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
FF3, overvægt og fysisk aktivitet
FF 3 (Flerfaglig forløb 3) i samarbejde med engelsk om overvægt/fedme med fokus på England og forebyggelse gennem fysisk aktivitet.
Der arbejdes videnskabsteoretisk med begrebsparret "teoretisk-praktisk" samt "den videnskabelige basismodel".
I idræt arbejder vi praktisk og teoretisk, herunder med begreberne BMI og kondital.
Teori:
12-13 i ”Kompendium FF-forløb HaKa” om teoretisk og praktisk
Yubio Idræt C+B (2023) s. 1535-1536 (den praktiske metode i idræt)
Artiklen https://nyheder.tv2.dk/samfund/2018-03-06-nu-er-over-halvdelen-af-danskerne-overvaegtige-det-er-et-gigantisk-problem
Biologibogen C-hf: Energibalance og fedme s. 110-112
Yubio Idræt C+B (2022). Figur 1.5, 1.21, samt 20.2.
Praktisk:
Vi laver en øvelse, hvor der gennemføres en redskabsbane og et cirkeltræningsprogram uden og derefter med vægte for at give anledning til refleksion over, hvad øget vægt gør ved mobilitet og præstationsevne.
Produkt:
I skal i grupper producere en infomercial, der skal informere seeren om overvægt og sundhed. I skal finde på træningsøvelser som kan afhjælpe tendensen til overvægt. I må selv bestemme aldersgruppe og målgruppe. Som målgruppe kan det fx være overvægtige, som gerne vil tabe sig, eller det kan være normalvægtige, som gerne vil undgå overvægt. Øvelserne skal med i jeres infomercial, hvor seeren guides gennem øvelserne.
Der er indbygget et innovativt element heri.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Kickboksning
Formål:
Kickboxing-forløbet er designet til at udforske og forbedre eleverne kropsbeherskelse, samarbejdsevner og forståelse for Kickboxing. Eleverne bliver introduceret til grundlæggende teknikker og principperne bag slag, spark og kombinationer inden for Kickboxing.
Faglige mål:
Teknik
Rimelig beherskelse af forskellige slag- og sparketeknikker til følgende slag/spark
Slag:
- Lige stød
- Uppercut
- Hook
Spark:
- Frontspark
- Sidespark
- Baglæns spark
- Cirkelspark
- Øksespark
Fremvise slag- og sparkekombinationer (serier) med fokus på et rimeligt flow, balance, kraft og præcision.
Samarbejde med makker under arbejdet med teknik og slagserier (arbejde skiftevis med hhv. handsker og puder)
Vi arbejder i forløbet også med boksning som grundtræning, hvor der indarbejdes forskellige puls- og styrketræningsøvelser undervejs.
Teori:
- Kampsportens historie
- Styrketræning
- Teknikvideoer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Udeaktiviteter
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt
Hvad er Træningsprojektet?
I læreplanen for Idræt C hedder det, at alle 3.g-elever skal planlægge, gennemføre og evaluere et fysisk træningsprogram, der i løbet af 8 uger vil forbedre jeres træningstilstand. Erfaringerne herfra vil I kunne bruge i tiden efter gymnasiet.
Hvordan forløber Træningsprojektet?
I begyndelsen af forløbet skal I individuelt eller i grupper med udgangspunkt i relevant materiale udforme et træningsprogram, der sigter på at forbedre jeres kondition.
Herefter bruges de efterfølgende uger til at gennemføre programmet. I idrætstimerne bliver I præsenteret for forskellige træningsformer. Det forventes, at I udover de ugentlige idrætstimer ”hjemmetræner” minimum 1-2 gange ugentligt. I løbet af disse uger skal I føre en træningslogbog over forløbet. Logbogen skal dels beskrive træningsmængde og lignende, dels fortælle om oplevelsen af træningsprogrammet.
Testning
For at kunne afprøve effekten af Træningsprojektet og efterfølgende evaluere det, indledes og afsluttes forløbet med en indirekte konditionstest (Coopers-test).
TEORI:
Vi vil i teori arbejde med aerobe træningsformer og -effekter.
Produkt og evaluering
Ved udgangen af forløbet afleverer I en rapport, hvori forløbet af jeres Træningsprojekt evalueres. Evalueringen skal indeholde en kort præsentation af Træningsprojektet, hvad målet for projektet har været, hvordan det har været at gennemføre det og endelig, om det skitserede mål er blevet opnået. Beskrivelsen af Træningsprojektet og den efterfølgende evaluering heraf skal i rapporten understøttes af den nødvendige teori. Rapporten afleveres sammen med den samlede træningslogbog til idrætslæreren.
Bedømmelse
Der bedømmes på de fire "elementer" i Træningsprojektet:
1. Målsætning
2. Planlægning (dokumenteres i logbogen)
2. Gennemførelse (dokumenters i logbogen)
3. Evaluering - teori-praktikkobling (afleveres som rapport)
Fra læreplanen desuden:
”Elevens evne til at koble teoretisk viden på et personligt træningsforløb – træningsprojektet i 3.g – indgår i den samlede vurdering”, dvs. årskarakteren i 3.g.
Materialeomfang: ca. 24 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
3 mod 3 basket
Formål:
Formålet med forløbet i 3 mod 3 basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basketball. Der lægges vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages også.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede tekniske elementer og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Stående skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder (fokus på BEEF)
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- jump stop
- Aflevere på forskellig vis: Stødaflevering (brystaflevering), studs
- Finter: cross step finte, pumpfake (kængurufinten)
- Cuts: 90 graders cut, v-cut, backdoor cut.
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, spiller den videre og løber i det frie rum (give and go) samt anvender finter og cuts.
Teoretisk fokus:
- Basketballs oprindelse
- Regler, herunder cylinderprincippet og de særlige regler for "3 mod 3"-basket.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Rytmisk gymnastik
I forløbet rytmisk gymnastik arbejdes der gradvist frem mod ”klassens opvisning”, som afslutning på forløbet. Basal teknik indenfor gymnastikkens rytmiske genrer, bevægelse i takt til musik samt koreografi-opbygning er centrale elementer i forløbet. Eleverne skal lære fælles koreografier, men også være kreative og udvikle egne koreografier.
Fokuspunkter i forløbet
• Bevægelseskvalitet/teknik indenfor de rytmiske genrer
• Basal teknik
• Musikforståelse og musikoptælling.
• Opbygning af visuel varieret koreografi
• Sammensætning af et helt opvisningsprogram med indmarch, overgange mm.
• Gymnastikkens historie og idrættens organisering
• Labans bevægelseslære
Eleverne skal kunne
- Udføre forskellige sving teknisk korrekt
- Bevægelser over gulv med fx chassé
- Tælle musik op og bevæge sig i takt til musikken
- Huske, udvikle samt udføre koreografier på baggrund af Labans bevægelseslære
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Pickleball
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball. Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt, men der spilles ofte doublekampe.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. Desuden bedømmes eleverne på deres evne i kamp.
Hvad skal jeg kunne:
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv og returnering
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80317347173",
"T": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80317347173",
"H": "/lectio/1163/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80317347173"
}