Holdet 24-g-Ty2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Haderslev Katedralskole
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Thomas Gregers Mortensen
Hold 24-g-Ty2 (24-g-Ty2, 24-g-Ty2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Test
Titel 2 Forløb#1 Jugendliche und soziale Medien
Titel 3 Forløb#2 Erwartungen, Hoffnungen und Träume
Titel 4 Forløb#3 Die DDR
Titel 5 Forløb#4 Krimi
Titel 6 Forløb#5 Konsum und Werbung
Titel 7 Forløb#6 Krieg

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Test

test
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#1 Jugendliche und soziale Medien

Forløbet har haft fokus på, hvilken rolle internettet og de sociale medier spiller i de unges liv. Emner som venskab, ensomhed og kærlighed er ligeledes blevet inddraget.
Elevernes egne erfaringer er blevet involveret, med både et fagligt og socialt formål, da dette er holdets første forløb i tysk.

Under forløbet har holdet fået besøg af to elever fra A.P. Møller Skolen, og holdet har derfor også stiftet bekendtskab med at være ung i det danske mindretal i Tyskland.

Faglige mål
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi

I forhold til krav om kernestof arbejdes der med følgende i forløbet:
- aktuelle kultur-og samfundsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
- et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og –genrer, herunder tysksprogede tekster fra de sidste 10 år

Kernestof:
- Tim Bendzko: Programmiert (in: Auf uns) (2013)
- Lukas Böing: Wie wäre mein Leben ohne Internet und Co.? (in: Auf uns)
- Serie: Druck 1., 2.  und 3. Folge der 1. Staffel (2018)
- OK Kid: Mehr mehr (2013)

Supplerende:
- forskellige diagrammer om unges brug af de sociale medier (hvor meget tid bruger de på dem, hvilke sociale medier bruger de, hvilke konflikter opstår der evt. i forbindelse med brugen af sociale medier)

Grammatiske fokuspunkter:
Verbernes bøjning
Ordstilling i hoved- og ledsætninger
Sætningsanalyse
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Programmiert 20-12-2024
Verber, sætningsanalyse og ordforråd 24-01-2025
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#2 Erwartungen, Hoffnungen und Träume

Formål:
I forløbet ”Erwartungen, Hoffnungen und Träume” er der taget udgangspunkt i de forventninger, håb og drømme, som eleverne selv har til deres fremtid, da teksterne i høj grad fokuserer på de forventninger, håb og drømme som unge oplever i vor tid. Det være sig egne forventninger, håb og drømme, men også de forventninger den ydre verden stiller i form af forældre, uddannelsessystem, venner, søskende, samfundet osv.
Vi har beskæftiget os med forskellige genrer, nemlig digt (Denkpause), Poetry Slam (One Day/Eines Tages), novelle (Nachtschicht) og film (Crazy). Vi har arbejdet med mundtlig sprogfærdighed i form af præsentationer ud fra Redemittel og kerneord.
Grammatisk har der været introduktion til funktionsgrammatikken og følgende grammatiske subemner: de svage/regelmæssige verber, verbernes tider (præsens, præteritum, perfektum, (pluskvamperfektum) og futurum), ordstilling, syntaktisk analyse og kasus, pronominer.
Faglige mål
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
– udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
– på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
– redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945

Materiale:
Liselotte Rauner: Denkpause
Julia Engelmann: One Day/Eines Tages
Martin Suter: Nachtschicht
Film: Crazy
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#3 Die DDR

Formål:
Eleverne har opnået viden om dannelsen af de ”to Tysklande” umiddelbart efter 2.Verdenskrig. Vi har set på udviklingen i DDR fra ”Stunde Null” over bygningen af muren til murens fald i 1989. Desuden har vi kigget på det hemmelige politi i DDR, Stasi.
Vi har haft fokus på de menneskelige omkostninger ved at bo i et lukket land, og dermed på ”flugt”. Derfor har vi beskæftiget os med to forskellige flugthistorier, først med det berømte ”Soldatensprung” af Conrad Schumann, der som DDR-grænsevagt tog springet pigtråden og ind i BRD. Dernæst med filmatiseringen af den sande historie om familierne Strelzyk og Wetzel, der flygtede fra DDR til BRD i 1979.
Vi sluttede forløbet af med historien om ”Die Wende”, altså murens fald, ved at læse og arbejde med ”Mauer mit Banane” af Claudia Rusch.
Gennemgående har der været fokus på kommunikation, især omkring formidling af billeder og mundtlig sprogfærdighed. Vi har med udgangspunkt i Steen Becks læringsrum øvet os i at være i de forskellige læringsrum, så det blev åbenlyst, hvornår man blev bedømt og hvornår man trænede.
Grammatisk har vi igen arbejdet med de stærke og svage verber, ligesom til slut i forløbet startede med en mere individuel tilgang til grammatik, hvor eleverne ud fra en prøve blev tildelt de grammatiske emner, som man syntes at have udfordringer med.
Faglige mål:
– analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
– redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945
– anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande
– søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Materiale:
Om dannelsen af DDR/BRD:
https://www.zeitklicks.de/bundesrepublik-i/politik/nach-dem-krieg/deutschland-als-besiegter-feindstaat
https://www.zeitklicks.de/bundesrepublik-i/politik/nach-dem-krieg/die-vier-besatzungszonen
Filmoptagelser fra Berlin 1945: YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=wP_PRwiRkmw
Stunde Null:
https://www.zeitklicks.de/bundesrepublik-i/politik/frag-doch-mal/was-ist-die-stunde-null-eigentlich
Om Berlinmuren:
https://www.ddr-im-unterricht.de/mauerbau_1961.html
Om Conrad Schumann: Der er taget udgangspunkt og plukket enkelte opgaver ud fra i-bogen ”Gattungen” i afsnit 8: ”Bild”, hvor der er brugt uddrag fra underemnet: ”Peter Leibling: Der springende Soldat”. Følgende afsnit er blevet delvist benyttet: ”1.Einstieg. Deutsche Geschichte zwischen 1945 und 1989”, ”2.Einstieg. Präsentation von Conrad Schumann“, „3.Bild: WAS?“, „4.Bild: WIE?“, „5.Wer sendet was en wen?“, „7.Warum?“, derudover til at øve billedanalyse: https://www.chronik-der-mauer.de/grenze/
Die DDR und Mauerfall:
https://www.kika.de/ticktack-zeitreise-mit-lisa-und-lena/videos/ddr-und-brd-das-geteilte-deutschland-100
Om Stasi:
https://www.zeitklicks.de/ddr/das-system/ueberwachung-und-unterdrueckung/die-stasi
https://www.zeitklicks.de/ddr/das-system/ueberwachung-und-unterdrueckung/die-methoden-der-stasi
Film: Ballon:
Opgavesæt bygget op omkring materialet fra Goethe-Instituttets ”Unterrichtsmaterial”, som kan downloades her: https://www.goethe.de/prj/dlp/de/unterrichtsmaterial/reihe/deutsche-filme/ballon_filmdidaktisierung
Filmen ”Ballon”, produceret og instrueret af Michael Herbig, 2018.
Om de to familiers videre skæbne:
https://www.ballonflucht.de/home.html
https://www.ballonflucht.de/galerie.html
https://www.museum.bayern/sammlung/geschichten/peter-strelzyk-und-guenter-wetzel.html

Claudia Rusch: ”Mauer mit Banane”, Claudia Rusch, „Mauer mit Banane“. In: Id., Meine freie deutsche Jugend. S. Fischer Verlag GmbH, Frankfurt am Main 2003
Opgaver til „Mauer mit Banane“ fra: i-bogen: „Auf uns. Grundbog til tysk i gymnasiet”, copyright: systime.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#4 Krimi

Formål:
Vi har arbejdet med krimi-elementer i både tekst og film. Vi har arbejdet med at definere, hvad en krimi overhovedet er for en størrelse, hvilket er sket via et kompendium om genren krimi og via arbejde med en tegneserie, som eleverne skulle digte videre på og derudfra lave en definition af genren krimi.
Vi har læst to lidt anderledes krimier i form af Ferdinand von Schirachs ”Nachbarn” og ”Einsam”. Da der manglede en undergenre til denne slags krimi, har vi efter afstemning navngivet dem ”Sozialrealistischer Krimi”. Førstnævnte krimi af von Schirach var en del af en introduktion til tysk på A-niveau, som vi så har arbejdet videre med i dette forløb. Til den sidstnævnte krimi har vi både læst teksten og set den tilhørende filmatisering heraf.
Vi har også beskæftiget os med krimien ”Letzte Pizza” af Milena Moser. Her har vi arbejdet med begrebet ”femi-krimi”.
Til dette forløb var der ligeledes en skriftlig opgave/stedprøve om krimi tilknyttet. Stedprøven tog udgangspunkt i det gennemgåede materiale.
Som afslutning på hele krimi-forløbet har elever selv lavet en krimi-film, nemlig en ”Weihnachtskrimi”. Her skulle eleverne selv producere alt fra ide til færdigt produkt under inddragelse af ”Krimi-Merkmale”, grammatik/udtale, teknik osv. Filmprojektet blev afsluttet med fremvisning i vores auditorium med en uvildig dommer (en tysk/dansk-kollega).
Faglige mål:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
– udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk
– anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
– behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag



Materiale:
Krimi-kompendium (fra Gattungen).
”Dies ist ein Krimi” (Comic)
Ferdinand von Schirach: „Nachbarn“ (fra opgaven om Tysk A).
Ferdinand von Schirach: Tekst: „Einsam“
Ferdinand von Schirach: filmatisering af „Einsam“.
Milena Moser: ”Letzte Pizza”
”Kurzkrimi” (fra YouTube + opgaver)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#5 Konsum und Werbung

Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i et emne, der er meget nærværende for eleverne, nemlig ”konsum” og ”reklame”. Eleverne skal opnå kendskab til, hvad ”konsum” er og hvad ”reklame” er og hvordan opbygningen af en reklame er. Vi ser bl.a. på forskellige reklamers opbygning, målgruppe, produkt (som skal sælges). Forløbet vil derfor have fokus på at få kendskab til og kunne beskrive og tyde forskellige slags reklamer; at undersøge forskellige kendetegn i reklamer; at genkende de forskellige metoder som reklamer benytter sig af; at udfærdige en reklame selv. Vi har derfor set på opbygningen af reklamer og analyseret dem med forskellige redskaber (herunder AIDA-modellen) og vi har været på ekskursion til Kiel, hvor eleverne både skulle lave en analyse af en reklame i Kiel og lave et interview med en Kieler om seværdigheder i Kiel. Hjemme har de arbejdet med et projekt, herunder at lave en reklame til et produkt, hvor de skulle brug den faglige viden, som de havde oparbejdet i forløbet. Dette udmundede i en gruppepræsentation, hvor et af kravene var, at alle i gruppen skulle kunne overtage præsentationen på ethvert tidspunkt. Dette gjorde eleverne opmærksomme på, at det er vigtigt, at alle kan alle dele af en præsentation lige godt. Forløbet har dermed lagt stor vægt på såvel mundtlighed, fx i præsentationer af reklamer, som skriftlighed, fx i den grammatiske nøjagtighed, som det kræver at lave en rigtig reklame. Her har der været fokus på substantivernes genus, imperativ og adjektivernes deklination – de to sidstnævnte især ifm reklameslogans og overskrifter/Headlines.

Faglige mål:
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande
- søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf
- grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk, herunder for anvendelse af ordforråd i forskellige kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge

Grammatik – substantivernes genus.

Materiale:
Gattungen: ”Sachliteratur”
Video om konsum: https://www.dw.com/embed/640/av-54688300
Tekst til video om konsum: Transkript zum Video Was ist Konsum? Von Andreas Neuhaus für die Deutsche Welle, 07.06.2022
„Das langsame Sterben des Werbeprospekte“: © dpa-infocom, dpa:220727-99-168956/6
AIDA-modellen fra systime.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=fh_EUr9GzfY
Om farvebetydning i reklamer: let redigeret udgave af: https://99designs.de/blog/design-tipps/farben-marketing-werbung/
Tekst: ”Einführung in den Begriff Werbung”: : https://www.billomat.com/lexikon/w/werbung/
P.A.U.L.D. 9: Arbeitsheft, © 2014 Bildungshaus Schulverlage, Westermann Schroedel Diesterweg Schönigh Winklers GmbH, Braunschweig, Paderborn, s.52-55
Billeder brugt til at analyse af reklamer:
https://www.austriatourism.com/newsroom/urlaub-auf-oesterreichisch-oesterreich-werbung-buendelt-erstmals-ganzjahreskommunikation-unter-einem-einheitlichen-dach/ (Østrig)
https://www.austriatourism.com/ 06.03.2024 (Østrig)
https://www.unsermost.at/2019/07/mostlandl-hausruck-streuobstwiesen-im-fokus/ (Østrig)
https://www.unsermost.at/2025/05/feldkirchner-mostkost-2025/ (Tyskland)
Burger King reklame fra Østrig
https://www.oepb.at/allerlei/oebb-nightjet-aus-traeumen-erlebnisse-machen.html (Østrig)
Billede taget fra artikel i ”Der Spiegel”; https://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/oesterreich-wie-auf-facebook-gegen-ein-oebb-plakat-gehetzt-wird-a-1223472.html (Østrig)
https://i.pinimg.com/originals/60/36/2a/60362a6a7354c6d24d275b5cd876afe7.png (Ritter Sport)
Fokus på Landeshauptstadt Kiel:
Tekst: ”Finje wohnt in der Landeshauptstadt Kiel”, BrennPunkt Deutsch 3-2022/23,
Analyse af valgfri reklame i Kiel
Interview af tysker i Kiel
Projekt:
Arbejde med selv at udvælge et produkt og lave en reklame hertil og præsentation heraf efter den teori, som vi har haft på klassen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#6 Krieg

Formål:
I dette forløb ser vi på de to verdenskrige i det 20.århundrede og deres indflydelse på de tysktalende lande.
Mht 1.Verdenskrig har vi kigget på optakten til 1.Verdenskrig med attentatet på Østrig-Ungarnske tronfølger Franz Ferdinand i Sarajevo, hvorved vi kort har berørt Østrigs historie som ”k.u.k. Doppelmonarchie”, altså ”kaiserlich und königlich”. Vi har ligeledes berørt Schweiz’ rolle i 1.Verdenskrig som neutralt land. Som en særlig lokal vinkel har vi set på de mange sønderjyder, der blev sendt i krig på tysk side i 1.Verdenskrig; heraf var mange studenter fra Haderslev Katedralskole. I den forbindelse har vi set på genren ”brev”, hvor eleverne har skullet vælge en student fra Haderslev Katedralskole fra skolens mindetavle over faldne i 1.Verdenskrig, hvor eleverne så har øvet sig i skrive et brev fra fronten og hjem – selvfølgelig inden denne faldt.
Mht 2.Verdenskrig har vi set på lederen af det såkaldte ”Tredje Rige”, Adolf Hitler, og hans noget specielle forhold til ungdommen. Dette er gjort via læsning af tekster fra før 1945, da vi har læst et par af hans taler til og om ungdommen.  Vi har haft fokus på unge, der valgte den vej, som ”Det Tredje Rige” udstak. Vi set på ungdomsorganisationerne ”Hitler-Jugend” (drenge) og ”Bund Deutscher Mädel” (piger) og via en personlig beretning har vi set på, hvorfor hun (Melita Maschmann) valgte at lade sige indrullere i ungdomsorganisationen BDM. Slutteligt har vi kort set på slutningen af 2.Verdenskrig, hvor vi har set på tiden lige efter krigen – på begreber som ”Trümmerfrauen”, ”Flüchtlinge”, ”Vertriebene”, ”Schutt und Asche”, ”Kältetod” osv. Igen er vinklen emnet som udgangspunkt set med et barns øjne via øjenvidnefortællinger.


Materiale:
Optakten til 1.Verdenskrig: https://www.zeitklicks.de/zeitstrahl/1914/ermordung-des-oesterreichischen-thronfolgers-in-sarajevo
Die Schweiz: https://www.youtube.com/watch?v=4BvS2uRzPdl
Østrig-Ungarn: https://www.zeitklicks.de/kaiserzeit/weltgeschichte/europa-sucht-seinen-platz/oesterreich-ungarn
https://www.zdf.de/kinder/logo/adolf-hitler-106.html
”Die Stadtgeschichte, Karlruhe”, ophav ukendt.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=r5E7xhO1Z4w
Zwei Hitler-Reden: Begge taget fra arbejdsarket til ”Hitlers Eliteschüler”, © WDR 2019, Planet Schule: ”Materialblatt: Reden Adolf Hitlers” (ifm emnet ”Vogelsang”):
- Rede Hitlers an die Hitlerjugend während des Reichsparteitags in Nürnberg am 14. September 1935
- „Reichenberger Rede“ Hitlers an die Hitlerjugend am 02. Dezember 1938
Uddragene kan høres på denne video:
https://www.youtube.com/watch?v=vhxdSa1v6p8 (00:00 – 00:37 + 02:52 – 03:30 + 04:37 – 05:08)

Postkarte: https://www.invaluable.com/auction-lot/wwii-nazi-germany-propaganda-postcard-hitler-yout-259-c-0f84f8fabe
„Franz – stark und hart“: https://www.zeitklicks.de/nationalsozialismus/alltag/jetzt-erzaehle-ich/franz-stark-und-hart
Melita Maschmann: ”Mein Weg in der Hitler-Jugend”, her fra ”Fazit“ © 1963 Deutsche Verlagsanstalt, München, in der Verlagsgruppe Random House GmbH.

Das Ende des Zweiten Weltkrieges: „In Schutt und Asche – Leben in den Trümmern“: https://www.zdf.de/play/dokus/momente-der-geschichte-112/leben-in-den-truemmern-102?q=Momente+der+Geschichte

Supplerende materiale:
https://graenseforeningen.dk/kildesamling/breve-fra-joergen-friis-til-inger-friis-om-livet-i-felten-under-1-verdenskrig
https://graenseforeningen.dk/kildesamling/breve-fra-inger-friis-til-joergen-friis-om-bla-arbejdet-paa-gaarden
https://denstorekrig1914-1918.dk/soenderjyder-oversigt/
Links:
https://brevefraskyttegraven.dk/about
https://brevefraskyttegraven.dk/film
https://brevefraskyttegraven.dk/game
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer