X - Aabenraa Statsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Aabenraa Statsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 24q DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
X - Aabenraa Statsskole
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Kristine Jørgensen
Hold
2024 DA/24q (
24q DA
,
24q DA
,
24q DA-terminsprøve
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Livsovergange: intro til analyse af fiktionstekste
Titel 2
Intro til retorik og argumentation
Titel 3
En fremmed flytter ind
Titel 4
Ægteskab
Titel 5
Grønland
Titel 6
Ægteskab, del 2
Titel 7
Autofiktion og nyeste tid
Titel 8
Når systemet svigter - dokumentarfilm
Titel 9
Når systemet svigter: retorik og argumentation
Titel 10
Livet i storbyen
Titel 11
Eksistentialisme
Titel 12
Aviser og Nyheder
Titel 13
Repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Livsovergange: intro til analyse af fiktionstekste
Introforløbet er ens for alle 1. HF klasser på skolen.
Formål:
- intro til at arbejde med dansk på HF
- intro til skriftlighed
- Intro til begrebsapparat i fiktion
Indhold
Kernestof:
Velkommen til dansk! Jeg glæder mig til at møde jer. Der er ingen lektier til det første modul - vi skal bla. snakke om, hvad faget indeholder, og det første emne, vi skal arbejde med
Brug 15 minutter på at læse teksten derhjemme - du skal have et overblik over, hvad teksten handler om
Myggestik, arb. spørg. del 1.docx
description
Minlæring
Læs den korte tekst "Rødhætte" som I sikkert kender :-) Overvej hvorfor teksten har noget med livsovergange at gøre. Rødhætte.pdf
description
Arb. spørg Rødhætte, 24q.doc
description
Novellen som genre
3.6 Litterære genrer
Nanna Goul - Har man sagt A.pdf
description
Der er ingen lektier til dagens modul - vi læser teksten sammen i modulet
I skal lave interviewet med jeres makker i dette modul (så I er klar til at skrive på jeres opgave i modulet i morgen, torsdag)
Mette, der er vores læsevejleder, kommer på besøg i modulet - her vil I få gode tips til jeres opgave, som I skal skrive på
5 gode råd til din skriveproces, 24q.docx
description
I skal huske jeres noter, I fik fra interviewet i går. Du må gerne begynde at skrive på din opgave hjemmefra.
Lille Knude.pdf
description
Vi arbejder med novellen "Lille Knude" i modulet i dag
3.3 Fortæller
Genlæs novellen "Lille Knude" - Sidste omgang med "Lille Knude" + intro til ny opgave
Hvad er en kortfilm.docx
description
Vi arbejder med indholdsdelen i "Vildt" + læser om filmiske virkemidler i "At se på levende billeder".
At se på levende billeder.pdf
description
Skriv fem ting, der kendetegner et digt. Indsæt dine punkter under elevfeedback som forberedelse til timen.
RifbjergDigteArbejdsspørgsmål.docx
description
Kompendium, grundforløb, 2024, Livsovegange.pdf
description
Filmtekniske virkemidler, intro.docx
description
Du har læst hele dokumentet "At se på levende billeder" - som vi begyndte på mandag d. 16/9.
Opstart på nyt forløb om kommunikation
H.K.H Kronprinsesse Marys tale til Frederiks 50 års fødselsdag
4.9 Retorik
Retorik 1,24q.docx
description
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Personlige
Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 2
Intro til retorik og argumentation
Introforløbet er ens for alle 1. HF klasser på skolen.
Formål:
- intro til at arbejde med dansk på HF
- intro til skriftlighed
- Intro til begrebsapparat i retorik og argumentation (eleverne får et udfoldet forløb i 2. HF)
Indhold
Kernestof:
H.K.H Kronprinsesse Marys tale til Frederiks 50 års fødselsdag
Afsnit
Retorik, Kronprinsessens tale, 24q.docx
description
I skal lave arbejdsspørgsmålene fra det sidste modul færdige - se vedhæftede ark! Vi samler op i starten af modulet + vi arbejder videre med Kronprinsessens tale
Retorik 1,24q.docx
description
Vi arbejder videre med HKH Marys tale til Kong Frederiks fødselsdag
Som aftalt: vi arbejder med Kronprinsessens tale i modulet - hvis du ikke har talen i frisk hukommelse, så forventer jeg, du har læst den til dagens modul
Ulla Dahlerups tale.pdf
description
Vi arbejder videre med retorik
Vi arbejder videre med Ulla Dahlerups tale + et lille spil, der træner de faglige begreber
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Arb. spørg. arg 1, 24q.docx
description
Info om den næste opgave (skriv en tale) + opstart på argumentation. Husk at tjekke din adgang til "Håndbog til dansk"
Debat TikTok er en ven, jeg hader.pdf
description
Læs det vedhæftede debatindlæg til dagens modul. Hvis du er rigtig god, undersøger du også, hvad en kronik er (= hvad kendetegner denne genre?)
Vi arbejder videre med "Tik-Tok er en ven, jeg hader" - vi undersøger, hvordan der argumenteres = hvilke virkemidler der anvendes
Debatindlæg/Ditte Giese
Ditte Giese, debatindlæg.docx
description
Skriv et debatindlæg om sociale medier, 24q.docx
description
Vi arbejder videre med debatindlægget af Ditte Giese + intro til næste opgave
24q, Ditte Giese
Afrunding af kronikken "Den falske kræft-blogger gør mig helt utroligt rasende" + intro til næste opgave
Omfang
Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 12,5
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Skrive
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Personlige
Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 3
En fremmed flytter ind
Fokus:
Introduktion til at arbejde med filmisk analyse, grundbegreber introduceres
Intro til podcastens genretræk
Værklæsning: "En fremmed flytter ind", 2017
Indhold
Kernestof:
Dokumentaren som genre, 24q, arb. ark.docx
description
De 6 typer af dokumentarfilm.pdf
description
En fremmed flytter ind, 24q.docx
description
En fremmed flytter ind
Vi ser videre på dokuen "En fremmed flytter ind" - jeg har vedhæftet arbejdsspørgsmål til filmen, som I skal besvare (det gør vi, mens vi ser filmen) Jeres sidste aflevering i januar kommer til at handle om filmen, så I skal tage gode noter :-)
Vi ser de sidste ca. 10 minutter af filmen + arbejder med arbejdspørgsmålene til teksten i resten af modulet
Amandas kæreste viste sig at være berygtet svindler: Han har gjort mig mere modig
Podcast vs. doku, En fremmed flytter ind.docx
description
Vi arbejder lidt mere med de filmiske virkemidler i "En fremmed flytter ind"
I dagens modul skal I arbejde i jeres netværksgruppe. I skal uploade jeres svar under elevfeedback. Brug jeres noter fra modulet i går.
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Almene (tværfaglige)
Personlige
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Pararbejde
Titel 4
Ægteskab
Litteraturhistorisk forløb med det overordnede emne: Ægteskab
Formål:
Litteraturhistorisk læsning fra Middelalder til romantikken
Indhold
Kernestof:
Ebbe Skammelsøn.pdf
description
Middelalder, folkeviser 1, 24q.docx
description
Læs den vedhæftede tekst, der handler om folkeviserne som genre. Vi arbejder med teksten i modulet
Du skal øve din tale hjemmefra - I afholder den i små grupper i dagens modul.
Arb. spørg Ebbe Skammelsøn.docx
description
Titel
Elevinformation ExamCookie.pdf
description
Arb. spørg. Kong Lindorm.docx
description
Kong Lindorm .pdf
description
Arb. spørg, LV, folkeeventyr.docx
description
Skim den vedhæftede tekst
Hvis du var fraværende i det sidste danskmodul, så skal du læse HELE folkeventyret "Kong Lindorm" - I andre mangler kun de sidste få sider :-)
AKTANTMODELLEN // Flipped Learning video om eventyrtræk og aktantmodellen
strukturalisme - aktanktmodellen
I slipper for en læselektie til dagens modul - jeg har i stedet fundet et lille filmklip, der forklarer aktantmodellen - den ser vi i modulet :-)
Oplysningstid, gr.arb. 1, 24q.docx
description
Gennemlæs dine egne noter + dem, du fik fra gruppearbejdet i onsdags. I starter med en kort skriveøvelse. Derefter ser vi "Jeppe på bjerget"
Ingen lektie til modulet - vi fortsætter med "Jeppe på bjerget"
Vi ser de sidste 12 minutter af filmatiseringen + henter værket i bogkælderen. Makkerarbejde i modulet med værket.
Makkerarbejde:
HUSK AT MEDBRINGE BOGEN TIL MODULET! Vi arbejder videre i makkergrupperne med de første akter
Russisk Roulette
Klovn - God Jul Frank
må have et lorteliv Luksusfælden
HUSK BOGEN (= Jeppe på bjerget) til modulet i dag!
Jeppe på Bjerget, del 2.docx
description
I skal arbejde med jeres næste aflevering
Steen Steensen Blicher
Sildig opvaagen. St.St. Blicher.pdf
description
Læsegrupper, Blicher, 24q.docx
description
Medbring din grundbog til dagens modul = Litteraturhistorien på langs og på tværs
Vi arbejder videre med "Sildig Opvaagen" - hvis du ikke var til modulet i går, så skal du læse de første to sider derhjemme! (Find teksten på modulet i går)
Du skal læse teksten "Sildig opvaagen" færdig til modulet i dag. (Jeg ved godt, den er svær, men gør det så godt, du kan :-))
Besvar de sidste arbejdsspørgsmål på arbejdssedlen - vi afrunder værket i dagens modul :-) Vi mangler at snakke om: Vilhelms forslag til at koble parterne sammen + tema og budskab. Hvordan hænger teksten sammen med de andre læste tekster i forløbet o
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Dokumentarfilm
10-01-2025
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Læse
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 5
Grønland
Optakt til HO i historie
Eleverne arbejder primært med nyere tekster og film fra Grønland, de skal bruge som perspektivering i deres HO.
Forløbet skal give eleverne forskellige perspektiver på livet i Grønland, og de problematikker der er i samfundet
Indhold
Kernestof:
Responsark, Jeppe på bjerget.docx
description
I får 30 minutter til at gøre jeres oplæg færdige. Dernæst skal I holde oplæg i matrixgrupper (vi træner mundtlighed)
Først feedback til "Jeppe på bjerget" - derefter kortfilmen "Ivalu", der udspiller sig på Grønland
Grønland, 24q, 1.session.docx
description
1) Referat af filmen
2) Miljø + screenshots
Grupper, Ivalu
Myten om den grønlandske havkvinde Sassumap Arnaa
Hvis du ikke har kortfilmen "Ivalu" i frisk erindring, så skal du gense den på CFU. Vi færdiggør arbejdet med den i modulet.
Vi arbejder i den første del af modulet med "Ivalu" + de filmiske virkemidler. Derefter kommateringsøvelser - dem skal I bruge ift. jeres HO
Komma - sproget.dk
Kommateringsøvelser + formalia
Fortsat arbejde med historieopgave. Clara L og Isabella arbejder med "Ivalu"
KorneliussenHOMOSapienneUddrag.pdf
description
EjersboPunkAfriqueUddrag.pdf
description
Ludvig Holberg, Epistel, Grønland.docx
description
Gr.arb. Grønland, Holberg, Ejersbo, Korneliussen.docx
description
Niviaq Korneliussens forfatterskab og tale, 24q.docx
description
Vi arbejder med takketalen ved Nordisk Råd af Niviaq Korneliussen
Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen.docx
description
Makkerarbejde med Niviaq Korneliussens tale + opsamling på vores arbejde med Grønland :-)Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen.docx
description
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Initiativ
Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Titel 6
Ægteskab, del 2
Litteraturhistorisk forløb med fokus på:
Analyse og fortolkning af tekster med det overordnede tema: Ægteskab
I forløbet har vi arbejdet med tekster fra Det moderne gennembrud og det folkelige gennembrud
Indhold
Kernestof:
Bang og impressionismen.pptx
description
Herman Bang: Den sidste balkjole:
Læs teksten "Den sidste balkjole" - den er vedhæftet her
Du skal sørge for at besvare de spørgsmål, vi arbejdede med i onsdags (jeg har vedhæftet dem her) - kort gennemgang af disse + opstart på skriftlig opgave.
Arb. spørg. Foran Alteret, 24q.docx
description
Vi arbejder videre med Herman Bang. Denne gang med teksten "Foran Alteret" - den er vedhæftet her. Læs den så godt som du kan :-)Herman Bang, Foran Alteret.doc
description
Afrunde arbejdet med "Foran alteret" + skrive på afleveringen om "Den sidste balkjole"
Ane-Mette
Referat, miljø, fortæller, karakteristikker, tematikker, Brandes
Vi fortsætter med "Den svære kærlighed" - denne gang skal vi arbejde med Henrik Pontoppidan og teksten "Ane-Mette"
Vi fortsætter med "Ane-Mette" i dagens modul
Et Grundskud
Inden modulet i dag skal du undersøge, hvad "kyndelmisse" er + hvad titlen "Et Grundskud" betyder.
Opgaveformulering, Muldskud, samfundskritisk litteratur.docx
description
Læs det vedhæftede tekst - den skal I bruge til den næste og sidste skriftlige opgave i dansk :-)
Muldskud, Henrik Pontoppidan, 1889.pdf
description
Tyvetøs.pdf
description
Vi fortsætter med novellen "Tyvetøs" - skriv gerne noter til de to forskellige miljøer, der præsenteres i novellen. Vi når også at skrive lidt på den næste aflevering "Muldskud" = stil gerne spørgsmål til teksten/opbygningen
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Den sidste balkjole
01-05-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Skrive
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Personlige
Selvtillid
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 7
Autofiktion og nyeste tid
Fokus:
Forfattere og tendenser i litteraturen fra nyeste tid med særligt fokus på autofiktion
Mundtlige fremlæggelser i grupper, eksamenstræning
Øget selvstændigt ift. at finde, dele og formidle danskfaglig viden
Indhold
Kernestof:
Portræt Yahya Hassan 170416.pdf
description
Drama på tv: Yahya Hassan går amok
Yahya Hassan: Østjyllands Politi chikanerer mig!
Yahya Hassan, interview .docx
description
Deadline Interview med Yahya Hassan YouTube
Vi fortsætter med Yahya Hassan i dagens modul
Gruppearbejde (40 minutter) + opsamling med makker (10 minutter).
Yahya Hassan, Digte.pdf
description
Analysemodel, digte.docx
description
Arbejde med den sidste del af analysen i Yahya Hassans digt + perspektivere
Læse eksempelstil (Muldskud) + opsamling på "Muldskud"-opgaven
Eksempelstil, Muldskud, ikke fejlfri .docx
description
Kommaregler.docx
description
Opsamling, Muldskud, 24q.docx
description
Tilladte hjælpemidler til årsprøve, 1.HF.docx
description
Hvad er autofiktion = hvad kendetegner denne genre?
Teksten her bruger vi et afsnit af i modulet (dobbeltkontrakten)
JørgenLeth, Det uperfektemenneske.pdf
description
kokkens datter
Selvfortalt_autofiktion.pdf
Læs eller lyt til uddraget af "Det uperfekte menneske" af Jørgen Leth. Du finder både tekst og Youtube-klippet på modulet onsdag!
Skriftlig opgave, autofiktion, modul 1.docx
description
Du skal have besvaret arbejdsarket med spørgsmålene til "Kokkens datter". Desuden: skim de to vedhæftede tekster = dem vi skal bruge til debatten på klassen: Er Jørgen Leth "en gammel gris" - eller er han bare en "syndebuk"?
Kommentar, Syndebukken.pdf
description
Du er en gammel gris.pdf
description
Autofiktion, arb. seddel. Leonora Christina Skov, 24q.docx
description
Skim teksten hjemmefra
Vi skriver videre på jeres autofiktionstekst
Modul 2
Vi fortsætter arbejdet med "Den, der lever stille"
Kommaregler.pdf
description
Modul 3:
Arbejde videre med autofiktionsopgaven - du skal have rettet stavefejl mm i din tekst = denne del af opgaven er færdig
Caspar Eric, digte, 2020.pdf
description
Caspar Eric, intro, 24q.docx
description
Læse + udvælge fire-fem digte, der enten: undrer, provokerer, udfordrer, bekræfter dine fordomme....
Medbring AirPods el. lign = du skal være klar til at læse i dagens modul (med læsefokus)
HUSK: du skal have valgt aktiviteter til d. 18/9 inden dagens modul!
Hvis din tekst ikke er på to sider endnu, så skal du sørge for at skrive derhjemme! Du skal desuden huske "benspændet" med de to afsnit, der skal markeres. Du skal bytte opgave med en selvvalgt makker i modulet = din opgave skal være færdig, når du m
I skal arbejde videre med at læse sammen med en makker i modulet. Mål: alle digte er læst, når timen er slut. Samme koncept som sidste læsemodul: skrive stikord/noter til digtene.
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Læse
Søge information
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Pararbejde
Titel 8
Når systemet svigter - dokumentarfilm
Forløbet har været et samarbejde med samfundsfag, hvor vi har arbejdet med professionsretning.
I den danskfaglige del har vi arbejdet med forskellige dokumentarfilm, der har det samme tema:
Når systemet svigter.
Repetition af:
- Filmiske virkemidler
- Fakta/fiktionskoder
- Typer af dokumentarfilm
Eleverne har desuden været på besøg på UC Syd i Aabenraa på praksisdag for at få indsigt i de forskellige uddannelse, de gerne vil ind på
Vi har haft besøg af en oplægsholder, der fortalte om sit job som familiekonsulent i Aabenraa kommune.
Indhold
Kernestof:
Analysemodel, dokumentar.docx
description
De 6 typer af dokumentarfilm.pdf
description
Dokumentaren i undervisningen.pdf
description
Oversigt over filmiske virkemidler.docx
description
At se på levende billeder.pdf
description
Opsamling, minisso, 2025.docx
description
Vi fortsætter med emnet "Når systemet svigter". I skal gøre Kristine klogere i dag - ved at forklare hende begreber fra samfundsfag. Vi begynder på dokuen "Er Lars skyldig"?
1) Hvad er den danske velfærdsmodel + hvilke værdier bygger den på? 2) Hvordan fungerer den i praksis + hvor "møder" du den? 3) Hvilke problemer/udfordringer?
Er Lars skyldig, filmisk analyse.docx
description
TrivselsLUP -undersøgelsen.pdf
description
Du har set resten af "Er Lars skyldig" på CFU. Skriv desuden noter til indholdsdelen (resume, karakteristikker, miljø mm)
Vi arbejder først med "Er Lars skyldig" - grupperne har fået forskellige opgaver. Derefter ser vi nærmere på den filmiske analyse
Opstart på næste aflevering: obs: den skal afleveres i slutningen af ugen!
Du har skrevet din intro færdig + mindst en halv sides analyse
Dansk dokumentarserie i 4 afsnit. Hvem er de flere hundrede tusinde danskere, der lever af offentlige ydelser som kontanthjælp, sygedagpenge og førtidspension? I fire måneder har vi fulgt livet i det sociale boligbyggeri Vangkvarteret i Holbæk, hvor
Vi ser videre på "Forfulgt af politiet", hvis du ikke var til dagens modul, så se til minut 19. (Det er her, vi begynder)
Forfulgt af politiet
Medbring en scene fra dokuen (screenshot), hvor samspillet mellem de filmiske virkemidler og indholdet fungerer særligt godt - husk en minutkode.
Et halvt modul med at finde/vælge en doku til selvstændigt arbejde + finde grupper. Opsamling på "Forfulgt af politiet". Filme - husk udklædning
Opstart på ny skriftlig opgave (makkeropgave)
Skabelon praktikansøgning.docx
description
Følgebrev erhvervspraktik AASS 2025-26.pdf
description
Arbejde videre med kampagnefilm
Den selvvalgte dokumentarfilm skal være set til dagens modul! I skal arbejde selv i modulet (Jeg er på hospitalet med W)
Jeres indledning og analyse skal være klar til dagens modul
I har arbejdet videre med jeres selvvalgte doku, så I er klar til at arbejde med det filmiske i modulet :-)
Jeres arbejde med den selvvalgte doku skal være klar til modulet.
Afrunding, dokumentarfilm, 24q.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Diskutere
Projektarbejde
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Initiativ
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Projektarbejde
Titel 9
Når systemet svigter: retorik og argumentation
Forløbet hænger tematisk sammen med medieforløbet "Når systemet svigter", dvs. taler og debatindlæg omhandler alle samme emne
Fokus ift. retorik:
Repetition af forløb i 1 HF:
Pentagrammet
De forskellige genrer: lejlighedstaler, åbningstaler, politiske taler
Analyse og fortolkning af forskellige typer af taler - bl.a. fokus på kommunikationssituationen, appelformerne og andre retoriske virkemidler
Fokus ift. argumentation:
Introduktion til de væsentligste begreber i argumentation
At arbejde med argumentation i forskellige genrer
At arbejde med den debatterende artikel
At træne elevernes analytiske evner
At finde hovedpåstand/belæg i en tekst
At kunne diskutere i praksis - at komme med egen holdning til et emne og afprøve argumentation i praksis
At kunne analysere tekster mhp., autoritetsargumentation, ordvalgsargumentation og argumenttyper
Indhold
Kernestof:
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale, 2020.docx
description
Mette Frederiksens nytårstale 1. januar 2020
Retorik, Mette Frederiksens tale, 24q.docx
description
HUSK: en pakke til pakkespil. Julielie medbringer terninger og raflebæger!
DR2 Deadline - Sara Omars nytårstale
Sara Omars nytårstale, 2018.docx
description
Siden årsskiftet 2017/2018 har Deadline hvert år, ladet en kendt dansker holde en nytårstale. ÅrPersonProfession2017/2018Sara OmarForfatter2018/2019Svend BrinkmannProfessor i almenpsykologi og kvalitative metoder2019/2020Sjúrður SkaaleFolketingsmedle
Sara Omar: Jeg er blevet klar over, at litteratur kan have en styrke, der kan ændre verden
Retorik, Sara Omar, 24q.docx
description
Skriv årets nytårstale på Deadline.docx
description
Det sproglige i dansk, s. 75-94.pdf
description
Arb.spørg. Det sproglige i dansk.docx
description
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Argumenttyper, Perspektiver i dansk.pdf
description
Et barn har også ret.pdf
description
Analysemodel, argumentation.docx
description
Undersøg: hvad kendetegner kronikken som genre? Skriv stikord hjemmefra. Læs desuden den vedhæftede kronik: Et barn har også retEt barn har også ret.pdf
description
Du har læst de to tekster, der skal bruges til den debatterende artikel (se mere info under opgaver)
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Nytårstale
18-01-2026
Omfang
Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Projektarbejde
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Personlige
Ansvarlighed
Kreativitet
Sociale
Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Projektarbejde
Titel 10
Livet i storbyen
Livet i storbyen
Fokus i forløbet:
At arbejde med storbyen som tema i forskellige perioder og i forskellige genrer
Storbyen som scene i litteraturen:
Storbyen som et sted med muligheder og udfoldelse
Kritik af livet i storbyen
Skriftlighed: remedieringsopgave: omskrive digt til novelle
Mellemkrigstid:
Fokus på futurisme og ekspressionisme
Værklæsning: Kathrine Marie Guldager: "København", 2004
Verdenslitteratur: uddrag af American Psycho, Brett Easton Ellis, 1991
Antal læste sider: ca. 130
Indhold
Kernestof:
Virkelighedstemaet i litteraturen, s.64-65.pdf
description
København
I har læst novellerne "Indbrud" og "Utterslev Mose" til dagens modul. Vi fortsætter med at læse, så HUSK bogen!!
Arbejdsseddel til Katrine Marie Guldagers København, 24q.docx
description
Analysemodel til romaner og noveller.doc
description
I har nu læst til og med "En skilsmissehistorie" (hvis I ikke nåede det i modulet onsdag, så er det lektie! Vi fortsætter med "En bænk i Tivoli" + resten af novellerne. Mål: at vi er færdige med at læse + har noter til alle noveller i dagens modul!
Skrive på den debatterende artikel - du har 1,5 sides tekst til dagens modul (= du har skrevet din indledning færdig + "redegørelsen" for Gleerups tekst.
Hjemmefra bedes du vælge, hvilken opgave du gerne vil skrive. Vi starter i mindre grupper, hvor vi snakker om/skriver noter til opgaverne. Læs også teksterne/se filmene, så du er klar.
Det er snedigt, hvis I nu har skrevet: indledning + en sides tekst nu (måske bare i stikord)
https://opgang2.dk/Turnéteater/Forestillinger/Pres.aspx
Minlæring
Tilladte links, stx og HF, terminsprøve, 2026.docx
description
De to eksamensgenrer, HF, skriftlig dansk.docx
description
Gode råd, terminsprøve, dansk, 2026.docx
description
Du skal gerne være i mål med analysen til dagens modul, så du kan bruge tid på din afrunding + rette opgaven
HUSK: medbring "København" til modulet i dag
Vi har kun et halvt modul, så vi bruger tiden på at få tjek på noter til KBH, så alle er klar til fremlæggelse + afrunde værket i næste modul.
Terminsprøver retur :-)
I har helt tjek på jeres noter, og I er klar til fremlæggelser. Vi samler desuden op på de vigtigste pointer fra værket i fællesskab. HUSK: medbring bogen til modulet.
Arb.seddel. American Psycho.docx
description
Brug 15 minutter på at læse i uddraget, herunder: (Jeg er klar over, I ikke bliver færdige, men så fortsætter vi i klassen :-))
Arb. spørgsmål, Aidt.docx
description
Vi færdiggører "American Psycho" i modulet - derefter videre med Aidt
"En kærlighedshistorie" skal være læst til modulet. I skal arbejde med analysen i modulet. Find teksten på det sidste danskmodul. Fortsætte samtaler om terminsprøver
Læs den vedhæftede tekst til dagens modul!
Arb. spørgs. Polterabend.docx
description
Hjemmefra har du læst opgaveformulering, tekster/set film til den næste stil, så du er klar til at arbejde i en gruppe med de kammerater, der har samme opgave som dig :-)
Arbejde med aflevering
Indledning:
Kvindefremstillinger i krimier.
Menneskets forhold til døden
Jeres indledning skal være klar til dagens modul. I har også skrevet stikord til analysedelen
Skema over typiske fejltyper.pdf
description
Kommaregler.docx
description
Digtere, divaer, dogmebrødre, arb.ark, del 1 (1900-1918).docx
description
Oversigtsnoter - 1900-1919. Det store sammenbrud.docx
description
Bordelpige dræber ufødt.pdf
description
Hvad er ekspressionisme.docx
description
Medbring din grundbog til dagens modul: "Litteraturhistorien på langs og på tværs"
HUSK HUSK HUSK: jeg kommer lidt senere i dag, da jeg skal ned i Aulaen kl. 12. I går derfor sammen med en makker, og ser "Digtere, divaer og dogmebrødre" (Find den på cfu) Her får I en fin intro til samtiden, vi skal til at beskæftige os med (=Mellem
Nordstrøm - Berlin
Afsnit
Ekspressionisme og billeder.pdf
description
Tom Kristensen
Emil Bønnelycke
Rudolf Broby-Johansen
Gruppearbejde med forfatterportrætter: R. Broby Johansen, Tom Kristensen og Emil Bønnelykke. MEDBRING JERES GRUNDBOG TIL MODULET!
Nat i berlin - nyt format.docx
description
Foråret kommer til cafeen - R. Broby Johansen
Foråret kommer til cafeen.pdf
description
Remediering, 24q.docx
description
Futurisme og Bønnelycke, Leksikonartikel, LV.pdf
description
Individuel opgave:
Gaden af Bønnelycke.pdf
description
Medbring din grundbog til dagens modul.
Mund de Carlo, Gaden.docx
description
Analysemodel, digte.docx
description
Hjemmefra skal du læse digtet "Gaden" af Emil Bønnelycke + klargøre en præsentation af digtet + kompositionen
Mund de Carlo - Gaden (akustisk) feat. Maria Lé Berg
Fredrik Ekelund, Torget, 2001.pdf
description
Opstil fællestræk ved Mund de Carlos fortolkning af "Gaden" og Bønnelyckes digt. Hvilke nye ting findes i Mund de Carlos version?
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 31
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Søge information
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Personlige
Selvstændighed
Initiativ
Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 11
Eksistentialisme
Fokus:
Analyse og fortolkning af tekster med det tematiske fokus: eksistentialisme
Intro til Sisyfos-myten
Viden om dansk litteraturhistorie med fokus på samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
At læse kanonforfattere
Arbejdsformer med appel til øget selvstændighed
Uddrag af Erland Loe værk "Doppler" (norsk)
Antal læste sider: ca. 100
Indhold
Kernestof:
Læs og lav resten af arbejdsspørgsmål til "Århundredet" af Bønnelycke!
Paradisæblerne, martin_a_hansen.pdf
description
Spørgsmål, Paradisæblerne.docx
description
Eksistentialisme.docx
description
Karen Blixen, Ringen.doc
description
syndefaldsmyten.pdf
description
Tiden førTiden efterKonsekvenser
Hullet, Peter Seeberg.pdf
description
Hjulet, Peter Seeberg.pdf
description
Spørgsmål Hullet.pptx
description
Vi arbejder med omskrivning af digt til novelle (Remediering: "Foråret kommer til cafeen")
Arb.spørg Hjulet, Seeberg.docx
description
Sisyfos var en lykkelig mand
Sisyfos - Sisyfosarbejde - Græsk mytologi - Læs myte - Lex
Arb.spørg Hullet, Seeberg.docx
description
Hvis du ikke nåede at læse "Hjulet" i sidste modul med Jonas, så skal du gøre det til dagens modul!!
Uddrag af Doppler.pdf
description
1) Afklar svære passager med din sidemakker
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Søge information
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 12
Aviser og Nyheder
Materiale til avisforløbet:
Håndbog i dansk
"En avis om avisen"
http://www.e-pages.dk/visiolinkflex/279/
Fokus:
De fem nyhedskriterier, nyhedstrekanten, kendskab til omnibusaviser, tabloidaviser og specialaviser.
Overordnet viden om mediebilledet anno 2026
Viden om virkemidler i nyhedsformidling: avis og tv
Tv-Nyheder: DR og Tv2
Værklæsning (DR-nyhederne)
Kritisk bevidsthed ift. mediernes prioritering og formidling af nyhedsstof
Indhold
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Læse
Søge information
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Projektarbejde
Titel 13
Repetition
Opsamling og afrunding
Overblik over emner, perioder mm.
Klar til mundtlig og skriftlig eksamen
Indhold
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Ansvarlighed
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1166/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80174648747", "T": "/lectio/1166/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80174648747", "H": "/lectio/1166/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80174648747" }