Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Aabenraa Statsskole
|
|
Fag og niveau
|
Design C
|
|
Lærer(e)
|
Mette Velling
|
|
Hold
|
2025 de/23g24h (23g24hde)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
intro - design din egen seng
Design af seng:
brief:
Du skal designe en seng, der passer til de behov en 16/17 -21 årig har til en seng. Sengen er beregnet til et ungdomsværelse/værelse eller som møbel til kollegieværelse.
I de fire felter mellem akserne findes de første fire af de 6 c’er, der har givet modellen navn: Collect, comprehend, conceptualize og create.
Collect: I denne fase af processen researcher man på forskellige måder, fx gennem interviews eller fotos, og indsamler viden og information om den eksisterende situation. Man handler og gør altså noget aktivt inden for det kendte, og processen er her helt åben.
Comprehend: I den næste fase analyserer man sin research for at forstå til bunds, hvilke udfordringer og muligheder der findes i den problemstilling, man arbejder med. Her skal man altså tænke og analysere, men stadig inden for det kendte felt. Processen lukker sig efterhånden.
Conceptualize: Når man kender sin problemstilling, skal man i gang med at udtænke løsninger og lave skitser. Man har nu bevæget sig over i det ukendte, der skal tænkes og idégenereres, og processen er igen åben for alle muligheder.
Create: I den sidste fase skal man skabe, bygge og eksperimentere med konkrete skitser og modeller, indtil man når frem til at kunne lukke designprocessen med det endelige slutprodukt.
Designfaget har tre overordnede designparametre, vi altid forholder os til: Form, funktion og kommunikation.
Form: Hvordan ser designet ud? Hvad er dets grundlæggende formsprog? Hvilke farver, materialer eller typografi er brugt?
Funktion: Hvad skal designet bruges til? Hvem bruger det? Hvordan virker det? Hvordan opfylder det kravene til funktionen?
Kommunikation: Hvad kommunikerer designet? Hvilken fortælling skal man læse ud af designet? Hvilken fortælling vil vi gerne kommunikere om os selv, når vi køber designet?
Som del af designprocessen skal du komme omkring disse pinde:
Du skal definere og undersøge, hvilke behov sengen skal indfri.
Du skal definere og undersøge din bruger - hvad er kendetegnende for din bruger? (Persona)
Du skal undersøge og finde inspiration i allerede eksisterende senge/liggemøbler
Hvilken formgivning vil passe - undersøg og afprøv flere muligheder
Du skal undersøge materialer, farver og taktiliteter
tegn skitser til en prototype - gerne i flere vinkler
du vælger selv om du tegner i hånden eller med tegneprogrammer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
uniform til Netto
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
arkitektur
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
produktdesign
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
fremtidensdesign
Hvordan designer vi til fremtiden?
Hvordan ser fremtidens design ud? Hvordan bliver vi designere, der ikke designer nye produkter, men som designer ny mening?
Hvordan designer vi en bedre og mere bæredygtig fremtid?
Projektets omdrejningspunkt er at vise eleverne det perspektivskifte, der er sket i designverdenen; fra et fokus på, hvordan vi kan skabe nye produkter til et fokus på, hvordan vi kan skabe ny mening. Det handler altså om design thinking. Projektet er afsluttet med en evaluering, der er grafisk faciliteret.
I overskrifter ser projektet sådan ud:
1) Hvad er dansk design?
2) Hvad er fremtidens design?
3) Red fremtiden
4) Evaluering - grafisk faciliteret
Kernestof:
- analyse og diskussion af design og arkitektur tankegang frem for produkt
- opdage sammenhænge mellem genstandsfelterne
- arbejde med prototyping
- forstå sammenhæng i design historisk set set ifht. fremtidens design og arkitektur
Supplerende stof:
Lektie 1: Se "How to build a resilient future using ancient wisdom" + noter, hvordan Watson foreslår, at man kan bruge fortiden til at løse nogle af fremtidens udfordringer?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
outro og eksamenspræsentation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1166/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80174649145",
"T": "/lectio/1166/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80174649145",
"H": "/lectio/1166/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80174649145"
}