Holdet 2023 re/b - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Vejen Gymnasium og Erhvervsskole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Mette Vestergaard Krogstrup
Hold 2023 re/b (2b re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introforløb
Titel 2 Buddhisme i det senmoderne samfund
Titel 3 USA - religion og civilreligion
Titel 4 Kristendommen
Titel 5 Islam

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introforløb

Forløbet baserede sig på elevernes egen brainstorm over spørgsmålet: Hvorfor er nogle mennesker religiøse?

Eleverne blev dernæst inddelt i grupper som arbejdede med hver sin dokumentar:
- Sektlederens hemmeligheder
- Victors hellige krig
- Sine er hjernevasket
- En sang for Krishna i Vanløse
- Hjernevaskeren
- Mirakler i Midtjylland

Løbende blev teori indlært og anvendt på dokumentarerne.
(med udgangspunkt i Grundbogen til religion c - ibogen med mindre andet er angivet)

- Primær og sekundær Socialisation
- Fem slags deprivation
- Myteteori
- Luhmanns systemteori (Begrebsnøglen)
- Pligtetik og lykkeetik (Begrebsnøglen)
- Wallis' typologi (Begrebsnøglen)
- Ritualteori
- Karismatisk autoritet (Begrebsnøglen)
- Velsignelses- / frelsesreligion
- 4 idealtyper: Modernist, traditionalist, fundamentalist, sekularist
- Teori om religion i det senmoderne samfund: sekularisering og afsekularisering, globalisering, pluralisme, synkretisme, individualisering
- Axis mundi
- Hellig og profan

https://quizlet.com/dk/935742055/2b-generelle-begreber-2024-25-flash-cards/?funnelUUID=043d9528-04f8-4d4a-804b-3457de56bdbc
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Buddhisme i det senmoderne samfund

Forløbet er bygget over problemformuleringen: Hvorfor er buddhismen så populær i det senmoderne samfund?

Læringsmål i forløbet:
- Kunne redegøre for grundlæggende elementer i buddhismen
- Kunne anvende denne viden i analyse af historiske og nutidige tekster fra buddhismen
- Kunne diskutere hvorfor buddhismen (/elementer fra buddhismen) er blevet så populær i det senmoderne samfund

Forløbet bygger på 'Grundbogen til religion c'. Nedenfor er angivet indhold ud over grundbogen:

STEP 1: Er buddhismen populær i DK?
- TV: Anne på Herrens Mark
- Søgning online: antal buddhister, meditations-udøvere osv.


STEP 2: Hvad er buddhismen?
- Rituel dimension: Den 2. dimension
- Mytisk dimension: Buddhalegenden genfortalt af Jørn Borup
- Dogmatisk dimension:
---- i: 'Buddhas lære' af Lene Højholt: 'Tekst 6' (om samsara)
---- i: Buddhisme - introduktion og tekster af Anders Nielsen: Citat 5: Geshe Pema Samten: Karma
---- Klip fra 'Shaolin' afsnit 1, TV2

STEP 3: Hvad er det senmoderne samfund?
- Repetition af begreber fra introforløbet og inddragelse af viden fra fx samfundsfag

STEP 4: Hvor passer buddhismen til det senmoderne samfund?
- Sammenholde information fra step 2 og 3

Afslutning: eksempel på eksamenstekst: 'Fed fed lykke til alle', af Marcus Aggersbjerg i Samvirke 2004
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 USA - religion og civilreligion

Forløbet var tilrettelagt som et projektforløb om emnet: Hvad splitter og samler amerikanerne?

Eleverne skal kunne:
- Redegøre for Zuckermanns teori om grunden til forskellene på religion i DK og USA og anvende denne viden i analyse af amerikansk kristendom.
- Kunne redegøre for og analysere tekster om religiøse emner som splitter amerikanerne: Abortdebatten, religion vs. naturvidenskab, LGBTQ+
- Kunne redegøre for hvad der kendetegner civilreligion og analysere civilreligiøse tekster, ritualer og steder med anvendelse af teori om civilreligion. Civilreligiøse emner var: Thanksgiving (fra flere vinkler), Taler af: Martin Luther King, JD Vance, Obama og Trump.
- Kunne diskutere hvordan religion kan hhv. splitte og samle et folk.

Teori om civilreligion er gennemgået af MK med udgangspunkt i 'Civilreligion i Danmark', red. M.Warburg, forlaget univers, 2013
Siderne 15, 17 og 40
Særlige begreber i amerikansk civilreligion er: Manifest Destiny, American Exceptionalism, Frontier, American Dream, Life, Liberty and the Pursuit of Happiness.

Til illustration er desuden læst: https://bcsmn.edu/overturn/ og set video med nationalsangen til Super Bowl.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11,85 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kristendommen

Eleverne skal kunne:

- Redegøre for kristendommens mytiske, rituelle, sociale, materielle og etiske dimension.
- Analysere tekster med udgangspunkt i denne viden
- Diskutere kristendommens betydning i Danmark.
- Perspektivere til andre religioner og til kristendommen i USA

TEMAER OG MATERIALER UD OVER GRUNDBOGEN TIL RELIGION C

Opstart:
- Salmer analyseret i danskundervisningen: Det dufter lysegrønt af græs (Johannes Johansen), Den signede dag (Grundtvig), Far, verden, far vel (Kingo).

Folkekirken
- De unge præster (DR) afsnit 1
- Grundloven om folkekirken
- Kirkestatistikker
- Tekst: https://www.kristeligt-dagblad.dk/kirke-og-tro/udviklingsdirektoer-vi-risikerer-drukne-evangeliet-i-sovs-og-kartofler
- Kirkerummets indretning
- Kirkeårets helligdage
- Tekst: Nadverliturgien i folkekirken

Myter: Mytisk Kristus og historisk Jesus
- 5 skarpe om Jesus (DR)
- Kristus: Messiasforventning, karismatisk autoritet, lignelser, mirakler, forholdet til jøderne, etik.
- Matthæusevangeliet kapitel 5
- Lukasevangeliet kap. 2 vers 45-52, kap. 4 vers 31-37, kap 6 vers 17-19
- Markusevangeliet kap 1 vers 14 til kap.3 vers 6
PÅSKE:
- Jesus' lidelse, død og opstandelse: https://www.youtube.com/watch?v=dxhB70nBEyE
- Uddrag af 'Narnia' (2005) - Aslan som Jesus-figur
- Markusevangeliet kap. 15 vers 1-15 + kap. 16 vers 15-20

Dogmatik: Pagterne
- Syndefaldet: 1. Mosebog kap 3
- Gammel pagt: 1. Mosebog kap 17 vers 1-27, 2. Mosebog kap 20 vers 1-17
- Ny pagt: Matthæusevangeliet kap 5 vers 21-26 +38-48, Galaterbrevet kap 5 vers 2-6 og Romerbrevet kap 5 vers 1-2
- Luther: Korte uddrag af Fortalen til Romerbrevet og Den lille katekismus

Etik: Næstekærlighed:
- Lignelsen om den barmhjertige samaritaner
- TEKST: Hvordan bliver man frelst, Lene Østergaard, fra kristendom.dk 2008
- TEKST: Næstekærlighed og kristendom, Søren Krarup, fra 'Den kristne tro' 1995
- TEKST: Hvordan opfyldes kærlighedsbuddet, Arendt og Brink fra 'Den lille bog om kristendommen 1996
- TEKST: Den syriske flygtning er ikke min næste, Marie Krarup, kristendom.dk, 2015

-
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27,39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Islam

Eleverne skal kunne

Redegøre for grundlæggende elementer i islams mytiske, dogmatiske, rituelle, materielle og etiske dimension, med fokus på kvinders rettigheder.
Analysere tekster indenfor disse temaer med anvendelse af faglig viden
Diskutere kvindens stilling i islam.

Temaer og materiale ud over grundbogen til religion c:

ETISK DIMENSION
- Viden om Koranen og om sharia (oplæg v. MK)
- Oversigt over mænd og kvinders rettigheder og pligter: https://www.islam.dk/mand-og-kvinde/
- Tekst: http://aminahtonnsen.dk/?page_id=1386
- Viden om kvindens tørklæde.
-  Koranen: sura 24, vers 31, og sura 33, vers 59 + diverse opslag
- TED talk med Samina Ali: https://www.youtube.com/watch?v=_J5bDhMP9lQ&list=PLuTFeS6JkSxmoUZEp1vZEoAujBEXZhPdW&index=170&fbclid=IwAR38Duk7Ge_MxO6aFN63J42oTmDIGAao4QgKGiU8-oJUSRyTtcTDz19FdUA
- Hadithtekst af Abu Dawud
- undersøgelse af www.islamsvar.dk

Mytisk dimension (islams begyndelse)
- Hadith om Aisha: Fra http://islamstudie.dk/?page_id=590 Genfortalt af Aminah Tønnsen med udgangspunkt i https://sunnah.com/bukhari:4750

Rituel og materiel dimension: (De 5 søjler med vægt på særlige regler for kvinder)
- Moskeens indretning og Mekka som helligsted (undersøgelse)
- Tekst: https://www.religion.dk/synspunkt/kvindelige-imamer-er-en-noedvendig-reform

Dogmatisk dimension (de 6 trosartikler)
- Koranen sura 35:1, 112: 1-5, 2:136, 82:1-5, 6:125
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer