Holdet 2r DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Vejen Gymnasium og Erhvervsskole
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Frederik Bovin
Hold 2024 DA/r (1r DA, 2r DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Selvfremstilling
Titel 2 Skriv med stil
Titel 3 Lyrik + værk 1
Titel 4 Krig + værk 2
Titel 5 Retorik og argumentation
Titel 6 Journalistik
Titel 7 Trusler og had
Titel 8 Film + værk 3
Titel 9 Oplysningstid
Titel 10 Debatterende artikel
Titel 11 Upålidelighed
Titel 12 Kærlighed og ægteskab
Titel 13 Rap
Titel 14 Fra land til by + værk 4
Titel 15 "Et dukkehjem" - værk 5
Titel 16 Fra litteratur til virkelighed
Titel 17 Babettes Gæstebud (Værk 6)
Titel 18 Eksistentialisme og fantastisk litteratur
Titel 19 Repetition + pensumopgørelse og links til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Selvfremstilling

Eleverne har arbejdet med tekster indenfor temaet selvfremstilling:

Primærlitteratur:
Ud og Se, Erik Lillelund: En Høgh vender hjem
Thomas Korsgaard: I bor da meget pænt
Helle Helle: Film
Ditte Wiese: Og så drukner jeg (uddrag)
Theis Ørntoft: Solar (uddrag)
Tobias Rahim: Drømmene maler virkeligheden (udvalgte digte)
TV2, 2024. To kolde fra kassen, afsnit 1 (uddrag, 00.00 - 10.00 + 18.00 - 28.00)

Sekundærlitteratur:
"Håndbog til dansk"

Perspektiver:
Sprogligt: 30%
Litterært: 50%
Mediemæssigt: 20%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Portrætartikel 22-08-2024
2. Portrætartikel - genaflevering 02-09-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Skriv med stil

Formål:
Træning i analyserende artikel.
Træning i kreativ skrivning med formålet om at skrive konkret, billedrigt og beskrivende til brug i eksamensgenrerne.

Tekster:
Albinus og Nehammer: "Skriv dig frem", Dansklærerforeningen, 2016, 19 s. (s. 23-24, 39-40, 48-49, 51, 53-55, 66-68, 95-96, 100-101)
Yahya Hassen: "Barndom" fra "Digte"

Arbejdsformer:
Primært forskellige skriveøvelser og primært individuelt arbejde, men også små oplæg og gruppeopgaver.

Perspektiver:
Sprogligt: 80%
Litterært: 10%
Mediemæssigt: 10%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Lyrik + værk 1


Mål:
- Kendskab til overordnede forskelle mellem centrallyrik, interaktionslyrik og brugslyrik
- Særligt kendskab til lyrikkens lydlige lag, syntaks og billedsprog

Sekundær-materiale:
"Lyrik - når sproget spiller", Systime, 2016, s. 9-10, 58-64, 95-100 og 126-133

VÆRK 1:
"Under vejr med mig selv", Klaus Rifbjerg, 1956

Perspektiver:
Litterært: 100%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
4. Værk: Under vejr med mig selv 31-10-2024
5. Analyserende artikel nr. 1 07-11-2024
6. Genaflevering 03-12-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Krig + værk 2

FORMÅL:
Litterære, sproglige og især mediemæssige perspektiver på krige - primært med dansk deltagelse - fra 1848 til i dag.

Dette forløb om krig spiller sammen med historie med krig som tematik, særligt om:
1) konsekvenser ved krig.
2) soldater, herunder forskellige perspektiver på soldatens motivation og rolle i krig.

Forløbet går i dybden med to udvalgte krige Danmark har deltaget i fra 1864 til i dag: 1. Slegsviske Krig (krige, hvis udfald i høj grad påvirkede danskernes selvopfattelse) og krigen i Afghanistan. Dog inddrages 6-dagskrigen også i 1967 uden dansk deltagelse, ift. soldatens rolle i krig.

Skriftlighedsforløb:
Den primære analysetekst bliver doku-filmen "Armadillo", som vi læser som et værk. Forløbet er derfor delvist også et skriftlighedsforløb, hvor I skal arbejde med at skriftliggøre jeres analyse af "Armadillo" i timerne og ikke mindst derhjemme.
Forløbet lærer jer at analysere en dokumentarfilm med brug af danskfaglige begreber om faktia- og fiktionskoder, filmiske virkemidler og genre.
I får tilmed viden om at skrive indledning, konklusion og lave fodnoter i akademiske opgaver, såsom historieopgaven.


ANTAL MODULER: 18 á 60-65 minutter
ANTAL LÆSTE SIDER: ca. 80 sider


MATERIALE

Film:
Janus Metz: "Armadillo", Fridthjof Film, 2010 (Værk 2)

Digte:
Halfdan Rasmussen: "Definitioner", 1963-1964
Klaus Rifbjerg: "Støvlerne", 1967
Morten Nielsen: "Skæbne", 1945

Øvrigt:
A.D. Jørgensen: "40 fortællinger af fædrelandets historier", 1882, Forlaget Vinten, s. 341-342
Natmus.dk: "Danmarks krige, besøgt 28.11.24: "https://natmus.dk/historisk-viden/temaer/militaerhistorie/danmarks-krige/
Louise K. Ørhstrøm: "Krig - et danskfagligt forløb", 2016, s. 7

Eksempler på de forskellige dokumentarfilmgenrer:
- Den dybdeborende dokumentar: Det forkullede lig (DR1, 2019) (00:00-03.00)
https://www.dr.dk/drtv/se/danske-mord_-det-forkullede-lig_86876
- Den observerende dokumentar: "Petra elsker sig selv", afsnit 1 (DR3, 2018) (00.00-03.00)
https://www.dr.dk/drtv/serie/petra-elsker-sig-selv_6799

FAGLIGE MÅL (jf. læreplan 2017, Dansk A, HF):
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt (fokus er skriftlig formidling)
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber (fokus er kravene til skriftlighed i både den analyserende artikel og den akademiske opgavetype)
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

















Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
7. PP om Armadillo 02-12-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 14,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Retorik og argumentation

Formål:
- At træne mundtlige og skriftlige færdigheder ud i retorik og argumentation. Slutproduktet bliver at skrive og holde en lejlighedstale til et fiktivt bryllup.

Mål:
- Viden om kommunikationsanalyse og brug af det retoriske pentagram
- Viden om argumentationsanalyse, primært Toulmins udvidede model
- Viden om og brug af appelformer etos, patos og logos
- Viden om genrekendetegn ved lejlighedstale
- Viden om og brug af Aristoteles' fem faser til at holde en tale
- At kunne holde en tale

Materiale:
- "Giraffen Marius er aflivet". Dr.dk. 9.2.14, ca. 1 side
- Jens Stoltenbergs tale ved mindegudstjenesten i Oslo Domkirke for de dræbte ved tragedien på Utøya to dage tidligere. 24.6.11. https://www.youtube.com/watch?v=70PoQaLLD5M, ca. 2 sider
- "Håndbog til dansk", ca. 5 sider
- Handout om retorik og appelformer, ca. 5 sider
- Ditte Geise: "Angsten for at misse noget (som ikke er særlig vigtigt)", Politiken, 5.11.14, 2s
Frederik Kulager: "Her er, hvad sociale medier gør ved unge (spoiler alert: Instagram gør dig ulykkelig)", Zetland, 5.7.18
https://www.zetland.dk/historie/se6ERJx4-aOZj67pz-26ec1

Perspektiver:
Sprogligt: 80%
Mediemæssigt: 20%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
8. Resumé af historieopgave 15-01-2025
9. Argumentation 05-02-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Journalistik

Mål:
- Kendskab til nyhedskriterier, nyhedstrekant og layout i nyheder
- Kendskab til opinionsgenrerne kommentar, anmeldelse og læserbrev
- Kendskab til fortællende journalistik, herunder new journalism og reportage
- Kendskab til fake news og dets fakta- og fiktionskoder og begrebet fiktionalisering

Materiale:
Henrik Cavling: "Eksplosionen", Dags-Avisen, 20.5.1882
"Ild i TV: 80-årig brændt inde i Værløse", Lokalavisen Sjælland, 5.8.2009
"Ildkuglen i fjernsynet", Morten Sabroe, Politiken, 21.10.1994
Ukendt forfatter: Myten "Balders død", aerenlund.dk, besøgt 27.09.22

Perspektiver:
Sprogligt: 40%
Litterært: 10%
Mediemæssigt: 50%



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
11. Genaflevering af argumentation 20-02-2025
10. Nyhedsartikel 03-03-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Trusler og had

Formål:
- Viden om, hvilke tekster og hvilket sprog, der kan kategoriseres som trusler, advarsler eller hadefuld tale.
- Træning i at analysere sproghandlinger og retoriske virkemidler i trusler, advarsler eller hadefuld tale.
- Træning i at lave en sproglig profilering - en metode inden for retslingvistik, hvor man laver en profil på en mulig afsender bag en trussel, advarsel eller hadefuld ytring ud fra afsenderes sprog.
- Viden og refleksioner over professioner, der arbejder med trusler og hadefuldt sprog eller ofte er udsat for dette, fx politikerer og socialrådgivere.

Teori:
Begrebsafklaring af trusler, advarsler eller hadefuld tale.
Sproghandlingsteori
Retoriske virkemidler
Teori om sproglig profilering, herunder hvordan man kan give bud på civilstatus, uddannelse, køn, alder og bopæl ud fra sproget.

Tekster:
Materiale fra Politimuseets hjemmeside, herunder Straffeloven § 266 b, sprogforskere i interview, videoer med politikere udsat for trusler, originale trusselsbreve og statistik over trusler
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/#

Eleverne har derudover selv fundet trusler og hadefuld tale i kommentarspor på politikeres Facebook-profiler.



Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
12. Trusler 23-04-2025
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Film + værk 3

Mål:
Kortfilm:
- Genrens kendetegn
- Filmiske virkemidler, især billedudsnit, perspektiv, kamerabevægelser, musik og lyd
- Sproghandlinger
Dokumentarfilm:
- Genrer indenfor doku-film: dybdeborende og observerende
- Filmiske virkemidler, især billedudsnit, perspektiv, kamerabevægelser, musik og lyd
- Sproghandlinger
- Fakta- og fiktionskoder
- Fortællemåder

Materiale:
Kortfilm:
"Helium", Anders Walter, 2013
"Under bæltestedet", Alexander Kølpin og producer Emilie Brandt, 2006

Dokumentarfilm:
"Øgendahl og de store forfattere - Henrik Pontoppidan", DR (Værk 3)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
13. Analyserende artikel 08-05-2025
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oplysningstid

Mål:
- Viden om oplysningstidens ideologier, historie og litteratur
- Specielt fokus på komediegenren og Ludvig Holberg

Sekundær-materiale:
- "Dansk litteratur - fra runer til grafitti", s. 40-45, 5 s

Primær-materiale:
- William Hogarth: "A rakes progress" (maleriserie), 1732-1735. https://www.soane.org/collections-research/key-stories/rakes-progress
- Uddrag af Ludvig Holberg: "Jean de France", akt 1, scene 5 og 6., 3s
- Uddrag af Ludvig Holberg: "Fordærvet smag i kærlighed" (epistel), 2s

ANTAL LÆSTE SIDER:

Ca. 15 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 3,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Debatterende artikel

Formålet er, at træne eleverne i debatterende artikel gennem omlagt skriftlighed.

Tekster til skriftlig opgave:
- Uddrag af dokumentaren af Jesper Dalgaards "Kandis for livet",(2021)
- Esben Kjær: "Esben Kjær: Lyt til mig før I dømmer mig", politiken.dk (19.2.22)
- Per Bjerre: "Per Bjerre: Sølle eksistenser? Radioværten viser sig som elitær og nedladende" , politiken.dk (15.2.22)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Upålidelighed

BESKRIVELSE:

I dette forløb arbejder vi med novellegenren med fokus på den upålidelige fortæller. Undervejs i forløbet stifter eleverne bekendtskab med forskellige analytiske redskaber, som kan være relevante, når man skal analysere og fortolke noveller - Den helt centrale teori handler dog om fortælleforhold.

Novellerne i forløbet har alle en upålidelig fortæller på den ene eller den anden måde, men derudover kan teksterne have vidt forskellige tematikker. Dermed er dette forløb også en træning i analyse og fortolkning af litteratur.

Slutteligt har forløbet haft et større fokus på korrekt skriftlig fremstilling af en litterær analyse og fortolkning i danskfaget, hvormed eleverne er blevet introduceret til den analyserende artikel.


FAGLIGE MÅL:

At eleverne..
- Kan spotte en upålidelig fortællere i skønlitterære tekster.
- kan udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt såvel som skriftligt (med inddragelse af PEEL-modellen)
- kan analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster med særlig fokus på novellen som genre.
- kan demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder (analyse og fortolkning af epik)


LITTERATUR

Noveller:
- Pia Juul: "En flinker fyr" fra novellesamlingen Dengang med hunden (2005)
- Pia Juul: "Mit forfærdelige ansigt", fra novellesamlingen Mit forfærdelige ansigt (2001)
- Jan Sonnergaard: "William", fra novellesamlingen Radiator (1997), s. 9-20
- Helle Helle: "Globryllup", fra novellesamlingen Biler og dyr (2009)

Baggrundslæsning:
- Ole Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime, 3. udgave:
○ "Fortælleforhold", s. 54-60
○ "Tid og miljø", s. 42-43
○ "Tema", s. 67
○ "Oversigt over den indre komposition i episke tekster", s. 50-51


POWERPOINTS

Lærerproducerede PowerPoints (udleveret i OneNote)
- Novellegenren (klassisk og moderne novelle)
- Komposition (story og plot)


ANTAL LÆSTE SIDER:

Ca. 55 sider

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Debatterende artikel - diskussions-delen 04-09-2025
2. Færdig debatterende artikel 02-10-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16,85 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Kærlighed og ægteskab

BESKRIVELSE:

Et temabaseret forløb, hvor vi træner analyse og fortolkning af primært litterære tekster. Fokus vil være rettet mod køn og kærlighed i samtiden; hvordan henholdsvis mand og kvinde er blevet fremstillet gennem tiden, hvilke roller mænd og kvinder er blevet tilskrevet og tildelt samt hvordan kærlighed er blevet skildret gennem tiden. Her tænkes der både på kærlighed i familiær forstand og i parforholdet.

I forløbet vil vi altså fokusere på en litteraturhistorisk læsning og dermed dykke ned i nogle litterære perioder. Nogle af perioderne er repetition for eleverne mens andre vil være nye.

Vi skal i forløbet læse et digt, en folkevise og en række noveller/romanuddrag. Vi skal se nærmere på middelalderen, oplysningstiden, romantikken, det moderne gennembrud og modernismen samt PP om den fantastiske tekst som perspektivering til Karen Blixens "Ringen".

FAGLIGE MÅL:

At eleverne..
- får basalt kendskab til, hvad der kendetegner middelalderen, oplysningstiden og romantikken som litterære perioder (overordnet set)
- får et indgående kendskab til det moderne gennembrud med fokus på, at litteraturen skulle sætte problemer under debat - herunder de tre k'er, impressionisme og realisme.
- får indblik i, hvordan synet på køn og kærlighed har ændret sig gennem tiden - fra middelalderen og frem til det moderne gennembrud.

Skriflige mål:
- kan lave en dybdegående analyse og fortolkning af en given tekst (skriftlig aflevering).
- kan inddrage litteraturhistorisk viden i deres analyse og fortolkning.
- udvikler deres skriftlige kompetencer indenfor den analyserende artikel.


LITTERATUR:

Berthelsen m.fl.: "Litteraturhistorien - På langs og på tværs", Systime (onlineversionen). Følgende kapitler er læst:
○ Middelalderen (afsnittet "Folkeviser" med undtagelse af underafsnittet "Trylleviser")
○ "Romantikken" (introduktionen)
○ "Det moderne gennembrud" (introduktion)

Derudover forskellige handouts om biedermeier, idealer til mænd og kvinder, baggrunden for "Lykke Per" og impressionisme i 1800-tallet.

Middelalder:
Ukendt forfatter: "Torbens datter" (riddervise)

Romantikken:
○ N.F.S. Grundtvig: "Det er så yndigt at følges ad" (1855)
○ H.C. Andersen: "Hyrdinden og skortstensfejeren" (1845)

Det moderne gennembrud:
○ Amalie Skram: "Constance Ring" (1885) - kort uddrag, hvor Constance har en dialog med præsten, fordi hun ønsker skilsmisse.
○ Herman Bang: "Den sidste aften" (1880)
○ Henrik Pontoppidan: "Lykke Per" (1898-1904) (uddrag)

Den fantastiske tekst:
○ Karen Blixen: "Ringen" (1958)

LYD- /VIDEOMATERIALE:
- Søren Vrist Christensen: ”Det moderne gennembrud – dansk litteratur” – YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Uy29WdY7TYE&t
- 'DR webfeature: "Dansk litteraturhistorie": https://www.dr.dk/dr-laer/webfeature/litteraturhistorie


ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 50 Sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 17,69 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Rap

Et forløb under perspektivet sprog med fokus på rapgenren.

Fokus i forløbet:
- Selviscenesættelse og alteregoer blandt rapkunstnere.
- Leg med sproget, kronolekt, dialekt, etnolekt og multietnolekt i raptekster.
- Rap som subkultur i samfundet vs. bevægelse frem mod noget mere mainstream (dokumentarfilm).
- Debat om rapsprog (argumentationsanalyse)

Tekster:
Per Vers: Black Power (fokus dialekt og intro til analyse af rap)
Suspekt: Proletar (fokus sociolekt og kronolekt)
L.O.C.: Frk. Escobar (fokus selviscenesættelse og sproglige billeder)
Podcast: "Den nye stil" afsnit 32 om L.O.C.
Hanne-Vibeke Holst: Du er fucking sexistisk, Niarn!
Niarn: Jeg er fucking realistisk, Hanne!
Sulka taler ud for første gang efter anklage om sexisme i musikbranchen
GAFFA 29.01.2022
DR2: "Kulturelt: Dansk hip hop - cool eller kriminel", 2022

Øvrigt:
Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk, afsnit om; 3.6. Litterære genrer - Rap, 4.2. Sproglige virkemidler, 4.1. Ordenes betydninger
Dialekter: https://www.youtube.com/watch?v=HbKFamXTa-0, besøgt. d. 1.10.25

ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 28 Sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
4. PP om rap og hiphop-kultur 16-12-2025
Terminsprøve 13-01-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Fra land til by + værk 4

DET FOLKELIGE GENNEMBRUD

Formål:
Viden om perioden "Det folkelige gennembrud" med fokus på underklassens vilkår og den gryende arbejder- og fagbevægelse.

Primærlitteratur:
J.V. Jensen: "Bitte Selgen", 2 s.
Martin A. Nexø: "Lønningsdag", 1 s.


FUTURISME OG EKSPRESSIONISME

Formål:
- Viden om futurisme og ekspressionisme i litteraturen og kunsten med fokus på storbyen som tema.
- Historisk og litteraturhistorisk viden om perioden 1900-1940 med særligt fokus på 1909-1930.

Primærtekster:

Futurisme:
Filippo MarinettI: "Futurismens Manifest", 1909, 2s
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet", 1918, 2s
Pierre Albert-Birot: "Digt til at skrige og danse", 1918, 1s

Ekspressionisme-lyrik med storby-tema (værk 4):
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål", 1920, 1s
Rudolf Broby-Johansen: "FORÅRET KOMMER TIL CAFEEN", 1922, 1s
Emil Bønnelycke: "Gaden", 1917, 1s
Emil Bønnelycke: "Hymne til min barndoms gader", 1927,1s

Sekundærtekster:
DR: "Digte, divaer og dogmebrødre", uddrag af afsnit 1 og 2
Handout om futurisme og ekspressionisme, 4s
Handout om perioden 1918-1940, 2s

ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 20
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
6. Analyserende artikel 25-02-2026
7. Genaflevering af analyserende artikel 17-03-2026
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 "Et dukkehjem" - værk 5

Formål:
- Repetition af perioden 1870-1890 med fokus på litteratur og kunst.
- Værklæsning med fokus på sædelighedsfejden.

Primærlitteratur:
- Henrik Ibsen: "Et dukkehjem" (1879), Mikro, 2002, 71s (værk 3)

Sekundære, perspektiverende tekster:
- Tobias G. Boesen: "Et dukkehjem", Zentropa Stormtroopers, 2013 (kortfilm)
- Hjalmar Söderberg: "Kyssen", 1898, 2s

Baggrundslitteratur:
- Georg Brandes: "Af Hovedstrømninger i det 19’de Aarhundredes Litteratur", 1872, uddrag, 1s
- DR: "1800tallet på vrangen - Krig, kolera og forhadte kvinder. 1850-1864", uddrag om Mathilde Fibiger og kvindekampen
- Anmeldelser af "Et dukkehjem" efter urpremieren ved Det Kongelige Teater, 1879:
1) Uddrag af Social-Demokraten, Kbh. 23.12.1879, 1s
2) Uddrag fra Fædrelandet, Kbh., 22.12.1879, 1s
3) Uddrag fra Illustreret Tidende, Kbh., 28.12.1879 (C. Thrane), 1s

ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 80 Sider

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Værk: Et dukkehjem 12-03-2026
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 12,85 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Fra litteratur til virkelighed

Forløbet har fokus på temaerne job, karriere og fremtidsdrømme. Forløbet indledes med analyse af nyere danske tekster, der tematiserer arbejdet som sygeplejerske og folkeskolelærer samt ambitioner og spændinger mellem drøm og virkelighed.

Selvlæst værk
Eleverne arbejder med analyse af selvvalgte uddannelses-hjemmesider med fokus på informationsformidling, målgruppe og retoriske virkemidler.

Forløbet afsluttes med en skriftlig opgave, hvor eleverne selv formidler og argumenterer for deres drømmeuddannelse til modtager med samme interesse. Der lægges vægt på modtagerbevidsthed, argumentation og sproglig variation.

Kernestof
Kirstine Ersbøll Mayhoff: Smukke unge mennesker (uddrag), 2025
Anna Moesgaard: "Christina Antorini vil være sygeplejerske"; Kristelig Dagblad, 28-03-2024

ANTAL LÆSTE SIDER:
20 s.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
8. Drømmeuddannelse 16-04-2026
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5,85 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Babettes Gæstebud (Værk 6)

Et forløb om Karen Blixens "Babettes Gæstebud", hvor vi har arbejdet med værklæsning og filmatisering. Eleverne har skrevet resume af kapitler og holdt små oplæg om især personkarakteristikker, symbolik og fortælleteknikker fra romanen.

Tekster:
Karen Blixen: "Babettes Gæstebud" (1950)
Gabriel Axel: "Babettes Gæstebud" (film, 1987)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 6,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Eksistentialisme og fantastisk litteratur

Primærlitteratur:
- Albert Camus: "Sisyfos-myten", 1942, 2s
- Peter Seeberg: "Hullet", 1962, 9s
- Martin A. Hansen: "Roden", 1953, 4s
- Karen Blixen: "De blå øjne", 1942, 2s
- DR: "Øgendahl og de store forfattere - Karen Blixen, 1.8.2018.
- Karen Blixen: "Barbettes gæstebud", 1950, 79s (værk 6)

Sekundærlitteratur:
- "Hereticadigtning og eksistentialisme II", s. 257-259, 3s
- Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk - fra Kierkegaard til Sonnergaard", Systime, s. 41-44, 4s

ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 115 s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Repetition + pensumopgørelse og links til eksamen

Formål:
Gennemgang af pensum i nedslag på tværs af perspektiverne litteratur, sprog og medier.


LINKS FRA UNDERVISNINGEN, SOM ELEVER MÅ BRUGE TIL TERMINSPRØVE OG EKSAMEN:

Ordopslag
Ordbogen.com

Grammatik og syntaks:
Al materiale på www.bedredansk.dk, men her er de typiske fejl:

Sætningsfejl:
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/saetningsfejl/der-mangler-et-grundled - grundled
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/saetningsfejl/der-mangler-en-helsaetning - helsætning
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/saetningsfejl/for-lang-saetning - for lange sætninger
Formuleringer:
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/daarlig-formulering/talesprog - talesprog
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/ordstilling - korrekt ordstilling
Stavefejl:
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/stavefejl/typiske - typiske stavefejl
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/udsagnsordsfejl/nutids-r-navnemaade - nutids-r
Tegnsætning:
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/tegnsaetning/punktum - punktum
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/tegnsaetning/kolon - kolon
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/komma/mellem-to-helsaetninger-med-bindeord - komma mellem helsætninger
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/komma/foran-ledsaetning - komma ved ledsætninger
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/komma/ved-indskud-og-tilfoejelser - komma med tilføjelser


Oplysningstid
Om perioden og Holberg, 17.15-23.00 + 36.05-40.15:
https://www.dr.dk/skole/historie/udskoling/tv-serien-enevaelde-og-oplysningstid#!/

Det moderne gennembrud
"Øhlendahl og de store forfattere" (2018), DR:
https://www.dr.dk/skole/henrik-pontoppidan

Kortfilm
"Under bæltestedet" (2006), Alexander Kølpin:
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/under-baeltestedet
"Helium" (2014), Anders Walter:
https://www.dailymotion.com/video/x3gq3fu

Taler
Jens Stoltenbergs tale ved mindegudstjenesten i Oslo Domkirke for de dræbte ved tragedien på Utøya to dage tidligere. 24.6.11:
https://www.youtube.com/watch?v=70PoQaLLD5M

Trusler og hadefuldt sprog
Trusler:
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/anders-fogh/#_ (00:48 min.)
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/halloej-pikfjaes/#_ (00:50 min.)
Personer udsat for trusler:  https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/interviews-om-trusler/udsat-for-trusler/socialraadgiver-lill/#_ (4:25 min)
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/interviews-om-trusler/udsat-for-trusler/politiker-inger/#_ (01:59).

Krig
"Armadillo", Janus Metz, 2010:
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/armadillo
"Et iscenesat stripshow og en likvidering: Her er fire diskussioner fra Armadillo", TV2, "Freja S. Madsen, 2020:
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-05-18-et-iscenesat-stripshow-og-en-likvidering-her-er-fire-diskussioner-fra-armadillo
"Hvad må man, og hvad må man ikke i en krig?", TV2, Julie K. Thisgaard 7.4.22
https://nyheder.tv2.dk/2022-04-07-hvad-maa-man-og-hvad-maa-man-ikke-i-en-krig

Rap:
"Den nye stil", DR, 27.12.19, afsnit 32 (podcast om L.O.C):
https://www.dr.dk/lyd/p3/den-nye-stil-historien-om-dansk-rap/den-nye-stil-32-32-ud-af-moerket-og-op-pa-landets-stoerste-scener
"Kulturelt: Dansk hiphop - cool eller kriminel?", DR, 2022 (dokumentar)
https://www.dr.dk/drtv/episode/kulturelt_-dansk-hiphop-_-cool-eller-kriminel_324957





Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
9. Valgfri artikel 11-05-2026
Skriveøvelser 18-05-2026
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer