Holdet 2c re (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Vejen Gymnasium og Erhvervsskole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Mette Vestergaard Krogstrup
Hold 2024 re/c (2c re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introforløb
Titel 2 Islam
Titel 3 Kristendom
Titel 4 Projektforløb: Spiritualitet og New Age
Titel 5 Hinduisme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introforløb

Med udgangspunkt i klassens egne ideer til hvorfor nogle mennesker er religiøse, har vi gennemgået følgende teorier:
- Ritualteori
- Socialisation
- deprivation
- Luhmanns systemteori
- velsignelse-/frelsesreligion
- gudeopfattelser
- mytetyper
- religion i det senmoderne samfund: synkretisme, sekularisering, individualisering, samt Giddens og Ziehe

Teorierne blev anvendt i gruppearbejde på følgende dokumentarer (1 pr gruppe)_

- Sektlederens hemmeligheder (afsnit 1) - DR
- Mirakler i Midtjylland (afsnit 1) - CFU
- En sang for Krishna i Vanløse - CFU
- Victors hellige krig - CFU
- Hjernevaskeren (afsnit 1) - DR
- Sine er hjernevasket - DR



Siden tilføjede vi hellig/profan, de 4 idealtyper, Webers autoritetsbegreber og yderligere begreber til myteanalyse.

Alle disse teorier og fagbegreber forventes eleverne at kunne anvende på alle faglige emner i løbet af året.
I løbet af året er læst i alt ca. 180 sider.
Hvor intet andet er angivet er anvendt Grundbogen til religion c.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Islam

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kristendom

Emner i forløbet:

Folkekirkens status i samfundet
LÆRINGSMÅL: kunne redegøre for folkekirkens status i samfundet og folkekirkens teologiske bredde, analysere tekster med inddragelse af denne viden, diskutere årsager det særlige forhold danskerne har til folkekirken

INDHOLD:
- Grundloven: https://www.folkekirken.dk/om-folkekirken/grundloven
- Statistikker fra folkekirken.dk og fkuv.dk
- Hvad laver en præst? (undersøgelse)
- repetition af viden om religion i det senmoderne samfund og de fire idealtyper
- Tekst: Flere unge søger folkekirken Fra https://www.kirke.dk/debat/flere-unge-soeger-kirken-hvad-goer-kirken
- 'De unge præster' afsnit 1, DR
- Hvad laver en præst?


Folkekirkens materielle og rituelle dimension:
LÆRINGSMÅL: kunne redegøre for de vigtigste ritualer i folkekirken samt for kirkens indretning, kunne analysere ritualbeskrivelser, kunne perspektivere til ritualer i andre religioner, kunne diskutere ritualernes betydning for folkekirkens medlemmer

INDHOLD
- Ritualanalyse af højmesse
- Besøg i Vejen kirke med fokus på kirkens indretning
- Hellig og profan
- Ritualanalyse af nadverritualet
- Phil Zuckerman om danskere og amerikaneres religiøsitet: https://www.youtube.com/watch?v=C7X355JF2PE


Jesus
LÆRINGSMÅL: Eleverne skal kunne redegøre for hvad der kendetegner hhv. den mytiske Kristus og den historiske Jesus, anvende denne viden i analyse af både myter og nyere tekster, diskutere hvordan man i dag kan have forskellige opfattelser af Jesus.

INDHOLD
- Intro til Bibelens opbygning
- Historisk Jesus og mytisk Kristus
- Messiasforventning
- Lignelser - inkl. Luk 15, 1-7
- Mirakler (inkl. selvvalgte eksempler fra NT)
- Forholdet til jøderne (inkl. eksempler fra NT)
- Radikal etik (inkl. Matt. 5 og Luk. 10: 25-37)
- Myteanalyse af teksten til Palmesøndag: Luk 19 v. 28-48
- Interview med Svend Andersen, "Jesu opstandelse er bare et symbol", Kristeligt Dagblad 2007


Pagterne
LÆRINGSMÅL: kunne redegøre for den bibelske grundfortælling fra syndefald, gammel pagt, ny pagt og til dommedag, kunne analysere nutidige og mytiske tekster med anvendelse af denne viden, kunne diskutere frelsesopfattelser og opfattelser af Jesus' rolle i nutidens kristendom

INDHOLD
- 1Mos 3 (syndefaldet)
- 1 Mos 17:1-27 (omskærelsen)
- 2 Mos 20 (de 10 bud)
- Joh 19: 25-37 (Jesus' død)
- Luk 24:1-8 (Jesus' opstandelse)
- Matt. 5 21-25 (om vrede) + 38-42 (om gengældelse) + 43-48 (om fjendekærlighed)
- Rom 5: 1-2 + 6-10 Paulus om Jesus' offergerning
- Uddrag af 'Hvordan bliver man frelst?' https://www.kristendom.dk/sp%C3%B8rg-om-kristendom/hvordan-bliver-man-frelst


Etik: Hvem er min næste?
LÆRINGSMÅL: Kunne redegøre for væsentlige fagbegreber til beskrivelse af den kristne etik, analysere mytiske og nyere tekster med anvendelse af denne viden samt sammenligne og diskutere forskellige etiske standpunkter.

INDHOLD
- Menneske din egen magt (salme af Lars Busk Sørensen, 1986)
- Luk 10: Den barmhjertige samaritaner + ideer til mulige tolkninger af 'hvem er min næste'
- Martin Luther: små citater fra Fortalen til romerbrevet og  Den lille katekismus
- Uddrag fra Bibelen om seksualitet: 1 Mos 2:24, 19:5 + 24, 38:9-10, 2 Mos 20:14, 3 Mos 18:22, Luk 17:26-29, Rom 1: 25-27, 1 Kor 6:9
- Ole Backer Mogensen "Hvad mener I om homoseksualitet?" på adamogeva.dk (2020)

https://quizlet.com/dk/175508151/kristendommen-flash-cards/?funnelUUID=1840796d-919e-45f1-aca1-74f732e50b4f
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21,69 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Projektforløb: Spiritualitet og New Age

2c har udført projektarbejde med udgangspunkt i følgende problemformulering:

HVORFOR VIRKER SPIRITUALITET OG NEW AGE TILTRÆKKENDE PÅ SENMODERNE DANSKERE?

Eleverne skal kunne:
- redegøre for nedenstående begreber og fænomener
- analysere tekster om spirituelle praksisser i det senmoderne samfund
- diskutere hvorfor nogen tilvælger disse praksisser i det senmoderne samfund

Hver gruppe valgte et spirituelt/new age fænomen: kiromantik, tarot, spiritisme, astrologi og krystaller, homøopati

I forløbet anvendtes begreber og viden om det senmoderne samfund samt følgende:

- spiritualitet
- New Age
- Holisme
- Divination
- Kanalisering
- Placebo/nocebo
- Bekræftelsesbias
- Religion i hjernen: trang til at finde mening og føle kontrol
- Nyhedenskab
- Etosmodellen

Eksempel på eksamenslignende tekst: "Hvad er Reiki Healing" fra www.healingbychanell.dk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15,43 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Hinduisme

I forløbet var der fokus på forskellige yoga-praksisser/-opfattelser i hinduismen

Eleverne skal kunne:
- redegøre for de 4 vigtigste teksttyper i hinduismen, de vigtigste guder, samt puja.
- analysere yoga-praksisser og andre hinduritualer
- Sammenligne forskellige opfattelser af yoga


Dele i forløbet:

LÆSNING I GRUNDBOGEN
- koncentreret arbejde med siderne 122-136

ETNISK HINDUISME I DANMARK:
- Teenageren og gudinden, dokumentar CFU

PUJA:
- https://www.youtube.com/watch?v=MrXKYAORcw4

SADDHU-praksis
- Indiens hellige mænd, dokumentar CFU

SENMODERNE YOGA

YOGA I HARE KRISHNA
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer