Holdet 2d re (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Vejen Gymnasium og Erhvervsskole
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Mette Vestergaard Krogstrup
Hold 2024 re/d (2d re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introforløb
Titel 2 buddhisme
Titel 3 kristendom
Titel 4 islam
Titel 5 Død og efterliv

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introforløb

Med udgangspunkt i klassens egne ideer til hvorfor nogle mennesker er religiøse, har vi gennemgået følgende teorier:
- Socialisation
- deprivation
- velsignelse-/frelsesreligion
- gudeopfattelser
- mytetyper
- religion i det senmoderne samfund: synkretisme, sekularisering, individualisering, etc.
- pligtetik og nytteetik https://religionogetik.systime.dk

Teorierne blev anvendt i gruppearbejde på følgende dokumentarer (1 pr gruppe)_

- Sektlederens hemmeligheder (afsnit 1) - DR
- Mirakler i Midtjylland (afsnit 1) - CFU
- En sang for Krishna i Vanløse - CFU
- Victors hellige krig - CFU
- Hjernevaskeren (afsnit 1) - DR
- Hedningen, heksen og hyldemor (afsnit 1) - DR
- Sine er hjernevasket - DR
- Spiritisterne (afsnit 1) - DR


Siden tilføjede vi hellig/profan, de 4 idealtyper og begreber til myte- og ritualanalyse.

Alle disse teorier og fagbegreber forventes eleverne at kunne anvende på alle faglige emner i løbet af året.
I løbet af året er læst i alt ca. 180 sider.
Hvor intet andet er angivet er anvendt Grundbogen til religion c.

Teori: https://quizlet.com/dk/935742055/2d-generelle-begreber-2025-flash-cards/?funnelUUID=e6b3c79d-1135-4a72-83e8-a725b12b4ea0

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 buddhisme

Forløbet er bygget over problemformuleringen: Hvorfor er buddhismen så populær i det senmoderne samfund?

Læringsmål i forløbet:
- Kunne redegøre for grundlæggende elementer i buddhismen
- Kunne anvende denne viden i analyse af historiske og nutidige tekster fra buddhismen
- Kunne diskutere hvorfor buddhismen (/elementer fra buddhismen) er blevet så populær i det senmoderne samfund

Forløbet bygger på 'Grundbogen til religion c'. Nedenfor er angivet indhold ud over grundbogen:

STEP 1: Er buddhismen populær i DK?
- TV: Anne på Herrens Mark
- Søgning online: antal buddhister, meditations-udøvere osv.


STEP 2: Hvad er buddhismen?
- Rituel dimension: Den 2. dimension
- Mytisk dimension: Buddhalegenden genfortalt af Jørn Borup
- Dogmatisk dimension:
---- i: 'Buddhas lære' af Lene Højholt: 'Tekst 6' (om samsara)
---- i: Buddhisme - introduktion og tekster af Anders Nielsen: Citat 5: Geshe Pema Samten: Karma
---- Klip fra 'Shaolin' s.1,e.1 og s.2,e2, TV2

STEP 3: Hvad er det senmoderne samfund?
- Repetition af begreber fra introforløbet og inddragelse egen viden om fx præstationssamfundet, trivselskrisen, etc.

STEP 4: Hvor passer buddhismen til det senmoderne samfund?
- Sammenholde information fra step 2 og 3

Afslutning: eksempel på eksamenstekst:
- Uddrag af 'Morten blev buddhist som 21-årig'  https://www.dr.dk/mitliv/morten-blev-buddhist-som-21-aarig-foer-var-jeg-hurtig-til-skyde-skylden-paa-andre
- Citater fra Shi Heng Yi (Shaolin munk) sociale medier https://www.instagram.com/reel/C8yvGqVp0Ed/?igsh=ZGUzMzM3NWJiOQ%3D%3D + https://www.instagram.com/reel/C6Q7ISpIIiV/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igsh=M2M0Y2JmOTAyOA%3D%3D



Fagbegreber: https://quizlet.com/dk/295692766/buddhisme-fagbegreber-2024-flash-cards/?funnelUUID=3f5c95c0-b1f5-4beb-a565-b9ee2155b663
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 kristendom

Emner i forløbet:

Folkekirkens status i samfundet
LÆRINGSMÅL: kunne redegøre for folkekirkens status i samfundet og folkekirkens teologiske bredde, analysere tekster med inddragelse af denne viden, diskutere årsager det særlige forhold danskerne har til folkekirken

INDHOLD:
- Grundloven: https://www.folkekirken.dk/om-folkekirken/grundloven
- Statistikker fra folkekirken.dk og fkuv.dk
- Hvad laver en præst? (undersøgelse)
- repetition af viden om religion i det senmoderne samfund og de fire idealtyper
- Tekst: Flere unge søger folkekirken Fra https://www.kirke.dk/debat/flere-unge-soeger-kirken-hvad-goer-kirken
- 'De unge præster' afsnit 1, DR


Folkekirkens materielle og rituelle dimension:
LÆRINGSMÅL: kunne redegøre for de vigtigste ritualer i folkekirken samt for kirkens indretning, kunne analysere ritualbeskrivelser, kunne perspektivere til ritualer i andre religioner, kunne diskutere ritualernes betydning for folkekirkens medlemmer

INDHOLD
- Ritualanalyse af højmesse
- Besøg i Vejen kirke med fokus på kirkens indretning
- Hellig og profan
- Ritualanalyse af nadverritualet


Jesus
LÆRINGSMÅL: Eleverne skal kunne redegøre for hvad der kendetegner hhv. den mytiske Kristus og den historiske Jesus, anvende denne viden i analyse af både myter og nyere tekster, diskutere hvordan man i dag kan have forskellige opfattelser af Jesus.

INDHOLD
- Intro til Bibelens opbygning
- Historisk Jesus og mytisk Kristus
- Messiasforventning
- Lignelser - inkl. Luk 15, 1-7
- Mirakler (inkl. selvvalgte eksempler fra NT)
- Forholdet til jøderne (inkl. eksempler fra NT)
- Radikal etik (inkl. Matt. 5 og Luk. 10: 25-37)
- Myteanalyse af teksten til Palmesøndag: Luk 19 v. 28-48


Pagterne
LÆRINGSMÅL: kunne redegøre for den bibelske grundfortælling fra syndefald, gammel pagt, ny pagt og til dommedag, kunne analysere nutidige og mytiske tekster med anvendelse af denne viden, kunne diskutere frelsesopfattelser og opfattelser af Jesus' rolle i nutidens kristendom

INDHOLD
- 1Mos 3 (syndefaldet)
- 1 Mos 17:1-27 (omskærelsen)
- 2 Mos 20 (de 10 bud)
- Joh 19: 25-37 (Jesus' død)
- Luk 24:1-8 (Jesus' opstandelse)
- Matt. 5 21-25 (om vrede) + 38-42 (om gengældelse) + 43-48 (om fjendekærlighed)
- Rom 5: 1-2 + 6-10 Paulus om Jesus' offergerning
- Uddrag af 'Hvordan bliver man frelst?' https://www.kristendom.dk/sp%C3%B8rg-om-kristendom/hvordan-bliver-man-frelst


Etik: Hvem er min næste?
LÆRINGSMÅL: Kunne redegøre for væsentlige fagbegreber til beskrivelse af den kristne etik, analysere mytiske og nyere tekster med anvendelse af denne viden samt sammenligne og diskutere forskellige etiske standpunkter.

INDHOLD
- Menneske din egen magt (salme af Lars Busk Sørensen, 1986)
- Luk 10: Den barmhjertige samaritaner + ideer til mulige tolkninger af 'hvem er min næste'
- Martin Luther: små citater fra Fortalen til romerbrevet og  Den lille katekismus
- Uddrag af juleprædiken af Kirsten Jørgensen - https://pov.international/kirsten-joergensen-du-er-elsket-og-at-du-skylder-at-elske-som-du-selv-er-elsket/



https://quizlet.com/dk/175508151/kristendommen-flash-cards/?funnelUUID=1840796d-919e-45f1-aca1-74f732e50b4f
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21,92 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 islam

I forløbet er eleverne blevet introduceret til de grundlæggende elementer i islam, med særligt fokus på sharia og de 5 søjler.

Eleverne skal kunne:
- Redegøre for deres generelle viden om islams dogmatiske, etisk/juridiske, rituelle, mytiske og materielle dimension.
- Analysere helligtekster og nyere tekster om islam med inddragelse af denne viden samt relevant teori
- Diskutere hvordan islam kan integreres i hverdagen i det danske samfund

Materiale ud over grundbogen

INTRO:
- Perkerdansk, afsnit 7, dokumentar CFU

MYTISK:
- Syndefaldet: sura 2 vers 35-48
- Hadith om den første åbenbaring (al-Bukhari)

DOGMATIK
- Koranen: 35:1, 112:1-5, 2:136, 82:1-5, 4:163, 6:125

SHARIA
- Tørklæde: sura 24:31 og 33:59, samt hadith fra Abu Dawud
- Små uddrag af forskellige nutidige opfattelser af tildækning:
-- -- Aminah Tønnsen: https://www.religion.dk/sp%C3%B8rg-om-islam/grunde-til-fravlge-trkldet
-- -- Wassem Hussein: http://islamsvar.dk/kvinderelaterede-emner/kvinder-toj-udseende-og-andet/torklaede-og-hijab-beviser-betingelser-og-form/
-- -- Nebiye Ari: https://www.dr.dk/nyheder/udland/trods-flere-moskeer-tyrkiske-unge-smider-toerklaedet-og-gaar-mindre-op-i-religion
-- -- Meryem: https://www.youtube.com/watch?v=-7Rs-DnMaEM

- Supplerende: opgave med selv at finde koran- og hadith-tekster til selvvalgte islamiske regler.

RITUALER: fokus på fasten
- "Ramadan er den glædelige sult" https://www.religion.dk/interview/dansk-muslim-ramadan-er-den-glaedelige-sult
- "Det har indtil videre været den hårdeste ramadan i mit liv" https://www.religion.dk/det-har-indtil-videre-vaeret-den-haardeste-ramadan-i-mit-liv
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Død og efterliv

I forløbet har der været fokus på forskellige religiøse opfattelser af død og efterliv.
Eleverne skal kunne:
- Redegøre for døds- og frelses-opfattelserne i hhv. kristendom, islam og buddhisme
- Analysere tekster om død og efterliv, med fokus på hvilken opfattelse af døden som teksten afspejler, og med inddragelse af faglig viden og relevant teori.
- Sammenligne forskellige døds- og frelsesopfattelser.

MYTER:
- "Hermod rider til Hel": https://heimskringla.no/wiki/Uddrag_af_Snorres_Edda#Balders_d.C3.B8d
- "Det uafvendelige"  Koranen, sura 56,1-56
- "Opvækkelsen af Lazarus", Joh 11:17-44

RITUALER
- Tibetansk himmelbegravelse, fra Grundbogen til religion c s. 146
- Islamisk begravelse i "Hvad betyder det at være: Muslim", dokumentar CFU minut 26-36

ANDRE TEKSTER:
- "I folkekirken forkynder vi, at alle bliver frelst. Men det strider imod teorien og teologien", Lars Sandbeck, https://www.kristeligt-dagblad.dk/kronik/der-er-en-inkonsistens-mellem-teori-og-praksis-i-kirken
- Uddrag om martyrium fra tale af Abu Bakr al-Baghdadi: " A message to the mujahedin and the muslim ummah, in the month of Ramadan"


Supplerende materiale
- Uddrag fra Harry Potter og Ringenes Herre (hvad kommer efter døden?)
- Mindesmærker og gravpladser. Analyse af helligsted.
- Sange om døden, bl.a. 'Tears in Heaven'.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer