Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Vejen Gymnasium og Erhvervsskole
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Frederik Bovin
|
|
Hold
|
2024 DA/r (1r DA, 2r DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Selvfremstilling
Eleverne har arbejdet med tekster indenfor temaet selvfremstilling:
Primærlitteratur:
Ud og Se, Erik Lillelund: En Høgh vender hjem
Thomas Korsgaard: I bor da meget pænt
Helle Helle: Film
Ditte Wiese: Og så drukner jeg (uddrag)
Theis Ørntoft: Solar (uddrag)
Tobias Rahim: Drømmene maler virkeligheden (udvalgte digte)
TV2, 2024. To kolde fra kassen, afsnit 1 (uddrag, 00.00 - 10.00 + 18.00 - 28.00)
Sekundærlitteratur:
"Håndbog til dansk"
Perspektiver:
Sprogligt: 30%
Litterært: 50%
Mediemæssigt: 20%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 70
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hf - håndbog til elever.pdf
-
Medbring en ting/genstand, du mener, fortæller noget om dig selv, hvem du er eller karaktertræk ved dig. I timen skal du i mindre grupper forklare, hvorfor du har valgt, som du har.
-
Find et-to digitale foto af dig selv eller som minimum af noget, der fortæller noget centralt om dig. Fotoet skal din makker bruge i sin artikel om dig, så vælg ét som resten af klassen må se også. Portrætartiklerne får I efter aflevering som et lill
-
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 44-45
-
Læs i kompendiet: "Og så drukner jeg" af Ditte Weise. Træn nærlæsning mens du læser, dvs. forsøg at undgå at læse tilbage i teksten. Læser du fx samme linje flere gange er det tegn på, at du er ufokuseret eller læser for hurtigt. Find et roligt sted
-
Læs hjemme "Solar" af T. Ørntoft i kompendiet. Du skal kunne give et lille resume til din makker (så skriv evt. noter)
-
Hyttetur TIL ELEVER.docx
-
Færdiggør hjemme spg. 1, 2 og 3 til "Solar" (de spørgsmål I skulle arbejde med i timen)
-
Gruppe 1
-
Læs i "Håndbog til dansk om fortæller og synsvinkel, s. 54-59 (find selv siderne, hvis min angivelse af sidetal ikke helt passer til din udgave af bogen). Udfyld skemaet undervejs:
-
Besvar hjemme spørgsmålet til "Perspektivering" - se notebogen > Selvfremstilling > 2.noveller > Helle Helle, "Film". I timen diskuterer du dine svar med din makker, så I til sidst sammen bliver enige om "de gode svar"
-
Håndbog til dansk: Semantiske felter, s. 106-107 og sproglige billeder s. 118-122.
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
1. Portrætartikel
|
22-08-2024
|
|
2. Portrætartikel - genaflevering
|
02-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16,92 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Skriv med stil
Formål:
Træning i analyserende artikel.
Træning i kreativ skrivning med formålet om at skrive konkret, billedrigt og beskrivende til brug i eksamensgenrerne.
Tekster:
Albinus og Nehammer: "Skriv dig frem", Dansklærerforeningen, 2016, 19 s. (s. 23-24, 39-40, 48-49, 51, 53-55, 66-68, 95-96, 100-101)
Yahya Hassen: "Barndom" fra "Digte"
Arbejdsformer:
Primært forskellige skriveøvelser og primært individuelt arbejde, men også små oplæg og gruppeopgaver.
Perspektiver:
Sprogligt: 80%
Litterært: 10%
Mediemæssigt: 10%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 20
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Lyrik + værk 1
Mål:
- Kendskab til overordnede forskelle mellem centrallyrik, interaktionslyrik og brugslyrik
- Særligt kendskab til lyrikkens lydlige lag, syntaks og billedsprog
Sekundær-materiale:
"Lyrik - når sproget spiller", Systime, 2016, s. 9-10, 58-64, 95-100 og 126-133
VÆRK 1:
"Under vejr med mig selv", Klaus Rifbjerg, 1956
Perspektiver:
Litterært: 100%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 75
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
4. Værk: Under vejr med mig selv
|
31-10-2024
|
|
5. Analyserende artikel nr. 1
|
07-11-2024
|
|
6. Genaflevering
|
03-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Krig + værk 2
FORMÅL:
Litterære, sproglige og især mediemæssige perspektiver på krige - primært med dansk deltagelse - fra 1848 til i dag.
Dette forløb om krig spiller sammen med historie med krig som tematik, særligt om:
1) konsekvenser ved krig.
2) soldater, herunder forskellige perspektiver på soldatens motivation og rolle i krig.
Forløbet går i dybden med to udvalgte krige Danmark har deltaget i fra 1864 til i dag: 1. Slegsviske Krig (krige, hvis udfald i høj grad påvirkede danskernes selvopfattelse) og krigen i Afghanistan. Dog inddrages 6-dagskrigen også i 1967 uden dansk deltagelse, ift. soldatens rolle i krig.
Skriftlighedsforløb:
Den primære analysetekst bliver doku-filmen "Armadillo", som vi læser som et værk. Forløbet er derfor delvist også et skriftlighedsforløb, hvor I skal arbejde med at skriftliggøre jeres analyse af "Armadillo" i timerne og ikke mindst derhjemme.
Forløbet lærer jer at analysere en dokumentarfilm med brug af danskfaglige begreber om faktia- og fiktionskoder, filmiske virkemidler og genre.
I får tilmed viden om at skrive indledning, konklusion og lave fodnoter i akademiske opgaver, såsom historieopgaven.
MATERIALE
Film:
Janus Metz: "Armadillo", Fridthjof Film, 2010 (Værk 2)
Digte:
Halfdan Rasmussen: "Definitioner", 1963-1964
Klaus Rifbjerg: "Støvlerne", 1967
Morten Nielsen: "Skæbne", 1945
Øvrigt:
A.D. Jørgensen: "40 fortællinger af fædrelandets historier", 1882, Forlaget Vinten, s. 341-342
Natmus.dk: "Danmarks krige, besøgt 28.11.24: "https://natmus.dk/historisk-viden/temaer/militaerhistorie/danmarks-krige/
Louise K. Ørhstrøm: "Krig - et danskfagligt forløb", 2016, s. 7
Eksempler på de forskellige dokumentarfilmgenrer:
- Den dybdeborende dokumentar: Det forkullede lig (DR1, 2019) (00:00-03.00)
https://www.dr.dk/drtv/se/danske-mord_-det-forkullede-lig_86876
- Den observerende dokumentar: "Petra elsker sig selv", afsnit 1 (DR3, 2018) (00.00-03.00)
https://www.dr.dk/drtv/serie/petra-elsker-sig-selv_6799
FAGLIGE MÅL (jf. læreplan 2017, Dansk A, HF):
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt (fokus er skriftlig formidling)
- beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber (fokus er kravene til skriftlighed i både den analyserende artikel og den akademiske opgavetype)
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
ANTAL MODULER: 18 á 60-65 minutter
ANTAL LÆSTE SIDER: ca. 80 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
7. PP om Armadillo
|
02-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
14,92 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Retorik og argumentation
Formål:
- At træne mundtlige og skriftlige færdigheder ud i retorik og argumentation. Slutproduktet bliver at skrive og holde en lejlighedstale til et fiktivt bryllup.
Mål:
- Viden om kommunikationsanalyse og brug af det retoriske pentagram
- Viden om argumentationsanalyse, primært Toulmins udvidede model
- Viden om og brug af appelformer etos, patos og logos
- Viden om genrekendetegn ved lejlighedstale
- Viden om og brug af Aristoteles' fem faser til at holde en tale
- At kunne holde en tale
Materiale:
- "Giraffen Marius er aflivet". Dr.dk. 9.2.14, ca. 1 side
- Jens Stoltenbergs tale ved mindegudstjenesten i Oslo Domkirke for de dræbte ved tragedien på Utøya to dage tidligere. 24.6.11. https://www.youtube.com/watch?v=70PoQaLLD5M, ca. 2 sider
- "Håndbog til dansk", ca. 5 sider
- Handout om retorik og appelformer, ca. 5 sider
- Ditte Geise: "Angsten for at misse noget (som ikke er særlig vigtigt)", Politiken, 5.11.14, 2s
Frederik Kulager: "Her er, hvad sociale medier gør ved unge (spoiler alert: Instagram gør dig ulykkelig)", Zetland, 5.7.18
https://www.zetland.dk/historie/se6ERJx4-aOZj67pz-26ec1
Perspektiver:
Sprogligt: 80%
Mediemæssigt: 20%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 40
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
8. Resumé af historieopgave
|
15-01-2025
|
|
9. Argumentation
|
05-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Journalistik
Mål:
- Kendskab til nyhedskriterier, nyhedstrekant og layout i nyheder
- Kendskab til opinionsgenrerne kommentar, anmeldelse og læserbrev
- Kendskab til fortællende journalistik, herunder new journalism og reportage
- Kendskab til fake news og dets fakta- og fiktionskoder og begrebet fiktionalisering
Materiale:
Henrik Cavling: "Eksplosionen", Dags-Avisen, 20.5.1882
"Ild i TV: 80-årig brændt inde i Værløse", Lokalavisen Sjælland, 5.8.2009
"Ildkuglen i fjernsynet", Morten Sabroe, Politiken, 21.10.1994
Ukendt forfatter: Myten "Balders død", aerenlund.dk, besøgt 27.09.22
Perspektiver:
Sprogligt: 40%
Litterært: 10%
Mediemæssigt: 50%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 25
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs/repeter i "Håndbog til dansk, kapital 5, afsnit 5.1, overskriften: "De fem nyhedskriterier" og "Ydre komposition".
-
Var du fraværende i går, skal du bruge 30 min mindst på næste aflevering: Genaflevering af argumentation". Læs noten på lectioafleveringen ift. opgavekrav.Resten skrives i timen på 30 min.
-
Information og opinion: Fortællende journalistik - genrer
-
Notesbog > Information og opinion > Fortællende journalistik > New journalism: Læs først kendetegn med New jounalism og læs så "Ildkuglen i fjernsynet" af Sabroe (den sidste tekst i PDF'en). Brug 5 min på at finde træk fra new journalism.
-
Notesbog > Information og opinion > Fortællende journalistik > New journalism: Læs artiklen "Ild i TV. 80-årig brændt inde...." Tag noter til, hvordan artiklen er opbygget efter nyhedstrekanten og er objektiv i sit sprog.
-
Lektie: Håndbog til dansk, kaptitel 5, afsnit 5.1, s. 212: "Meningsjournalistik" (måske et andet sidetal, hvis du har en ældre udgave af bogen)
-
Håndbog til dansk, kaptitel 5, afsnit 5.1, s. 212: "Meningsjournalistik" (måske et andet sidetal, hvis du har en ældre udgave af bogen):
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
11. Genaflevering af argumentation
|
20-02-2025
|
|
10. Nyhedsartikel
|
03-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Trusler og had
Formål:
- Viden om, hvilke tekster og hvilket sprog, der kan kategoriseres som trusler, advarsler eller hadefuld tale.
- Træning i at analysere sproghandlinger og retoriske virkemidler i trusler, advarsler eller hadefuld tale.
- Træning i at lave en sproglig profilering - en metode inden for retslingvistik, hvor man laver en profil på en mulig afsender bag en trussel, advarsel eller hadefuld ytring ud fra afsenderes sprog.
- Viden og refleksioner over professioner, der arbejder med trusler og hadefuldt sprog eller ofte er udsat for dette, fx politikerer og socialrådgivere.
Teori:
Begrebsafklaring af trusler, advarsler eller hadefuld tale.
Sproghandlingsteori
Retoriske virkemidler
Teori om sproglig profilering, herunder hvordan man kan give bud på civilstatus, uddannelse, køn, alder og bopæl ud fra sproget.
Tekster:
Materiale fra Politimuseets hjemmeside, herunder Straffeloven § 266 b, sprogforskere i interview, videoer med politikere udsat for trusler, originale trusselsbreve og statistik over trusler
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/#
Eleverne har derudover selv fundet trusler og hadefuld tale i kommentarspor på politikeres Facebook-profiler.
Perspektiver:
Sprogligt: 90%
Mediemæssigt: 10%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 25
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
12. Trusler
|
23-04-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Film + værk 3
Mål:
Kortfilm:
- Genrens kendetegn
- Filmiske virkemidler, især billedudsnit, perspektiv, kamerabevægelser, musik og lyd
- Sproghandlinger
Dokumentarfilm:
- Genrer indenfor doku-film: dybdeborende og observerende
- Filmiske virkemidler, især billedudsnit, perspektiv, kamerabevægelser, musik og lyd
- Sproghandlinger
- Fakta- og fiktionskoder
- Fortællemåder
Materiale:
Kortfilm:
"Helium", Anders Walter, 2013
"Under bæltestedet", Alexander Kølpin og producer Emilie Brandt, 2006
Dokumentarfilm:
"Øgendahl og de store forfattere - Henrik Pontoppidan", DR (Værk 3)
Perspektiver:
Mediemæssigt: 100%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 80
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
13. Analyserende artikel
|
08-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Oplysningstid
Mål:
- Viden om oplysningstidens ideologier, historie og litteratur
- Specielt fokus på komediegenren og Ludvig Holberg
Sekundær-materiale:
- "Dansk litteratur - fra runer til grafitti", s. 40-45, 5 s
Primær-materiale:
- William Hogarth: "A rakes progress" (maleriserie), 1732-1735. https://www.soane.org/collections-research/key-stories/rakes-progress
- Uddrag af Ludvig Holberg: "Jean de France", akt 1, scene 5 og 6., 3s
- Uddrag af Ludvig Holberg: "Fordærvet smag i kærlighed" (epistel), 2s
Perspektiver:
Litterært: 100%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 25 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
3,92 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Debatterende artikel
Formålet er, at træne eleverne i debatterende artikel gennem omlagt skriftlighed.
Tekster til skriftlig opgave:
- Uddrag af dokumentaren af Jesper Dalgaards "Kandis for livet",(2021)
- Esben Kjær: "Esben Kjær: Lyt til mig før I dømmer mig", politiken.dk (19.2.22)
- Per Bjerre: "Per Bjerre: Sølle eksistenser? Radioværten viser sig som elitær og nedladende" , politiken.dk (15.2.22)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Upålidelighed
BESKRIVELSE:
I dette forløb arbejder vi med novellegenren med fokus på den upålidelige fortæller. Undervejs i forløbet stifter eleverne bekendtskab med forskellige analytiske redskaber, som kan være relevante, når man skal analysere og fortolke noveller - Den helt centrale teori handler dog om fortælleforhold.
Novellerne i forløbet har alle en upålidelig fortæller på den ene eller den anden måde, men derudover kan teksterne have vidt forskellige tematikker. Dermed er dette forløb også en træning i analyse og fortolkning af litteratur.
Slutteligt har forløbet haft et større fokus på korrekt skriftlig fremstilling af en litterær analyse og fortolkning i danskfaget, hvormed eleverne er blevet introduceret til den analyserende artikel.
FAGLIGE MÅL:
At eleverne..
- Kan spotte en upålidelig fortællere i skønlitterære tekster.
- kan udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt såvel som skriftligt (med inddragelse af PEEL-modellen)
- kan analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster med særlig fokus på novellen som genre.
- kan demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder (analyse og fortolkning af epik)
LITTERATUR
Noveller:
- Pia Juul: "En flinker fyr" fra novellesamlingen Dengang med hunden (2005)
- Pia Juul: "Mit forfærdelige ansigt", fra novellesamlingen Mit forfærdelige ansigt (2001)
- Jan Sonnergaard: "William", fra novellesamlingen Radiator (1997), s. 9-20
- Helle Helle: "Globryllup", fra novellesamlingen Biler og dyr (2009)
Baggrundslæsning:
- Ole Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk”, Systime, 3. udgave:
○ "Fortælleforhold", s. 54-60
○ "Tid og miljø", s. 42-43
○ "Tema", s. 67
○ "Oversigt over den indre komposition i episke tekster", s. 50-51
POWERPOINTS
Lærerproducerede PowerPoints (udleveret i OneNote)
- Novellegenren (klassisk og moderne novelle)
- Komposition (story og plot)
Perspektiver:
Litterært: 100%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 70 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
1. Debatterende artikel - diskussions-delen
|
04-09-2025
|
|
2. Færdig debatterende artikel
|
02-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
16,85 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Kærlighed og ægteskab
BESKRIVELSE:
Et temabaseret forløb, hvor vi træner analyse og fortolkning af primært litterære tekster. Fokus vil være rettet mod køn og kærlighed i samtiden; hvordan henholdsvis mand og kvinde er blevet fremstillet gennem tiden, hvilke roller mænd og kvinder er blevet tilskrevet og tildelt samt hvordan kærlighed er blevet skildret gennem tiden. Her tænkes der både på kærlighed i familiær forstand og i parforholdet.
I forløbet vil vi altså fokusere på en litteraturhistorisk læsning og dermed dykke ned i nogle litterære perioder. Nogle af perioderne er repetition for eleverne mens andre vil være nye.
Vi skal i forløbet læse et digt, en folkevise og en række noveller/romanuddrag. Vi skal se nærmere på middelalderen, oplysningstiden, romantikken, det moderne gennembrud og modernismen samt PP om den fantastiske tekst som perspektivering til Karen Blixens "Ringen".
FAGLIGE MÅL:
At eleverne..
- får basalt kendskab til, hvad der kendetegner middelalderen, oplysningstiden og romantikken som litterære perioder (overordnet set)
- får et indgående kendskab til det moderne gennembrud med fokus på, at litteraturen skulle sætte problemer under debat - herunder de tre k'er, impressionisme og realisme.
- får indblik i, hvordan synet på køn og kærlighed har ændret sig gennem tiden - fra middelalderen og frem til det moderne gennembrud.
Skriflige mål:
- kan lave en dybdegående analyse og fortolkning af en given tekst (skriftlig aflevering).
- kan inddrage litteraturhistorisk viden i deres analyse og fortolkning.
- udvikler deres skriftlige kompetencer indenfor den analyserende artikel.
LITTERATUR:
Berthelsen m.fl.: "Litteraturhistorien - På langs og på tværs", Systime (onlineversionen). Følgende kapitler er læst:
○ Middelalderen (afsnittet "Folkeviser" med undtagelse af underafsnittet "Trylleviser")
○ "Romantikken" (introduktionen)
○ "Det moderne gennembrud" (introduktion)
Derudover forskellige handouts om biedermeier, idealer til mænd og kvinder, baggrunden for "Lykke Per" og impressionisme i 1800-tallet.
Middelalder:
Ukendt forfatter: "Torbens datter" (riddervise)
Romantikken:
○ N.F.S. Grundtvig: "Det er så yndigt at følges ad" (1855)
○ H.C. Andersen: "Hyrdinden og skortstensfejeren" (1845)
○ Adam Oehlenschläger: "Raad til Unge Ægtemænd" (1809-1820)
Det moderne gennembrud:
○ Amalie Skram: "Constance Ring" (1885) - kort uddrag, hvor Constance har en dialog med præsten, fordi hun ønsker skilsmisse.
○ Herman Bang: "Den sidste aften" (1880)
○ Henrik Pontoppidan: "Lykke Per" (1898-1904) (uddrag)
Den fantastiske tekst:
○ Karen Blixen: "Ringen" (1958)
LYD- /VIDEOMATERIALE:
- Søren Vrist Christensen: ”Det moderne gennembrud – dansk litteratur” – YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Uy29WdY7TYE&t
- 'DR webfeature: "Dansk litteraturhistorie": https://www.dr.dk/dr-laer/webfeature/litteraturhistorie
Perspektiver:
Litterært: 80%
Mediemæssigt: 20%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 60 Sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
26,00 moduler
Dækker over:
17,69 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Rap
Et forløb under perspektivet sprog med fokus på rapgenren.
Fokus i forløbet:
- Selviscenesættelse og alteregoer blandt rapkunstnere.
- Leg med sproget, kronolekt, dialekt, etnolekt og multietnolekt i raptekster.
- Rap som subkultur i samfundet vs. bevægelse frem mod noget mere mainstream (dokumentarfilm).
- Debat om rapsprog (argumentationsanalyse)
Tekster:
Per Vers: Black Power (fokus dialekt og intro til analyse af rap)
Suspekt: Proletar (fokus sociolekt og kronolekt)
L.O.C.: Frk. Escobar (fokus selviscenesættelse og sproglige billeder)
Podcast: "Den nye stil" afsnit 32 om L.O.C.
Hanne-Vibeke Holst: Du er fucking sexistisk, Niarn!
Niarn: Jeg er fucking realistisk, Hanne!
Sulka taler ud for første gang efter anklage om sexisme i musikbranchen
GAFFA 29.01.2022
DR2: "Kulturelt: Dansk hip hop - cool eller kriminel", 2022
Øvrigt:
Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk, afsnit om; 3.6. Litterære genrer - Rap, 4.2. Sproglige virkemidler, 4.1. Ordenes betydninger
Dialekter: https://www.youtube.com/watch?v=HbKFamXTa-0, besøgt. d. 1.10.25
Perspektiver:
Litterært: 30%
Mediemæssigt: 30%
Sprogligt: 40%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 40 Sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
4. PP om rap og hiphop-kultur
|
16-12-2025
|
|
Terminsprøve
|
13-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Fra land til by + værk 4
DET FOLKELIGE GENNEMBRUD
Formål:
Viden om perioden "Det folkelige gennembrud" med fokus på underklassens vilkår og den gryende arbejder- og fagbevægelse.
Primærlitteratur:
J.V. Jensen: "Bitte Selgen", 2 s.
Martin A. Nexø: "Lønningsdag", 1 s.
FUTURISME OG EKSPRESSIONISME
Formål:
- Viden om futurisme og ekspressionisme i litteraturen og kunsten med fokus på storbyen som tema.
- Historisk og litteraturhistorisk viden om perioden 1900-1940 med særligt fokus på 1909-1930.
Primærtekster:
Futurisme:
Filippo MarinettI: "Futurismens Manifest", 1909, 2s
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet", 1918, 2s
Pierre Albert-Birot: "Digt til at skrige og danse", 1918, 1s
Ekspressionisme-lyrik med storby-tema (værk 4):
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål", 1920, 1s
Rudolf Broby-Johansen: "FORÅRET KOMMER TIL CAFEEN", 1922, 1s
Emil Bønnelycke: "Gaden", 1917, 1s
Emil Bønnelycke: "Hymne til min barndoms gader", 1927,1s
Sekundærtekster:
DR: "Digte, divaer og dogmebrødre", uddrag af afsnit 1 og 2
Handout om futurisme og ekspressionisme, 4s
Handout om perioden 1918-1940, 2s
Perspektiver:
Litterært: 80%
Sprogligt: 20%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 40
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
6. Analyserende artikel
|
25-02-2026
|
|
7. Genaflevering af analyserende artikel
|
17-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
"Et dukkehjem" - værk 5
Formål:
- Repetition af perioden 1870-1890 med fokus på litteratur og kunst.
- Værklæsning med fokus på sædelighedsfejden.
Primærlitteratur:
- Henrik Ibsen: "Et dukkehjem" (1879), Mikro, 2002, 71s (værk 3)
Sekundære, perspektiverende tekster:
- Tobias G. Boesen: "Et dukkehjem", Zentropa Stormtroopers, 2013 (kortfilm)
- Hjalmar Söderberg: "Kyssen", 1898, 2s
Baggrundslitteratur:
- Georg Brandes: "Af Hovedstrømninger i det 19’de Aarhundredes Litteratur", 1872, uddrag, 1s
- DR: "1800tallet på vrangen - Krig, kolera og forhadte kvinder. 1850-1864", uddrag om Mathilde Fibiger og kvindekampen
- Anmeldelser af "Et dukkehjem" efter urpremieren ved Det Kongelige Teater, 1879:
1) Uddrag af Social-Demokraten, Kbh. 23.12.1879, 1s
2) Uddrag fra Fædrelandet, Kbh., 22.12.1879, 1s
3) Uddrag fra Illustreret Tidende, Kbh., 28.12.1879 (C. Thrane), 1s
Perspektiver:
Litterært: 80%
Mediemæssigt: 20%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 120 Sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Værk: Et dukkehjem
|
12-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
12,85 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Fra litteratur til virkelighed + værk 6
Forløbet har fokus på temaerne job, karriere og fremtidsdrømme. Forløbet indledes med analyse af nyere danske tekster, der tematiserer arbejdet som sygeplejerske og folkeskolelærer samt ambitioner og spændinger mellem drøm og virkelighed.
Selvlæst værk
Eleverne arbejder med analyse af selvvalgte uddannelses-hjemmesider med fokus på informationsformidling, målgruppe og retoriske virkemidler.
Forløbet afsluttes med en skriftlig opgave, hvor eleverne selv formidler og argumenterer for deres drømmeuddannelse til modtager med samme interesse. Der lægges vægt på modtagerbevidsthed, argumentation og sproglig variation.
Kernestof
Kirstine Ersbøll Mayhoff: Smukke unge mennesker (uddrag), 2025
Anna Moesgaard: "Christina Antorini vil være sygeplejerske"; Kristelig Dagblad, 28-03-2024
Perspektiver:
Mediemæssigt: 20%
Sprogligt: 80%
ANTAL LÆSTE SIDER:
30 s.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
8. Drømmeuddannelse
|
16-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5,85 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Babettes Gæstebud (Værk 7)
Et forløb om Karen Blixens "Babettes Gæstebud", hvor vi har arbejdet med værklæsning og filmatisering. Eleverne har skrevet resume af kapitler og holdt små oplæg om især personkarakteristikker, symbolik og fortælleteknikker fra romanen.
Tekster:
VÆRK 7: Karen Blixen: "Babettes Gæstebud" (1950)
Gabriel Axel: "Babettes Gæstebud" (film, 1987)
Perspektiver:
Litterært: 80%
Mediemæssigt: 20%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 160 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
VIGTIG LEKTIE inden timen: Læs "Barbettes gæstebud" til og med kapitel 8. (Vi et nået til kap. 1-4). Hvis du er sat på til at skrive resume af et kapitel, kan du se det i onenote > samarbejdsområdet > Barbettes gæstebud. Dette skal også gøres inden t
-
Alle: Repeter lektien fra i onsdags (kap. 5-8). Lektie til Harris, Abi, Silje, Jon, Lucas: Oneonte > Samarbejdsområdet > Barbettes gæstebud > Resumeer: Se hvilke kapitel, du skal skrive resumé til og gør det inden timen.
-
Abinath KirubakaranVictor Thy MortensenCamilla Lausen TønderAlberte Skovsgaard FensmanJasmin Elmetofte RasmussenJon Wagner Mink KlockmannNynne Külper HansenHarris SutharsanEmil Boye LauenborgLucas Bang Munk KristensenJulie Vestergaard PedersenSilje B
-
Hav læst til og med kap. 9 i "Barbettes gæstebud". OBS: Lucas, Abi og Silje har et hængeparti fra sidst og Victor skriver til kap. 9). Oneonte > Samarbejdsområdet > Barbettes gæstebud > Resumeer: Se hvilke kapitel, du skal skrive resumé til og gør de
-
Hav læst til og med kap. 11 i "Barbettes gæstebud". INDEN timen: Victor, Micella og Nikoline skriver til hhv. kap. 9, 10 og 11. Oneonte > Samarbejdsområdet > Barbettes gæstebud > Resumeer:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
6,92 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Eksistentialisme og fantastisk litteratur
Primærlitteratur:
- Peter Seeberg: "Hullet", 1962, 9s
- Martin A. Hansen: "Roden", 1953, 4s
- Karen Blixen: "De blå øjne", 1942, 2s
Sekundærlitteratur:
- "Hereticadigtning og eksistentialisme II", s. 257-259, 3s
- Liselotte Henriksen: "Eksistentialisme i dansk - fra Kierkegaard til Sonnergaard", Systime, s. 41-44, 4s
Perspektiver:
Litterært: 100%
ANTAL LÆSTE SIDER:
Ca. 22 s.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
19
|
Repetition + pensumopgørelse og links til eksamen
Formål:
Gennemgang af pensum i nedslag på tværs af perspektiverne litteratur, sprog og medier.
Hængeparti: St. St. Blicher: "Sig nærmer tiden", 1838
LINKS FRA UNDERVISNINGEN, SOM ELEVER MÅ BRUGE TIL EKSAMEN:
Ordopslag
Ordbogen.com
Grammatik og syntaks:
Al materiale på www.bedredansk.dk, men her er de typiske fejl:
Sætningsfejl:
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/saetningsfejl/der-mangler-et-grundled - grundled
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/saetningsfejl/der-mangler-en-helsaetning - helsætning
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/saetningsfejl/for-lang-saetning - for lange sætninger
Formuleringer:
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/daarlig-formulering/talesprog - talesprog
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/ordstilling - korrekt ordstilling
Stavefejl:
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/stavefejl/typiske - typiske stavefejl
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/udsagnsordsfejl/nutids-r-navnemaade - nutids-r
Tegnsætning:
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/tegnsaetning/punktum - punktum
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/tegnsaetning/kolon - kolon
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/komma/mellem-to-helsaetninger-med-bindeord - komma mellem helsætninger
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/komma/foran-ledsaetning - komma ved ledsætninger
https://www.studienet.dk/bedre-dansk/komma/ved-indskud-og-tilfoejelser - komma med tilføjelser
Oplysningstid
Om perioden og Holberg, 17.15-23.00 + 36.05-40.15:
https://www.dr.dk/skole/historie/udskoling/tv-serien-enevaelde-og-oplysningstid#!/
Det moderne gennembrud
1800tallet på vrangen", sæson 2, afsnit 1 (om kvindekampen før sædelighedsfejden, herunder Mathilde Fibiger), 0 - 8.20, 21.00 – 22.14 og 35.25 ->:
https://www.youtube.com/watch?v=aheinVzmw5I&index=1&list=PLnHPVq7jGW8b997H9Jidgm_8gp0kDNsGR
"Øhlendahl og de store forfattere" (2018), DR:
https://www.dr.dk/skole/henrik-pontoppidan
Fra land til by
https://www.youtube.com/watch?v=ngxjEWEwD0w
Se frem til 10.50 og fra 14.00 til slut (lyt ikke til det med Jeppe Aakjær)
Futurisme og ekspressionisme
Om perioden 1900-1918
https://www.dr.dk/drtv/se/digtere-divaer-og-dogmebroedre_-1900_1918_436972
Om perioden 1918-1930:
https://www.dr.dk/drtv/se/digtere-divaer-og-dogmebroedre_-1918_1930_436968
(6.50-14.20)
Kortfilm
"Under bæltestedet" (2006), Alexander Kølpin:
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/under-baeltestedet
"Helium" (2014), Anders Walter:
https://www.dailymotion.com/video/x3gq3fu
"Et dukkehjem" (2013), Tobias G. Boesen:
https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/et-dukkehjem/
Taler
Jens Stoltenbergs tale ved mindegudstjenesten i Oslo Domkirke for de dræbte ved tragedien på Utøya to dage tidligere. 24.6.11:
https://www.youtube.com/watch?v=70PoQaLLD5M
Trusler og hadefuldt sprog
Trusler:
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/anders-fogh/#_ (00:48 min.)
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/lyt-til-trusler/halloej-pikfjaes/#_ (00:50 min.)
Personer udsat for trusler: https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/interviews-om-trusler/udsat-for-trusler/socialraadgiver-lill/#_ (4:25 min)
https://learning.nexus.dk/folkeskole/politimuseet-saerudstilling-om-trusler/trusler/interviews-om-trusler/udsat-for-trusler/politiker-inger/#_ (01:59).
Krig
"Armadillo", Janus Metz, 2010:
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/armadillo
"Et iscenesat stripshow og en likvidering: Her er fire diskussioner fra Armadillo", TV2, "Freja S. Madsen, 2020:
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-05-18-et-iscenesat-stripshow-og-en-likvidering-her-er-fire-diskussioner-fra-armadillo
"Hvad må man, og hvad må man ikke i en krig?", TV2, Julie K. Thisgaard 7.4.22
https://nyheder.tv2.dk/2022-04-07-hvad-maa-man-og-hvad-maa-man-ikke-i-en-krig
Rap:
"Den nye stil", DR, 27.12.19, afsnit 32 (podcast om L.O.C):
https://www.dr.dk/lyd/p3/den-nye-stil-historien-om-dansk-rap/den-nye-stil-32-32-ud-af-moerket-og-op-pa-landets-stoerste-scener
"Kulturelt: Dansk hiphop - cool eller kriminel?", DR, 2022 (dokumentar)
https://www.dr.dk/drtv/episode/kulturelt_-dansk-hiphop-_-cool-eller-kriminel_324957
Fra litteratur til virkelighed:
"Christine Antorini vil være sygeplejerske: Jeg mister ingen stjerner på skulderen af den grund ", Kristelig Dagblad (17.08.23)
https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/fra-topleder-til-studerende-antorini-vil-vaere-sygeplejerske
SAMLET LÆSTE SIDER:
Ca. 1200
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
9. Valgfri artikel
|
11-05-2026
|
|
Skriveøvelser
|
18-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1186/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81354756696",
"T": "/lectio/1186/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81354756696",
"H": "/lectio/1186/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d81354756696"
}