Holdet 2024 2h SaF1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Herlev Gymnasium og HF
Fag og niveau Samfundsfag B
Lærer(e) Søren Johannessen
Hold 2024 2h SaF1 (2h SaF1, 2h SaF1 SK)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Unge og identitet
Titel 2 Det Amerikansk Valg 2024
Titel 3 Ungdomskriminalitet
Titel 4 Velfærd og økonomi
Titel 5 Dansk politik

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Unge og identitet

Formål:
Omdrejningspunktet for forløbet er at blive klogere på, hvorfor flere og flere unge mistrives, når de lever i en tid med stor frihed og et hav af
muligheder. Forløbet afrundes derfor med en mistrivselskonference, hvor eleverne repræsenterer teoriernes bud på den stigende mistrivsel og i
fællesskab opstilles en model over de forklaringer, som forløbet har kredset om.

I forløbet har vi arbejdet med identitet, samfundstyper, socialisering og det at være ung. Fokus har været på unges udfordringer og bl.a. kigget på skærme og sociale mediers betydning for unge. Her har vi behandlet teoretikere Erving Goffmann, Thomas Ziehe, Richard Sennett,  Anthony Giddens, Hartmut Rosa, Axel Honneth der alle giver deres teoretiske bud på, hvad der kendetegner ungdomslivet i det senmoderne samfund og hvilke udfordringer unge kæmper med.

De faglige mål:
Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere
løsninger herpå ̊ . Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer. Formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler. Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber. Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Kernestof:
Identitetsdannelse og socialisering. Kvalitativ og kvantitativ metode

Stof vi har arbejdet med:
Kapitel 2 i Samfundsfag på B (2.udgave) af Tobias Matthiesen, Victor Bjørnstrup, Oliver Boserup Skov
Brinkmanns Briks (https://www.dr.dk/lyd/p1/brinkmanns-briks/brinkmanns-briks-2024/brinkmanns-briks-er-sociale-medier-skadelige-for-dit-mentale-helbred-11032421373)
Peter Holdt Christensen: "Virkeligheden kan også – i perioder – være skærmfri", Jyllands-Posten, 20. februar 2017.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Det Amerikansk Valg 2024

Dette forløb har primært beskæftiget sig med det amerikaniske præsidentvalg i 2024, men har også haft fokus på det amerikanske demokrati og nogle af de udfordringer det står overfor for tiden. I forløbet har eleverne arbejdet med det amerikanske politiske system og de to store partier - demokraterne og republikanerne - i amerikansk politik. I forbehandles med arbejdet med det amerikanske demokrati og politiske system har vi også kigget på det danske demokrati og politiske system.

Overordnet har vi haft fokus på følgende;
- Det politiske klima og centrale kendetegn ved amerikansk politik
- Centrale kendetegn ved det politiske USA (føderation, konstitutionelt liberalt demokrati , checks and balances, magtens tredeling)
- Styr på demokratiet i henholdsvis USA og Danmark (David Eastons model, konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati)
- De to store politiske partier i USA
- Organisation, penge og polarisering (herunder lobbyisme, negative partisanship og negative campaigning)
- Amerikanske vælgere (vælgertyper)
- Parti- og vælgeradfærd i amerikansk politik og præsidentvalget 2024 (Downs Medianvælgerteori og Downs Rational Choice-
model samt Michigan-modellen)

Grundlaget for forløbet har været USA's udfordringer 4. udgave af Annegrethe Rasmussen og Peter Brøndum, 2024, Bog. Følgende afsnit er læst i den:

- 2.1, 2.2, 2.2.1 og 2.2.2
- 2.2.3
- 2.5 og 2.5.1
-  2.5.2 og 2.5.3
- 2.5.4
- 2.6.3
- 2.7, 2.7.1 og 2.7.2

Video om det politiske system i Amerika:
https://www.youtube.com/watch?si=h2qwtvdoa6ocp1Ho&v=ok_VQ8I7g6I&feature=youtu.be

Podcast:
Genstart – afsnittet ”Mod undergangen fra 3.11.2022”.

Valgvideoer:
https://www.youtube.com/watch?v=uNmMxA38Dis
https://www.youtube.com/watch?v=q7Yr4U5Clls
https://www.youtube.com/watch?v=Lte5jImAQS8&list=PLSQ2-76WsPuHBHyGNvwH93TGgRrLFHJ9y&index=3
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Ungdomskriminalitet

Ungdomskriminalitet belyst sociologisk og politisk.
Forløbet fokuserede på følgende:
- Nøgletal for kriminalitetens omfang, udvikling og socioøkonomiske karakter.
- Bander - hvorfor bliver man en del af en bande?
- Specifikke teorier til forklaring af kriminel adfærd: motivationsteori (Robert Merton), kontrolteori (Travis Hirschi) og kulturteori (Edward Sutherland).
- SNAP-modellen.
- Politiske holdninger til kriminalitet, herunder årsager og straf.
- Diskussion om, hvorvidt partiernes retspolitik er hensigtsmæssig ift. at bekæmpe kriminalitet. Diskussion af den hårde linje over for kriminalitet, som vi ser i ”Bandepakkerne”.
- Fordelingspolitik og værdipolitik. Sidstnævnte i tilknytning til partiernes holdninger til straf og kriminalitetsbekæmpelse.
- Effekten af og formålet med kriminalitetsbekæmpende tiltag som fængselsstraf og samfundstjeneste.
- Undersøgelse og diskussion af den mulige sammenhæng mellem etnicitet og kriminalitet.
- Retsvæsenets rolle.

Supplerende materiale:
Danmarks Statistik: "To ud af tre løsladte begår kriminalitet inden to år", https://www.dst.dk/da/Statistik/nyt/NytHtml?cid=31981
DR P1: Genstart - Thug life 22/11-2021
Politiken: “Gangsteren i skoven” (2016), https://politiken.dk/podcast/thirdear_podcast/
DR: ”Dommer for en dag” – om smugling af stoffer
DR: ”Forskning: Tv-overvågning kan bremse hærværk, men ikke vold”, 9. okt. 2019. https://www.dr.dk/nyheder/indland/forskning-tv-overvaagning-kan-bremse-haervaerk-men-ikke-vold
Udvalgte diagrammer om sammenhængen mellem kriminalitet og ulighed i: The Spirit Level: Why More Equal Societies Almost Always Do Better af Kate Pickett & Richard Wilkinson (2009).
DR-dokumentar: Farvel til bandelivet, marts 2020

DST: figur 6.4 og 6.6 i: Indvandrere i Danmark,  https://www.dst.dk/Site/Dst/Udgivelser/GetPubFile.aspx?id=34714&sid=indv2021

Fra drengestreger til bandekriminalitet, s. 12-18, 27-37, 92-107
Ærkedansker – perkerdansker, s. 113-123.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Velfærd og økonomi

Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne indblik i, hvad lighed og ulighed er i en dansk kontekst. Der stilles først skarpt på måling af ulighed
samt årsager til ulighed med særligt fokus på ulighed mellem og inden for kønnene. Herefter vender vi blikket mod velfærd og den universelle
velfærdsmodel - herunder hvordan velfærdsmodellen er udfordret.
I løbet af forløbet vil eleverne støde på artikler, dokumentarer, podcast og andet materiale til at belyse forløbets problemstillinger. Der er didaktisk fokus
på varierende arbejdsformer og aktuelle sager, cases og artikler, der på en eller anden måde tematiserer ulighed og velfærd.

Udover velfærds- og ulighedsaspektet, har eleverne også arbejdet med den økonomiske side af velfærdsstaten og hvordan hænger økonomien bagved den sammen, samt hvilke udfordringer den står overfor i fremtiden. Denne del af undervisningen har været "økonomi classic", hvor vi har behandlet de økonomiske mål, konjunkturer, økonomisk politik (finans- penge-, og strukturpolitik).


De faglige mål:
- At anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere
løsninger herpå
- Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- Undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
- Undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber og argumentere for egne synspunkter på
et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.

Kernestof:
- Sociale og kulturelle forskelle
- Politiske ideologier
- Velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Dansk politik

Forløbet har haft fokus på dansk politik og det danske demokrati. Forløbet har samtidigt fungeret som en slags repetition, da flere ting vi har arbejdet med i løbet af skoleåret (ideologi, demokrati, fordelings- og værdipolitik, parti- og vælgeradfærd) er blevet genopfrisket. Endvidere har vi kigget på, hvad magt er og hvem der har magten i dansk politik, samt medier og politisk kommunikation via forskellige medier.

Udgangspunkt for undervisningsforløbet har været bogen Samfundsfag til HF (Systime, 2024) af Kåre Blinkenberg og Jens Breindahl, s. 122-189 og 201-207

Faglige mål:
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

Kernestof:
- politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer