Holdet 3aefjk FR (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e) Louise Grønbech Bahn Hansen, Maria Louise Holst
Hold 2023 FR/1efjk FR (1efjk FR, 2efjk FR, 3aefjk FR)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fransk introforløb
Titel 2 Les jeunes et la famille
Titel 3 La musique et les émotions
Titel 4 La famille fortsat
Titel 5 Le bien-être
Titel 6 Francophonie - les banlieue
Titel 7 L'amour (difficile)
Titel 8 Hjælpemidler til skriftlig/mundtlig prøver
Titel 9 La guerre et l'enfance
Titel 10 L'esprit de révolte
Titel 11 Noël & Christmas Flow
Titel 12 Le rêve de la France

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fransk introforløb

Introforløbet har haft fokus på, at skabe kendskab til fransk; sproget, udtalen, udtryk, landet, mad og traditioner. Men også at fransk er mere end Frankrig, nemlig de fransktalende. Fokus på at lære høfligheden i fransk, og hvornår man er dus eller des. Både gammelt og nyt fransk musik.


Kernestof:
Franskportalen:
https://www.franskportal.dk/
Begyndersystemet: ici on parle francais kap. 1-21:
https://www.franskportal.dk/ici-on-parle-francais
Pixigrammatik fra franskportal.dk og i bog-form
https://www.franskportal.dk/grammatik

Supplerende stof:
Ordbogen:
https://www.ordbogen.com/da/
Verbix:
https://www.verbix.com/languages/french
franskkanalen på youtube:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j


Film:
-Ratatouille
-Le bossu de Notre Dame
-Le monstre à Paris

Følgende sange og kunstrere:
-Edith Piaf
-Maitre Gims
-Stromae
-Celine Dion
-Liberée delivrée
-Tous les garçons et les filles
-Champs Elysees
m.m..

Temaer:
-lande
-sprog
-nationaliteter
-frankofoni
-Bestilling i kantinen
-billedbeskrivelse
-påklædning
-følelser
-vejret
-klokken og tid generelt
-tal
-en dagligdag
-hobby/fritid
-karierre/arbejde
-familie
-stamtræ
-værelset
-grammatik følgende kap. 1-21 i begynder systemet på franskportalen.
-le futur proche
-le passé récent

Arbejdsformer:
tavle undervisning, videoer på youtube, kahoot, blooket, quiz, fremlæggelser i grupper, fremlæggelser på klassen, stjerneløb, banko, små tavler, walk'n'talk, tegn en beskrivelse af tegning, diktat, indtalingsøvelser, prøve uden hjælpemidler og med pixigrammatik-bogen, læse små tekster, lytte til tekster, gruppearbejde, musik og sange, justdance.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 1 01-12-2023
Devoir 2 23-01-2024
Devoir 3 06-02-2024
Devoir 4 21-02-2024
Devoir 5 17-03-2024
Devoir 6 - prøve på klassen 30-04-2024
Omfang Estimeret: 36,00 moduler
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Les jeunes et la famille

Samlet undervisningstid: 21 timer à 60 minutter

Formål
I forløbet har eleverne indledningsvist repeteret gloser, grammatik og øvet kommunikativ kompetence, som eleverne lærte i 1g.
Eleverne har set 10 episoder af miniserien Rendez-vous à Nice og er herigennem blevet introduceret til forskellige sider af franske samfundsforhold, fx ungdomslivet for franske gymnasieelever, det franske skolesystem, den historiske inddeling af arrondissements i Paris, samt til forskellige dagligdagssamtaler på fransk, f.eks. ordforråd knyttet til la santé og les vêtements. Sideløbende har eleverne læst udvalgte scener fra serien, ligesom eleverne har arbejdet innovativt bl.a. med at filmproduktion og med at planlægge deres egen fest på fransk.

Kernestof
- TV-serie: Rendez-vous à Nice, épisode 1-10. EMC Publishing/Anna Nordqvist. (Tilgændelig på youtube)

Supplerende materialer
- Transcription des épisodes, A. Vargas, D. I. Moen, N. Gaillot. EMC Publishing, LLC (uddrag/résumé fra épisode 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9)
- Les arrondissements de Paris, https://www.youtube.com/watch?v=DZEv01cJuLI
- Franskportal.dk (pixigrammatik, grammatiske spil)
- Ordbogen.com og Abc.ordbogen.com

Ordforråd
Præsentation, familierelationer, vejret, fritidsaktiviteter, tal, klokkeslæt, skoleremedier, billedbeskrivelse, tøjgloser + verbet porter, la bonne et la mauvaise santé, les arrondissements de Paris, faire la fête

Grammatik
Præpositioner v. lande+byer, adjektivers bøjning, bøjning af aller+faire, bøjning af verber i 1., 2., 3. bøjning, futur proche + passé récent, komparation af adjektiver, refleksive verber

Arbejdsformer
Klasseundervisning, individuelle skrive- og udtaleøvelser, filmproduktion på fransk, Memrise (online hukommelsesspil til opbygning af ordforråd og træning af grammatiske emner), gruppearbejde (læsning af tekster, udarbejdelse af resuméer og fremlæggelser, løsning af diverse opgaver relateret til de studerede emner), mundtlig fremlæggelse af gruppearbejde på fransk, Qui est-ce ? -spil (Hvem er hvem? – virtuel udgave), Wordwall og quizlet (online hukommelsesredskaber til glosetræning)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 1 09-09-2024
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La musique et les émotions

Samlet undervisningstid: 22,5 timer à 60 minutter

Formål
Eleverne er blevet præsenteret for fransk og frankofon musik fra forskellige perioder og af forskellige genrer. De har arbejdet med ordforråd om sange og følelser, og de har skullet præsentere sange, musikvideoer og musikere og tale om deres følelser i forbindelse med forskellige sange. Eleverne har læst forskellige sangtekster, arbejdet grammatisk og forståelsesmæssigt med teksterne og sunget med på sangene. Eleverne har også præsenteret sange efter eget valg for hinanden. Forløbet har inkluderet en fransk sprogdag d. 7. november, hvor et modul var afsat til fællessang sammen med en fransk-dansk pianist. Eleverne har desuden set og arbejdet med filmen La famille Bélier, bl.a. med at læse og dramatisere udvalgte scener.

Kernestof
- Michel Delpech: "Pour un flirt" (1971)
- Anaïs Delva: "Libérée, délivrée" (fra Disney-filmen La Reine des neiges) (2013)
- Joe Dassin: "Les Champs-Élysées" (1969)
- Pink Martini: "Je ne veux pas travailler" (1997)
- Yves Montand: "C'est si bon" (1948)


Supplerende materialer
- Film: La famille Bélier (2013)
- Transskribering af nogle scène
- Tekst: Résumé du film, le personnage principal, le thèmes (fra Franskportalen)
- Franskportal.dk (pixigrammatik, grammatiske spil)
- Ordbogen.com og Abc.ordbogen.com

Ordforråd
La musique, les sentiments, menings- og ytringsudtryk

Grammatik
Konjunktioner, artikler (delings+reduceret+bestemt+ubestemt), demonstrative pronomener, bøjning af uregelmæssige verber (être, avoir, aller, vouloir, mettre, prendre, faire)

Arbejdsformer
Klasseundervisning, gruppearbejde med grammatisk fokus, kommunikationsøvelser (mundtlighed, samtaletræning), verbestafet med bøjning af hyppigt anvendte verber, lytte til og synge med på fransk musik af forskellige genrer, individuelt skriftligt arbejde med fransk musik (meninger, ytringer, følelser, beskrivelse af musikvideoer), deduktiv grammatisk læring og videreformidling af grammatisk viden, Memrise (virtuelt hukommelsesspil til opbygning af ordforråd og træning af grammatiske emner)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 2 La musique et les emotions 28-10-2024
Devoir 3 Grammaire 18-11-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 La famille fortsat

Vi har i dette forløb fokuseret på familie og musik og filmen "La famille Bélier".
Efter at have set filmen, har de arbejdet med øvelser på Franskportal.dk og haft en skriftlig aflevering om dette emne. Alle har skrevet en tekst til deres dagbog om hvad de gerne vil, når de er færdige med gymnasiet.
De har snakket om deres drømme, og om Paulas drømme. De har individuelt præsenteret filmen for mig med gloser foran dem, som de kender og bruger til at beskrive en film eller en tekst.
De har desuden alle haft fremlagt i timerne om et selvvalgt emne.
Der har været fokus på at træne at snakke fransk uden at læse op.

Arbejdsformer:
Fremlæggelse, individuelt, skriftligt, mundligt, lyttet, set film, hørt sange m.m..
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Le bien-être

Forløbet har handlet om velvære, at have det godt og at være sund.
Der har været stor fokus på mundtlighed og at lave forskellige sætninger om hvad er godt for mig, sundt for mig, hvad gør livet godt efter min mening etc.
Vi har snakket meget om hvorfor livet er smukt, men også at det er smukt, selvom der er ting, vi hader.
Vi brugte et modul på et videoklip, der omhandler hvorvidt man føler sig værdsat og anerkendt fordi man er, eller om man skal gøre noget for det. Dette er et stort problem i den tid vi lever i og sætter desværre et pres på mange mennesker.

Vi har også arbejdet med adverbiet 'tellement' i det spontane sprog og med bydeform.

De har både læst, talt, lyttet og skrevet fransk i dette forløb.

Kernestof:
Video med pige "la vie est belle"
Video med Thomas D'ansemberg om ""faire" ou "l'être""

Supplerende stof:
Tekst på franskportal.dk om fodbold
Tekst på franskportal.dk om ekstrem sport
Deres aflevering

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, walk'n'talk, vendespil, quiz, kaste med ærteposer, autentiske videoklip, gruppearbejde, tekstforståelse i grupper, skrivefærdigheder individuelt, test/delprøve 1 på klassen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Francophonie - les banlieue

Emnet Francophonie et les banlieue har haft fokus på hvad francophonie er, hvem og hvor der tales fransk i verden og de kulturforskelle der er og hvilke fordomme mange mennesker oplever, at blive mødt med. Der har været primært fokus på les banlieue i Frankrig og folk med rødder i Maghreblandene og hvad de oplever når de bor i Frankrig. Det har rejst spørgsmålet: hvornår er man fransk?

Kernestof:
Filmen: Entre les murs, fra 2008.
Tekstuddrag fra bogen, Entre les murs, fra 2006 af Francois Bégaudeau.

Supplerende stof:
Interview med Fatima i teksten til afleveringen.

Tekst på Franskportalen.dk om laïcité: https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/laicite


Artikler om drabet af den 17-årige i Nanterre i juni 2023:
https://www.leparisien.fr/faits-divers/nanterre-un-homme-tue-par-un-tir-de-la-police-apres-un-refus-dobtemperer-27-06-2023-NUHSC3W3X5GYDGWDXCA36APNUU.php
Og
https://www.dr.dk/nyheder/udland/urolighederne-spreder-sig-i-frankrig-efter-politiet-skyder-og-draeber-teenager#!/

sange:
Le même sang af Yannick Noah
On court af Yannick Noah
Reine af Dadju
N'y pense plus af Tayc

Emner:
Les banlieues, kultur, mad, religion, børn af immigranter i Frankrig, Maghreblandene, laïcité, religion, at gå med tørklæde, slang og verlan, udtrykket beur, immigration og være for eller imod, racisme, mellem to kulturer, selvportræt herunder drømmekarrière, at ytre sin holdning.

Arbejdsformer:
Eleverne har fremlagt deres selvportræt på klassen.
De har også fremlagt om et frankofont land
grammatik opgaver
quiz
test
spil
diskussion i grupper med holdningstræning
billedbeskrivelse

Grammatik:
Futur simple, reduceret delingsartikel, pronominaladverbier, verlan, de 25 superverber, bydeform.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 8 francaise ou algerienne 19-03-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 L'amour (difficile)

Emnet handler om at kærlighed og relationer ikke altid er nemt. Der kan være ting der komplicere det, uanset om det er i familien, i opvæksten, i romantisk kærlighed eller lign..
Vi har set traileren om Edith Piaf.
Vi har set 3 kortfilm og snakket om den.

Kernestof:
Tailer: La môme (2007)
kortfilm: Oktapodi, the other shoe og Struck

Supplerende stof:
Carte blanche lille tekst om la vie est rose.
Ordbogen:
https://www.ordbogen.com/da/
Verbix:
https://www.verbix.com/languages/french
-Edith Piaf's sange: La vie en Rose, Padam padam, la foule, non je ne regrette rien, milord.


Arbejdsformer:
Lytte og læse.
At snakke om personerne og deres karakter.
At skrive et brev.
Delprøve 1.

Emner: Besværlig kærlighed. Forskel på rige og fattige.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Hjælpemidler til skriftlig/mundtlig prøver

Hjælpemidler:

abc.ordbogen.com/
https://www.minlaering.dk/
Ordbogen:
https://www.ordbogen.com/da/
Verbix:
https://www.verbix.com/languages/french

Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 La guerre et l'enfance

Dette forløb omhandler krig og barndom generelt men med et særligt fokus på 2. verdenskrig. Formålet med forløbet har været at give eleverne indsigt i kulturelle produkter med en afgrænset historisk periode som ankerpunkt og med dette som afsæt træne deres kommunikative kompetence. Igennem arbejdet med forløbets kernetekst og supplerende materiale har eleverne fået indblik i historiske og kulturelle forhold.
Vi har gennemløbet den franske jødeforfølgelse og Vichy, og vi har arbejdet med koblingen af temaerne krig og barndom med særligt afsæt i en fransksproget, litterær klassiker, Le grand cahier af Agota Kristof, sangen "Comme toi" af Jean-Jacques Goldman og filmen La Rafle.
Vi har i forløbet bl.a. arbejdet med brug af værktøjskassen og skrivning i kladdehæfter som træning frem mod den skriftlige prøve. Desuden har vi haft fokus på udtale.


Fokuspunkter:
- Træning af tematisk ordforråd, især ud mundtlige fraværsregistreringer og ud fra quizlets: https://quizlet.com/dk/818438290/la-deuxieme-guerre-mondiale-flash-cards/?funnelUUID=366542e9-4b8c-4bcc-9fef-dd86418a9774 og https://quizlet.com/dk/1064187439/lenfance-flash-cards/?funnelUUID=80d3645e-5beb-4ded-86eb-558794459cbc
- Indblik i særlige franske forhold ud fra en historisk vinkel
- Skriftlige og mundtlige resuméer

Grammatiske fokuspunkter:
- Repetition af passé composé
- Repetition af futur proche
- Repetition af possessive pronominer
- Forskellen mellem "on" og "nous" i både betydning og verbalbøjning
- Repetition af refleksive verber
- Repetition af delingsartiklen
- Adverbier (dannet ud fra adjektiver)
- Udtryk med avoir

Kernetekster:
- Le grand cahier af Agota Kristof, v/Kitti Reffs, Munksgaard, 1991 (i uddrag - kapitlerne 1-4, 6-11 og 25)
- "Comme toi" (sang) af Jean-Jacques Goldman, 1982

Supplerende materiale:
- La Rafle (film) af Rose Bosch, 2010
- Værktøjskassen
- Historisk fotografi af jøder i Paris (billedbeskrivelse)
- Quizlets med ordforråd til forskellige kapitler af Le grand cahier:
https://quizlet.com/dk/934910713/le-grand-cahier-chapitre-2-flash-cards/?new
https://quizlet.com/dk/546449894/vocabulaire-le-grand-cahier-chap-6-la-salete-flash-cards/?funnelUUID=b6a2e507-3f4d-41e5-a6b7-0670bbb2501b
https://quizlet.com/dk/936734293/le-grand-cahier-chapitre-8-flash-cards/?i=4jb01v&x=1qqt
https://quizlet.com/dk/936771504/le-grand-cahier-chapitre-9-flash-cards/?new
https://quizlet.com/dk/937630101/le-grand-cahier-chapitre-10-flash-cards/?i=4jb01v&x=1qqt
https://quizlet.com/dk/940335621/le-grand-cahier-chapitre-25-flash-cards/?new  

ordbogen.com bruges i alle forløb.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 L'esprit de révolte

Dette forløb havde fokus på oprørsånd i og omkring den fransktalende verden. Vi har således arbejdet med den franske revolution, Frankrig som kolonimagt, Algeriets uafhængighedskrig, maj 68 i Paris samt bevægelsen de gule veste. Arbejdsformerne har vekslet mellem skriftlige og mundtlige øvelser og en vekslen mellem gruppearbejde og individuelt arbejde. Der har været en kort introduktion til konjunktiv, hvor eleverne skulle producere konjunktiv-sætninger med brug af forløbsgloserne. Forløbet blev afrundet med et mini-projekt, hvor eleverne i selvvalgte grupper skulle lave et valgfrit oprør i form af et produkt, som de skulle præsentere foran klassen.
Der har sideløbende været fokus på mundtlig sprogproduktion og kommunikationsstrategier, hvilket er kommet til udtryk i forskellige mundtlige øvelser med udgangspunkt i forløbsgloser samt eksamenslignende samtaler i grupper med læreren. Herudover har vi trænet brug af værktøjskassen og delprøve 1 (herunder temabaserede opgaver, der svarer til de opgavetyper, der som regel indgår heri).


Tekster og materialer:
- Quizlet med ordforråd til L’esprit de révolte: https://quizlet.com/863640205/lesprit-de-revolte-flash-cards/?
- Écouter la colère. De la revolution à nos jours af Connie Pedersen, Acces, 2. udgave 2023 (s. 27-29, s. 36-37)
- Teksten til La Marseillaise (første vers og omkvæd)
- Uddrag fra La Déclaration des droits de l’homme et du citoyen, 1789: artikel 1, 10 og 11 og quizlet hertil: https://quizlet.com/dk/951216956/la-declaration-des-droits-de-lhomme-et-du-citoyen-flash-cards/
- Entrées. Fransk Basisbog af Mette Bering og Mimi Sørensen, Gyldendal, 2009 (s. 122 og s. 129) (om Frankrig som kolonimagt, den algeriske uafhængighedskrig samt Algeriets nationalsang)
- Teksten til sangen "Ah le joli mois de mai à Paris" (1968) af Comité d'ac-on du théâtre de l'Epée de Bois / Jean-Frédéric Brossard alias Kirjuhel: https://www.youtube.com/watch?v=n0pOS7WZEJo
- Introduktionstekst til de gule veste på franskportal: https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/les-gilets-jaunes/introduction/ og dertilhørende ordforrådsopgave
- Teksten til sangen Débranche ta télé et enfile ton gilet af Antonin (første vers og omkvædet), samt musikvideoen til sangen: https://www.youtube.com/watch?v=0StQEWI0ek8&feature=emb_title


Grammatik:
- Introduktion til konjunktiv
- Træning af og feedback på delprøve 1
- Anvendelse af præpositionen "à" (ud fra Pixigrammatikken på Franskportal: https://www.franskportal.dk/px/pr%C3%A6positioner.php)
- Træning af pronominer: qui/que/qu' (bl.a. ud fra Pixigrammatikken på Franskportal: https://www.franskportal.dk/px/pronominer.php)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Noël & Christmas Flow

Omfang: 4,5 moduler à 95 minutters varighed = 6,75 timer à 60 minutters varighed

Miniforløb som afrunding på L’esprit de révolte med udgangspunkt i Noël et le féminisme, centreret omkring den franske serie Christmas Flow på tre afsnit. Eleverne har trænet forståelsen af ubearbejdede, fransksprogede tekster i form af musik og film på autentisk fransk. Derudover har eleverne trænet at deltage i samtale og udtrykke holdninger på fransk på baggrund af serien og det tematiske ordforråd. Som afslutning på forløbet har eleverne trænet billedbeskrivelse ud fra stills fra serien og de har øvet tallene i et fransk bingospil.

Kernestof:
Christmas Flow (2021). Épisode 1-3. H. Debeurme, V. Rodenbach, M. Levy

Øvrigt materiale:
Video: C’est quoi, le féminisme ?. 1jour1actu. (16.11.2021). Konsulteret d. 19.02.2026 på: https://www.1jour1actu.com/monde/cest-quoi-le-feminisme
Musik: All I want for Christmas is You (French version). Sara’h (cover). (07.12.2018). Konsulteret d. 19.02.2026 på: https://www.youtube.com/watch?v=-CbWjKBnUDo
Lærerintroduktion til Simone de Beauvoir


Ordforråd:
Noël et le féminisme
Les numéros en français
Billedbeskrivelsestermer
Tematisk ordforråd: sexisme, objectiver, féminisme, misogyne, une insulte, le consentement, la vielle de Noël, une tempête de Neige, un cadeau de Noël, le père Noël, un sapin, une chausette, une cheminée, un rêve, la neige, une liste

Forløbet er afviklet af en pædagogikumkandidat i samarbejde med underviseren.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Le rêve de la France

Omfang: 9 moduler à 95 minutters varighed = 14,25 timer à 60 minutters varighed

I forløbet har eleverne arbejdet med les différentes images de la France med afsæt i læsning af uddrag fra Le Ventre de l’Atlantique. Eleverne har fået kendskab til romanens samlede plot gennem læsningen suppleret af korte resuméer på dansk af de dele af romanen, som de ikke har læst. Læsningen har haft skiftende fokus, bl.a. hvordan de forskellige geografiske steder er repræsenteret, personkarakteristikker af hovedpersonerne samt elevernes egen udtale. Formålet med forløbet har været at styrke elevernes interkulturelle kommunikative kompetence samt kendskab til og forståelse for frankofon litteratur og kultur. Eleverne har oparbejdet et kritisk og nuanceret syn på, hvordan Frankrig kan opfattes og repræsenteres som land, og de har sammenholdt dette med eget syn på indvandring og på Danmark. Der er i forløbet blevet arbejdet målrettet med elevernes mundtlige sprogproduktion på fransk for at styrke deres evne til at indgå i dialog, samtale og udtrykke holdninger på fransk. Eleverne har desuden fået en kommunikativ, grammatisk indføring i anvendelsen af pronominaladverbier. Som en del af forløbet har eleverne været i biografen for at se filmen L’histoire de Souleymane.

Kernestof:
Le Ventre de l’Atlantique. F. Diome. (2003). Paris: Éditions Anne Carrière. p. 12-15, 62-63, 95-98, 101-102, 119, 223, 251-252

Øvrigt materiale:
- Omfanget af indvandring i: Frankrig – Modsætningernes land. C. Pedersen, J. A. Jørgensen. (2022). Columbus. Konsulteret 19.02.2025 på: https://frankrig.ibog.forlagetcolumbus.dk
- Film: L’histoire de Souleymane. (2024). B. Lojkine
- Video: Paris. Af Mairie de Paris, J. Lespert. (22.09.2016). Konsulteret 19.02.2026 på: https://www.youtube.com/watch?v=yV2HSv-dwEI

Ordforråd:
Billedbeskrivelsesgloser
Restaurant- og cafégloser
Tematisk ordforråd: l’immigration, émigrer, partir, l’exil, le rêve, rêver de, le mirage, l’espoir, la désillusion, desillusion, la pauvreté, la richesse, la réussite, l’échec, la réalité, les attentes, le Sénégal, la France, un étranger, une étrangère, les conditions de vie, un point de vue, une carte de séjour, l’étranger

Grammatik:
Pronominaladverbierne en+y

Forløbet er afviklet af en pædagogikumkandidat i samarbejde med underviseren.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer