Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Rosborg Gymnasium og hf
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Morten Birch Larsen
|
|
Hold
|
2023 id/k (1k id, 2k id, 3k id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Boldbasis
I forløbet har eleverne lært om de 4 boldspilsfamiler og efterfølgende gået i dybden med kaosspil.
Følgende begreber er blevet introduceret og afprøvet:
Grundlæggende kaste-/gribe-øvelser, afleveringer/modtagninger med fod, forståelse af afleveringen, split vision, spilbarhed, opdækning, spilhjulet og Dreyfuss' læringstrinmodel.
Begreberne er blevet afprøvet i simple og komplekse spil.
I teorien har holdet arbejdet med spillets faser, hierarkier og roller .
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
(EKSAMEN) Stepaerobic og kontinuerlig træning
I forløbet har eleverne tilegnet sig grundlæggende færdigheder i stepaerobic, som er blevet øvet gennem en række serier. Der har været fokus på koordineringen af arme og ben i takt til musikken, ligesom eleverne har undersøgt, hvordan man kan øge intensiteten i serierne (højde på stepbænk, tempo i musikken), og hvordan det har en effekt på pulsen.
Følgende trin er afprøvet:
Basistrin m. arme
Skiftetrin (1 knæ, 3 knæ (Repeater), chassé),
Charleston
Over steppen, V- og A-trin (+ drejning), L-trin
Mambo, pivot, shuffle (både på stepbænken og på gulvet)
Jorden Rundt, lunges bagud, boks & spark, flyv, hæloptræk)
Afslutningsvis har eleverne selv udfærdiget og afprøvet deres egen serie på 4-5 blokke.
I teorien har omdrejningspunktet været at forstå stepaerobic som en kontinuerlig træningsform, der kan træne konditionen. Indholdet har været 'steady state', arbejdspuls og fysiologiske adaptationer ved kredsløbstræning. Desuden kan eleven beskrive typiske kendetegn ved stepaerobic.
Litteratur (primær):
Skadhede, T. (2025): "Yubio - idræt C & B", s. s. 67-75, 1405-11, 1425-27
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Opvarmning og kropsbasis
FORMÅL
Formålet med kropsbasis og opvarmningsforløbet er at træne elevernes evne til at gennemføre øvelser til kropsbeherskelse gennem diverse styrkelege og øvelser på airtrack. Derudover introduceres eleverne for en række gymnastiske øvelser ligesom akroyoga også indgår i forløbet. Et vigtigt aspekt af forløbet er introduktion til korrekt løfte-/støtteteknik.
Formålet med den rytmiske opvarmningsdel er at eleverne skal opnå forståelse for opvarmningens virkning. De skal dels opnå en viden om hvorledes opvarmning påvirker kroppen, og hvordan denne påvirkning har indflydelse på kroppens ydeevne.
Eleverne skal blive i stand til at sammensætte et korrekt opbygget opvarmningsprogram, baseret på principper, der lægges vægt på i det udleverede materiale. Det vil bl.a. sige. en gradvis øgning i intensitet, fokus på store muskelgrupper i starten, en progression fra helkropsbevægelser til mere specifikke øvelser, en tilpasning af opvarmningsprogrammet i forhold til målgruppen, en hensigtsmæssig placering af eksempelvis kredsløbs- og styrkeøvelser mv.
FÆRDIGHEDER
- Eleverne har en god balance, koordination og kropsspænding, samt sans for og kontrol i rotationer
- Eleverne kender korrekt løfte-/støtte teknik
- Eleverne kan udføre forlæns- og baglænsrulle
- Eleverne kan fremvise en håndstand med hjælp fra en makker
- Eleverne kan lave vejrmøller
- Eleverne har basale færdigheder indenfor akroyoga og kender til rollefordelingen mellem flyver, base og modtager.
- Eleverne kan udarbejde og gennemføre et rytmisk opvarmningsprogram med tydeligt velovervejet øvelsesvalg, progression og musikbrug.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
(EKSAMEN) Ultimate
I ultimate har vi koncentreret os om at:
- indlære teknikken (forhånd, baghånd, upside-down, gribninger, pivotering)
- forstå grundlæggende elementer af spillet (cut og temposkift, personlig opdækning)
- opbygge spillet omkring en taktisk grundmodel (sidelinjebølge)
- arbejde med spillets ånd/fair play/ingen dommer/huddle m.m.
I teorien har holdet arbejdet med begrebet 'Spirit of the Game' og dermed de bløde værdier af ultimate, som er blevet diskuteret ud fra en forståelse af sportens ånd og væsen.
Kernestof:
Skadhede, T. (2023): "Yubio", s. 663-679, 690-692
Christiansen, A. V. (2005): "Sportens overskridende væsen" (s. 80-82), fra: Jensen, J. m.fl. (2005): "Idræt i perspektiv" (Systime)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
(EKSAMEN) Pickleball
Eleverne har i dette forløb stiftet bekendskab med pickleball og tilegnet sig viden og færdigheder indenfor følgende områder af spillet:
- regelkendskab og pointtælling i double
- serv
- returnering i forhånd og baghånd
- 3rd shot drop
- dink (lige og diagonalt, forhånd og baghånd)
- volleys (flugtninger) i både forhånd og baghånd)
- lob
Indenfor det taktiske område har eleverne spillet slagserier af forskellig sværhedsgrad og derigennem lært at bygge en duel op på en taktisk hensigtsmæssig måde. Samtidig har det også sat fokus på betydningen af at undgå "No man's land".
På det teoretiske område har temaet været "Ældre og idræt".
Primærlitteratur:
Skadhede, T. (2023): Yubio, s. 1254-1261+1279-1282)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
(EKSAMEN) Hiphop og subkulturer
I dette forløb har eleverne tilegnet sig dansefærdigheder indenfor forskellige områder af hiphoppen og undervejs arbejdet med dem både som selvstændige 'moves' og som koreograferede bevægelser. Det stilistiske udtryk har været stærkt betonet gennem hele forløbet (både musik, attitude og bevægelse).
En del af forløbet har været udarbejdelse af elevkoreografier af forskellig længde, som er blevet danset som battles.
Teoretisk har eleverne arbejdet med hiphop som subkulturelt fænomen.
Praktisk indhold:
Posing (4-3-2-1 taktslag)
Grooving
Bounce (børst skulder, 4 skridt frem+tilbage, funky grapewine, turn m. klap, kick ball change, running man)
Travel (sømandswalk, kick travel, charge move, travelling kick-ball-change, "prep walk")
Slides (side til side + knæoptræk, 4-kant)
Toprocks (funky salsa foran+bagved, toprock m. enkelthop + dobb. hop, 2x samme side, m. hop, Indian Step)
Ticking (arme vertikalt + horisontalt)
Freezes (babyfreeze, crowfreeze)
Downrocks/footwork (3 step, 6 step)
Materiale:
3 step: https://www.youtube.com/watch?v=k8cjtX4SMF0
6 step: https://www.youtube.com/watch?v=zPdQ1gN7Ngo
Indian Step: https://www.youtube.com/watch?v=GiQCk_l5bhk
Les Mills-koreografi: https://www.youtube.com/watch?v=s9R8gxKLPEo
Teoretisk indhold (hiphop & subkultur):
Skadhede, T. (2019): "Yubio", s. 1035-37, 1377-80
Video:
Vox: "How the Bronx brought breaking to the world" (https://www.youtube.com/watch?v=9TMBWCcYs3o)
El Funy: "The 4 elements of hip hop" (https://www.youtube.com/watch?v=z7HdFycS5uc)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Træningsprojektet
I træningsprojektet har eleverne selvstændigt udarbejdet og gennemført konditionstræning eller muskeltræning. Forløbet er startet og afsluttet med en Coopertest for at fastslå niveau ved begyndelsen og afslutningen af træningsperioden.
Eleverne har gennemført træning 3 gange pr. uge, hvoraf 2 gange har været på egen hånd som en del af hjemmearbejdet. I undervisningstiden har eleverne primært arbejdet med intervalløb eller tempoløb og derigennem fået en praktisk forståelse af løbedistancer, -tempo, korrekt arbejdspuls og korrekt arbejde/pause-forhold.
Afslutningsvis har eleverne gennemført 3.g-løbet (5km).
Projektet er afsluttet med en skriftlig rapport med mundtligt forsvar over forløbet.
Teori:
Skadhede, T. (2020): "Yubio - idræt C og B", s. 45-53, 67-78.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
(EKSAMEN) Floorball og konditionstræning
I forløbet har eleverne arbejdet med centrale teknikker i floorball:
- modtagning og aflevering (tæmning m. stav/fod, trækaflevering)
- skud (trækskud, slagskud)
- boldkontrol (driblinger, sprint m. bold)
- grundlæggende taktisk forståelse (placering på banen, etableret angrebsspil, opdækning)
- grundlæggende regler
- karakteristika for den fysiologisk gode floorballspiller samt hvordan denne skal træne mhp. at øge relevante fysiologiske parametre
Teori:
Skadhede, T. (2023): "Yubio - idræt C og B", s. 628-635, videoer på s. 636-637
Skadhede, T. (2023): "Yubio - idræt C og B", s. 45-53, 67-78, 657-658
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
(EKSAMEN) Kampkunst (judo) og ære & kamp
I dette forløb har holdet arbejdet med judo som kampsport, men fokus har været på kampsport som kunstudtryk. Derfor er der tale om aftalte kampe, mens den frie kamp har været valgfri.
Eleverne har arbejdet med følgende elementer:
Judohilsen
Tilvænningsøvelser og kamplege
Faldteknikker fra både siddende og stående position
Stående kamp
Grundgreb (kumi kata)
Hoftekast (O Goshi) og fejekast (O-soto gari)
Gulvkamp
Fastholdelsesgreb (kesa gatame)
Frigørelsesgreb
"Ud under armen"
"Circle to sit up"
Benlås -> rul
"Bridge to corner roll"
Vendinger fra turtle position
"Grib fat i arme + skub"
"Helicopter"
Vendinger fra maveliggende position
Løft ben + fat i fjerneste skulder -> vend
"Arm ind under armhule" -> vend
Teorien har sat fokus på forståelsen af de forskellige kampsportsgrene og begreberne ære og kamp.
Primærlitteratur:
Skadhede, T. (2023): "Yubio", s. 933-939, 968-970
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Repetition
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1204/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79015723131",
"T": "/lectio/1204/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79015723131",
"H": "/lectio/1204/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d79015723131"
}