Holdet 3y id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Annemette Høst Lauenstein, Jakob Vinther, Rasmus Smed Kjær
Hold 2023 id/y (1y id, 2y id, 3y id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Stepaerobic og kontinuerlig træning
Titel 2 Opvarmning og kropsbasis
Titel 3 Five a side
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Pardans EKSAMEN
Titel 6 Spring og rytme
Titel 7 Pickleball
Titel 8 Opsamling på aerobic-forløb
Titel 9 Træningsprojektet
Titel 10 X-fit

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Stepaerobic og kontinuerlig træning

FORMÅL
Formålet med forløbet i aerobic og stepaerobic er, at vi lærer grundtrin og nogle variationer i både aerobic og stepaerobic. For at kunne udføre disse trin skal vi kunne koordinere ben og armbevægelser, og vi skal have en rytmisk forståelse, så det foregår i takt til musikken. I forløbet kommer vi også til selv at sammensætte små koreografier, og her skal man vise, at man
kan sammensætte trin til en ny serie. Yderligere har vi snakket om kontinuerlig træning, og trænet derefter. Pausen er nemlig vigtig at undgå, så man arbejder kontinuerligt og træner kondition og udholdenhed.

FAGLIGE MÅL
- At udføre forskellige trin i både aerobic og stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken
- Fysisk og konditionsmæssig kapacitet til at kunne følge serierne
- Viden om centrale begreber som puls, kontinuerlig træning og Borgs skala
- Korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opvarmning og kropsbasis

Eleverne har udarbejdet, gennemført og evalueret deres eget opvarmningsprogram.
Forløbet er koblet med et forløb om kropsbasis, hvor følgende er gennemgået:
• Kropsspænding
• Ruller og hovedstand
• Forøvelser til håndstand
• Forskellige hop og tilløbsøvelser i stortrampolin
• Akroyoga: Front bird, Throne, High flying whale, Backflying, Straddle, shoulderstand og shinstand

Teori: Yubio (v. 2021): s. 1181-1182+1186-1187+1290-1293
• Hvorfor varme op?
• Programmets opbygning.
• BPM
• Bevægelseskvalitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Five a side

Five a side
• Greb og afleveringer, herunder stopjump og stempelbevægelser.
• Forsvarsspil, herunder sideforskydning.
• Samspil (At kunne spille forbi en forsvarer)
• Finter: Tofodsfinte, radenovic.
• Kontra
• Pressspil
• Krydsspil
• Afslutninger, herunder hopskud og stående skud.

Teori: Bevæg dig for livet.
Teorien tager udgangspunkt i hjemmesiden om projektet: www.bevaegdigforlivet.dk
Samt artiklen: Hvor står visionen? Status og perspektiver for Bevæg dig for livet: https://www.dgi.dk/om/presse/presserum/seneste-nyt/status-og-perspektiver-for-bevaeg-dig-for-livet


• Baggrund og formål med projektet ”Bevæg dig for livet”.
• Status på projektet, herunder et nyt fokuspunkt.
• Sundhedsstyrelsens anbefalinger
• Hvorfor er ”five a side” et godt eksempel på en aktivitet i projektet?
• Hvilke andre aktiviteter kunne være gode at inkorporere i projektet?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ultimate

FORMÅL:

Formålet med ultimateforløbet er at eleverne får en grundlæggende indføring i spillets tektnik, taktik og ånd. I forløbet arbejdes der først med de grundlæggende kaste- og gribeteknikker, samt spillets regler og ånd. Derefter inddrages væsentlige taktiske elementer, hvor både angrebes- og forsvarsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate, og derfor væsentlige for udvikling. Derudover vægtes spillets ånd højt, og eleverne skal derfor være i stand til at vise, at de forstår og agerer efter spillets ånd.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer, samt evnen til at kunne deltage i det færdige spil.

KOMPETENCER/ HVAD SKAL JEG KUNNE?

- Beherske baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision.
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk.
- Kendskab til hammerkast.
- Gribe discen med pandekagegrebet, hvis discen afleveres korrekt.
- Gribe discen med pincetgrebet, hvis afleveringen ligger til det.  
- Kendskab til basale regler (ingen kropskontakt, tackling med tælling, osv.) samt være i stand til at udøve dem i spillet
- Kendskab til "Spirit of the game", samt være i stand til at udøve det i spillet.
- Taktisk evne til at gøre sig spilbar ved at udføre en "stack" (i træningssituation) og et "cut" (i trænings- og spilsituation).
- Taktisk evne til at dække hensigtsmæssigt op og force til en side.
- Vide hvad det vil sige at være "handler".
- Kunne pivotere under pres og aflevere til makker.

TEORETISK FOKUS:
- Basale regler i ultimate
- Ultimates historiske udvikling
- Spirit of the game, herunder spirit scorecard og spirit cirklen
- Angrebstaktikken "stack"
- Forsvarsspil

Læst materiale fra Yubio:
s. 663-670 + diverse videoer om teknik og taktik.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Pardans EKSAMEN

FORMÅL
Det overordnede formål med forløbet er, at eleverne tilegner sig både historisk viden om og tekniske færdigheder indenfor forskellige pardanse og stilarter. Eleverne kan både danse 2 eksempler på stilarten  latin (cha-cha-cha og jive), samt standarddansen vals. Eleverne skal kunne evne at adskille, beskrive og demonstrere specifikke dansetekniske elementer for hver af stilarterne.

FÆRDIGHEDER/HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene cha cha cha, jive og vals
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de udvalgte, gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

TEORETISK FOKUS:
Historisk baggrund: Standard og latin
Yubio s. 1337-1342, 1348-1349, 1355

Supplerende stof: Diverse videoer af dansetrin og kombinationer

Antal læste sider: 9 + videoer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Spring og rytme

Spring og rytme EKSAMEN

Spring/rytme

FORMÅL:
Formålet med forløbet er et indblik i de basale teknikker ved både springgymnastik og akrobatik. Forløbet er bygget op om en kobling mellem disse to og dertil er desuden lagt en rytmisk vinkel, hvor grupperne har skullet arbejde med korte serier inden for enten gang, sving eller hop.

Forløbet er bygget op, så det giver forståelse for anvendelsen og udførelsen af ruller, spring, balance og akrobatik. Udgangspunktet er grundlæggende bevægelser, som tilpasses den enkeltes niveau.

Forløbet afsluttes med at forskellige udvalgte teknikker vises. Eleverne har skullet inddrage alle 4 aspekter:
- forudsætningsøvelser
- akrobatik
- færdige spring
- lille rytmeserie
- evt. anvendelse af stortrampolin

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kropsspænding (vises ved div. forudsætningsøvelser)
- Forlæns rulle
- Hovedstand & håndstand (evt. med modtagning)
- En nogenlunde gennemført vejrmølle &/eller araberspring
- Akrobatiske balanceøvelser med partner/partnere
- Indhop til henholdsvis lavt overslag og kraftspring
- Et nogenlunde gennemført lavt overslag og kraftspring
- Gennemføre en lille rytmisk sekvens
- Kunne modtage teknisk korrekt

TEORETISK STOF:

Historisk perspektiv læst i Yubio
Den moderne idrætshistorie: s. 353-365
Springgymnastik og akrobatik, Historisk view: s. 1042-1048

Antal læste sider: 17
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Pickleball

FORMÅL
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i spillets teknik og taktik. Først læres de basale slag med fokus på korrekt positionering/fodarbejde, hvorefter der arbejdes med spillets taktiske elementer.

KOMPETENCER/ HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, forhånd, baghånd, flugtning og smash.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Beherskelse af grundlæggende benarbejde
- Beherskelse af benarbejde til henholdsvis forhånds- og baghåndsslag
- Rimelig beherskelse af spillet i ”køkkenet”
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget og spillet
- Udvise en taktisk forståelse af spillet

TEORETISK STOF:
Regler og teknik i pickleball + spillets historie (kompendium) + s. 1260 i Yubio ("De vigtigste regler" og "De vigtigste begreber")
Ældre og Idræt: Yubio s. 1279-1282
Supplerende stof: youtube: How to play pickleball + div. videoer i Yubio

Antal læste sider: 9
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Træningsprojektet

Træningsprojektet i 3.g

FORMÅL

Forløbet strækker sig over 8 sammenhængende uger.
I dette forløb arbejdes der med træningsprojektet.

Overordnet set er formålet med projektet, at eleverne forbedrer deres fysiske præstationsniveau, og at de under forløbet demonstrerer evne til at planlægge, gennemføre og evaluere et personligt træningsprogram. Som en del af forløbet er der gennemgået teori som tjener det formål at hjælpe eleverne i selve løbeforløbet, men også bidrager med viden til den træningsrapport som eleverne skal skrive i slutningen af forløbet.

Forløbet begynder og slutter med en konditionstest, hvor eleverne har skullet løbe en coopers test.

Undervejs i forløbet har eleverne skullet føre dagbog men arbejdsmængden her har været reduceret til det minimale.

Som afslutning på forløbet har hver elev udfærdiget en individuel træningsrapport som de har skullet aflevere.
Desuden har hele 3.g årgangen løbet "3.g-løbet" - et 5-kilometers løb som afslutning inden efterårsferien.

KOMPETENCER/HVAD SKAL JEG KUNNE:

* Udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt træningsprogram (konditionsprogram - hovedsagelig løb), herunder opsætte realistiske mål (primære og sekundære) for din løbetræning.
* Være i stand til at udvælge og vise relevante og alsidige øvelser, som du har brugt under din løbetræning.
* Være i stand til at begrunde hvorfor disse øvelser bidrager til at nå de mål, du har sat dig.
* Være i stand til at gennemføre 3.g-løbet (et 5-kilometers løb)


TEORETISK FOKUS:

Siderne 67-77 fra yubio:

Superkompensation
Arbejdets 3 faser
Aerob træning
Kondital og udholdenhed
Kontinuerlig træning
Intervaltræning

Siderne 45-51: Fysiologi

790-797 (om træningsprojektet)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 X-fit

FORMÅL:
X-fit- forløbet består af seks moduler. Formålet med forløbet er, at eleverne får en grundlæggende indføring i crossfit som træningsform, kendskab til de centrale tekniske øvelser og forståelse for de forskellige måder, træningen kan sammensættes på. Ud over at få kendskab til og indføring i crossfit som træningsform skal eleverne lære omX-fits historie, regler, ide og organisering samt "Strong is the new Skinny" - om kroppen og identitet.

FAGLIGE MÅL:
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer.
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for sine klassekammerater.


Teori, kernetekster:
- Yubio s. 976-982 (X-fits historie, regler, ide og organisering) + s. 1004-1006 (Strong is the new Skinny" (om kroppen og identitet)

Supplerende:
- Diverse videoer af øvelser i Yubio.

Antal læste sider: 10
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer