Holdet 2c Fr (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution X - Rosborg Gymnasium og hf
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Andreas Bodilsen, Rebekka Nørsøller Meijer, Troels Hughes Hansen
Hold 2024 Fr/1c Fr (1c Fr, 2c Fr)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fransk introforløb (begynderundervisning)
Titel 2 Rendez-vous à Nice
Titel 3 La musique et les émotions
Titel 4 Tellement français

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fransk introforløb (begynderundervisning)

Samlet undervisningstid: 54 timer à 60 minutter


Formål
Dette forløb fungerer som en introduktion til elementær sprogforståelse og sprogbeherskelse i fransk. I forløbet er eleverne blevet introduceret til basal grammatik og ordforråd på fransk, og de har trænet kommunikativ kompetence på baggrund heraf. Eleverne har trænet tekstlæsning, udtale, billedbeskrivelse og grammatisk præcision, ligesom de har lavet lytteøvelser og set filmklip på fransk. Formålet har været at oparbejde en grundlæggende forståelse for fransk grammatisk, sprog og syntaks.

Eleverne har som en del af forløbet været på en heldagsekskursion til Dokk1 i Aarhus og deltaget i et fransk karrierearrangement med fokus på de uddannelses- og karrieremuligheder, som det franske sprog åbner for.

Eleverne har også haft besøg af en ekstern underviser, som har introduceret til sproglæring og frankofoni.


Kernestof
- Uddrag fra Carte Blanche af Jutta Fitzner og Trine Rhein-Knudsen, Gyldendal, 2004 (s. 17, s. 25-26)
- Franskportal.dk, begyndersystemet: "Ici on parle français", titel 3, 5, 7, 9, 12
- Franskportal.dk, Pixigrammatik + grammatiske øvelser og spil
- Serien "Skam France", épisode 1-4


Supplerende materialer
- Ordbogen.com / abc.ordbogen.com

- Tallene 1-20: https://www.youtube.com/watch?v=UsEz58BblMY
- Tallene 1-100: https://www.youtube.com/watch?v=DnrTrbJ6mYs
- Bøjning af être og avoir: https://www.youtube.com/watch?v=Lvs2OvBKSGU
- Être: https://www.youtube.com/watch?v=z2IrJ0DB0Xg
- Avoir: https://www.youtube.com/watch?v=MnUWNIN3zss
- Præsentation: https://www.youtube.com/watch?v=7znzB0nn8Jk&t=35s
- Bøjning af verber i 1. gruppe: https://www.youtube.com/watch?v=r705tR3O_38
- Fransk sang om ugedagene: https://www.youtube.com/watch?v=eA5jSbKd5cM
- Månederne: https://www.youtube.com/watch?v=dG0dWF42rv0
- Aller au café et au restaurant: https://www.youtube.com/watch?v=MBK7K1Xw3Lc
- Basale udtryk og vendinger på fransk: https://www.youtube.com/watch?v=__Cu2nwgAjA
- Fransk skolesystem: https://www.youtube.com/watch?v=Do52GrPym8o&ab_channel=EmelSur

Quizlets:
- Præsentation: https://quizlet.com/dk/940862449/fransk-basics-flash-cards/?funnelUUID=869b9e77-3636-4075-9d1a-9b6c516da1b9
- Tal: https://quizlet.com/dk/727902837/traene-tal-pa-fransk-flash-cards/?funnelUUID=9fc24fbb-c1a9-43c5-8dd1-a1f6b2e6a752
- Familiegloser: https://quizlet.com/dk/475090568/la-famille-flash-cards/?x=1jqt
- Avoir, être, adjektiver: https://quizlet.com/dk/648737772/avoir-etre-adjektiver-flash-cards/
- Vejret: https://quizlet.com/dk/653467688/le-temps-vejret-flash-cards/
- Billedbeskrivelse: https://quizlet.com/dk/365064285/billedbeskrivelse-basics-flash-cards/?i=58fmgp&x=1jqt
- Tekstpræsentation: https://quizlet.com/dk/1046852080/tekstpraesentation-flash-cards/?i=58fmgp&x=1jqt
- Nationaliteter: https://quizlet.com/dk/655720475/les-nationalites-flash-cards/?x=1jqt
- Lande og præpositioner: https://quizlet.com/dk/658599701/les-pays-flash-cards/?funnelUUID=684f9083-c1c7-4c33-9dd4-c36601341c15
- Tøjgloser: https://quizlet.com/479898327/10-quest-ce-que-tu-portes-aujourdhui-flash-cards/
- Spørgeord: https://quizlet.com/dk/715574263/sporgeord-og-sporgsmal-pa-fransk-flash-cards/?funnelUUID=589bbbe6-c9a5-4b42-a002-906aaa9c030b
- Relationer:  https://quizlet.com/696530421/les-relations-flash-cards/?x=1jqt
- Café: https://quizlet.com/664542712/au-cafe-flash-cards/?funnelUUID=4ac4b97c-efd1-4930-8e83-62e34e550d29
- Restaurant: https://quizlet.com/456537081/restaurantbestilling-flash-cards/?funnelUUID=efe7aa7b-3d0e-4017-883f-1a69a3d3cad9
- Skam épisode 1: https://quizlet.com/693713104/skam-emma-episode-1-flash-cards/
- Verlan og slang (SKAM France): https://quizlet.com/dk/1014220725/la-langue-de-skam-france-flash-cards/?funnelUUID=ce1be0d4-bb25-4ec8-bef1-ca51542f4cf4
- Præpositioner: https://quizlet.com/dk/1019113032/les-prepositions-i-flash-cards/?funnelUUID=ad1930d7-9c39-4191-88e9-0277d9bdc93b

Fransk-kanalen:
- Udtale på fransk de vigtigste regler: https://www.youtube.com/watch?v=5RMBWGNe8uk&list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j&index=4
- Verbernes bøjning: https://www.youtube.com/watch?v=3IbyddvG3ZY&list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j&index=7
- Nægtelser: https://www.youtube.com/watch?v=dojCGwS-Z9I&list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j&index=26&t=26s
- Præposition ved by og land: https://www.youtube.com/watch?v=lWADp0yojmA&list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j&index=9&t=61s
- Præposition ved by og land øvelser: https://www.youtube.com/watch?v=iEKCYLqZTI4&list=PLl2auP8LtnoBvpMap01jWa1adHETWqy0j&index=8


Ordforråd
- Basale franske ord og høflighedsudtryk: pardon, merci beaucoup, oui, non, ça va, alors, je voudrais, voilà, etc.
- Præsentation
- Familien (la famille)
- Billedbeskrivelse (parler d'une image): c'est, il y a, sur la photo je vois
- Basale følelsesadjektiver (les sentiments)
- ”Est-ce que” som ja/nej-spørgsmålsindleder
- Spørgeord + konstruktion af spørgende sætninger (les mots d'interrogation)
- Nationaliteter og basale adjektiver (les nationalités et les adjectifs de base)
- Tal og årstal (les chiffres et les années)
- Tøj (les vêtements) + verbet ”porter”
- Farver (les couleurs)
- Vejrudtryk (le temps) + il fait
- Ugedagene (les jours de la semaine)
- Basale konjunktioner: parce que, même si, et, après, ensuite
- Præpositioner: sur, sous, devant, derrière, à côté de/gauche de/droite de, entre, vers, dans, en face de
- Fritidsinteresser (les loisirs)
- Rejser (les voyages)
- Alfabetet (l'alphabet)
- skolesystem (le système scolaire)
- kroppen (le corps)


Grammatik
- Être + avoir + aller + faire (bøjning i nutid)
- Verber i 1., 2. og 3. gruppe og deres bøjning i nutid
- Basale udtaleregler inkl. intonation, liaison og vokalsammenstød
- Bestemt + ubestemt artikel i sg. + pl.
- Substantiver i singularis og pluralis, maskulinum og femininum
- Nægtelser + forskellige nægtelsesord
- Adjektiver, deres bøjninger + placering
- Præpositioner ved lande og byer: en, au, à
- Personlige pronominer
- Possessive pronominer
- Genitiv
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 1: devoir de grammaire 26-02-2025
Devoir 2: devoir en groupes 28-03-2025
Fransk portfolio 28-05-2025
Omfang Estimeret: 36,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rendez-vous à Nice

Samlet undervisningstid: 12 moduler à 95 minutter svarende til 19 timer à 60 minutter

Formål
I forløbet har eleverne indledningsvist repeteret gloser, grammatik og øvet kommunikativ kompetence, som de lærte i 1g. Eleverne har set 10 episoder af miniserien Rendez-vous à Nice og er herigennem blevet introduceret til forskellige sider af franske samfundsforhold, fx ungdomslivet blandt franske gymnasieelever, det franske skolesystem og til alment ordforråd på fransk, fx knyttet til les loisirs og les vêtements. Eleverne har læst udvalgte scener fra serien, og i den forbindelse har de arbejdet med skriftlige genre som resumé og videredigtning på plottet, ligesom de har arbejdet målrettet med udtaleregler. Der er i forløbet blevet arbejdet innovativt bl.a. med, at eleverne har planlagt deres egen fest på fransk.

Materialer
- TV-serie: Rendez-vous à Nice, épisode 1-10. EMC Publishing/Anna Nordqvist. (Tilgændelig på youtube)
- Transcription des épisodes, A. Vargas, D. I. Moen, N. Gaillot. EMC Publishing, LLC (uddrag/résumé fra épisode 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9)

Ordforråd
Præsentation, familierelationer, vejret, fritidsaktiviteter, følelser, tal, klokkeslæt, skoleremedier, billedbeskrivelse, tøjgloser + verbet porter, la bonne et la mauvaise santé, faire la fête

Grammatik
Modalverber, basale udtaleregler, futur proche, passé récent, bøjning af uregelmæssige verber, bøjning af verber i 1., 2. og 3. gruppe, gradbøjning af adjektiver
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 1 12-09-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La musique et les émotions

Samlet undervisningstid: 13 moduler à 95 minutter svarende til 20,6 timer à 60 minutter

Formål
Eleverne er blevet præsenteret for fransk og frankofon musik fra forskellige perioder og af forskellige genrer. De har arbejdet med ordforråd om sange og følelser, og de har skullet præsentere sange, musikvideoer og musikere og tale om deres følelser i forbindelse med forskellige sangene. Eleverne har læst forskellige sangtekster, arbejdet grammatisk, oversættelses- og glosemæssigt samt forståelsesmæssigt med teksterne og sunget med på sangene. Der er blevet arbejdet skriftligt med små resuméer og holdningsbaserede tekster om forskellige sange. De har også præsenteret sange efter eget valg for hinanden. Forløbet har inkluderet en fransk sprogdag, hvor et modul var afsat til fællessang sammen med en fransk sanger og pianist. Eleverne har desuden set og arbejdet med filmen La famille Bélier, bl.a. med at læse og dramatisere udvalgte scener.

Materialer
- Joe Dassin: "Les Champs-Élysées" (1969)
- Claude Joseph Rouget de Lisle: La Marseillaise
- Yves Montand: "C'est si bon" (1948)
- Pink Martini: "Je ne veux pas travailler" (1997)
- Louane Emera: ”Je vole” (fra filmen La famille Bélier) (2014)
- Louane Emera: ”Je vais t’aimer” (fra filmen La famille Bélier) (2014)
- Anaïs Delva: "Libérée, délivrée" (fra Disney-filmen La Reine des neiges) (2013)
- Francis Blanche: ”Vive le vent” (1948)
- Khaled: ”Aicha” (1996)
- Film: La famille Bélier (2013)
- Transskribering af scène 27 + 30

Ordforråd
La musique, les sentiments, menings- og ytringsudtryk
Tematisk ordforråd: Chanteur, chanteuse, sangerinde, un vers, un refrain, les paroles, les paroles parlent de, j’aime cette chanson, je déteste cette chanson, la chanson me fait penser à, la chanson med rend

Grammatik
Konjunktioner, artikler (delings+reduceret+bestemt+ubestemt), passé composé
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 2 20-11-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tellement français

Samlet undervisningstid:

Formål
Eleverne har i forløbet arbejdet målrettet med interkulturel kommunikativ kompetence og les différentes images de la France, altså hvordan Frankrig er portrætteret som land og kultur i fx medierne, på film, i tegnefilm osv. De har arbejdet med stereotyper, klichéer og fordomme om andre kulturer og forholdt sig kritisk og reflekterende til egen kultur og til fransk kultur. Som en del af forløbet har eleverne været i biografen for at se L’histoire de Souleymane, hvorigennem frankofoni, indvandring til Frankrig og hjemløshed er blevet tematiseret. Der er i forløbet blevet arbejdet målrettet med kommunikationsstrategier og været fokus på elevernes mundtlighed og evne til at udtrykke holdninger og føre samtale på fransk.

Materialer
- Video: Cliché – Les symboles de la France (2012) og dertilhørende tekst. Konsulteret d. 20.02.2026 på: https://www.youtube.com/watch?v=gbIOeousOrI
- Camille: Le Festin (fra filmen Ratatouille, 2015) https://www.youtube.com/watch?v=ca5ae-ovQl4
- Video: Paris (Mairie de Paris/Jalil Lespert, 2016). Konsulteret d. 20.02.2026 på: https://www.youtube.com/watch?v=yV2HSv-dwEI
- Video: Le bossu de Notre Dame (klip, Disney) og dertilhørende tekst. Konsulteret d. 20.02.2026 på: https://www.youtube.com/watch?v=D4WyFqio79Q
- Video: La chocolatine (Arte, 2018). Konsulteret d. 20.02.2026 på: https://www.youtube.com/watch?v=EecFej-r9BM
- Artikel: Pain au chocolat ou chocolatine ? Un historien toulousain tranche (RTL, 2022). Konsulteret d. 20.02.206 på: https://www.rtl.fr/actu/debats-societe/pain-au-chocolat-ou-chocolatine-un-historien-toulousain-tranche-7900124063

Ordforråd
La culture danoise et française, un cliché, une idée, un stéréotype, un norme, une construction, la réalité, une pensée, un sentiment


Grammatik
Possessive pronominer, relativpronominer (qui/que) + comme
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Devoir 3 22-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer