Holdet 2022 SP/ac - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Pernille Frisendal Liltarp
Hold 2022 SP/ac (1acSP, 2acxSP, 3acxSP)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Begyndersystem aprende.dk
Titel 3 Los jóvenes en España I (La buena vida)
Titel 4 México I
Titel 5 Chile
Titel 6 La narcocultura - en Colombia y México
Titel 7 Eksamensemne 1: México y la migración
Titel 8 Eksamensemne 2: Los jóvenes en España II
Titel 9 Eksamensemne 3: Cuba
Titel 10 Repetition
Titel 11 Tilladte hjælpemidler eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Intro til faget samt arbejde med filmen "Coco" (spansk tale, Unkrich/Molina, 2017)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Begyndersystem aprende.dk

Vi arbejder primært med udgangspunkt i begyndersystemet aprende.dk (Ole Loumann, kapitel 1- 22, 24, 29, 30).

Læringsmål:
Udtale
Ordforråd
Mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed
Basal grammatik:
-  Bøjning af verber: præsens, diftongerende verber, verber med vokalskifte, refleksive verber, gerundium, gustar, nær fremtid
- bøjning af substantiver og adjektiver
- placering af adjektiver
- placering af "no"
- muy/mucho
- possessive pronominer og ejefald

Følgende sider fra Caminando (i-bog, Systime) bruges som supplement:
https://caminando.ibog.gyldendal.dk/?id=136
https://caminando.ibog.gyldendal.dk/?id=c1123

Derudover ser vi følgende:
“La Casa de Papel”, sæson 1, afsnit 1 (Netflix)
Kortfilmen "Con la boca cerrada" (Añó, 2014)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Los jóvenes en España I (La buena vida)

I dette forløb skal I møde 4 unge fra forskellige dele af Spanien, der fortæller om deres familie, deres hjemby/region, deres arbejde/studie, deres fritid, fremtidsplaner og om deres opfattelse af "la buena vida".

Læringsmål:
- At kende til forskellige regioner/byer i Spanien; herunder forskellige traditioner
- At kende til spansk ungdomskultur
- At kunne præsentere sig selv og kunne indgå i en dagligdagssamtale om familie, job/uddannelse, hjemby, land, interesser og drømme for fremtiden
- At kunne lave mundtlige billedbeskrivelser ud fra gloser/hjælpesætninger
- At træne opgavetyperne i delprøve 1
- Grammatisk fokus: Kongruens, førnutid, nærfremtid, gerundium, ser/estar/hay, gustar/encantar, refleksive verber, possessive pronominer

Materiale:
"La buena vida" (Eva Rosenkilde, Gyldendal, 2010):  
• ”Estrella de Sevilla”, s. 11-17
• ”David de Valls”, s. 23-27
• ”Mireia de Barcelona”, s. 33-41
• ”Anabel de Forcall”, s. s.60- 67

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 México I

Forløbet indledes med en generel introduktion til Mexico, hvorefter vi arbejder med fokus på familiemønstre, el machismo, sociale forskelle og Frida Kahlos kunst og biografi.

Læringsmål:
• At kende til Frida Kahlos biografi og kunst
• At kende til begrebet ”machismo” og social ulighed i Mexico (jf. Verdensmål 5 og 10)
• At træne ordforråd til billedbeskrivelse
• At kunne lave en friere billedbeskrivelse
• At kunne lave en mundtlig præsentation af tekst/film
• At træne opgavetyperne i delprøve 1
• Grammatisk fokus: ser/estar/hay, personlige pronominer (subjekt/objekt), intro til imperfektum/præteritum

Materiale:
Infosøgning om Mexico
"Mundo Hispano", Systime, c282
• Mexico
"Entre dos culturas" (Kirsten Arleth, Gyldendal, 2008):
• Samanta, s. 7-9
• Rama, s. 11-12
"Frida Kahlo - una biografía'" (María Hesse, 2016, s. 1-10)
"México en perspectiva", Systime:
• "Prólogo: México en perspectiva": https://mexico.systime.dk/?id=146#c517, https://mexico.systime.dk/?id=146#c445
• "El machismo": https://mexico.systime.dk/?id=129#c266
• “El machismo en diferentes clases sociales”: https://mexico.systime.dk/?id=132#c514
• "Las rutinas diarias": https://mexico.systime.dk/?id=136
https://www.museofridakahlo.org.mx/es/frida-kahlo/obras/
https://www.museofridakahlo.org.mx/es/el-museo/visita-virtual/
Artikel fra ”El País” d. 08/12-21: https://elpais.com/mexico/2021-12-08/el-10-de-los-mexicanos-concentra-el-79-de-la-riqueza-del-pais-segun-un-estudio.html

Film:
"Frida" (Julie Taymor, 2002)
"La Zona" (Rodrigo Plá, 2007)

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Chile

Vi skal i dette forløb arbejde med Chile med fokus på militærkuppet i 1973 og det efterfølgende diktatur. Vi ser Andrés Woods film "Machuca" og arbejder med dele af manuskriptet til filmen. Derudover ser vi uddrag af dokumentaren om Víctor Jara: "Remastered: Massacre at the Stadium". Vi inddrager dog også et mere nutidigt perspektiv med dokumentarfilmen "Mi país imaginario". Vi skal i biografen og se filmen og desuden høre et oplæg om Chiles politiske udvikling ved Alexander Ulrich Thygesen.
Læringsmål:
• At kende til Chiles kultur og samfund
• At kende til perioden før, under og efter militærkuppet i Chile i 1973
• At kende til den politiske og samfundsmæssige situation i Chile i 2019 (El estallido social)
• At opnå kendskab til den kønspolitiske situation i Chile og kunne knytte jeres viden til FN´s Verdensmål 5: Lighed mellem kønnene
• At kunne lave en mundtlig præsentation af tekst/film
• At kunne indgå i en samtale om et fagligt emne (fx personkarakteristik og temaer)
• At træne opgavetyperne i delprøve 1 med særligt fokus på billedbeskrivelse
• At træne skriftlig formidling
• Grammatisk fokus: hitverber, nær fremtid, futurum, gustar

Materiale:
"La identidad contrastada”, Systime:
• ”El país de Nicolás: Chile": https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=147
• ”Nicolás: Un joven apasionado”, https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=148
”El sexo en proceso”, Systime:
• ”Introducción a la violencia machista en el continente latinoamericano”: https://elsexo.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=136#c252
Oplæg af Alexander Ulrich Thygesen om Chiles politiske og historiske udvikling fra statskuppet i 1970'erne og frem til 2019.

Film:
"Machuca" (Andrés Wood, 2004)
Manuskript til "Machuca" (Gyldendal, 2006): Escena 1-8, 14, 15, 30, 40
Uddrag af dokumentar om Víctor Jara:”Remastered: Massacre at the Stadium” (Netflix 2019)
"Mi país imaginario" (Patricio Guzmán, 2022).
Video om Las Tesis: https://www.youtube.com/watch?v=2l6SQqdn2Y8

Sange:
Víctor Jara: ”Las casitas del Barrio Alto” (1971)
Pablo Milanés: ”Yo pisaré las calles nuevamente” (1976)
Las Tesis: "Un violador en tu camino" (2019)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 La narcocultura - en Colombia y México

I dette forløb skal vi arbejde med nogle af de helt store problemer i lande som Colombia og Mexico: narkokartellerne og narkosmuglingen.
Vi begynder med et fokus på Colombia, hvor vi indleder med en generel introduktion til landet, historien og kulturen. Derefter fokuserer vi på Pablo Escobar.
Derefter perspektiverer vi til en af nyere tids narkobaroner: den mexicanske El Chapo. I forlængelse af dette læser vi om genren "narcocorridos" og lytter/læser eksempler på genren.

Læringsmål
- At opnå en generel viden om historie, kultur og samfundsforhold i Colombia
- At kunne redegøre for konsekvenser ved narkokarteller i lande som Colombia og Mexico
- At kunne holde et oplæg for klassen i grupper
- At kende opgavegenrerne i delprøve 2
- At arbejde med grammatiske benspænd og genremarkører
- Grammatisk fokus: personlige pronominer, verbernes tider, hitverber, grammatiske benspænd

Colombia:
”La identidad contrastada”, Systime:
- ”El país de Mario: Colombia”: https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=138
Artikel om Pablo Escobar (uddrag):
http://sobrehistoria.com/quien-era-pablo-escobar-la-historia-del-mayor-narcotraficante-de-colombia/
"Narcos", Afsnit 1, sæson 1 af (Netflix, 2015)

Mexico:
Artikel om Joaquín "El Chapo" Guzmán: http://www.excelsior.com.mx/nacional/2017/01/19/1034273

Intro til corridos/narcocorridos: https://acceso.ku.edu/unidad4/almanaque/corrido.shtml
Los Tigres del Norte: ”Contrabando y Traición ”(1972)
Ariel Nuño: "La captura del Chapo Guzmán"
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Eksamensemne 1: México y la migración

I dette forløb trækker vi tråde tilbage til to forløb i 2. g: ”Mexico” og ”Narcocultura”, hvor vi arbejdede med såvel samfundsmæssige aspekter (el machismo, sociale forskelle, narkokarteller/narkosmugling) som kulturelle aspekter (Frida Kahlo, mariachis, narcocorridos, Día de los Muertos). I så desuden ”Coco” som en del af grundforløbet.
Vi begynder med at repetere centrale aspekter gennem nye tekster, hvorefter fokus flyttes til migrationsproblematikken. I denne del vil der også blive arbejdet mere generelt med immigration til USA og ”el sueño americano”. Vi ser desuden filmen ”Sin Nombre”, hvor vi også inddrager fremstillingen af "pandillas".

Læringsmål
- At kunne redegøre for centrale samfundsmæssige udfordringer i Mexico
- At kunne redegøre for kulturelle karakteristika ved Mexico
- At kunne redegøre for årsager og konsekvenser ved immigration fra Latinamerika til USA (herunder begreber som ”factores de empuje y de atracción”, ”el sueño americano”, ”la migra” og ”coyotes”)
- At kunne redegøre for karakteristiske træk ved bander som MS13/18 og konsekvenserne ved banderne
- At styrke den mundtlige udtryksfærdighed gennem mundtlige oplæg, genfortælling af tekster på spansk, samtaleøvelser, ordforrådsøvelser etc.
- At træne billedbeskrivelse mundtligt og skriftligt
- At træne delprøve 1-opgaver
- At træne delprøve 2
- Grammatisk fokus: imperfektum/præteritum, adjektiver >< adverbier, hitverber, grammatiske benspænd

Materiale:
Oplæg om Mexico af vores mexicanske udvekslingselev
Artikel om Ismael ”El Mayo” Zambada García (uddrag): https://www.eltiempo.com/mundo/mexico/detienen-a-ismael-el-mayo-zambada-garcia-alias-el-mayo-poderoso-capo-por-que-el-ofrecian-15-millones-de-dolares-3365958
”La identidad contrastada”, Systime:
• ”El país de Aby: México”: https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=144
• ”Aby: contra las convenciones”: https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=145
"Retratos latinos en California” s. 11 (Ulla Ringgaard, Gyldendal, 2012)
”En ruta”, Systime:
• ”Carlos Andrés Hidalgo Martí”: https://enruta.systime.dk/?id=160#c514, https://enruta.systime.dk/?id=160#c517, https://enruta.systime.dk/?id=160#c518, https://enruta.systime.dk/?id=160#c522
"Al otro lado" (Helena Balslev Clausen, Gyldendal, 2004):
• ”Sueños, s. 15
• ”El paso”, s. 24
• ”Al otro lado”, s. 49
”En la pandilla somos familia”, Systime: https://pandilla.systime.dk/?id=282#c591, https://pandilla.systime.dk/?id=282#c595, https://pandilla.systime.dk/?id=282#c596

Film:
Matthew Heineman: ”Drømmen om USA- menneskesmuglerne” (2020)
Cary Joji Fukunaga: ”Sin nombre” (2009)
Senere på året skal vi  i biografen og se den nye dokumentar "Frida" (Carla Gutiérrez, 2024)

Sange:
Carlos Santana: ”Migra” (1995)
El Fantasma: El más poderoso (2016)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Eksamensemne 2: Los jóvenes en España II

Forløbet ligger i forlængelse af forløbet om "Los jóvenes en España" i 2. g, men denne gang fokuserer vi på den økonomiske situation og ungdomsarbejdsløsheden I Spanien. Som en del af forløbet zoomer vi ind på unge i Catalonien. Vi skal arbejde med forskellige aspekter ved den catalanske identitet og kultur, ligesom vi skal arbejde med selvstændighedskampen.

Læringsmål:
- At kunne sammenligne dansk og spansk ungdomskultur
- At kunne redegøre for årsager og konsekvenser ved ungdomsarbejdsløsheden i Spanien (herunder begreber som ”milerista”, ”ni-mileurista”, ”fuga de cerebro””)
- At kende til karakteristiske træk ved den catalanske kultur
- At kunne redegøre for centrale aspekter i den catalanske selvstændighedskamp
- At styrke den mundtlige udtryksfærdighed gennem genfortælling af tekster på spansk, samtaleøvelser, ordforrådsøvelser, rollespil etc.
- At træne billedbeskrivelse mundtligt og skriftligt
- At mestre delprøve 1-opgaver
- At mestre genrerne i delprøve 2
- Grammatisk fokus: gustar/verber som gustar, modalverber, verbalperifraser, førdatid, konditionalis, præpositioner

Materiale:  
Introtekst om Spanien: ”España en la calle”, Systime: https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=132
"España en perspectiva" (Anny Holmgaard, Forlaget EA, 2020):
• Los jóvenes, s. 21-22
Besøg af Julia fra Madrid (Better Halves-arrangement)

La crisis económica de España:
"Spaniens tabte generation", Horisont d. 14/11-11
”Nuevos retratos” (Ole Loumann, Gyldendal, 2009):
• "La generación de los mil euros", s. 16-21
Artikel om "Los nimileuristas" (2006):
http://www.csa-csi.org/index.php?option=com_content&view=article&id=7266%3Aespana-generacion-nimileurista&catid=25%3Anotas-y-articulos&lang=es
Interview med Carolina Alguacil i 2023 og betydningen af "mileurista" i dag": https://www.eleconomista.es/actualidad/noticias/12217661/04/23/la-primera-mileurista-de-espana-el-mileurismo-hoy-es-indicativo-de-una-precariedad-generalizada.html

La identidad catalana:
"Gente que cuenta” (Dan Albertsen, L&R Uddannelse, 2009):
• Anna, s. 29-31
https://www.dr.dk/nyheder/udland/overblik-den-korte-version-om-konflikten-i-catalonien
"España en perspectiva" (Anny Holmgaard, Forlaget EA 2020):
• "La rivalidad entre el Real Madrid y el FC Barcelona”, s. 12
• “El Clásico”, s. 12
• “Cataluña debe pertenecer a España – Opinión de Mónica, s.16-17
• “7 razones por las que quiero que Catalunya sea una nación – Opinión de Marta”, s. 17
F. C. Barcelonas hjemmeside: http://www.fcbarcelona.es/club
Artikel om Lamine Yamal (uddrag): https://www.vozpopuli.com/dolcevita/lamine-yamal-padres-hermano-messi.html

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Eksamensemne 3: Cuba

Forløbet giver indblik i historiske, samfundsmæssige og kulturelle forhold i Cuba.

Læringsmål:
- At kunne redegøre for centrale historiske og samfundsmæssige forhold i Cuba
- At kunne redegøre for kulturelle karakteristika ved Cuba
- At kunne redegøre for årsager og konsekvenser ved immigration fra Cuba til USA
- At mestre den mundtlige udtryksfærdighed i fremlæggelse og dialog
- At kunne perspektivere en tekst til et forløb
- At mestre billedbeskrivelse mundtligt og skriftligt
- At mestre delprøve 1-opgaver
- At mestre genrer og grammatiske benspænd i delprøve 2
- Grammatisk fokus: Repetition af verbernes tider, intro til konjunktiv, repetition af personlige, possessive og refleksive pronominer, intro til indefinitte og demonstrative pronominer, estar/ser + participium, se-konstruktioner

Materiale:
Vi ser Horisont-udsendelsen fra 2015, der viser, hvordan der åbnes op for private virksomheder og ejendomsret i landet: https://www.dr.dk/tv/se/horisont/horisont-2015-09-07#!/23:58
Artikel om den aktuelle økonomiske situation i 2024- herunder forsyningsproblemerne: https://efe.com/economia/2024-03-21/esto-es-duro-muy-duro-el-dia-a-dia-en-cuba-con-escasez-de-comida-y-10-horas-de-apagon/

"Somos Cuba" (Ole Loumann, i-bog):
• "Cuba una isla en el Caribe"
• "César el hijo de la revolución"
• "Wendy la habanera"

"Cuba – la lucha cubana" (Anny Holmgaard, Forlaget EA, 2015)
• "La religión – La educación – La salud – La igualdad – la homosexualidad", s. 11-12
• "El sistema monetario, recionamiento y el salario, s. 16
• ”El exilio – la emigración”, s. 29

"Cuba en cambio" (Rosalba Cazón López, Gyldendal, 2016)
• "El período especial", s. 7-8
• "Macetas, jineteras y mantenidas", s. 9

Introduktion til Buena Vista Social Club: https://havanamusicschool.com/es/buenavista-social-club-musica-cubana-la-orden/

Film:
Anja Dahlhoff: Uddrag af "Soy cubana" (2015, 00.00- 35.00)

Sange:
Buena Vista Social Club: "El Cuarto de Tula"
Willy Chirino: "La Jinetera"
Ricardo Arjona: "Ella y él"
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Repetition

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Tilladte hjælpemidler eksamen

Husk at downloade inden eksamen:
- Eksamensmappe: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/18RMKwaDz6W3FoOnWFUf9ebnE719lyM8Z
- Egne dokumenter/delte dokumenter fra Drev
- Undervisningsbeskrivelse i Lectio - I må ikke tilgå Lectio under eksamenen

I må tilgå følgende materiale til delprøve 2:
Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/#/
i-bøger brugt i undervisningen:
aprende.dk: http://www.aprende2.dk/login/index.php
MinLæring: https://www.minlaering.dk/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer