Holdet 2022 DA/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Elsebeth Grøn
Hold 2022 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Retorik og argumentation
Titel 2 Kronologiforløb
Titel 3 Det moderne gennembrud (DHO)
Titel 4 Dokumentarfilm + værk 2
Titel 5 National identiet
Titel 6 Vidnesbyrdlitteratur  + værk 3
Titel 7 Greb om nyheder
Titel 8 Reportagen
Titel 9 Politisk kommunikation
Titel 10 Storbyen + værk 4
Titel 11 Værklæsning København
Titel 12 Tilladte hjælpemidler til årsprøve
Titel 13 Arven efter Brandes
Titel 14 Autofiktion og  Selvfremstilling værk 5
Titel 15 Tilladte hjælpemidler til terminsprøve
Titel 16 Skriftlighedsforløb 2
Titel 17 Psyke og eksistens i efterkrigstiden
Titel 18 Repetition
Titel 19 Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen
Titel 20 Forløb#1

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Retorik og argumentation

I dette forløb arbejdes med appelformer, Ciceros pentagram, talegenrer og sproglige virkemidler.

Der arbejdes med  både fra et medie- og et sprogligt perspektiv. Der  trænes med reklame/kampagner, taler og læserbreve.  Eleverne laver memes, skriver taler, skriver læserbreve og holder taler.

Teori:  
Appelformer, Ciceros pentagram, talegenrer, sproglige virkemidler.
https://www.youtube.com/watch?v=4CKToXVvpwY
https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=128
https://hbdansk.systime.dk/?id=204
+ pdf om sproglige virkemidler.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stil 1 - retorisk analyse. Paraflevering 10-01-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kronologiforløb

I kronologiforløbet ser vi gennem littteraturens øjne, på udviklingen fra et samfund med fokus på fællesskab og familie til et samfund med inidividet i centrum. Vi ser på kampen kirkens betydning, gudsopfattelsen og kampen mellem viden og tro.

Folkeviser + litteraturhistorie om middelalderen
Rosens navn om kampen mellem viden og tro
Uddrag af Don Quijote - den første moderne roman
Kingo "Ked af verden og Kier ad himmelen" +  Litteraturhistorie
Holberg  uddrag af "Jeppe på Bjerget"
Oenschlaeger "morgenvandring"
Årestrup "I en landsbykirke"
+ litteraturhistorien på langs og på tværs.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Det moderne gennembrud (DHO)

Et Litterært forløb, der er udgangspunktet i Brandes indledning til forelæsningen i 1872, arbejdes der i periodeforløbet med de 3 K''er.
Periodeforløbet indeholder 8 lektioner. Herefter følger 6 lektioner med forkus på metode og opgaveformulering. Forløbet afvikles i samarbejde med historie.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Problemer under debat 15-04-2023
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Dokumentarfilm + værk 2

I dette forløb skal vi arbejde med dokumentaren som genre. Vi begynder med en introduktion til genren. I den første del af forløbet arbejder vi med dokumentarfilmen, hvor vi bruger Henrik Poulsens 8 parametre  i vores analysearbejde. Vi analyserer forskellige anslag. Som medieværk ser vi dokumentarfilmen "Tove i stykker"  


Herefter zoomer vi ind på tv-dokumentaren også kaldet den journalistiske dokumentar, hvor vi skal arbejde med den observerende dokumentar, den autoritative og den deltagende dokumentar.

I denne del begynder med en introduktion til de 3 dokumentartyper og laver anslagsanalyse af diverse dokumentarer. Derefter retter vi fokus på fremstillingen af Herlufsholm i de to dokumentarer ”Herlufsholm for livet” og ”Herlufsholms hemmeligheder”.

Læringsmål:
- at kunne skelne mellem fakta- og fiktionstekster/fakta- og fiktionskontrakter
- at kunne definere dokumentargenren
- at kunne genkende autenticitetsmarkører
- at kunne skelne mellem den observerende, den autoritative og den deltagende dokumentar
- at kunne lave en fokuseret analyse af brugen af de filmiske virkemidler med fokus på effekten

Baggrundsmateriale:
Dorte Granild m.fl.: ”DOX”, L&R Uddannelse 2016, uddrag af s. 16-26 + s. 33-44
Berit Riis Langdahl m. fl.: ”Krydsfelt”, Gyldendal 2010, s. 300 + 317:
Thomas Bjørn Pedersen: Grundbog til medier i dansk (Systime): https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=138
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 National identiet

i skal arbejde med national identitet med afsæt i romantikkens fædrelandsdigte/-sange. Vi laver komparative analyser af lyriske tekster og medietekster, ligesom vi foretager perspektiveringer til andre tiders fremstilling af Danmark og danskerne.
Læringsmål:
- at kunne karakterisere romantikken som periode
- at kunne foretage en stilistisk analyse af lyriske tekster
- at kende fædrelandssangen som genre
- at kunne foretage en komparativ analyse
- at kunne reflektere over den nationale identitet
- at kunne skrive kreativt
- at kunne skrive en analyserende artikel med komparativ analyse af digt og video


Tekster:
Grundtvig: "Langt høiere Bjerge"/”Danmarks Trøst (1820)
Michael Falch: "I et land uden høje bjerge" (1986)

Steen Steensen Blicher: "Hiemvee" (1814).

H. C. Andersen: ”I Danmark er jeg født”/”Danmark, mit Fædreland” (1850)
Natasja: ”I Danmark er jeg født” (2007)

Nikoline: ”Danskhed” (2018) (tekst + video)

Fodboldsange:
Dodo & The Dodos: “Re-Sepp-ten”
Alphabeat: “Danmarks Dynamite” (2021), tekst + video
Gulddreng: “Helt sikker” (2021)

Dr.dk "Morgensang med Ole og Kaya"
VisitDenmark: Kampagnevideoen ”Mere end bare Danmark”: https://www.youtube.com/watch?v=Ocmc7CKNCF8
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Genaflevering analyserende artikel 15-11-2023
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Vidnesbyrdlitteratur + værk 3

Forløb om vidnesbyrdlitteratur og herunder den grafiske roman (MAUS).
Læringsmål:
- at kende centrale genretræk ved vidnesbyrdlitteraturen
- at kunne analysere og fortolke vidnesbyrdlitteratur med fokus på stilistik, fortælleteknik og genretræk.
- at kunne perspektivere til teksternes historiske samtid
- at kende centrale genretræk ved den grafiske roman og kunne anvende begreberne i analysen af "MAUS"
- at kunne lave en remediering (fra litterær tekst til tegneseriestribe)

Materiale:
Primo Levi: Uddrag af "Hvis dette er et menneske" (IN: Thor Gustafsson m.fl.: "Litteratur med udsyn", s. 169-175)
Art Spiegelman: "MAUS", bind 1 + 2 (1973-1991)

"Grafiske romaner", s.12-13, 17, 106-107 (Mimi Olsen m.fl., 2015)
"Litteratur med udsyn", s. 154-165 (2016)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Greb om nyheder

Mediemæssigt og sprogligt perspektiv

Dette korte forløb giver en  introduktion til nyhedsformidlingens historie, avisens genrer og nyhedskriterierne.


Læringsmål:
- at kende nyhedsformidlingens historie,
- at kende nyhedskriterierne
- at kende avisens genrer og deres formål


Materiale:
artiklen Jakob Kjøgx Bohr og Mikkel Secher: ”Rusland angriber Ukraine – her er, hvad vi ved”, Nyhederne.tv2.dk, 24.02.2022. Find den her: https://nyheder.tv2.dk/udland/2022-02-24-rusland-angriber-ukraine-her-er-hvad-vi-ved

Teori: Kapitlet "Greb om nyheder" in "Krig og kærlighed i nyhedskredsløbet" som er teksterne fra "hvorfor er nyheder vigtige til og med "offentlighed og demokrati"

https://krigogkaerlighed.ibog.dansklf.dk/?id=132
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Reportagen

Det sproglige og mediemæssige perspektiv
I dette forløb læser vi en række historiske reportager for at lære genrens særtræk at kende, vi arbejder dernæst videre med aktuelle reportager for til sidst at smøge ærmerne op og selv forsøge os som en moderne Tintin, der løber af sted for at fange øjeblikket med sin pen.

Primærtekster:
- Henrik Cavling: uddrag af ‟Jens Nielsens henrettelse”, Politiken  09.11.1892
- Henry Hellsen: ‟Krigens sidste billeder”, Berlingske Tidende 22.11.1918
- Jacob Ludvigsen: uddrag af ‟Da vi snuppede Christiania”, trykt første gang i Information i september 1972 og genoptrykt i Weekendavisen i september 2021
- Morten Sabroe: “Et svin i Berlin”, Information 02.01.1990
- Søren Flott & Thomas Laursen & Ole Sønnichsen: uddrag af ‟Som om solen kom for tæt på”, Jyllands-Posten05.11.2004                 
- Anders Ryehauge: uddrag af ‟Andreas Mogensen: Når jorden ikke er nok”, euroman.dk 21.04.2017
- Marianne Weiercke: uddrag af ‟Tragedien i Seest: Billederne vi aldrig glemmer”, TV2.dk 03.11.2014

Supplerende stor:
- Borker, Brøndgaard & Rokamp (2022): Reportagen i ord og billede, Dansklærerforeningens Forlag, 2022
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Politisk kommunikation

I dette forløb  skal vi  arbejde med politisk og strategisk kommunikation og arbejde med hvordan man styrer en samtale, sætter en dagsorden og hvad der definerer god og dårlig argumentation. Teoretisk  fokuserer vi på  Toulmins argumentationsmodel (den udvidede), argumenttyper, ordvalgsargumenter,  framing og spin. Derefter vi arbejde med  diskursanalysen som metode, med fokus på at lære, hvordan man kan bruge analysen til at gennemskue diskursen og på at lære, hvordan man selv etablerer en diskurs. Vi arbejder med forskellige teksttyper, for at se, hvordan diskursanalysen bruges forskelligt i litteratur og sagprosa.
Vi skal arbejde medkampagner,  paneldebat, skrevne debatindlæg og selvvalgte indlæg på sociale medier.


Læringsmål:
- at kunne lave en analyse af både en mundtlig og skriftlig strategisk kommunikationssituation
- at kunne lave en stilistisk analyse af sproglige/retoriske virkemidler
- at kunne lave en argumentationsanalyse med udgangspunkt i Toulmins argumentationsmodel (den udvidede)
- at kunne skelne mellem forskellige argumenttyper
- at kunne genkende argumentationskneb
- at kunne analysere debatindlæg og tweets
- at kende og kunne bruge diskursanalysens begreber

Tekster:
Jyllandsposten.dk 8/3 2018 debatindlægget "Metoo æder sine døtre op" incl. kommentarspor.
Det sjette opholdssted af Yahya Hassan
Kampagne for Marlboromanden (https://diskurs.systime.dk/?id=140)
Kampagne for og imod abort (https://diskurs.systime.dk/?id=164)


Teori:
Håndbog til dansk; Kapitel om kommunikationsanalyse: https://hbdansk.systime.dk/?id=210
Toulmins udvidede argumentationsmodel: https://danskpaany.systime.dk/?id=283#c700
Strategisk kommunikation og spin: https://begrebdansk.ibog.dansklf.dk/?id=351&loopRedirect=1
Overordnet argumentation: https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=159
Diskursanalyse i dansk,  Ibog, Systime 2014, udvalgte kapitler.


Nøglebegreber i diskursanalyse:
Nodalpunkt
Ækvivalenskæd
Flydende betegner
Konnotationer
Antagonistiske diskurser
Hegemonisk diskurs
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Storbyen + værk 4

I dette forløb handler det om storbyen som litterært motiv.
Vi tager afsæt i mellemkrigstiden og dens modernismer. Vi skal læse Tom Kristensen, Broby Johansen og Emil Bønnelycke. Herefter rykker vi frem til 80er-lyrikken, hvor vi skal  læse Strunge, Taftdrup og Søren Ulrik Thomsen, .
I denne sammenhæng arbejder vi også med Claus Bohms dokumentar "Nattens Engel" fra(1981).

Læringsmål:
- at kunne redegøre for udvalgte modernismer (ekspressionisme, futurisme, dadaisme, surrealisme samt firserlyrik/kropsmodernisme og postmodernisme)
- at kunne læse og forstå en svensk tekst
- at kunne foretage en fokuseret stilistisk analyse
- at kunne sætte de læste tekster i perspektiv til perioden
- at kunne foretage en tematisk perspektivering
- at kunne arbejde med remedierede digte og noveller

Materiale:
Ekspressionisme
Tom Kristensen: "Fribytter" (1920)  
Tom Kristensen: "Nat i Berlin" (1927)

Futurisme:
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet" (fra Asfaltens Veje, 1918)
Emil Bønnelycke: "Hyldestdigt til New York" (1917) + "Berlin" (1918)

Firserlyrikken/Strunge:
Michael Strunge: "NAT I ELECTRI-CITY" (1979), "Den hæslige by" (repetition fra 1.g)
Torben Skjødt Jensen: "Væbnet med ord og vinger" (2018)

Perspektiveringstekster:
UFO: "Fribytter" (2014)
Nordstrøm: "Berlin" (2006)
Dan Turèll: ”Gennem byen sidste gang” (1977)
Joakim Thåström: "Sönder Boulevard" (2005)

Baggrundsstof:
Litteraturens huse (i-bog, Systime) p2036
Litteraturhistorien - på langs og på tværs (i-bog, Systime): c461, c466
https://litteratursiden.dk/artikler/lyrik-i-byen-i-1980erne-i-fodsporene-pa-michael-strunge-og-soren-ulrik-thomsen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Værklæsning København

Litterært og sprogligt perspektiv.
I dette korte forløb, skal vi som opfølgning på vores storbyforløb, læse Guldagers Novellesamling "København"

Læringsmål:
At kende den moderne novelles genretræk
At kunne foretage en analyse af komposition, persongalleri, fortælleteknik
At kunne sætte novellerne i sammenhæng med storbyen som tema
At kunne samle analyse og tortolkning i en formidlingsorienteret præsentation.

Materiale:
Guldager "København" 2004

Håndbog til dansk:  
Litterære genrer: https://hbdansk.systime.dk/?id=172#c1171
analysevejledning: https://hbdansk.systime.dk/?id=171




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Tilladte hjælpemidler til årsprøve

Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen

- I må bruge alt udleveret materiale.
- I må bruge alle egne noter/materiale.
- Materialet skal ligge lokalt på jeres computer, så husk at downloade  fra drev på forhånd.
- I må tilgå følgende materiale online, da det har været anvendt i undervisningen:

Brug litteraturhistorien: https://bl.systime.dk/
Eksamensgenrerne i dansk, stx: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Retskrivningsordbogen: https://www.ordbogen.com/da/#/
Ordbog: https://ordnet.dk/
https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Arven efter Brandes

Litterært og sprogligt perspektiv
Med afsæt i parolen fra Brandes forelæsning, skal vi i dette forløb arbejde med litteratur, der sætter problemer under debat. Vi starter med at genbesøge det moderne gennembrud og arbejder derefter med nyere tekster, der på forskellige vis løfter arven efter Brandes.  
Læringsmål:
- at kende forskel på realisme og modernisme
- at genopfriske de centrale træk ved kritisk realisme, naturalisme og impressionisme ( fra 1g)
- at kende de centrale træk ved socialrealisme, nyrealisme og politisk realisme.
- at kunne analysere og fortolke litterære tekster med sikker brug af danskfaglige begreber (fx stilistiske og fortælletekniske begreber).
- at kunne sætte den litterære analyse i perspektiv til den litterære periode.
- at kunne foretage en tematisk perspektivering.
- at kunne reflektere over litteraturens rolle i samfundsdebatten

Materiale:
Det moderne gennembrud:
Georg Brandes: Uddrag af "Indledning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur" (1871) (genbesøg fra 1.g)
Socialrealismen:
Harald Herdal: "Før jul" (1932)(https://bl.systime.dk/?id=210)
Tove Ditlevsen "Aften" ( 1952)
Nyrealismen:
Anders Bodelsen, uddrag  "Signalet" (1965) (https://bl.systime.dk/?id=230#c599)
Vita Andersen, "Arkitektens specialitet"  + "Fredag, lørdag, søndag"
Politisk realisme: 70ernes sangskat. (Trille, Benny Andersen, Sebastian)
Kritisk realisme i 1990´erne:
Jan Sonnergaard: ”SEX” (1997)


Samfundskritisk realisme i nyeste tid:

Tessa: "Sårn Der", 2020 (https://www.youtube.com/watch?v=D4xK5WJ2EVA)
Niviaq Korneliussen: Uddrag af "Blomsterdalen" (2020)
Niviaq Korneliussens takketale ved Nordisk Råds Litteraturpris 2021
Uddrag af langdigtet "Jeg er vred" bragt i Information d. 27/10-23
Interview med Caspar Eric (0-10.00): https://youtu.be/FXHkGJg7A1k
Caspar Eric: Udvalgte digte fra ”Nye balancer” (2023): ”CATWALK, A/W 02”, ”ELECTRIC FEEL”, ”ET DIGT JEG IKKE HAR LYST TIL AT SKRIVE”


Sekundærlitteratur:

Litteraturhistorien på langs og på tværs (i-bog, Systime, kapitlet om modernismer og realismer. (https://litthist.systime.dk/?id=126)
Brug Litteraturhistorien.

Skriftligt arbejde: Stil om litteratur, der vil sætte problemer under debat.


Forløbet følges op af et tværfagligt arrangement med samfundsfag om ”Normalitetsforståelser og menneskesyn”, hvor vi får besøg af bl.a. Caspar Eric.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Stedets betydning 16-09-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Autofiktion og Selvfremstilling værk 5

Forløb om Autofiktion og selvfremstilling i litteratur og medier
Læringsmål:
- at kunne redegøre for fiktions-, fakta- og dobbeltkontrakt
- at kunne lave en selvstændig analyse og fortolkning med sikker brug af danskfaglige begreber.
- at kunne reflektere over konsekvenser ved autofiktionen som genre


Materiale:

Knud Romer: Uddrag af "Den som blinker er bange for døden" (2006)
- Georg Græsholt: "Åbent brev til Romer", Weekendavisen 2/2-07
Jørgen Leth: Uddraget "Kokkens datter" fra  "Det uperfekte menneske - Scener fra mit liv."
Jørgen Leth: Digt  "Tiden gået i stå" (2006).
- Lone Hørslev: "Jeg skrår over vejen" fra digtsamlingen "Jeg ved ikke om den slags tanker er normale.Skilsmissedigte" (2009), Uddrag af ”Alt er data” (2018)
- Yahya Hassan: Uddrag af "LANGDIGT" + "BARNDOM" (2013)
- Uddrag af interview med Yahya Hassan: http://politiken.dk/debat/ECE2095547/digter-jeg-er-fucking-vred-paa-mine-foraeldres-generation/
Christina Hagen "pistoldigte" 2024 (https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2869)

Værk Thomas Korsgaard:  "Hvis der komme et menneske forbi" (2017)  Debatindlæg:
Lorten der aldrig blev opdaget.docx
Familie om debutantforfatter: Det er usandt og for meget (e61b03dd).pdf


Baggrundslitteratur fra Systime:
Litteraturhistorien- på langs og på tværs, p294
Brug litteraturhistorien, p349
De seneste 5 års litteratur: p334
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel om storbyen 10-11-2024
Ekamenssæt Frit genrevalg 20-12-2024
3d DA skr. prøve 09-01-2025
3d DA skr. prøve - Marius 23-01-2025
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Tilladte hjælpemidler til terminsprøve

Husk høretelefoner.

Tilladte hjælpemidler (står også i studieplanen i Lectio):
I må bruge alt udleveret materiale.
I må bruge alle egne noter/materiale, men husk at downloade materiale i drev i forvejen. Det må  IKKE være delt med andre.
I må tilgå følgende materiale online, da det har været anvendt i undervisningen:
Eksamensgenrerne i dansk: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/
Brug litteraturhistorien: https://bl.systime.dk/
Gyldendals ordbøger: synonym, fremmedordbog

Gode råd til selve prøven:

Vælg genre efter, hvad du er stærkest i.
Vær genrebevidst.
Tjek, at du besvarer HELE opgaveformuleringen.
Læs korrektur
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Skriftlighedsforløb 2

Sprogligt perspektiv
Dette skriftlighedsforløb fungerer som optakt til SRP-perioden og har som mål at skærpe jeres bevidsthed om processkrivningens faser, skrivestrategier og egne fejltyper.

Læringsmål:
- at kunne skelne mellem kreativ og akademisk skrivning
- at kunne imitere en forfatter (Klaus Rifbjerg)
- at kende til processkrivning (de 3 faser, samt skrivestrategier som hurtigskrivning, mind map etc.)
- at være bevidst om fokusområder som variation, skriftsprog >< talesprog, kohærens og kohæsion.
- at opnå øget bevidsthed om egne fejltyper
- at opnå øget korrekthed i skriftlig formidling (fokus på typiske fejltyper og tegnsætning)

Materiale:
Klaus Rifbjerg: "Livet i badeværelset" (1960)
Styr på sproget (Systime): https://styrpaasproget.systime.dk/
Kompendium med uddrag fra:
Dansk på ny (Systime)
Grundbog til dansk (Systime)
Sådan skriver du SRP (Forlaget Columbus)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Psyke og eksistens i efterkrigstiden

Læringsmål
- at kunne redegøre for centrale træk ved perioden
- at kunne sætte den danske efterkrigstid i relation til den franske eksistentialisme
- at kunne analysere og fortolke litterære tekster med fokus på deres eksistentialistiske træk
- At kunne holde et fagligt oplæg og formidle et abstrakt filosofisk emne

Materiale:
Filosofien: Afsnit om Kierkegaard, Nietzche, Sartre og Camus: https://eksistentialismeidansk.systime.dk/?id=292
Litteraturen:
Om Heretica og efterkrigstidens litteratur: https://litthist.systime.dk/?id=173
Sartre: Uddrag af "Eksistentialisme er humanisme" (1946)
Camus: "Sisyfosmyten" (1942)
Martin A. Hansen: "Roden"
Karen Blixen: Uddrag af Babettes Gæstebud
Peter Seeberg: "Hullet" (1962)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 19 Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen

Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen:
I må bruge alt udleveret materiale.
I må bruge alle egne noter/materiale, men husk at downloade materiale i drev i forvejen. Det må  IKKE være delt med andre.
I må tilgå følgende materiale online, da det har været anvendt i undervisningen:
Eksamensgenrerne i dansk: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/
Brug litteraturhistorien: https://bl.systime.dk/
Gyldendals ordbøger: synonym, fremmedordbog
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Forløb#1

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer