Holdet 2022 DA/e - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Sigrid Futtrup Havemann
Hold 2022 DA/e (1e DA, 2e DA, 3e DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 - SKAM
Titel 2 Forløb 2 - Mundtlighed
Titel 3 Forløb 3 - Litteraturhistorisk overblik
Titel 4 Forløb 4 - DHO
Titel 5 Forløb 5 - Romantikken
Titel 6 Forløb 6 - Argumentation
Titel 7 Forløb 7 - Karen Blixen og metoder i dansk
Titel 8 Forløb 8 - Nyhedsformidling
Titel 9 Forløb 8 - Det moderne Gennembrud
Titel 10 Forløb 10 - 100 års litteratur
Titel 11 Tilladte hjælpemidler ved eksamen
Titel 12 Selvlæst værk
Titel 13 Forløb 11 - Kortfilm
Titel 14 Forløb 12 - Retorik
Titel 15 Forløb 13 - Autofiktion
Titel 16 FORLØB 14 - Nyere litteratur
Titel 17 FORLØB 15 - Repetition
Titel 18 Tilladte hjælpemidler

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 - SKAM

Formål:
At bruge den norske netdramaserie SKAM med henblik på overgangen fra barn til voksen. Herunder fokus på sprog (norsk + slang) og filmiske virkemidler.
Også et led i arbejdet med at få klassen til at lære hinanden at kende, da SKAM har fokus på overgangen fra folkeskole til gymnasium og på at unge vil præstere på alle parametre, men ofte føler sig utilstrækkelige. Fokus: at skabe selvironi.
Karaktererne er på et tidspunkt i livet, hvor de skal tage ansvar som voksne, og de søger hele tiden at kunne tage dette ansvar.

Fokus:
- Virkemidler tekst vs. film
- Netdrama
- Overgang fra barn til voksen
- Netwerk - fællesskab
Sproghandlinger og Face-work

Materiale:
https://www.information.dk/kultur/2016/08/laere-unge-piger-vaere-uperfekte ”Vi vil lære de unge piger at være uperfekte”, 12.8.16
• SKAM, sæson 1 afsnit 1, 2, 3, 4,5, 6 og 7 - ca. 15 minutter pr. afsnit.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2 - Mundtlighed

Introduktion til talegenrer (den politiske tale, lejlighedstale, informativ tale), kommunikationsmodel (Ciceros pentagram), appelformerne, mundtlig fremstilling og udarbejdelse og afholdelse af taler.

Forløbets læringsmål:
- At kunne skelne ml. de fire forskellige talegenrer.
- At kunne redegøre for og anvende Ciceros pentagram som analyseredskab.
- At kunne skelne mellem de tre appelformer.
- At kunne analysere og fortolke en tale og at kunne identificere forskellige retoriske kneb.
- At kunne udarbejde og fremføre en tale med bevidst brug af retoriske virkemidler.
- At kunne give andre konstruktiv feedback på taler/mundtlige oplæg.

Materiale – kompendium med følgende tekster:
Martin Luther King: I have a Dream (dansk oversættelse)
Jens Stoltenberg tale i Oslo Domkirke, 24.7.11
George W. Bush tale i kongressen, 20.9.01
H.K.H. Kronprinsesse Marys tale 26.5.18: https://www.youtube.com/watch?v=RmT5VhhG0Ls
Helle Thorning Schmidt: https://www.youtube.com/watch?v=Kk9MdZ6p4dk (1.52 min)
Morten Albæk: https://www.youtube.com/watch?v=4RVBcdFYOnA (1.59 min)
Dronning Margrethe: https://www.youtube.com/watch?v=fEvS0GaAqE8 (4.07 min)

Udarbejdelse og fremførelse af elevtaler (fokus på genre, brug af appelformer og bevidsthed om retoriske kneb).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3 - Litteraturhistorisk overblik

Materiale:
Uddrag af edda: "Den Højes Ord"
Uddrag af Egils Saga: ”Sønnetabet”
Riddervise: "Torbens Datter"
Historisk folkevise: "Dronning Dagmars Død"
Tryllevise: Germand Gladensvend"
Peder Palladius: En visitatsbog (1543)
Kingo: "Sorrig og Glæde" (1681)
Kingo: Keed af verden, og kier ad Himmelen (1681)
Billede: Vue af Versailles af Pierre Patel (1668)
Billede: Selvportræt med vanitas af David Bailly (1651)
Holberg: Uddrag af "Barselsstuen" (1723)
Staffeldt: "Indvielsen" (1804)
Sekundær litteratur om perioderne: Litteraturen på langs og på tværs, Systime

Antal lektioner: 7

I forløbet arbejder vi med tekstnedslag i litteraturhistorien fra Den norrøne digtning til Romantikken som optakt til DHO-forløbet.

Læringsmål:
- at redegøre for karakteristiske træk ved de udvalgte litterære perioder.
- at lave en analyse af litterære tekster og sætte dem i perspektiv til den litterære periode, som de er skrevet i.
- at remediere udvalgte tekster (en fortolket modernisering af Holbergs "Barselsstuen" og en selvlavet cartoon af "Indvielsen")
- at skrive en analyserende artikel ud fra en af de læste tekster med perspektivering til perioden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4 - DHO

Materiale:
Litteraturen på langs og på tværs om Det moderne gennembrud
Georg Brandes (1871): af Indledningsforelæsning” til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur”
Amalie Skram (1885): Karens jul
Henrik Ibsen (1879): Et dukkehjem
Henrik Pontoppidan (1887): Et grundskud, In: Fra hytterne
Henrik Pontoppidan (1883): Bonde-idyl, In: Landsbybilleder
Henrik Pontoppidan (1887): Naadsensbrød, In: Fra hytterne
Herman Bang (1883): Frøkenen
Martin Andersen Nexø (1896): Lønningsdag, In: Muldskud, 1900
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb 5 - Romantikken

Forløbets indhold og fokus
Dette forløb vil have et litterært og sprogligt fokus på romantikken som litteraturhistorisk periode. Nedslag fra perioden med fokus på romantikkens sprog, udtryksformer og forskellige retninger: nationalromantik, universalromantik, biedermeier, nyplatonisme, poetisk realisme og romantisme.

Faglige mål
• at kunne karakterisere romantikken som periode og de forskellige strømninger
• at kunne foretage en analyse og fortolkning af udvalgte tekster fra perioden med fokus på genre- og periodemæssige træk.
• at kunne reflektere over den nationale identitet

Tekster:
• H.C. Andersen: Danmark, mit fædreland, 1850 (Romantikken) – skriver dog om nationalfølelse her
• B.S. Ingemann: Lysets Engel gaaer med Glands, 1837 (Romantikken)
• Adam Oehlenschläger: Guldhornene, 1802 (Universalromantikken)
• N.F.S. Grundtvig: Den signede dag, 1826 (Romantikken)
• St. St. Blicher: Sildig Opvaagnen, 1828 (Poetisk realisme) - Selvlæst værk
• Emil Aarestrup: Angst, Paa Sneen, Sommerfugle jeg elsker at fange, Du! Du! Du søde!, 1838 (Romantismen)
• H.C. Andersen: Nattergalen (Romantismen)
• H.C. Andersen: Skyggen (Romantismen)
• Litteraturen på langs og på tværs
Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM (om Romantikken)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 6 - Argumentation

Forløbets indhold og fokus
Sprogligt- og mediemæssigt forløb med fokus på debatterende retorik og argumentation.

Faglige mål
• at kunne redegøre for retorikkens appelformer, Ciceros pentagram samt Toulmins udvidede argumentationsmodel.
• at kende til og kunne identificere forskellige argumenttyper i en tekst.
• at kunne foretage en sproglig analyse med anvendelse af relevante faglige begreber.
• at kunne anvende retoriske virkemidler og bevidst argumentation i praksis.
• at kunne skrive en debatterende artikel med genre- og formidlingsbevidsthed.

Materiale:
• Darger, Birgitte m.fl. (2017): Begreb om dansk – Litteratur, sprog og medier, Systime.dk
• Hagen, Jimmy Zander: ”Talegenrer”, p. 10-16. In: Sprog og tale, Systime 2005
• ”Danske værdier – tryghed og velfærd”: Uddrag af Pia Kjærsgaards tale ved årsmødet 2007
• ”Sprog og handling”, p. 254-257. In: Krydsfelt
• Dronningens nytårstale 2012
• Thornings nytårstale 2013

Valgvideo Dansk Folkeparti ”Vi skal sætte Danskerne først” 17.09.2022
https://www.youtube.com/watch?v=HQ19lJ41rr0
Varighed: 2 min og 20 sek.
Valgvideo Nye borgerlige ”Skal det være dyrere at være dansker?” 23.10.2022
https://www.youtube.com/watch?v=GXqeTz7IV6s
Varighed: 1 min og 34 sek.
Valgvideo Socialdemokratiet ”Trygt igennem usikre tider”, 2022
https://www.youtube.com/watch?v=sEcBYW_2J_k
Varighed: 30 sek.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 7 - Karen Blixen og metoder i dansk

Forløbets indhold og fokus
Dette forløb har et todelt fokus. På den ene side skal eleverne introduceres for den kvindelige kanonforfatter Karen Blixen, hendes liv og hendes tekster. På den anden side skal eleverne introduceres til forskellige litterære metoder.

Faglige mål
• at kunne skelne mellem de forskellige danskfaglige metoder
• at kunne lave en fokuseret litterær analyse ved brug af forskellige metoder
• at kunne redegøre for Karen Blixens liv og levned

Metoder:
• Nykritisk analysemetode
• Biografisk analysemetode
• Psykolanalytisk analysemetode
• Læserorienteret analysemetode
• Strukturalistisk analysemetode
Materiale:
• Rosdahl, Johan (2011): ”At læse Karen Blixen”
• Karen Blixen noveller: ”Gensyn”, ”Det ubeskrevne blad”, ”Ringen”, ”Den afrikanske farm” (uddrag), ”Babettes Gæstebud” (uddrag).
• Film: Babettes Gæstebud (1987)  værklæsning
• Dokumentar: Karen Blixen – storyteller (1995) (cfu.hval.dk)
• Dokumentar: Karen Blixen – en fantastisk skæbne: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/karen-blixen-en-fantastisk-skaebne?uniuser=anne12f7
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb 8 - Nyhedsformidling

Forløbets indhold og fokus
Medieforløb om nyhedsformidling. Intro til dokumentargenren og analyse af den. Vi analyserer dokumentaren ”Den hemmelige krig”. Intro til og arbejde med nyhedstrekanten og nyhedskriterierne i forhold til aviser (omnibusaviser og tabloidaviser).

Faglige mål
• at kunne skelne mellem fakta- og fiktionstekster/fakta- og fiktionskontrakter
• at kunne definere og skelne ml. forskellige dokumentargenrer
• at kunne lave en fokuseret dokumentaranalyse ved brug af de filmiske virkemidler med fokus på effekten - at kunne redegøre for og anvende filmiske begreber: lyd, lys, komposition, fremdriftselementer, klipning etc.
• at kunne redegøre for, hvad der karakteriserer nyhedsgenren og at kunne analysere en nyhedsartikel med inddragelse af relevante, faglige begreber.
• at kunne omsætte sin viden om nyhedsgenren til praksis og formidle en nyhed skriftligt med modtagerbevidsthed.

Aviser:
• BT, Ekstra Bladet, Information og Jyske Vestkysten

Materiale:
• Lasswells kommunikationsmodel: https://sprogibrug.systime.dk/?id=174
• Gundhild Agger(2011): MedieDK, L&R Uddannelse
• Ekstra Bladet uden for citat (00-29.00): http://filmcentralen.dk/grundskolen/film/ekstra-bladet-uden-citat (2015)
• Guldbrandsen, Christoffer (2006): Den hemmelige krig, DR2 (58 min) -https://vimeo.com/18641632
• Olsen, Henning: ”Nyhedsformidlingens historie”. In: Ryd forsiden, 2004
• ”Filmens formsprog” fra Sagprosaens mønstre (Johannes Fibiger), Gyldendal 2007
• Holst, Hanne-Vibeke: ”Du er fucking sexistisk, Niarn”, Politiken 13.11.04
• Niarn: ”Jeg er fucking realistisk, Hanne!”, Politiken 20.11.04
https://rap3y.files.wordpress.com/2011/09/jeg-er-fucking-realistisk-hanne.pdf
https://skriveportalen.dk/wp-content/uploads/2014/03/Tekst-til-redegørelse-øvelse-1-Du-er-fucking-sexistisk.pdf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb 8 - Det moderne Gennembrud

Forløbets indhold og fokus
Dette forløb har til formål at give eleverne et indblik i det moderne gennembruds litteratur, der sætter problemer under debat.

Faglige mål
• At få indblik i de centrale træk ved kritisk realisme, naturalisme og impressionisme
• At kunne analysere og fortolke litterære tekster med brug af danskfaglige begreber (fx stilistiske og fortælletekniske begreber).
• At kunne sætte den litterære analyse i perspektiv til den litterære periode.

Materiale:
• Herman Bang: “Ved vejen” - Selvlæst værk
• Jeppe Aakjær: “Jens vejmand”
• J. P. Jacobsen: ”Fru Fønns”
• Sophus Claussen: “Ekbátana”
• Johs. V. Jensen: ”Interferens”



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb 10 - 100 års litteratur

Forløbets indhold og fokus
Dette forløb har haft til formål at give eleverne en litteraturhistorisk oversigt over 100 års litteratur fra første verdenskrig og frem.
Fokus har været på, hvordan perioden svinger ml. realisme og modernisme via nedslag i litteraturhistorien. Vi kommer ind på symbolisme, folkelig realisme, socialrealisme, ekspressionisme, eksistentialisme, Heretica-modernisme, konfrontationsmodernisme, storbymodernisme og postmodernisme
i litteraturhistorien.

Faglige mål
• At analysere, fortolke og perspektivere litterære tekster med fokus på realistiske og modernistiske træk
• At se udviklingen i litteraturhistorien

Materiale:
• Vi har læst om perioderne i 1900-tallet ud fra Systimes i-bog: Litteraturens huse
• Erich Maria Remarque: af ”Intet nyt fra Vestfronten”, In: i-bogen Litteraturens huse, Systime
• Edith Södergran: ”Landet som icke er”, In: i-bogen Litteraturens huse, Systime
• Tom Kristensen: ”Det blomstrende slagsmål”, In: i-bogen Litteraturens huse, Systime
• Tove Ditlevsen: ”En kvindes frygt”, 1939. In: i-bogen Litteraturens huse, Systime
• Film: ”Barndommens gade” af Astrid Henning-Jensen, 1986
• Halfdan Rasmussen: ”Efter Bikini” (1948). In: i-bogen Litteraturens huse, Systime
• Morten Nielsen: ”Jeg ser nu i nat” (1945). In: i-bogen Litteraturens huse, Systime
• Ole Wivel: ”Fem brød og to fisk”. In: Dansk litterær debat 1950-75, red. Erling Nielsen
• Ole Sarvig: ”Fra nattens hus”. In: Jeghuset, 1944
• Thorkild Bjørnvig: ”Sten”. In: Anubis, 1955
• Martin A. Hansen: “Høstgildet”. In: Dansk Litteratur 3, red. Mogens Bjerring-Hansen, Systime
• Inger Christensen: ”Forgængelighed”. In: Lys, 1962
• Henrik Nordbrandt: ”Biler”. In: Ormene ved himlens port, 1995
• Vita Andersen: ”Lørdag” og ”Jeg er forelsket i dig”. In: Tryghedsnarkomaner, 1977
• Søren Ulrik Thomsen: ”Levende”. In: City Slang, Borgen 1981
• Michael Strunge: ”Jaguar” og ”Hjerternes terrorist”. In: Verdenssøn, Kbh. 1985
• Video med Strunge, 28 min: http://vimeo.com/18998203
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Tilladte hjælpemidler ved eksamen

Tilladte hjælpemidler til eksamen
Eleverne må tilgå følgende materialer til den skriftlige eksamen (gælder også termins- og årsprøver):

Litteraturens veje: https://litteraturensveje.systime.dk/
Litteraturens huse: https://litteraturenshuse.systime.dk/
Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/
Den danske ordbog: https://ordnet.dk/ddo/forside
Synonymet.dk: https://synonymet.dk/
Forfatterweb: https://forfatterweb.dk/
Danske forfattere: https://danskeforfattere.systime.dk/
www.sproget.dk: https://sproget.dk
Gyldendals ordbøger: synonym, fremmedordbog
https://ordbog.gyldendal.dk/?fbclid=IwAR3rCxD9cq-c1W_2Prpz_q1C7c2eFIsFYjCUWaVLdjCKjXu_yEt2GyCTJ34
”Eksamensgenrerne i dansk”: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/
Ole Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk”: https://hbdansk.systime.dk/
”Litteraturhistorien på langs og på tværs” https://litthist.systime.dk/
Claus Petersen og Line V. Frederiksen ”Styr på sproget”: https://styrpaasproget.systime.dk/
Synonymordbog: https://www.synonymbog.com
Dansk sprognævn og retskrivningsordbogen:
https://dsn.dk/ordboeger/retskrivningsordbogen/
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Selvlæst værk

Selvlæst værk i oversættelse!
Individuelt arbejde om værket skal munde ud i en artikel om værket!
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb 11 - Kortfilm

Forløbets indhold og fokus
Introduktion til filmanalyse. Identificere forskelle ml. novellefilm og kortfilm.

Faglige mål
• at kunne bruge filmtekniske fagbegreber (Billedbeskæring, perspektiv, kamerabevægelser, lyd, lys og skygge, klipning)
• at kunne definere og skelne ml. forskellige filmgenrer
• at kunne holde et fagligt oplæg ud fra en kortfilmsanalyse.

Vi bygger i dette forløb videre på dokumentarforløbet/Nyhedsformidling fra 2.g. og bruger nogle af de samme begreber. Vi ser en novellefilm og arbejder i dybden med en kortfilm. Derefter arbejder eleverne selv med kortfilm og går i dybden med Raskins parametre og analyse og fortolkning i grupper. Kortfilmene vil alle være fra Norden, hvor følgende sprog indgår: dansk, norsk, svensk, færøsk og grønlandsk. Tilbageblik på sproghistorien fra AP-forløbet.
Materiale:
• Kortfilm: ”Caravan” af Thomas Seeberg Torjusson, 2002
o https://drive.google.com/file/d/1yEj2MVS_86I7wm-MFJyalCMLGLix3isQ/view?usp=sharing
• Novellefilm: ”Mor(d) i mødregruppen” (21 min) af Peter Gren Larsen, 1998
o https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/mord-i-moedregruppen
• Poulsen, Henrik (2005): Litteraturens film, Gyldendal, p. 15-21, 45-62
• Kortfilm: I follow you: https://www.youtube.com/watch?v=TgZiUyfMlWU
• Kortfilm: Weight of spring: https://vimeo.com/231686353
• Kortfilm: Ikka illa meint: filmcentralen
• Kortfilm: Café Hector (16 min) af Charlotte Svendsen
• Kortfilm: IVALU (16 min) af Anders Walter, 2023
• Bag om kortfilmen IVALU, Systime 2024: https://shorts.systime.dk/?id=147
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb 12 - Retorik

Vi arbejder videre på det mundtlige forløb fra 1.g. og argumentationsforløbet i 2.g. Denne gang skal de selv skrive og holde taler efter at have analyseret og fortolket andres taler.
Fokus på brugen af de danskfaglige begreber, der også bruges i den debatterende artikel.

Materiale:
UDGANGSPUNKT I: https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=1 (Systime 2024)
Side 202, 203, 219, 224

Taler:
Tale af Jens Stoltenberg i Oslo Domkirke (24.7.11)
Lars Løkke Rasmussens Nytårstale 2016
Dronning Margrethes Nytårstale 2017
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb 13 - Autofiktion

I dette forløb arbejdes der med selvfremstilling, performativ biografisme og autofiktion både i et litterært, sprogligt og mediemæssigt perspektiv. Forløbet har til formål at se på den selvfremstilling, som kommer til udtryk i teksterne, og derefter skal vi reflektere over, hvilken betydning denne performative biografisme har på de mennesker, der skildres i teksterne.

Formål:
- at skelne mellem og redegøre for fiktions-, fakta- og dobbeltkontrakt
- at lave en selvstændig analyse og fortolkning af litterære/sproglige/mediemæssige tekster med brug af danskfaglige begreber
- at reflektere over forskelle og ligheder mellem selvfremstilling i autofiktive film- og litteratur.
- at reflektere over konsekvenser ved autofiktionen som genre

Materiale:
• Knud Romer: Af Den som blinker er bange for døden (2006), p. 146-147
• Chris Kjær Jessen (03.02.07): http://www.b.dk/kultur/knud-romer-fanget-i-sandhedsfaelde
• Georg Græsholt: ”Åbent brev til Romer”
• Livsværk p. 12-19
• Karl Ove Knausgård: af Min kamp (2010), side 145-149, 317-320
• DR-program: International forfatterscene – med Karl Ove Knausgård (10.10.2011) – kan findes på hval.dk/CFU
• Paradise Hotel,  eleverne valgte afsnit.
• Artikel: Camilla Schwartz: ”Hvorfor er vi bange for autofiktionen?” (21.10.09) http://www.information.dk/207817
• Yahya Hassan: Uddrag af ”LANGDIGT” og ”BARNDOM”
• Interview med Hassan: http://politiken.dk/debat/ECE2095547/digter-jeg-er-fucking-vred-paa-mine-foraeldres-generation/
http://politiken.dk/kultur/boger/ECE2193930/hvor-taet-paa-virkeligheden-maa-en-forfatter-gaa/ (om Louise Østergaard)
• Interview med Yahya Hassan: https://www.youtube.com/watch?v=m7qw-GQJA_Q (min pik er flot)
• Uddrag af "Livsværk - det selvbiografiske i ny dansk litteratur", s. 26-29.
• Film: "Sorg og Glæde" af Nils Malmros (2013)
• Artikel fra EKKO: "At miste sin fortælling" af Line Arlien-Søborg
• Lone Hørslev: Uddrag af "JEG VED IKKE OM DEN SLAGS TANKER ER NORMALE"
• Martin Glatz Serup (Hørslevs eksmand): http://prmndn.dk/flere-forfatterpar-udleverer-hinanden/


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 FORLØB 14 - Nyere litteratur

I dette forløb arbejder vi med tendenser i nyere tids litteratur. Med udgangspunkt i de selvlæste værker undersøger vi, om der tegner sig nogle generelle tendenser i litteraturen efter år 2000 og holder det op imod ”Litteraturhistorien – på langs og på tværs.” Desuden læses flere noveller af Naja Marie Aidt og Helle Helle samt inddragelse af Deniz Kiy og Caspar Eric, som vi havde besøg af i forbindelse med oplægget om ”Unormale mennesker”.

Formål:
• At holde mundtlige oplæg
• At kende til tendenser i nyere tids litteratur
• At analysere, fortolke og perspektivere noveller og romaner fra nyere tid

Materiale:
• Katrine Marie Guldager: ”Nørreport”. In: København (2004)
• Helle Helle: ”Fasaner”. In: Rester (1996)
• Naja Marie Aidt: ”Bulbjerg”. In: Bavian (2006)
• Naja Marie Aidt: ”Myggestik”. In: Bavian (2006)
• Deniz Kiy: ”Blå øje” (2021), Digtsamling (Værk)
• Caspar Eric, uddrag af ”Nye balancer”, Systime 2023 https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2867
• Caspar Eric, artikel: ”Så er det tid til noget rigtig sport i Paris”, Politiken 24.8.2024: https://politiken.dk/kultur/art10036461/Jeg-t%C3%A6nker-ofte-p%C3%A5-dengang-da-jeg-l%C3%A6rte-at-mit-handikap-var-noget-jeg-skulle-skjule
• Caspar Eric, artikel: Det gør mig stolt, at vi nu i Danmark, langt om længe, begynder at udfordre vores idé om, hvad det vil sige at dyrke sport, når man har et handikap, Politiken 22.2.2025: https://politiken.dk/del/Gh6eRaAExv-w
• Litteraturen på langs og på tværs (i-bog: Systime)
• Selvlæst værk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 18 Tilladte hjælpemidler

Tilladte hjælpemidler til eksamen
Eleverne må tilgå følgende materialer til den skriftlige eksamen (gælder også termins- og årsprøver):

Tilladte hjælpemidler:
- I må bruge alt det materiale, der er blevet udleveret, og som I kan downloade til computeren
- I må bruge alle egne noter, men kun materiale i drev, hvis det IKKE er delt med andre. Dvs. gruppebesvarelser må ikke tilgås.
- Husk at downloade alle de ting, der ligger i lectio-mappen GUF
- Husk at downloade jeres stile fra drev-mappen.
- I må tilgå følgende materiale online, da det har været anvendt i undervisningen:
Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/
Litteraturhistoriens huse: https://litteraturenshuse.systime.dk/
www.ordnet.dk: https://ordnet.dk
Håndbog i dansk (Systime): https://hbdansk.systime.dk/?id=224
Ordbøger: synonym, fremmedordbog, ordbogen.com
Grundbog i retorik, Systime 2024: https://grundbogiretorik.systime.dk/?id=1Side 202, 203, 219, 224

Ind i dansk: https://indidansk.dk/skrivehjulet/
Gymdansk: https://www.gymdansk.dk/skriftlighed-i-dansk.html
Ole Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk”: https://hbdansk.systime.dk/
”Litteraturhistorien på langs og på tværs” https://litthist.systime.dk/
Claus Petersen og Line V. Frederiksen ”Styr på sproget”: https://styrpaasproget.systime.dk/
Synonymordbog: https://www.synonymbog.com
Dansk sprognævn og retskrivningsordbogen:
https://dsn.dk/ordboeger/retskrivningsordbogen/
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer