X - Rødkilde Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Rødkilde Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA/z - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Christina Bøhmer Vibæk
Hold
2022 DA/z (
1z DA
,
2z DA
,
3z DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb: Litteraturanalyse
Titel 2
Kortfilm og første stil
Titel 3
Ældste litt. - saga, folkeviser og Rosens navn
Titel 4
DHO - Det moderne gennembrud
Titel 5
Barok og rationalisme
Titel 6
Retorik
Titel 7
Hiphop-lyrik og sprogdebat
Titel 8
romantikken
Titel 9
Dokumentargenren
Titel 10
Reportage og storby
Titel 11
Introduktion til den pop.vid.artikel
Titel 12
Psykologisk læsemetode
Titel 13
Realismer og modernismer
Titel 14
1970'erne + værklæsning
Titel 15
Tilladte hjælpemidler til prøver og eksamen
Titel 16
80'erne
Titel 17
90'erne
Titel 18
performativ biografisme
Titel 19
Maskuliniteter
Titel 20
Verdenslitteratur
Titel 21
Eksamensforberedelse
Titel 22
Forløb#15
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb: Litteraturanalyse
Forløbet giver eleverne en introduktion til litteraturanalyse med særligt fokus på den moderne novelle. Afslutningsvis skriver eleverne deres egen novelle, og desuden arbejdes der med omskrivning af de læste tekster (fx fortælleskift, skiftende synsvinkler etc.), så der på den måde arbejdes på tværs af det litterære og det sproglige perspektiv i forløbet.
Fokus i forløbet:
- bevidsthed om (litterære) genrer i dansk.
- fælles begrebsapparat til litterær analyse.
- karakteristiske træk ved den moderne novelle.
- den produktive skriftlige udtryksfærdighed (kreative skriveøvelser).
- skrivestrategier (hurtigskrivning, del og stjæl etc.).
- skriftlig formidling (struktur, fejltyper).
Følgende noveller er blevet analyseret:
- Thomas Korsgaard: "I bor da meget pænt"
- Naja Marie Aidt: "Den blomstrende have"
- Helle Helle: "En stol for lidt"
Forløbet har varet fra august til november 2021 (12 moduler).
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Kortfilm og første stil
Kortfilm
Teori om filmiske virkemidler – i fiktion og fakta
Raskins syv parametre
Caravan – fælles oplæg
Valgfri kortfilm til gruppearbejde:
Sommersøndag
Lille mand
Lauges kat
Pinup
Stileemne om Under bæltestedet af Alexander Kølpin
Læringsmål
Du skal kende Raskins syv parametre for en kortfilm.
Du skal kende de filmiske virkemidler (billedudsnit, perspektiv, billedkomposition, kamerabevægelser, lys, scenografi, klipning, lyd og rammen om en film).
Du skal holde et gruppeoplæg om en kortfilm, hvor Raskins parametre og de filmiske virkemidler anvendes.
Du skal lave en skriftlig analyse og fortolkning af en kortfilm med brug af de filmiske virkemidler (makkeropgave).
Indhold
Kernestof:
Filmiske virkemidler - i fiktion og fakta .docx Nyt emne: Kortfilm.Vi skal i denne lektion arbejde med filmiske virkemidler via teori og praktiske øvelser.Det vedhæftede dokument er IKKE en lektie, men hvis du er nysgerrig, er det ok at orientere sig
Kortfilm lektion 1 1.z.docx
Kortfilm 2Vi arbejder videre med filmiske virkemidler + anvender dem på en fælles kortfilm.Dette bliver optakten til den første stil, som vi arbejder med i næste lektion.
Kortfilm 3Omlagt skriftlighed, hvor vi arbejder med stil 1.Du har hjemme læst det vedhæftede dokument om den analyserende artikel som skriftlig genre.Forventet tidsforbrug: 5-10 min.Det kan være en god idé at gense kortfilmen 'Under bæltestedet', så
kortfilm lektion 3.docx
En trivselslektion - Plads til alle, 4Afholdes af klassekoordinator.
Kortfilm 4Ingen lektie til denne lektion - nyd det :)Gruppearbejde om udvalgte kortfilm.
Kortfilm - lektion 4.docx
Kortfilm 5Vi mødes i F05.I er klar til at holde oplæg om jeres valgte kortfilm (hver studiegruppe får et lokale).Vi afrunder forløbet fælles.
Kortfilm - lektion 5.docx
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Ældste litt. - saga, folkeviser og Rosens navn
Norrøn litteratur
Ravnkel Frøjsgodes Saga (værk 1)
Litteraturhistorisk baggrundsviden fra Litteraturens veje
Klip fra Vikings og Valhalla samt interviews ifm. asatro + deres hjemmeside, Fornsidr
Jønke- mit liv (uddrag) af Jørn Jønke Nielsen
Folkeviser
Litteraturhistorisk baggrundsviden fra Litteraturens veje
Teori om Ødipus samt om Jungs individuationsproces
Ebbe Skammelsøn – riddervise
Germand Gladensvend – tryllevise (brugt som stileemne)
Fra middelalder til renæssance
Teori om universaliestriden
Rosens navn (værk 2)
Læringsmål (norrøn litt.)
Kunne anvende litteraturhistorisk baggrundsviden
Kunne genkende sagatræk
Kunne anvende forskellige taxonomiske niveauer
Kunne give perspektiveringsidéer til den norrøne litteratur
Læringsmål (folkeviser)
- Kende forskel på ridderviser og trylleviser.
- Kende og kunne anvende de tre læseniveauer.
- Kunne omsætte klassenotater om en tryllevise til en analyserende artikel.
Indhold
Kernestof:
Ravnkel Frøjsgodes Saga.pdf Norrøn litteratur - 1VÆR OPMÆRKSOM PÅ LANG LÆSELEKTIE (23 sider), DA VÆRKET SKAL BRUGES TIL FLERE LEKTIONER.Du har hjemme læst hele Ravnkel Frøjsgodes Saga + skrevet et par handlingsstikord til hvert kapitel.Forventet tids
Norrøn litteratur - lektion 1.docx
Norrøn litteratur - 2Hvis man ikke blev færdig med at læse sit litteraturhistoriske afsnit i Litteraturens veje i forrige lektion, så er det lektien til i dag. Se fordelingen af de forskellige afsnit i dagsordenen fra forrige lektion.
Norrøn litteratur - lektion 2 - elev.docx
Norrøn litteratur 3Hvis du og din makker ikke nåede at tegne succeskurve + lave personkarakteristik ift. den tildelte person, så er det lektien til i dag.Stil retur.
Norrøn litteratur lektion 3.docx
Et godt og lykkebringende nytår, kære 1.z :)Norrøn litteratur - 4Vi afrunder emnet om norrøn litteratur ved at trække perspektiverende tråde til mere moderne indslag.Du har hjemme læst et uddrag fra 'Jønke - mit liv' (vedhæftet).Start med at læse for
Norrøn litteratur 4.docx
Nyt forløb: Middelalder og folkeviserDu har hjemme læst folkevisen Ebbe Skammelsøn (vedhæftet).Forsøg at forstå handlingen i store træk, så du til slut kan lave en strukturel læsning (inddel visen i tre faser med lidt stikord til handlingen).Ps - Hvi
Tegneserie om Ebbe Skammelsøn.pdf
Ebbe Skammelsøn ren tekst med noter.pdf
Folkeviser - lektion 1 - elev.docx
Folkeviser - dansk litteratur
Folkeviser 2Lytte-lektie om generel viden ift. folkeviser og middelalder (14 min). Skriv stikord undervejs.Du finder nu ud af, om du primært lærer bedst visuelt eller auditivt :)Forventet tidsforbrug: 20 min.I lektionen arbejder vi med tryllevisen "G
Germand Gladensvend.pdf
Folkeviser - lektion 2 - elev.docx
Folkeviser - 3Vi arbejder videre med tryllevisen "Germand Gladensvend" + omlagt skr.hed ift. stil 2.
Folkeviser - lektion 3 - elev.docx
Fra middelalder til renæssance - 1Vi ser filmen Rosens navn, der viser overgangen fra middelalder til renæssance.Ingen lektie :)Det er desværre ikke tilladt at medbringe popcorn :(
Fra middelalder til renæssance - 2Vi ser Rosens navn færdig.Ingen lektie - de vedhæftede oversigter bruges i forlængelse af filmen.
oversigt over oldtid og middelalder.doc
Renæssance-oversigt.doc
Fra middelalder til renæssance lektion 1.docx
Fra middelalder til renæssance - 3Vi arbejder med Rosens navn.Du har hjemme læst dokumentet om universaliestriden (vedhæftet), og hvis du forstår det, så er du virkelig skarp :)Forventet tidsforbrug: 5 min - resten af livet..Hvis du ikke blev helt fæ
Universaliestriden.pdf
Fra middelalder til renæssance lektion 2.docx
Fra middelalder til renæssance - 4Vi afslutter Rosens navn + forbereder prøven (mandag).
Fra middelalder til renæssance lektion 3.docx
Prøve i ældste litteratur - ingen hjælpemidler (bortset fra din skarpe hjerne!).Prøven dækker norrøn litteratur, folkeviser samt Rosens navn.Slutningen af lektionen bruges til at arbejde med kommatering ift. jeres stil.
Opsamling på forløb om ældste litteratur.docx
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
DHO - Det moderne gennembrud
Romantik – 1800-tallet
Fokus på understrømmen nationalromantik og fædrelandssange som DHO-optakt
H.C. Andersen ”Danmark, mit fædreland”
Grundtvig ”Langt højere bjerge”
Rungs version af ”I Danmark er jeg født” samt Isam B’s version
Det moderne gennembrud – 1871
Litteraturhistorisk baggrundsviden fra Litteraturens veje
1800-tallet på vrangen, nr.6
Hovedstrømninger i det 19. århundredes litteratur (kort uddrag) af Georg Brandes
”Naadsensbrød” af Henrik Pontoppidan
”Lønningsdag – en idyl” af Martin Andersen Nexø
”Engelske socialister” af Holger Drachmann
Teorioplæg om sædelighedsfejden, kvindeskæbner samt uddrag af Forraadt af Amalie Skram
Fru Marie Grubbe (uddrag) af J.P. Jacobsen
”Irene Holm” af Herman Bang
Et dukkehjem (uddrag – både læst og set) af Henrik Ibsen
Læringsmål:
Få et litteraturhistorisk overblik over perioden med fokus på sociale kår og kvindernes kår.
Genkende de tre hovedgenrer - epik, lyrik og dramatik.
Arbejde bevidst med danskfaglige metoder som tekstinterne og -eksterne.
Indhold
Kernestof:
Fædrelandssang - Grundtvig.pdf
Optakt til DHO nationalromantik.docx
Introduktion til DHO-forløbet. Det vedhæftede skal først bruges i lektionen.Lektie: Tjek egne fokuspunkter fra læringsvejledersamtalen - får du arbejdet på sagen?
Elevvejledning DHO.docx
Metoder i dansk.docx
Brandes (af) Emigrantlitteraturen.pdf Periodeforløb 1 - DHO Introduktion til perioden Det moderne gennembrud via filmklip, litteraturhistorie og et uddrag af Georg Brandes' forelæsning, som indleder perioden.Du har hjemme studielæst afsnittet 'En lit
DHO 1 - Brandes.docx
Periodeforløb 2 - DHODu har hjemme læst novellen "Naadsensbrød" af Henrik Pontoppidan. Dit læsefokus er at se teksten som et litterært eksempel på en skildring af de barske sociale kår i 1800-tallet/Det moderne gennembrud.Forventet tidsforbrug: 20-25
Pontoppidan - Naadsensbrød (1887) .pdf
DHO 2 - Pontoppidan - elev.docx
Introduktion til den næste stil og genre - den reflekterende artikel.Du har hjemme læst de tre tekster, som hører til opgaveformuleringen (vedhæftet) + noteret 1-2 udsagn ved hver, som du finder interessante.Forventet tidsforbrug: 20-25 min.
Skønlitteraturens rolle - opgaveformulering.docx
1.z Den reflekterende artikel.docx
Nexø - Lønningsdag (1896).pdf Periodeforløb 3 - NexøDu har hjemme læst "Lønningsdag - en idyl" af Martin A. Nexø med fokus på sociale vilkår.Overvej en strukturel læsning (inddel novellen i tre dele).Forventet tidsforbrug: 20 min.
DHO 3 - Nexø.docx
Drachmann Engelske socialister.docx
DHO 4 - Drachmann.docx
Periodeforløb 5 - sædelighedsfejdenNu skifter vi vinkel ift. kvindens vilkår i Det moderne gennembrud.Du har før lektionen læst om sædelighedsfejden (vedhæftet).Forventet tidsforbrug: 10 min.
sædelighedsfejden.pdf
DHO 5 - kvinders vilkår.docx
Uddrag af Fru Marie Grubbe.docx
Periodeforløb 6 - JacobsenDu har hjemme læst det vedhæftede uddrag fra J.P. Jacobsens roman Fru Marie Grubbe.Undlad at læse i kompendiet, da der desværre mangler en side.Lav understregninger ift. Maries ydre, imens du læser.Forventet tidsforbrug:15-2
DHO 6 - Jacobsen.docx
Periodeforløb 7 - BangEt eksempel på kvindens muligheder i DMG.Du har hjemme læst Herman Bangs novelle "Irene Holm".Start i god tid, da teksten er længere end en normal lektie.Forventet tidsforbrug: 30-40 min.
Bang Irene Holm.pdf
DHO 7 - Bang.docx
Afsnit
Periodeforløb 8 - IbsenDu har hjemme læst s.1-13 i Henrik Ibsens skuespil Et dukkehjem. Det er en dialog mellem to ægtefæller, Nora og Torvald Helmer. Læg især mærke til magtforholdet imellem dem, når du læser.Forventet tidsforbrug: 20 min.
Henrik Ibsen - Et dukkehjem .pdf
DHO 8 - Ibsen.docx
DHO-vejledning 3 - problemformulering (øvelse 1-3)Der er ingen lektier til denne lektion :)
Introduktion til Den videnskabelige basismodel.docx
DHO-vejledning 4 - problemformulering fortsatVi arbejder desuden med den forrige stil + laver en introduktion til den næste.
Den reflekterende artikel.docx
DHO-vejledning lektion 4.docx
DHO-vejledning 6 - opgaveformulering og dispositionIngen lektie :)
DHO-vejledning 6.docx
DHO-vejledning 7 - intro til formalia
DHO-vejledning lektion 7.docx
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Barok og rationalisme
Barok – 1600-tallet
Litteraturhistorisk baggrundsviden fra Litteraturens veje
”California Gurls” af Katy Perry – fet. Snopp Dogg
“En dag tilbage” af Nik og Jay
“Keed af Verden – kier ad Himmelen” af Thomas Kingo
Rationalisme (1700-tallet)
”Om selsomme ægteskaber” – en epistel af Ludvig Holberg
Teori om det gode argument samt om appelformer
Læringsmål:
To korte nedslag for at få et samlet kronologisk overblik over litteraturhistorien.
Genkende salmen som genre.
Genkende epistlen som genre.
Anvende viden fra retorikken på ældre litteratur.
Indhold
Kernestof:
Ingen lektie - nyd det :)
barok lektion 1.docx
Barokken 2 - ingen lektie :)
Kingo Keed af Verden....pdf
barok billeder.pdf
Hvad er en salme.pdf
Barokken - lektion 2 - elev .docx
Omfang
Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Retorik
Retorik
Teori om retoriske virkemidler, argumenttyper, Ciceros pentagram og Toulmins argumentationsmodel
Egen tale om ét af de 17 verdensmål opført på Rødkildes talerstol
En professionel tale af Mogens Lykketoft ”Tak til alle der har støttet partiet”
Læringsmål for forløbet
• Lære at holde en kort tale, hvor modtageren skal overbevises om vigtigheden af ét af de 17 verdensmål.
• Lære at lave argumenter.
• Lære at anvende de tre appelformer (patos, etos og logos).
• Lære at skrive en debatterende artikel, hvor du opbygger argumenter og anvender retoriske virkemidler.
Indhold
Kernestof:
Retorik 1 - ingen lektie :)
Retorik 1 .docx
Retorik 2 - om appelformer og argumenttyper.Ingen lektie :)
Retorik 2.docx
Retorik 3 - elevtaler fra festsalens talerstol.Flg. holder tale: PeterJosefineViktorOliver NClaraMarcusSabineOliver VChristofferAlfred
Retorik 4 - elevtaler fra festsalens talerstol.Flg. holder tale: NicolaiNicolineMagnusAstaMortenBirkHastiSimonJannickJonasLærkeEmilKristine
Retorik 5 - arbejde med egen tale ift. den første aflevering.Lektie: Din tale skal være skrevet i et dokument, så den kan læses og tilrettes af andre - hvis det allerede er tilfældet, så har du ingen lektie til denne lektion :)
Retorik 5.docx
Retorik - lektion 6Vi skal arbejde med en prof. tale.Du har hjemme læst den vedhæftede tale af Mogens Lykketoft.Notér hans hovedformål med talen efter endt læsning.Forventet tidsforbrug: 10 min.Vi skal også huske at snakke om valg til elevrådet.
Retorik 6.docx
Skriftlig prøve i retorik (uden hjælpemidler).Få genbesøgt vores dagsorden fra lektion 1, 2, 5 og 6, så du har styr på de danskfaglige begreber til emnet.
Retorik - lektion 7.docx
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Hiphop-lyrik og sprogdebat
Hiphop-lyrik og sprogdebat
Teori fra Det’ sprog til et beat
”Mit sprog yo” af Jokeren
”Bøn fra en player” af Jokeren
”Hvis ansvar?” af Jokeren
”Du er fucking sexistisk, Niarn!” af Hanne Vibeke Holst
Om kvinder i dansk hiphop
https://www.euroman.dk/kultur/hiphop-klumme-danske-kvindelige-rappere-gennembrud
Studiegrupper laver analyse af selvvalgt nummer + holder oplæg
Læringsmål
Sprogets nulpunkt samt høj og lav stil.
De tre -lekter: socio-, krono- og etnolekt.
De tre roller ift. positionering af rapperen.
Argumentationsanalyse på sagprosa (Cicero, Toulmin og øvrige retoriske virkemidler).
Forskellen på argumentationsanalyse og litterær analyse.
Indhold
Kernestof:
Mit sprog yo af Jokeren.pdf Hiphop-lyrik og sprogdebat - lektion 1Du har hjemme læst Jokerens ”Mit sprog yo”, 2005 fra Gigolo JesusBrug Ciceros pentagramHvem taler?Hvem tales der til?Hvad er omstændighederne?Hvad er emnet?Forventet tidsforbrug: 10-15
Hiphop-lyrik - lektion 1.docx
Bøn fra en player af Jokeren .pdf
Hiphop-lyrik og sprogdebat - lektion 2Alle har hjemme læst Jokerens kronik "Hvis ansvar?" + husk undervejs at markere hans hovedpåstande/de vigtigste synspunkter.Forventet tidsforbrug: 15-20 min.Vi starter med matrixgrupper ift. "Mit sprog yo" af Jo
Hiphop-lyrik - lektion 2.docx
Hiphop-lyrik og sprogdebat - lektion 3Ingen lektie :)
Hiphop-lyrik - lektion 3.docx
Teori - Det' sprog til et beat.pdf
Hiphop-lyrik 4Du har hjemme læst "Du er fucking sexistisk, Niarn!" af Hanne Vibeke Holst.Markér de tre vigtigste påstande.Forventet tidsforbrug: 10-15 min.
Hanne Vibeke Holsts kronik.pdf
Hiphop-lyrik lektion 4.docx
Ingen lektie!Vi forbereder studietur + snakker om stil 1 og de forsvundne kommaer :)
2.z Forberedelse til studietur.docx
Kunsteksempler fra studieturen
hiphop-lyrik lektion 5.docx
Evaluering af Politiskole-besøg.docx
Hiphop-lyrik - lektion 6Fortsat arbejde i studiegrupper med selvvalgt værk og litterær analyse. I slutningen af lektionen starter vi på jeres oplæg.
Hiphop-lyrik - lektion 7Studiegrupperne holder oplæg om selvvalgt værk.Husk at indsætte mange konkrete sprogeksempler i jeres slides + vær tydelige ift. fremstillingen af rapperen og hans miljø i karakteristikken (indsæt konkrete tekststeder).
Så har Danmark fået sin første kvindelige maskerede rapper – se den voldsomme video til ’Sisterhood’
0. Læringsvejledersamtale MASTERSKEMA.xlsx Vi starter med at snakke om læringsvejledersamtaler + tjekker fokuspunkter fra 1.g-samtale + udfylder nyt skema og deler med egen læringsvejleder (de fleste samtaler afholdes i morgen i 4.lektion).Omlagt skr
Stil 2 - debatterende artikel.docx
hiphop-lyrik lektion 8.docx
Omlagt skriftlighedAlle makkerpar ift. stil 2 har hjemme svaret på punkt 1-3 fra gårsdagens dagsorden.Vi arbejder videre med de øvrige punkter ift. stil 2.
omlagt skr.hed stil 2.docx
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
romantikken
Romantikken som periodelæsning
Teori fra Litt.veje og introduktion til Platon
”Guldhornene” af Adam Oehlenschläger
”Harpespilleren ved Posthuset” af Adam Oehlenschläger
(Perspektivering til moderne klimadigtning)
”Indvielsen” af S. Staffeldt
Moderne nationalsange – arbejde i makkerpar:
Nephew Danmark Man Dark (2009)
Suspekt Danmark (2014)
Natasja I Danmark er jeg født
Nik og Jay Novembervej
Michael Falck I et land uden høje bjerge
Shu-bi-dua Danmark
Ulige numre Frit land
Annika Aakjær Plads nok
Der er et yndigt land af Oehlenschläger som rep. af DHO-optakt
”Sildig opvaagnen” af St. St. Blicher (værk 3)
”Skriftestolen” af Christian Winther
Stadielære og uddrag fra Enten-Eller af Søren Kierkegaard
”Paa Sneen” af Emil Aarestrup + perspektivering til Minds of 99 ”Under din sne”
Forløbets læringsmål:
- Forståelse for, hvorfor romantisk litteratur opstår.
- Forståelse for periodens understrømme via litterære eksempler.
-Kendskab til nøglebegreber som organismetanken, panteisme og guldaldertanken.
-Kendskab til filosofiske tanker som Platons hulemyte og Søren Kierkegaards stadielære.
Indhold
Kernestof:
Litt.veje om romantik s.119-123.pdf
Nyt faneblad romantik 1.docx
Romantikken 2Universalromantik.Du har hjemme læst de korte afsnit om 'romantik', 'organismetanke/universalromantik' og 'guldaldertanken' i leksikonet i Litteraturens veje (systime-min konto c4065, hvor du blot vælger R i leksikonet og finder 'Romanti
Romantikken 2 .docx
Kreativt arbejde med dagens digt...
Romantikken 4Hvis den kreative version af "Guldhornene" ikke blev færdig ved fredagens gruppearbejde, så er det lektien til denne lektion.Vi skal nemlig opleve jeres uforglemmelige fortolkninger, så vi ikke længere tænker guldhorn, men guldkorn :)
Harpespilleren ved posthuset.pdf
PW og KM starter lektionen med valgfagsorientering ift. jeres studieretning og mulige bindinger.Dernæst laver vi undervisningsevaluering ift. dansk og idræt.Vi skal desuden udfylde den årlige ETU, og endelig topper vi det hele med en valgfagsorienter
Romantikken 5Vi skal en tur på posthuset med Adam Oehlenschläger.Genlæs gerne digtet.
Romantikken 5.docx
Romantikken 6Tilbagemelding ift. evalueringer i dansk og idræt.Matrixgrupper ift. gruppearbejde fra forrige lektion ("Harpespilleren ved posthuset" af Adam Oehlenschläger).CB trækker perspektiverende tråde til moderne klimadigtning, og vi afslutter u
Romantikken 6.docx
Romantikken 7 Du har hjemme læst digtet "Indvielsen" af Staffeldt som et eksempel på ny-platonisme (kopi, vedhæftet eller p2664 i Litteraturens huse, systime min konto).Når du læser digtet, skal du få styr på hvem, hvor, hvornår og hvad.Forventet tid
Indvielsen af Staffeldt.pdf
Romantikken 7.docx
Kære 2.zGodt nytår!!!Vi starter med at snakke om den næste stil = fuld gas på januar-hyggen :)Du har hjemme læst den primære tekst i det vedhæftede dokument (tekst 4a) og markeret de vigtigste synspunkter, så det bliver nemmere at skrive en redegørel
tekster til stil 3.pdf
Omlagt skr.hed 2.docx
Romantikken - lektion 8Ny understrøm med nationalromantikken.Du har hjemme sunget 'Der er et yndigt land' for din familie, dine venner eller en sagesløs kat, som du møder på din vej :)
Romantikken lektion 8.docx
Romantikken - lektion 9Vi afslutter nationalromantikken med at synge jeres version af nationalsangen (husk at få delt jeres strofe med mig) + der holdes oplæg om musikpakkerne fra forrige lektion.
Romantikken - lektion 9.docx
Romantikken - lektion 10Ny understrøm - poetisk realismeAlfred holder et spændende oplæg om Blicher, poetisk realisme samt biedermeier.Du har hjemme læst værket "Sildig Opvaagnen" af Blicher (LANG LÆSELEKTIE, DER SKAL BRUGES I TRE LEKTIONER).Hold øje
Romantikken lektion 10.docx
Blicher - part 2Hvis din gruppe ikke nåede alle spørgsmål i forrige lektion, er det lektien til i dag.Vi skal desuden gætte vinduer, så jeg håber, du har fået iscenesat dit vindue, taget et billede og sendt det til mig i går inden kl.18...
Om virkelighed og maskerade hos Blicher.doc
Romantikken lektion 11.docx
Blicher - part 3Vi afrunder værket og forlader nu poetisk realisme.
Romantikken lektion 12.docx
Vi samler op på Blicher - part 3.Desuden arbejder vi med den stil, I fik retur i søndags, og der bliver tid til at kigge på den kommende stil.
Romantikken lektion 13.docx
Romantisme - sidste understrøm i romantikken.Birk holder oplæg om Søren Kierkegaard og hans stadielære, som vil ændre jer for altid...Ingen lektie :)
RomantismeEmil Aarestrup og Minds of 99 - noget med sne...Ingen lektie.
Leksikon om romantik.pdf
Paa Sneen af Aarestrup.pdf
Romantikken - lektion 14.docx
skærmforbrug
Skriftestolen.pdf
Romantikken - lektion 16I dag skal du bekende dine synder i Christian Winthers skriftestol... Det skal nok blive interessant :)Du har hjemme læst novellen "Skriftestolen" (uddelt og vedhæftet). Læsefokus: Nyd blot den interessante historie som et eks
Romantikken lektion 16 elev.docx
ETU-tilbagemelding og omlagt skr.hed ift. den næste aflevering (ana.art.).Ingen lektie :)
Omlagt skriftlighed 2.docx
Romantisk prøve uden hjælpemidler.Du skal have styr på romantikkens understrømme ift. årstal, kendetegn og fagtermer samt teksternes hovedpointer.Der bliver i slutningen af lektionen mulighed for at snakke med mig om den forrige stil (refl. art. om f
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Dokumentargenren
Dokumentargenren
Teori om genren i Håndbog til dansk
Genkende subgenrer ud fra egne produktioner
Analyse af selvvalgt dokumentar (kun introen)
Armadillo af Janus Metz (værk 4)
”Velkommen til Armadillo” af Carsten Jensen
Første del af dokumentaren Fie + stikord fra Presselogen d.7.2.21
Programflade og målgrupper + uddrag af loven om Public Service
Læringsmål:
Genkende kendetegn for dokumentargenren.
Skelne mellem flg. subgenrer:
Den dybdeborende, den observerende, den deltagende, den poetiske og den dramatiserede dokumentar.
Kunne lave en kort dokumentar, hvor subgenren er tydelig.
Genkende fiktionskoder og autenticitetsmarkører
Vigtighed af vinkling.
Skelne mellem spillefilm og dokumentar.
Kunne lave en næranalyse med brug af de filmiske virkemidler
Kende til god formidling ved brug af still-billeder, fagtermer og tydelige analysepunkter.
Kende DR's public service-aftale i grove træk
Have synspunkter ift., om dokumentargenren primært skal underholde eller være public service. Skal journalistikken give svar eller stille spørgsmål?
Indhold
Kernestof:
Dokumentargenren lektion 1.docx
Dokumentargenren 1 + prøve retur...Ingen lektie :)
Dokumentargenren - lektion 2Lektien er, at alle studiegrupper har lagt deres dokumentar ind i vores FB-gruppe, så vi kan se eksempler på subgenrerne.
Dokumentaren og dens subgenrer.docx Dokumentargenren lektion 2.docx
Dokumentargenren - lektion 3MedieværkIngen lektie :)
Dokumentargenren - lektion 4MedieværkIngen lektie :)
Dokumentargenren lektion 3.docx
Dokumentargenren - lektion 5Vi arbejder med næranalyser af Armadillo af Janus Metz og ser på reaktioner.Ingen lektie :)
Dokumentargenren - lektion 5.docx
Carsten Jensen - Velkommen til Armadillo - (uddrag).docx
Dokumentargenren - lektion 6Vi træner næranalyse ift. anslag på valgfrie dokumentarer.Ingen lektie :)
dokumentar - lektion 6.docx
Dokumentargenren - lektion 7Vi afslutter forløbet med en DR3-dokumentar om Fie Laursen samt et uddrag fra Presselogen for at diskutere dokumentargenrens sigte: Public service eller underholdning?Ingen lektie :)
Dokumentargenren lektion 7.docx
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Reportage og storby
Reportage og storby
Podcast om de klassiske nyhedskriterier.
Den omvendte nyhedstrekant, kommodemodellen samt avisens genrer.
Håndbog til dansk - om de journalistiske genrer med fokus på nyhedshistorier og nyhedsreportager.
Berlingskes Nyhedsbureau: "Mand indlagt efter skyderi i Nivå".
b.dk
, 25.juni.2013.
Mikael S. Lund: "På computer-kirkegården hoster børn blod". Politiken/Lnd.dk, 2008.
Dy Plambeck: "Krig er et kontrolleret kaos" (uddrag), Weekendavisen, d.26.10.2012.
Puk Damsgård: "Arabica", 2020 (uddrag).
Besøg hos VAF med fokus på det journalistiske arbejde med lokalstof og brugen af AI som hjælpemiddel.
Rudolf Broby-Johansen "FORAARET KOMMER TIL CAFEEN" + "NATLIG PLADS", 1922.
Michael Struge "Plasticsolen", 1981.
Yahya Hassan "LIGE FØR LUKKETID" + "NATBUS", 2013.
Læringsmål:
Kendskab til avisens genrer.
Kendskab til de klassiske nyhedskriterier.
Kende forskel på en nyhedsartikel og en nyhedsreportage.
Kunne skrive en nyhedsartikel og en nyhedsreportage - med og uden brugen af AI.
Overveje om byen skaber mennesket, eller om mennesket skaber byen.
Kunne lave research ift. biografi og politisk ståsted.
Kunne bruge den komparative metode.
Indhold
Kernestof:
Lektionen er bygget op over følgende motto:Husk i går, drøm om i morgen, men lev i dag.Vi starter derfor med et kig tilbage på 1. og 2.g-pensum. Dernæst et kig frem i tiden på 3.g's pensum, for til slut at lande i nuet med jeres første stil, som I ha
Pensumliste 1. og 2.g for 3.z 2024.docx
Fortid - fremtid - nutid.docx
Alfred har dagens ord med.ReportagegenrenDer er ingen lektie til denne lektion :)
Besøg hos VAF (13.45 -15.00)Bugattivej 8 i Vinding.Vi mødes deroppe - kør umiddelbart efter 3. lektion, så vi kan komme i gang til tiden, da besøget er ret kort.VAR DU FRAVÆRENDE TIL DANSK I FREDAGS, SÅ HAR DU HJEMME GENNEMFØRT ØVELSERNE I VORES DAGS
Asta har dagens ord med.Reportagegenren - lektion 2Ingen lektie, medmindre du fortsat mangler at arbejde med dagsordenen fra forrige lektion, hvis du var fraværende.
Uddrag fra Arabica s. 84-87.pdf
Uddrag fra Arabica, s.278-282 (2).pdf
Reportage lektion 2.docx
Birk har dagens ord med.Storbyskildringer 1Ingen lektie :)
Storby-skildringer - lektion 1 .docx
Christoffer har dagens ord med.Storbyskildringer 2 - ingen lektie :)
Storby-skildringer - lektion 2.docx
to Broby-digte om byen.pdf
et Strunge-digt om byen.pdf
to Hassan-digte om byen.pdf
Clara har dagens ord med.Storbyskildringer 3 - ingen lektie :)
storbyskildringer lektion 3.docx
Omfang
Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Introduktion til den pop.vid.artikel
Indhold
Kernestof:
Emil har dagens ord med.Stil retur.Introduktion til den populærvidenskabelige artikel (aflevering).Ingen lektie :)
Omfang
Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Psykologisk læsemetode
Psykologisk læsemetode
"Frokost med mor"
https://www.youtube.com/watch?v=SYw9tvCwLhs
Folkeeventyret "Kong Lindorm"
Leif Panduro "Tur i natten"
H.C. Branner "De blå undulater"
Kirsten Hammann "Jeg civiliserer mig om morgenen"
Eget materiale om Freud og Jung sammenklippet fra "Litteraturens veje".
Læringsmål
Du kender til Freuds personlighedsmodel.
Du kender til Jungs individuationsproces og personlighedsmodel.
Du er i stand til at anvende Freuds og Jungs teorier om personligheden på litterære tekster.
Du kan kende forskel på den nykritiske, strukturalistiske og psykologiske læsemetode.
Indhold
Kernestof:
Hasti har dagens ord med.Nyt forløb.Psykologisk læsemetode 1Du har hjemme først læst det teoretiske baggrundsstof, som skal bruges til hele forløbet (psykoanalytiske metoder).Dernæst har du læst folkeeventyret Kong Lindorm.Forventet tidsforbrug: 25 m
Jannick har dagens ord med.Psykologisk læsemetode 2Du har hjemme læst novellen "Tur i natten" af Leif Panduro.Husk teorien bag forløbet, mens du læser.Forventet tidsforbrug: 20 min.
Tur i natten.pdf
Psykologisk læsemetode lektion 2 - elev.docx
Jonas har dagens ord med.Psykologisk læsemetode 3Du har hjemme læst novellen "De blå undulater" af H. C. Branner.Husk den teoretiske baggrund for forløbet, når du læser.Forventet tidsforbrug: 25 min.
Psykologisk læsemetode lektion 3 - elev.docx
Omfang
Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Realismer og modernismer
Realismer og modernismer
"Litteraturens veje" bruges løbende som litteraturhistorisk baggrundsstof til de skiftende periode fra 1020'erne frem til 1970'erne.
Om drømmetydning:
https://www.youtube.com/watch?v=qYU2Eb9MMJc
Læreroplæg om Freuds drømmetydning.
Tom Kristensen "Nat i Berlin, 1921"
To musikalske perspektiveringer til digtet – som en drøm og som et mareridt.
Nordstrøm Nat i Berlin (3:47)
https://www.youtube.com/watch?v=JaUEfzcWkzg
Bengtsson og Sydow fra Glimtvis (1:52)
https://soundcloud.com/sydow-dk/nat-i-berlin
gustav munch-petersen "det underste land"
Ole Wivel "Aabenbaring"
Martin A. Hansen "Hjemkomsten"
Howard Barker "I tilfælde af..." - teaterstykke i Vejle Musikteater (krigsbilleder).
Villy Sørensen "Blot en drengestreg".
Peter Seeberg "Hullet".
Klaus Rifbjerg "Frihavnen".
Otto Gelsted "Reklameskibet".
Klaus Rifbjerg "Livet i badeværelset".
Vagn Steen "Sproganvendelse".
Per Højholdt "Turbo" (uddrag).
Læringsmål:
Kunne adskille realistiske og modernistiske tekster.
Kunne sætte en litterær tekst i sammenhæng med dens samtid.
Kunne arbejde kreativt med svært materiale .
Kendskab til eksistentielle spørgsmål og måder at udtrykke dem på.
Indhold
Kernestof:
Josefine har dagens ord med.Forløbet hedder nu 1900-tallet, modernismer og realismer.Vores fokus i dag er ekspressionisme/1920'erne.Vi skal bl.a. arbejde med Freuds drømmetydning, så jeg håber, du har drømt sødt :)Ingen lektie.
Kirstine har dagens ord med.Vi arbejder videre med Freuds teorier om det ubevidste og drømmetydning via dagens digt.Ingen lektie :)
Lærke har dagens ord med.Modernismer - lektion 3Surrealisme i 1930'erneIngen lektie :)
Boccioni Gadelyde invaderer huset 1911.pdf
Dali.pdf
det underste land.pdf
surrealisme - litt.veje.pdf
Modernismer lektion 3 surrealisme.docx
Magnus har dagens ord med.Modernismer 4Du har hjemme studielæst litteraturhistorisk baggrundsviden om Heretica/1.fase-modernisme (dvs., du har taget notater undervejs i din læsning).Forventet tidsforbrug: 25 min.
Aabenbaring af Wivel - .pdf
modernismer - lektion 4 .docx
Marcus har dagens ord med.Modernismer 5Du har hjemme læst novellen "Hjemkomsten" af Martin A. Hansen (vedhæftet + uddelt) som et eksempel på 1.fase-modernisme (Heretica).Forventet tidsforbrug: 20-25 min.
modernismer - lektion 5.docx
Morten har dagens ord med.2.fase-modernisme, som forsøger at beskrive et nyt og farligere menneskebillede grundet krigene.Du har hjemme læst "Blot en drengestreg" af Villy Sørensen som et eksempel på en tekst, der viser den farlige dybde i et mennesk
Blot en drengestreg.pdf
Modernismer - lektion 6.docx SRP-idéer til 3.docx
Lektionen er aflyst og flyttet til på lørdag, hvor der er Åbent hus, men jeg sletter den først aftenen inden, så den ikke bliver hapset af andre (aftalt med skemalægger).Nyd at sove længe i dag, når Rødkilde nu har brug for jer og jeres danseskills p
Nicolai har dagens ord med.2.fase-modernismeDu har hjemme læst om det absurde (vedhæftet).Dernæst har du læst novellen "Hullet" af Peter Seeberg (vedhæftet) som et eksempel på, når virkeligheden bliver absurd. Forventet tidsforbrug: 25 min.Vi starter
modernismer - lektion 7.docx Howard Barker teaterstykke.pdf
Nicoline har dagens ord med.2.fase-modernisme - nu om tingenes farlige karakter.Ingen lektie, men du skal være helt frisk, da vi bl.a. skal finde ud af, hvad Rifbjerg mener med 'lyd som fra afsjælede hestekroppe'...Modernisme - lektion 8.docx
Oliver V. har dagens ord med.Vi afslutter 2.fase-modernismen - ingen lektie :)Husk tilbagemelding på evalueringer i dansk og idræt.
Oliver N. har dagens ord med.3.fase-modernisme (sidste lektion inden en opsamlende prøve næste gang).Du har hjemme læst det vedhæftede dokument om 3.fase-modernisme.Forventet tidsforbrug: 5-10 min.om 3.fase modernisme.pdf Turbo af Højholt.pdf Moderni
Peter har dagens ord med.Modernisme-prøveDu skal have styr på ekspressionisme (1920'erne), surrealisme (1930'erne) samt 1., 2. og 3. fase-modernisme.Hvilke tekster, forfattere, nøgleord samt fortolkningspointer har vi været omkring?Husk desuden et ki
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
1970'erne + værklæsning
1970'erne + værklæsning
"Litteraturens veje" ift. baggrundsviden om perioden.
Afsnit 6 i "Digtere, divaer og dogmebrødre" (de første 20 min.).
Kristen Bjørnkær "Kærestesorg".
TV2 "Tidens kvinder".
Interview med Lone Hørslev
https://drive.google.com/file/d/15anPhvZ9wKABS2kD3NcsRwOV_5zrUbjA/view
Vita Andersens digtsamling "Tryghedsnarkomaner", 1977 (værk 5).
Hver gruppe læser de tildelte syv (seks) digte hjemme + beslutter sig for det bedste digt + laver en analyse og fortolkning af digtet + trækker perspektiverende tråde til de øvrige seks (fem) digte.
Der skal laves et skarpt og præcist oplæg på 10 min. i plenum.
Gruppe 1 – ”Hvad tror du jeg tror”
Gruppe 2 – ”Til dig Gudrun Brun”
Gruppe 3 – ”Familie”
Gruppe 4 – ”Overgangsalder”
Gruppe 5 – ”Søstrene”
Gruppe 6 – ”Mellem weekenderne”
En ramme om værket
https://litteratursiden.dk/analyser/andersen-vita-tryghedsnarkomaner
Læringsmål:
Kendskab til bekendelseslitteratur som genre.
Kunne skelne mellem det private og det personlige i litteratur.
Kunne reflektere over kønsroller.
Indhold
Kernestof:
Sabine har dagens ord med.1970'erne - realisme - bekendelseslitteratur.Du har hjemme læst de to vedhæftede dokumenter.Forventet tidsforbrug: 15 min.Understreg gerne undervejs i din læsning, men tag ikke notater. Det gøres fælles i lektionen.Knækprosa
Kærestesorg af Kristen Bjørnkær.pdf 1970'erne - lektion 1 - elev.docx
Simon har dagens ord med.1970'erne - bekendelseslitteratur - lektion 2.Du har hjemme læst de 7 (6) Vita Andersen-digte, som din studiegruppe fik tildelt (hver gruppe har oprettet et g.doc, hvor titlerne står).Hvilket digt er bedst egnet til en analys
Victor har dagens ord med.1970'erne - lektion 3Oplæg om studiegruppens valgte digt.Tryghedsnarkomaner.pdf 1970'erne - lektion 3.docx
Vi afrunder året med at binde en smuk, rød julesløjfe om:De sidste to oplægDe mange 'dagens ord'SRPDen kommende terminsprøveLidt julehygge, hvor alle husker en gave, der må koste mellem 10-15 kr. Vær kreativ :)Juleafslutning.docx
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Tilladte hjælpemidler til prøver og eksamen
Tilladte hjælpemidler til prøver og eksamen
Eleverne må tilgå følgende materialer til den skriftlige eksamen (gælder også termins- og årsprøver):
Litteraturens veje:
https://litteraturensveje.systime.dk/
Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier:
https://hbdansk.systime.dk/
Styr på sproget -
https://styrpaasproget.systime.dk/
Gyldendals ordbøger: synonym-ordbog og fremmedordbog
Indhold
Omfang
Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
80'erne
Indhold
Kernestof:
1980'erne - Er der en punker gemt i dig?Hvis du må vise lidt billeder af dine forældre fra 80'erne, så tag dem meget gerne med :)Du har hjemme læst '1980'erne fra Litt.veje' (vedhæftet).Forventet tidsforbrug: 20 min.
1980'erne fra Litt.veje.pdf 1980'erne i billeder .pdf Livets hastighed af Strunge .pdf 1980'erne - postmodernisme.docx
Omfang
Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
90'erne
1990’erne – det mørke i mennesket som vinkel
Bret Easton Ellis (uddrag) American Psycho
Mads Brenøe ”Det har ikke spor med sex at gøre”
Jan Sonnergaard ”Polterabend”
Jan Sonnergaard ”Bagom realismen” (interview om hans skrivestil)
Christina Hesselholdt (uddrag) Det skjulte
Christina Hesselholdt ”Jagten på sjælen gennem kroppen ” (interview om hendes skrivestil)
Om punktromanen som genre
Helle Helle ”Køreplaner”
Helle Helle ”Jeg afprøver hvor lidt der skal til” (interview om hendes skrivestil)
Læringsmål
Fokus på bestemt vinkling (det mørke i mennesket) i en afgrænset periode.
Kendskab til punktromanen som genre.
Kendskab til den minimalistiske skrivestil.
Kendskab til realismemarkører samt brud.
Kendskab til samtaleprincipper, talehandlinger og replikgengivelse.
Indhold
Kernestof:
1990'erne - det mørke i mennesket.Du har hjemme læst et uddrag af American Psycho af Bret Easton Ellis.Hvad er bemærkelsesværdigt ved skrivestilen? Markér brud i teksten, mens du læser.Forventet tidsforbrug: 15-20 min.grisebilleder.pdf American Psych
Du har hjemme (gen-)læst Mads Brenøes novelle "Det har ikke spor med sex at gøre" + undersøgt, hvad man forstår ved en psykopat og en sociopat.Når du læser, skal du markere jegets følelser.Forventet tidsforbrug: 20 min.Brenøe Det har ikke spor med se
1990'erne - lektion 3Du har hjemme læst novellen "Polterabend" af Jan Sonnergaard. Vær især opmærksom på fortællerinstansen.Forventet tidsforbrug: 20-25 min.Sonnergaard Polterabend.pdf 1990'erne - lektion 3.docx
Du har hjemme genlæst Jan Sonnergaards novelle "Polterabend", så du kan være tekstnær i den fælles gennemgang - lav gerne markeringer undervejs ift. onsdagens analysepunkter.Asta holder et oplæg om Sonnergaards skrivestil ("Bagom realismen"), som bli
1990'erne - det mørke i mennesket - lektion 5Du har hjemme læst det vedhæftede interview med Christina Hesselholdt (ikke lavet notater, men gerne understregninger).Forventet tidsforbrug: 15 min.Vi skal arbejde med punktromanen som genre (ikke lektie)
1990'erne - det mørke i mennesket - lektion 6Du har hjemme læst ultrakort om personerne i romanuddraget fra 'Det skjulte' af C.Hesselholdt (vedhæftet - 'Christina Hesselholdts personer').Arbejdspørgsmålene er ikke en lektie, men kan måske fungere som
1990'erne - det mørke i mennesket - lektion 7Du har hjemme læst novellen "Køreplaner" af Helle Helle.Hvad vælger du at understrege undervejs i din læsning?Forventet tidsforbrug: 15-20 min.Helle Helle Køreplaner.pdf Helle Helle interview - jeg afprøve
Ingen lektie :)1990'erne - lektion 8 - elev.docx Helle Helle interview - jeg afprøver....pdf Helle Helle Køreplaner.pdf
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18
performativ biografisme
Performativ biografisme
Livsværk, s.1-12 ift. fagbegreber
Første afsnit af Klovn (sitcom)
De første 20 min. af AFR – i sandhed en stor løgn af Morten Hartz Kapler
Knud Romer (uddrag) Den som blinker er bange for døden
”Banal selvbefamling” af Søren Staal Balslev – om genren autofiktion
Claus Beck-Nielsen som fænomen - læreroplæg
Læringsmål
Kendskab til genrens fagtermer
Fagtermer kan anvendes i forskellige tekstsammenhænge
Kendskab til genren både i en mediemæssig og litterær kontekst
Indhold
Kernestof:
Nyt forløb - performativ biografisme/en tendens i nyeste litteratur.Du har hjemme læst s.1-6 i Livsværk (vedhæftet).Forventet tidsforbrug: 20 min.Vi starter lektionen med at udfylde et begrebsskema sammen, så dit læsefokus er på de begreber, som du m
Performativ biografisme 2Du har hjemme læst s.6n-12 i Livsværk (vedhæftet).Vi starter med at udfylde begrebsskemaet sammen, så dit læsefokus er på de begreber, som du møder på s.6n-12.Dernæst skal vi se et afsnit af Klovn, hvor begreberne skal anvend
Performativ biografisme 3Du har hjemme læst et uddrag fra Knud Romers roman Den som blinker er bange for døden (vedhæftet + uddelt i kopi.Du skal ikke svare på spørgsmålene på den sidste side).Efter din læsning skal du notere, hvilke fagbegreber fra
Performativ biografisme 4Ingen lektie, medmindre du fortsat mangler at vælge et udenlandsk værk oversat til dansk...Banal selvfbefamling - om autofiktion fra WEA (1).pdf Performativ biografisme - lektion 4.docx
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 19
Maskuliniteter
Maskuliniteter
Shaolin, S2, E5 ”Det skal jeg aldrig gøre igen” (uddrag)
Artikel om en generation af frustrerede unge mænd
https://pov.international/er-unge-maend-imod-ligestilling-maskulinitet/
Tobias Rahim ”Når mænd græder”, 6.5.22
https://www.youtube.com/watch?v=F5lq3NINeww
Læreroplæg om maskuliniteter
Første afsnit af serien Drenge af Jonas Risvig, 2022
Klip fra serierne Friends og Brooklyn 99 samt en reklame med figuren Polle fra Snave
Artikel om opgør med den giftige maskulinitet og faderskabslitteratur
https://pov.international/opgor-med-giftig-maskulinitet-faderskab/
Udvalgte digte af Casper Eric fra Nye balancer
”Jeg slider mine kondisko hurtigere end andre”
”Mads”
”Kampdag”
Artigeardit – Længe leve-album (værk 6)
Albummet er både værklæsning som repetition af forløbet om hip-hop-lyrik samt et kig på en manderolle.
Læringsmål
Kendskab til teoretisk inddeling ift. manderoller før og nu
Kendskab til mulige årsager, når der tales om en tabt, vred generation af unge mænd
Den teoretiske inddeling i maskuliniteter kan anvendes på et bredt tekstbegreb
Indhold
Kernestof:
Vi starter med at se nærmere på årets ETU-tal...Dernæst tager vi hul på emnet maskulinitet gennem litteraturhistorien - ingen lektie :)Maskuliniteter - 1. lektion.docx
Maskulinitet - 1. lektionIngen lektie :)Maskuliniteter - 1. lektion.docx Pensumliste 3.z 2025.docx
Maskulinitet - 2. lektionMaskuliniteter 2.docx
Maskulinitet - 3. lektionBirk medbringer et klip fra Friends (ca. 10 min.).Lærke medbringer et klip fra Brooklyn 99 (ca. 10 min.).Morten medbringer et klip fra Polle fra Snave (ca. 10 min.)Maskuliniteter 3.docx Casper Eric - digte.pdf
Maskuliniteter 4Maskuliniteter 4.docx
Artigeardit – Længe leve-albumVærklæsning i forlængelse af forløbet om hip-hop-lyrik.Desuden en undersøgelse af manderollen i mødet med den nu reflekterede rapper, der har skiftet den ungdommelige, festglade stemning ud.Ingen lektie :)Maskuliniteter
Vi starter fælles i F04
Omfang
Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 20
Verdenslitteratur
Verdenslitteratur
Indledende fokus på Verdens Bogdag ift. UNESCO og verdensmål 4
Jensen vs. Blixen – kanonforfattere i samtale om modernitet
Johannes V. Jensen ”Menageriet”
Karen Blixen ”I menageriet”
Verdenslitteratur i oversættelse (værk 7)
Individuelle værker + oplæg for CB
Nicoline - Dan Brown DaVinci Mysteriet
Nicolai – John Steinbeck Dagdriverbanden
Hasti - André Acimans Call Me By Your Name
Christoffer - Dan Brown Inferno
Alfred – Tolkien Ringenes herre 1
Marcus – George Orwell 1984
Sabine – Johan Theorin Sankt Psyko
Jonas – Patrick Dewitt Brødrene Sisters
Lærke – William Shakespeare Romeo og Julie (Bugges udgave fra e-reolen)
Magnus - Dennis Lehane Shutter Island
Emil – Stephen King Ondskabens hotel
Kirstine - Diamant Salihu Bandekrigen mellem Shottaz og Dødspatruljen
Simon - Tolkien Hobitten
Morten – Stephen King Det sorte hus
Josefine - Delia Owens Hvor flod-krebsene synger
Birk - Conn Iggulden Ulven fra stepperne
Jannick – Jeffrey Arher Det 11. bud
Clara - Toshikazu Kawaguchi før kaffen bliver kold
Oliver V - Stephen King De dødes by
Victor – George Orwell Kammerat Napoleon
Peter Karen M. McManus En af os lyver
Asta – Dan Brown Engle og Dæmoner
Oliver N – John Steinbeck Mus og Mænd
Læringsmål
Kendskab til verdenslitteratur i oversættelse
Kendskab til to danske giganter, der læses i resten af verden
At kunne lave et fokuseret danskfagligt oplæg med understøttende citater
Indhold
Kernestof:
I dag er det Verdens Bogdag, så vi har fokus på jeres individuelle værk, som I skal holde oplæg om i næste uge.Du har læst dit værk til i dag, men ikke lavet dit oplæg.Der bliver tid til at arbejde med eget oplæg.Desuden bliver der tid til at snakke
Giganternes kampTo store kanonforfattere i direkte dyst:Jensen vs. Blixen.Gennemgangen bliver ikke en klassisk gymnasieanalyse med faste analysepunkter. I skal i stedet opleve en gennemgang som på universitets litteraturuddannelser. Du har hjemme læs
Vi mødes i F35 til en fælles opstart på lektionen.Dernæst oplæg om individuelt værk i F33:1 Jonas2 Lærke3 Magnus4 Emil5 AlfredPensumliste for 3.z 2025.docx Pensumliste for 3.z 2025 med navne.docx Individuelle opgaver i uge 18.docx
Vi mødes i F04 til en fælles opstart.Dernæst oplæg om individuelt værk i mødelokale F11A:
Vi mødes i F04 til en fælles opstart.Dernæst oplæg om individuelt værk i mødelokale F11A:1 Victor2 Morten3 Peter4 Christoffer5 Jannick6 Hasti
Vi mødes i F36 til en fælles opstart på lektionen.Dernæst oplæg om individuelt værk i F33:1 Oliver V2 Simon3 Marcus4 Kirstine5 Birk6 Oliver N
Omfang
Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 21
Eksamensforberedelse
Indhold
Kernestof:
Prøve i tekstlæsning (1 time = samme længde som forberedelsen til eksamen i mdt. dansk).Du har som forberedelse kigget på vores liste over danskfaglige begreber + læst periodekortet 'Sprog i brug'.Begrebsliste - danskfaglige termer.docx Prøve i tekst
Store-sløjfe-dag, hvor alle ender mødes...Ingen lektie :)De sidste sløjfer bindes inden eksamen.docx
Fokus på grammatik, tegnsætning, tematiske sammenhænge og andre livsfornødenheder :)Ingen lektie.De sidste sløjfer - skriftlighed.docx
LEKTIONEN, DU BARE IKKE VIL GÅ GLIP AF!!!Den rørende afsked efter tre års samarbejde - husk kleenex.
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 22
Forløb#15
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1205/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73309101682", "T": "/lectio/1205/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73309101682", "H": "/lectio/1205/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73309101682" }