Holdet 2022 id/c - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jakob Bonde Sørensen, Torben Espersen
Hold 2022 id/c (1c id, 2c id, 3c id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate
Titel 2 Crossfit
Titel 3 Rytmisk opvarmning
Titel 4 Sundhedsprofiler
Titel 5 Basketball
Titel 6 Grundtræning
Titel 7 Badminton
Titel 8 Vild med dans
Titel 9 Volleyball
Titel 10 Træningsprojekt
Titel 11 Lanciers og folkedanse
Titel 12 Repetition af 6  eksamensforløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate

Forløbsbeskrivelse:
I ultimateforløbet arbejder vi med en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele af ultimate. Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres. Vi arbejder med tre kasteformer. baghåndskast, forhåndskast og hammerkast. I tilknytning arbejder vi ligeledes med gribeformer, pancake, pincetgribning, både højt og lavt. Det er særdeles vigtige elementer, da en central del af spillet er ikke at tabe disken.
Ultimate er et holdboldspil i kaosspil-familien, så vi skal arbejde med de samme elementer, som i andre kaosspil. Dvs. hvordan man angriber og forsvare sig som hold. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate.
Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder. Forløbsprøven tager udgangspunkt i de gennemgåede elementer og selvfølgelig evnen til at kunne deltage i det færdige spil.
Helt specielt for Ultimate, er det indbyggede begreb fairplay, som manifesterer sig som et dommerløst spil, hvor deltagerne selv dømmer. Teoretisk arbejder vi derfor med "Spirit of the game"

Arbejdsformer:
- Parøvelser
- Klasseundervisning
- Gruppeøvelser
- Færdigt spil
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Crossfit

Omfang: 6 lektioner á 90 minutter

Hovedområde: Klassiske og nye idrætter

Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- At kunne udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- At kunne udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- At kunne sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- At kunne være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- At kunne støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Rytmisk opvarmning

Omfang: 6 lektioner á 90 minutter

Hovedområde: Musik & bevægelse

Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- At kunne høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- At kunne holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- At kunne planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram på ca. 15 minutter
- At kunne finde egnet musik til de fundne øvelser
- At kunne udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- At kunne demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- At kunne koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- At vise teoretisk forståelse for hvorfor man varmer op
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Sundhedsprofiler

Lektion 1 (23/1-23): Teorilektion, hvor eleverne bl.a. diskuterer sundhedsbegrebet. Hvornår er man egentlig sund? Hvilke anbefalinger er der på området? Eleverne har som lektie til lektionen læst artiklen "Vores livsstil er sygelig. Det er ikke ekstremt at være fysisk aktiv i halvanden time om dagen. Det ekstreme er at være fysisk inaktiv i godt 22,5 timer". På timen diskuteres artiklens pointer. Hernæst ses dokumentaren: "Ha det godt" (2007), der omhandler en ung mand, der i 14 dage ikke må tage mere end 1500skridt om dagen. Hvad sker der med hans krop?

Lektion 2 (12/4-23): Introduktion samt gennemførelse af bip-test.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Basketball

I forløbet med basketball har vi arbejdet med grundlæggende færdigheder , derfor forventes eleverne at kunne beherske følgende:
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stød-/brystaflevering, studs og over hovedet) samt vide hvornår hvilken afleveringstype er mest nyttig.
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- Indgå̊ i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- Dække op med henholdsvis zone- og personligt forsvar samt kunne reflektere og fordele/ulemper ved de forskellige forsvarsformer.

Derudover er eleverne blevet introduceret til følgende, som de forventes at have kendskab til:
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Grundtræning

Med begrebet ”Grundtræning” mener man grundlæggende træning, der har til formål at skabe en forbedring indenfor et bestemt fysisk område. I dette forløb skal I gruppevis udarbejde et grundtræningsprogram, men inden I kan det, er der en række overvejelser, der først skal gøres. Man kan have et helt generelt mål med sit grundtræningsprogram om fx øget muskelstyrke, bedre kondition, større muskeludholdenhed og/eller bedre smidighed. Her træner man typisk allroundøvelser for kroppen, som øger ens præstationsevne uanset den sportsgren, man efterfølgende vil dyrke.
Men man kan også have et mere specifikt mål med sit program, hvor man ønsker at træne bestemte fysiske/tekniske elementer, der skaber en forbedring indenfor en bestemt sportsgren. Herved bliver træningen funktionel i stedet for generel. Fremfor traditionel sprinttræning med korte, højintense løb, kan man fx øve basketballrelateret sprint ved at udføre layups med pres fra en forsvarsspiller. Træningen bliver derved mere målrettet mod den sportsgren (basketball), man ønsker at blive bedre til. Der vil altså udover det fysiske fokus også ofte være et teknisk/taktisk fokus.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Badminton

Formålet med badmintonforløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en halv bane. Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og kamplignende spil på en halv bane.
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor egenfærdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Vild med dans

I Vild med dans skal vi arbejde med to danse, Chachacha og Jive.
Der afsættes 3 moduler til hver dans, hvor der i det første modul vil være fokus på trin, teknikker, enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. Du introduceres for musikken, der traditionelt danses til i de 2 danse. Vi arbejder med forskellige tempi, hvor progressionen er tempoet og kompleksitet i musikken. Vi arbejder med en 5-7 variationer, der sættes sammen i en færdig dans.
Der er fokus på musiktælling, ”at følge takten” og teoretisk set fokuserer vi på bevægelserne i rummet, hvordan vi kommer rundt. Desuden kropsudtrykket, hvor hele kroppen deltager i dansen og ikke kun er en trinkombination.
Endelig skal du selv være med til at udvikle variationer.

Det bliver du vurderet på:
- Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne mindst 4 variationer i de valgte danse
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de 3 gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Volleyball

I volleyballforløbet arbejder vi med en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de vigtigste slag, fingerslag og baggerslag. Gennem parøvelser laver vi en progression, der gerne skal ende med at I parvis, eller i små grupper, kan holde bolden i luften med fingerslag og baggerslag. Vi skal desuden arbejde med smashslag, både ifm. med angreb og serv.
Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
I volleyball er holddynamikken helt afgørende. Alle holdets spillere har en vigtig opgave, der er afgørende for at holdet lykkes. Så kommunikation og engagement er to væsentlige egenskaber, vi sætter fokus på.
Både slagformer og springbevægelser ved smash og blokader, er særegne bevægelser, der stiller ret store krav til koordination. Det arbejder vi også med.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen til at indgå og fungere på et hold.

Arbejdsformer:
- Klasseundervisning
- Parøvelser
- Samarbejde i smågrupper
- Spiltræning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Træningsprojekt

Træningsprojektet, er et individuelt træningsforløb af mindst otte ugers varighed. Som afslutning
på træningsprojektet skal du aflevere en individuel rapport, der dokumenterer forløbet.
Du skal skal:
1) Dokumentere evnen til at udarbejde, gennemføre og evaluere et hensigtsmæssigt, personligt træningsprogram.
2) Koble teoretisk viden og kundskaber til dit personlige træningsprogram.
3) Demonstrere korrekt brug af faglige termer. Udover de mere overordnede mål er det et
konkret mål, at du forbedrer din fysiske præstationsevne i løbet af træningsprojektet. For at vurdere, om det er sket, laves en starttest, inden projektet går i gang. Med det menes, at du skal have målt startværdier, så der er noget at sammenligne med, når du til sidst laver en sluttest, for at teste dine træningsfremskridt.
Dit træningsmål skal fastlægges inden træningsperioden og skal som hovedregel være et kredsløbstræningsprogram eller et muskeltræningsprogram. Dine mål skal være specifikke. Det kan være en procentforbedring, tidsforbedring eller konkrete styrkemål. Alt sammen noget, der kan måles på og som du har mulighed for at teste med skolens udstyr.
Træningsprojektet er en individuel opgave, men det er en god ide at træne i fællesskab med andre, da det fremmer motivationen.
I skal planlægge og følge træningen i en træningsdagbog (deles med jeres lærer) , som sammen med træningsresultat og opgave, er grundlaget for bedømmelsen af træningsprojektet.

Teoretisk arbejder vi med træningsformer og det at træne hensigtsmæssigt.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Træningsprojektrapport 03-11-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Lanciers og folkedanse

Formålet med forløbet i Les Lanciers og andre folkedanse er at opnå en forståelse for de centrale elementer i dansene. Forløbet er bygget op med en introduktion til grundtrinene i lanciers. De består af chache-trin, et eller tre efter hinanden, der sættes ammen med gangtrin.
Derefter starter vi på de 5 ture i lanciers, som primært består af grundtrinene og en lang rækkes forflytninger i den specielle kvadrilleformation, der er kendetegnende for dansen. Når dansens 5 ture er indarbejdet, skal vi desuden arbejde med udtrykket i dansen, som er en gammel aristokratisk dans og som derfor har et helt specielt udtryk.

I anden fase af forløbet arbejdes med tilvænning til traditionelle folkedanses trin, opbygning og forskellige dansefatninger, nu med hovedvægt på bøndernes folkedanse. Vi skal danse de to danske folkedanse, "Totur til Vejle" og "Hamborg Sekstur". Begge danse indeholder grundtrin fra folkedansen og adskiller sig fra lancieren i et langt mere løssluppent temperament og en udtrykt morskab/glæde.

I de 5 Les Lanciers-ture er det vigtigt, at få forståelse for trin, rytme og udtryk. Et godt kendskab til musikken er en stor hjælp til at finde ud af hvilken formation, hvilke trin samt hvilken dansefatning, der skal laves. Det overordnede formål med forløbet er at få en praktisk forståelse for dansenes opbygning, rytme og sociale element - samt et overordnet indblik i den bagvedliggende historie.

Arbejdsformer:
- Klasseundervisning
- Parøvelser
- Gruppeøvelser
- Danseøvelser
- Videogennemgang af dansene
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Repetition af 6 eksamensforløb

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer