Holdet 2022 id/j - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jakob Bonde Sørensen, Laura Emilie Bennedsen
Hold 2022 id/j (1j id, 2j id, 3j id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Crossfit
Titel 2 Rytmisk opvarmning
Titel 3 Sundhedsprofiler
Titel 4 Basketball
Titel 5 Stepaerobic
Titel 6 Pickleball
Titel 7 Sundhedsprofil biptest
Titel 8 Fysiologi
Titel 9 Five-a-side håndbold
Titel 10 Træningsprojekt
Titel 11 Atletik
Titel 12 Golf ekskursion
Titel 13 Bevægelsesanalyse
Titel 14 Lanciers og folkedans
Titel 15 Volleyball
Titel 16 Repetition
Titel 17 Forløb#4

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Crossfit

Omfang: 6 lektioner á 90 minutter

Hovedområde: Klassiske og nye idrætter

Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- At kunne udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
- At kunne udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde
- At kunne sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde
- At kunne være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- At kunne støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning

Omfang: 6 lektioner á 90 minutter

Hovedområde: Musik & bevægelse

Læringsmål/kriterier til bedømmelse (forløbsprøve og eksamen):
- At kunne høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- At kunne holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- At kunne planlægge øvelserne til et opvarmningsprogram på ca. 15 minutter
- At kunne finde egnet musik til de fundne øvelser
- At kunne udføre eget opvarmningsprogram og instruere en gruppe/et hold i det
- At kunne demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- At kunne koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- At vise teoretisk forståelse for hvorfor man varmer op
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sundhedsprofiler

Lektion 1 (13/3-23): Teorilektion, hvor eleverne bl.a. diskuterer sundhedsbegrebet. Hvornår er man egentlig sund? Hvilke anbefalinger er der på området? Eleverne har som lektie til lektionen læst artiklen "Vores livsstil er sygelig. Det er ikke ekstremt at være fysisk aktiv i halvanden time om dagen. Det ekstreme er at være fysisk inaktiv i godt 22,5 timer". På timen diskuteres artiklens pointer. Hernæst ses dokumentaren: "Ha det godt" (2007), der omhandler en ung mand, der i 14 dage ikke må tage mere end 1500skridt om dagen. Hvad sker der med hans krop?

Lektion 2 (29/3-23): Introduktion samt gennemførelse af bip-test.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Basketball

I forløbet med basketball har vi arbejdet med grundlæggende færdigheder , derfor forventes eleverne at kunne beherske følgende:
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stød-/brystaflevering, studs og over hovedet) samt vide hvornår hvilken afleveringstype er mest nyttig.
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- Indgå̊ i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
- Dække op med henholdsvis zone- og personligt forsvar samt kunne reflektere og fordele/ulemper ved de forskellige forsvarsformer.

Derudover er eleverne blevet introduceret til følgende, som de forventes at have kendskab til:
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Stepaerobic

- Udføre forskellige trin i stepaerobic
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Korrekt teknik og udtryk i stepaerobic (hele foden på, rank kropsholdning, stræk benene
- Fysisk og konditionsmæssigt kunne følge med
- Sammensætte koreografier, hvor der indtænkes varieret brug af rum/bænk
- Lave egne trin enten ved at ændre på de lærte eller lave helt nye trin
- redegøre for centrale begreber såsom kontinuerlig træning, labans bevægelseslære, aerob træning.

Litteratur
- 34.1 Hvad er det? S. 1360 - 1362 (Yubio)
- 34.2 Opbygning af serier s. 1362 - 1364 (Yubio)
- 34.3 Udførelse s. 1364 - 1366
- Video (basis, over toppen, V- og A-trin, krydsstep) 34.B1:https://www.youtube.com/watch?v=mIWDEnHkLos
- Video (knæ, curl, flyv spark, boks, repeater, jorden rundt) 34.B2: https://www.youtube.com/watch?v=KIi-vwc_FE8  
- Se 34.B3 (mambo pivot, lunges, chasse): https://www.youtube.com/watch?v=oxhTDRNIeHk
- 3.4 Aerob træning s. 72 - 75 (stop ved 3.4.3 intervaltræning)
- 34.7 Kontinuerlig træning (s. 1379 - 1380 stop ved ”pulsmålere er et ..”)
- 30.8 Labans bevægelseslære s. 1262 - 1264
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Pickleball

Faglige mål:
- Kende slagene serv, grundslag/returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash.
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball herunder regler for, hvornår der serves hvor.
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd) - Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden. Dvs. middel præcision.
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Litteratur
- 210.2 Regler, ide og organisering (Yubio S. 1256 - 1261)
- Video om pointsystem pickleball:  https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=RoheCHp6IDw%2Fembed
- 210.1 Pickleballs historie (Yubio s. 1254  - 1256)
- 1.3.2 Fysisk aktivitet hos voksne i (Yubio s. 30 - 33)
- Video om dink https://www.youtube.com/watch?v=XW3gyKe20f0
- Video med professionelle pickleball spillere https://www.youtube.com/watch?v=aRRy0kpiP0s
- Video om short drop (3. slag) https://www.youtube.com/watch?v=78FA7bNG_Bs
- Video om offensivt lob https://www.youtube.com/watch?v=NZicgJEFVm4
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Sundhedsprofil biptest

Biptest for at give eleverne et indblik i deres egen kondition.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fysiologi

Fysiologi
Formålet var at give eleverne forståelse af, hvordan kroppen danner energi og hvilke processer, som spiller ind hvornår.

Litteratur:
2.2 Åndedræt og blodkredsløb i Yubio
2.3 Muskler, knogler i Yubio
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Five-a-side håndbold

Formål
Formålet med forløbet er, at eleverne skal have kendskab og kunne spille five-a-side håndbold. De skal efter forløbet være i stand til at kaste og gribe teknisk korrekt og indgå i kampsituationer med taktisk forståelse af løbebaner, placering og timing.

Faglige mål
- Aflevere teknisk korrekt til medspiller 5-15 meter væk
- Gribe og aflevere bolden i bevægelse
- Gribe og aflevere bolden under pres de fleste gange
- Afslutte mod mål - både fra stående, i løb og med hopskud
- Komme hurtigt tilbage i returløbet og være klar i forsvaret
- Kunne ”rykke med bolden” i forsvaret og bakke dine medspillere op
- Kunne lave et presspil dvs stempelbevægelser. Når bolden modtages skal spilleren løbe frem og straks efter bolden slippes, skal spilleren løbe baglæns til udgangspositionen.
- Indgå i samspil med medspillere også under pres og i kamp. Herunder gøre sig spilbar ved at løbe mellem to forsvarsspillere i presspil samt vurdere taktisk, hvordan forsvaret bliver spredt ud.
- Kunne løbemønstre og timing i kryds og presspil.
- Kende de vigtigste regler i Five-a-side Håndbold

Litteratur
- 17.2 Regler, ide og organisering i Yubio.
o 17.2.1 Håndbold generelt i Yubio
o 17.2.2 Five-a-side håndbold i Yubio
- 10.2 Teori om boldspil (s. 438 - 443 i Yubio)
o 10.2.1 Boldspilsfamilierne  
o 10.2.2 Taktikker
- Læringstrinmodellen 10.2.3 (s. 443 i Yubio)
- Videoen 17.C4 stemplet https://www.youtube.com/watch?v=r59dV3-P9rc
- Videoen 17.C3 Presspillet https://www.youtube.com/watch?v=sGIryUCbOWo
- 17.6 Bevæg dig for livet (Yubio).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Træningsprojekt

Dette træningsprojekt tager udgangspunkt i følgende faglige mål:

Fokusområde fysisk aktivitet og træning
– gennem alsidig idrætsundervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
– udforme og udføre grundtræningsprogram samt gennemføre enkle fysiologiske test og i forbindelse hermed kunne redegøre for relevant fysiologisk viden
– udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsprogram og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden
Træningsforløbet skal vise elevens evne til at koble teoretisk viden til et personligt træningsforløb


I bedømmelse vil indgå følgende:
– fysisk kapacitet(udvikling i træningsforløbet)
– planlægning, gennemførelse og evaluering af eget træningsprogram i 3.g, herunder evnen til at koble teori og træningslære sammen med praktik.
Eleverne skal endvidere udarbejde en individuel skriftlig rapport  over deres træningsprojekt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Atletik

Formål
Formålet med forløbet er en grundlæggende indsigt i teknikken i nogle af de mest kendte
discipliner indenfor atletikken herunder spydkast, længdespring, kuglestød, stafetløb.
Eleverne skal tilegne sig tekniske færdigheder indenfor hver disciplin.


Faglige mål
- Have en vis forståelse for teknikken i alle 4  discipliner
- Være i stand til at lave de tekniske forøvelser i de seks discipliner
- Kunne udføre et spring, et kast/stød og et løb, der bygger på den rigtige teknik
- Have en god fysisk kapacitet og teknisk fokus disciplinerne


Litteratur
- 23.3 øvelser i Yubio
Herunder
- 23.3.1 Sprint og stafet (A)
- 23.3.3 Længdespring (C)
- 23.3.5 Kuglestød (E)
- 23.3.6 Spydkast (F)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Golf ekskursion

Ekskursion til Vejle Golfklub

Formålet  var, at introducere eleverne til en anden idrætsgren end dem vi kan gennemføre på skolen samt motivere dem til at dyrke idræt udenfor skolen. De fik dermed indblik og afprøvet en sportsgren, som mange ikke tidligere havde prøvet.
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Bevægelsesanalyse

Formål
Give eleverne redskaber til at analyse bevægelser, således de kan beskrive hvordan en bevægelse gennemføres og hvilke led samt muskler der indgår i bevægelsen.

Litteratur
- 23.6 Bevægelsesanalyse i Yubio
- Bevægelsesanalyse af baggerslaget i Idrætsportalen https://idraetsportalen.systime.dk/?id=230

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Lanciers og folkedans

Formål:
Formålet med forløbet i Les Lanciers og andre folkedanse er at opnå en forståelse for de
centrale elementer i dansene. Der blev brugt 4 lektioner på Les Lanciers og 2 lektioner på folkedanse.


Faglige mål:
-Udføre de forskellige trin såsom chassétrin, gåtrin samt danse fx polka i takt til musikken
- Demonstrere musikforståelse så du kan høre, hvornår sekvenser i folkedansene starter og slutter
- Kunne føre eller blive ført af en partner
- Kunne danse med korrekt dansefatning og holdning
- Kunne huske de forskellige danse udenad, så du kan danse med passende udtryk
- Kunne redegøre for de vigtigste elementer ved folkedansenes historie



Litteratur:
-  31.1 Folkedansens historie i Yubio
- Videoer af Lanciers (Rødkilde version)
- 31.2 Les Lanciers
- 31.3 Traditionelle folkedanse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Volleyball

Formål:
Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og
taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige
slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og takti


Faglige mål:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen



Litteratur:
- 13.2 Regler, ide & organisering i Yubio.
- 13.3 Øvelser i Yubio og se de tilhørende videoer med de forskellige slag.
- 13.1 Volleyballs historie
Videoer:
- Sideout: https://www.youtube.com/watch?v=mAna47YqZpI
- Indløb: https://www.youtube.com/watch?v=4h1B89YjUsg
- Smash: http://youtube.com/watch?v=Dtphuw0g-NU
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 17 Forløb#4

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer