Holdet 2022 BI/l - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Biologi A
Lærer(e) Maria Dahm
Hold 2022 BI/l (1lBI, 2lBI, 3lBI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Det cellulære liv
Titel 2 Mikrobiologi
Titel 3 Kost og sundhed
Titel 4 Hjerte, lunger og kredsløb
Titel 5 Forplantning, hormoner og ønskebørn
Titel 6 På opdagelse i generne
Titel 7 Marinøkologi
Titel 8 Linemuslinger - eutrofiering og bæredygtighed
Titel 9 Hormoner
Titel 10 Nervesystemet og rusmidler
Titel 11 Kredsløb, lunger og gasudveksling
Titel 12 Evolution og populationsgenetik
Titel 13 Immunologi
Titel 14 Biokemiske processer
Titel 15 Muskelfysiologi og energi til arbejdet
Titel 16 immunfosvaret
Titel 17 Forløb#18 opgavetræning
Titel 18 Forløb#19 Genteknologi og evolution
Titel 19 Forløb#20 løftemodul
Titel 20 Forløb#21 Repetition og mundlighedstæning
Titel 21 Forløb 22 link
Titel 22 Kost og sundhed

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Det cellulære liv

Kernestof:
Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser.

Emner:


Øvelser:
Det voksende æg
Osmose i kartoffelceller
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mikrobiologi

Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer.

Emner:
Bakterievækst

Øvelser:
Bakterieindsamling
Vækstforsøg
Vækst

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kost og sundhed

Oversigt over organer
Kulhydrater, proteiner og fedtstoffer
Fordøjelsen
Glykæmisk indeks og diabetes

Forsøg:
Fibre i kosten
Spytamylase
Glykæmisk indeks forsøg tages d. 9/2

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hjerte, lunger og kredsløb

Om lunger, hjertet, kredsløb og blodkarnet

Forsøg:
Dissektion af svinehjerte
Blodtryksmålinger

OBS gemmer del om motion og aerob og anerob til forløb om muskler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forplantning, hormoner og ønskebørn

Forløbet handler om forplantning. Kønsorganer, menstruationscyklus, fosterdiagnostik og nedsat fertilitet


Forsøg: Ornesæd

Kønssygdomme:
Her har vi haft UNESCO verdensmålsdag d. 6/2 hvor vi har lavet forsøg med:
Overførsel af kønssygdomme (Rollespil)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Marinøkologi

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Linemuslinger - eutrofiering og bæredygtighed

Formål
Formålet med dette projekt er at finde en bæredygtig måde, hvorpå man kan minimere konsekvenserne af næringsstofudledningen fra landbruget til de danske farvande, kombineret med at skabe en mere bæredygtig fødevareproduktion.

Det stigende ressourceforbrug stiller verden over for nye udfordringer, der har potentiale til at ændre vores verden og dens økosystemer drastisk og irreversibelt. Derfor bliver vi nødt til at gøre noget anderledes og smartere, hvis vi skal opretholde vores levestandard, uden at det sker på bekostning af fremtidige generationer. Dette skal ske inden for alle tænkelige sektorer: Energi, fødevarer, transport, produktion, forbrug, uddannelse med flere. Biologisk og bioteknologisk viden kan bidrage til løsningen af de udfordringer, vi står overfor.

Særligt inden for fødevaresektoren skal de nye tilgange og ændringer i produktion og forbrug være funderet i biologisk/bioteknologisk viden. Denne skal danne grobund for de nye vaner og rutiner, der er nødvendige, hvis vi skal passe på Jordens økosystemer og begrænse sektorens klimaaftryk.

Som eksempel på en af de mange mulige biologiske/bioteknologiske løsninger, der kan bidrage til at drive udviklingen i den rigtige retning for produktion introducerer dette projekt jer for produktion af linemuslinger. Denne produktion både bidrager til at beskytte vores indre danske farvand som økosystem, samtidig med at de kan bidrage til at mindske CO2-udledning og derved et mindre klimaaftryk.

NB: Hvis du som underviser ønsker at inddrage en af forskerne fra videoen i undervisningsmaterialet i din undervisning, vil det, til og med udgangen af 2022, være muligt at booke en online-session til eksempelvis at gå i uddybende dialog med klassen om den forskning, der omtales i materialet. For at høre mere om mulighederne skriv til projektkoordinator Christian Riisager-Simonsen på chrii@aqua.dtu.dk

Relation til FN's Verdensmål for bæredygtighed

Verdensmål 2: Stop sult
Delmål 12.2: Bæredygtig forvaltning og effektiv udnyttelse af naturressourcer.
Muslingeproduktion producerer animalsk protein til konsum med et minimalt CO2-aftryk og har kun meget begrænsede effekter på det omkringliggende havmiljø.

Verdensmål 12: Ansvarligt forbrug og produktion
Delmål 12.2: Bæredygtig forvaltning og effektiv udnyttelse af naturressourcer.
Muslingeproduktion producerer animalsk protein til konsum med et minimalt CO2-aftryk og har kun meget begrænsede effekter på det omkringliggende havmiljø.

Verdensmål 13: Klimaindsats
Delmål 13.2: Tiltag mod klimaforandringer skal integreres i nationale politikker, strategier og planlægning.
Muslingeproduktion har et relativt lille CO2-aftryk sammenlignet med animalsk protein, og kan derved medvirke til at reducere CO2-aftrykket yderligere, hvilket er med til at mindske klimaforandringerne. Udviklingen sker på en måde, der ikke truer fødevareproduktionen.

Verdensmål 14: Livet i havet
Delmål 14.1: Havforurening forhindres og væsentligt reduceres, især forurening forårsaget af landbaserede aktiviteter, herunder havaffald og forurening med næringsstoffer.
Muslingeproduktionen mindsker de miljømæssige konsekvenser ved næringsudvaskning fra landbruget og bidrager på den måde til et renere og sundere havmiljø
Delmål 14.2: Hav- og kystnære økosystemer beskyttes og forvaltes bæredygtigt for at undgå væsentlige negative indvirkninger.
Muslingeproduktion filtrerer vandet og hæmmer derved overproduktion af alger som følge af næringsudvaskning fra landbruget, og beskytter derved de hav- og kystnære økosystemer mod eksempelvis iltsvind.

Faglige mål biologi B
- anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger
- tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikofaktorer ved arbejde med biologisk materiale
- bearbejde data fra kvalitative og kvantitative eksperimenter og undersøgelser og dokumentere eksperimentelt arbejde hensigtsmæssigt
- anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til enkle beregninger, beskrivelse og analyse
- analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk variation
- formulere sig såvel mundtligt som skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer
- demonstrere forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger med biologisk indhold og til at udvikle og vurdere løsninger

Kernestof:
- økologi: samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-, N- og P-kredsløb og biodiversitet
- makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner og nucleinsyrer

Supplerende stof:
- bæredygtighed
- miljøbeskyttelse
Projektet er planlagt, så der indgår aktuelle eksempler med relation til elevernes hverdag, den aktuelle debat og med lokale og globale perspektiver.

Øvelser:
Snorkelundersøgelse af ålegræs, stenrev, og muslingebanke
Filtrationsforsøg med muslinger
Planlægning/ansøgning/modellering ift. anlæggelse af linemuslinge opdræt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Hormoner

Forløbet i hormoner starter med at eleverne ser en film som fortæller om opdagelsen af hormonerne og funktionen af dem. De skal dernæst selv fordybe sig i et valgt hormon i grupper og de skal præsentere den viden, de har opnået om hormonet fra filmen og kildesøgning ved hjælp af en poster og oplæg for andre på holdet.

Efter opstarten går forløbet i dybet med den hormonelle signalering i kroppen, herunder viden om
- hormonproducerende organer og målceller
- hormonreceptorer samt
- regulering af hormoner med negativ og positiv feedback

Den basale viden om hormoner udbygges med et videre forløb om økotoksikologi, hvor der sættes fokus på hormonforstyrrende egenskaber ved kemikalier i vores hverdag.

Der udføres forsøg med karsespirer og alkohol og/eller forsøg med artemia og nikotin. Forløbet om den hormonelle signalering i kroppen giver et godt udgangspunkt for at fortsætte med nervesystemets signalering i kroppen, som bliver det næste forløb.

Kernestof:
Fysiologi: oversigt over kroppens organsystemer, hormonel regulering og
forplantning
Cellebiologi: membranprocesser

Emner:
Hormonproducerende organer, hormon regulering, receptorer, agonister- og antagonister.

Økotoksikologi, hormonforstyrrende stoffer, PFOS og PFAS, karsespirer og alkohol.

Forsøg: Karsespirer og alkohol
Forsøg: Blodsukkerregulering og glykæmisk indeks
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Nervesystemet og rusmidler

Kernestof:
CNS, PNS
Anatomisk opbygning:
Hjernecentre, rygmarv, efferente/afferente nerver, sensorisk, motorisk, autonome (sympatikus og parasympatikus), histologi, nervecelle
Diffusion, osmose, cellemembran, ionkanaler, faciliteret diffusion, aktiv transport, Na-K-pumpen, typer af ionkanaler, aktionspotentiale, synapsekløften, fremmende og hæmmende synapse, nerveledning
Rusmidlernes virkning: alkohol, hash, benzodiazepiner, amfetamin, kokain, opioider, MDMA (ecstacy)

– udvalgte dele af menneskets fysiologi, herunder muskler, blodkredsløb, åndedræt samt hormonelle og neurologiske reguleringssystemer


Forsøg: Koffein og reaktionshastighed
Forsøg: Dissektion af grisehjerne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Kredsløb, lunger og gasudveksling

Forløbet lægger op til SRO opgaven i biologi og kemi og klæder eleverne på til at arbejde med ilttransport samt effekten af højdetræning.

Følgende emner behandles:
Gasudveksling
Transport af ilt, herunder iltbindingskurven og ligevægtsforskydninger
Transport af kuldioxid
Syre-base regulering
Regulering af ventilation

Desuden berøres emne om bjergbestigning og dykning kort samt virkningen af hormonet EPO

Øvelser:
- Hæmatokritmåling
- Mikroskopi af blod

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Evolution og populationsgenetik

Forløb der lægger vækst på de evolutionære mekanismer samt populationsgenetikken.

Desuden et sideløbende tværfagligt forløb med matematik og biologi, hvor der trænes i indsamling af data samt behandling af data. Der tages udgangspunkt i et forsøg med udrugning af æg og indsamling af vægtdata fra både æg og kyllinger.

Følgende faglige mål dækkes især:
̶ analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og
biologisk variation
̶ anvende relevante matematiske repræsentationer, modeller og metoder til beregning, beskrivelse, analyse og vurdering
̶ anvende relevante digitale værktøjer, herunder matematiske, i en konkret faglig sammenhæng
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Følgende kernestof behandles:
̶ genetik og molekylærbiologi: nedarvningsprincipper, genregulering, replikation, proteinsyntese, mutation, mitose, meiose
genteknologi og bioinformatik
̶ evolutionsbiologi: biologisk variation, naturlig selektion og artsdannelse
̶ populationsbiologi: vækstmodeller, populationsgenetik og Hardy-Weinberg-loven


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Immunologi

Immunologi dækker
- Bakterier og bifilm
- immunsystemets opbygning (ydre indre) og (specifikke + uspecifikke)
De specifikke Hvideclletyper (makrofager, granulocytter, T-lyfocytter, B-lyfocytter, dendritter mfl)
- antigener og antistoffer
- "kampen i kroppen" - hvad sker fra man inficeres til sygdommes slås ned
- Signalstoffer, fx histamin
- Antistoffer og antistoffers opbygning, antistofklasser
- CD4 og CD8
- virus og bakterier - forskel på antigener og kroppens reaktioner
- Covid 19, Ebola
- Bakterie og resistens
- Kort kobling til allergi
- Temaet er koblet til et senere forløb med besøg på laborantskolen

biotekbogen:
https://bioteknologia3.ibog.nucleus.dk/?id=160
https://bioteknologia3.ibog.nucleus.dk/?id=271
https://bioteknologia3.ibog.nucleus.dk/?id=272


mmunologi s. 27-30
https://immunologi.ibog.nucleus.dk/?id=162
https://immunologi.ibog.nucleus.dk/?id=166
https://immunologi.ibog.nucleus.dk/?id=167
https://immunologi.ibog.nucleus.dk/?id=168
https://immunologi.ibog.nucleus.dk/?id=169
https://immunologi.ibog.nucleus.dk/?id=164

Enzymernes inddeling. Biokemibogen.jpg

Mikrobiologi
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=129
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=135
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=173
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=136
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=175
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=196
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=197
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=180
https://mikrobiologibogen.ibog.nucleus.dk/?id=180

Fysiologibogen:
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=276
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=286
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=283


pdf
file:///Users/soe/Downloads/Immunologi-C.-Kanstrup-Holm-Kap.-1.pdf  (27/8)
https://bce.au.dk/fileadmin/ingen_mappe_valgt/Tiny_Earth_Protokoller_2024.pdf
https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/2-2021/covid-19-tests

http://virtueltlaboratorium.dk/
https://www.youtube.com/watch?v=rBbAQF6Zn_g

link:
https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/13745761/danske-unge-slar-igen-egen-rekord-i-klamydia-se-hvor-udbredt-sygdommen-er-i-din-kommune?publisherId=13559220&lang=da

Forsøg:
ELISA
Tiny earth - bakterier og resistens (stort forsøg m Århus universitet)
Corona test
Ebola -produktion af antistof (virtuel)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 15 Muskelfysiologi og energi til arbejdet

Bevægeapparatet - skelet, led og muskler
- skelettets/knoglers funktion og opbygning: Knogletyper, Marv, hinder, vækst, osteoblaster, osteoklaster, organisk uorganisk væv.
- Led: ægte og uægte led
- Muskler og muskeltyper
- Tværstribede musklers opbygning og funktion (anatomi og fysiologi)
- Tværstribede muskler - celleopbygning, facier, myofibriller, myosin, aktin, tropomyosin mm.
- kontraktion, tværbroscyklus, myosin-tropomyosin aktivering
- signalstoffer, fx Ca++
- Nervesignaler og fordeling i muskelfiberen
- Muskelfibertyper (type 1 og 2) og forskelen på arbejde og opbygning
-Muskeltræthed
- Energi til arbejdet: ATP regnskab og energiomsætning
- Glykolyse
- Citronsyrecyklus
-Elektrontranportkæden
-muskler og aldring

kroppen i fokus:
https://kroppenifokus.ibog.nucleus.dk/?id=218
https://kroppenifokus.ibog.nucleus.dk/?id=172
https://kroppenifokus.ibog.nucleus.dk/?id=178
https://kroppenifokus.ibog.nucleus.dk/?id=136
https://kroppenifokus.ibog.nucleus.dk/?id=137
https://kroppenifokus.ibog.nucleus.dk/?id=138

fysiologibogen:
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=133
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=234
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=235
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=236
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=237
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=238
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=239
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=241
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=242
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=243
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=244
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=246
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=247
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=248
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=249
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=250
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=252
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=253
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=254
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=200
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=231
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=254

biotekbogen:
https://bioteknologia3.ibog.nucleus.dk/?id=316
https://bioteknologia3.ibog.nucleus.dk/?id=318
https://bioteknologia3.ibog.nucleus.dk/?id=319
https://bioteknologia3.ibog.nucleus.dk/?id=321


quizletter: link til quizletter - selvtræning

Link til videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=DYHw290MvUM
https://www.youtube.com/watch?v=SoFzP6uAXso
https://www.youtube.com/watch?v=ebKpegjq9tI
https://www.youtube.com/watch?v=7ayAPKszK4U
https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/biostriben-gymnasie-respiration/
https://www.youtube.com/watch?v=mfgCcFXUZRk&list=PLB_hDPXBUgV0dahCgphE6s74Oo-VsRViK&index=6


Øvelser:
-Dissektion af kyllingelår
- Gåøvelse
- muskelfokusøvelse
- Lille muskelforståelsesøvelse
-

Artikler:
Muskeltræthedens velbevarede hemmelighed

Muskeltræthedens hemmelighed.pdf
Muskel calsium ligevægt.pdf A
https://ugeskriftet.dk/videnskab/maelkesyreproduktion-bidrager-til-udvikling-af-traethed-under-intenst-arbejde
https://videnskab.dk/krop-sundhed/dansk-studie-selv-hygge-sportsudoevere-har-sundere-aldringsproces/

-
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 immunfosvaret

besøg på bioanalytiker uddannelsen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Forløb#18 opgavetræning

skriftlighedstræning
Træning af skriftlige opgaver
- fokus på typeord
-fokus på spørgeord og spørgesætning
- Fokus på formalia og kode til løsning af opgave
- tidstræning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Forløb#19 Genteknologi og evolution

Naturen som avler eller mennesket som avler
Kernematerialet: DNA - mutationer, variation og reparations, reperation af processer koblet til kernematerialet.
Genteknologi:
- Eletroforeseteknikker
- Kloning
- manipulation af genmaterialet , gensplejsning, CRISPR,
- sekventering
- alignement
.- Epigenetik

Evolution:
- repetition af Evolutionsprocesser (mutation, selektion, drift mm)
- allignement
- fylogenier og kladogrammer
- evolution og epigenetik
- fremtidens evolution og kobling til teknologi

Grundlæggende bogmateriale: Genetik A+B
https://genetikbogen-ba.ibog.nucleus.dk/?id=132 kap 3
https://genetikbogen-ba.ibog.nucleus.dk/?id=135 kap 6
https://genetikbogen-ba.ibog.nucleus.dk/?id=136 kap 7
https://genetikbogen-ba.ibog.nucleus.dk/?id=138 kap 9
https://genetikbogen-ba.ibog.nucleus.dk/?id=135 kap 10
biotekbogen + htx-biotekbog
https://bioteknologia-htx1.ibog.nucleus.dk/?id=207
https://bioteknologia-htx2.ibog.nucleus.dk/?id=139
https://bioteknologia3.ibog.nucleus.dk/?id=209 Epigenetik
https://bioteknologia1.ibog.nucleus.dk/?id=191 DNA opbygning supplerende, inkl video.
https://bioteknologia1.ibog.nucleus.dk/?id=193 proteinsyntesen opgraderet.
Evt. kap 8
https://genetikbogen-ba.ibog.nucleus.dk/?id=137

biokemibogen:  side 54-56, 60-64
https://www.nucleus.dk/files/docs/Bioteknologibogen.dk/Tema12-Link6.pdf


link:
https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/fra-darwin-til-bioteknologi/bioteknologiske-metoder-til-at-undersoege-evolution/

https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/biostriben-gymnasie-biokemi/#1516015359074-61e53e97-3684

https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/genetik/#1516017293174-3b47c0e9-a47f

https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/genetik/#1516017462635-59fee756-c5c9

https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/genetik/#1516017502175-1fa494b0-1379

https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/centralt_dogme/
https://www.youtube.com/watch?v=vx7plwC2FyE

https://www.youtube.com/watch?v=m3UFJe_pgPU

http://virtueltlaboratorium.dk/

https://genetikbogen-ba.ibog.nucleus.dk/?id=191

Artikler:
https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-6/AN6-2015dna.pdf Når kroppen reparere DNA

Øvelser:  
- Sekventering og elektroforese
- https://www.biotechacademy.dk/wp-content/uploads/2023/08/Elevvejledning-Lav-et-fylogenetisk-stamtrae_final2415.pdf
- stamtræsøvelse 1 (morfologi)
- Stamtræs øvelse (morfologi og byging af fylogenetiks træ)
- Stamtræ og allignement.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Forløb#20 løftemodul

Dette modul har til formål at løfte og supplere temaerne: Fordøjelsessytemet og enzymers aktivitet fra 1 g.
I dette modul arbejdes med selve fordøjelsessystemet
signalstoffer og feedbackmekanismer
regulering af kroppens miljøer, med eksempel fra fordøjelse og omsætning af næringsstoffer.

Fordøjelse, næringsstoffer, regulering og enzymer: PP ligger 1/5

tekst til fordøjelse og enzymer: fysiologibogen 2 udg

Førdejelsessystemets opgaver | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=320

Mavesækken | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=324

Tyndtarmen | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=327

Carbohydraternes nedbrydning og optagelse | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=331

Proteinernes nedbrydning og optagelse | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=332

Lipidernes nedbrydning og optagelse | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=333

Optagelse af vitaminer, mineraler og vand | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=335

https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=348

TEMA: Sult, mæthed og regulering af fødeindtagelse | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=355


Omsætning af carbohydrater | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=349
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=354


Omsætning af triglycerider | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=351
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=368


Omsætning af proteiner | Fysiologibogen – 2. udgave
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=350
https://fysiologibogen-2udg.ibog.nucleus.dk/?id=367

Artikler:  Fra aktuel naturvidenskab.
Gruppetemaer:
Artikler ligger på modulet 2/5
Bliver man stærk af D-vitatmin
https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-2/AN2-2015D-vitamin.pdf

Søvn og drømme
https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/4-2024/den-neurobiologiske-funktion-af-soevn-og-droemme

Hjernen og transmitterstoffer:  https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/1-2024/hjernen-det-mest-komplekse-organ-i-kroppen  

Historien om celledeling og når det går galt: https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/6-2023/historien-om-historien-om-celledeling-og-hvad-der-sker-naar-det-gaar-galt

DNA og fortidens dyr:
https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/6-2023/to-gram-jord-sladrer-om-livets-fortid-og-fremtid




Øvelser: nedbrydning af pepsin (demoforsøg)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Forløb#21 Repetition og mundlighedstæning

Hardy-Weinberg-loven
https://www.studienet.dk/hardy-weinberg-loven

Begreber i Biologi
https://www.studienet.dk/begreber-i-biologi

Evolution
https://www.studienet.dk/evolution

Genetik
https://www.studienet.dk/genetik

Det centrale dogme
https://www.studienet.dk/centrale-dogme/proteinsyntese

Nedarvning
https://www.studienet.dk/nedarvning

Genteknologi
https://www.studienet.dk/genteknologi

Nervesystemet
https://www.studienet.dk/nervesystemet

Mutationer
https://www.studienet.dk/mutationer

Celler
https://www.studienet.dk/celler

Proteiner
https://www.studienet.dk/proteiner

Enzymer
https://www.studienet.dk/enzymer

Populationsgenetik
https://www.studienet.dk/populationsgenetik

Celledeling
https://www.studienet.dk/celledeling

Immunforsvaret
https://www.studienet.dk/immunforsvaret

Muskler 
https://www.studienet.dk/muskler/muskelkontraktion

Økologi
https://www.studienet.dk/oekologi

Mikrobiologi
https://www.studienet.dk/mikrobiologi

Metoder i biologi
https://www.studienet.dk/metoder-i-biologi

Hormonsystemet
https://www.studienet.dk/hormonsystemet

Økotoksikologi
https://www.studienet.dk/oekotoksikologi

Fordøjelsessystem
https://www.studienet.dk/fordoejelsessystemet

Genregulering
https://www.studienet.dk/genregulering

Mikrobiologi
https://www.studienet.dk/mikrobiologi

Økosystemer + begraber som succession osv.
https://www.studienet.dk/oekosystemer

Blodkredsløbet
https://www.studienet.dk/blodkredsloebet

ELISA test
https://www.studienet.dk/elisa-test
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Forløb 22 link

https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/ biotech academy videoer
undervisningsmaterialer: https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/
Det virtuelle laboratorium: https://www.biotechacademy.dk/e-learning/vlab/

Økologi:
https://wwf.dk/forstaa-naturkrisen/naeste-generation/opdaghavet/grundbog/

undervisningslokalet:
https://www.youtube.com/@Undervisningslokalet

Muskelfysiologi og energi til arbejdet
https://www.purposegames.com/game/skelletmuskler-anatomi#%20muskler%20quiz/interaktiv%20opgave
https://www.youtube.com/watch?v=v5JwT9pnkPs
https://www.youtube.com/watch?v=SoFzP6uAXso
file:///Users/soe/Downloads/Muskeltr%C3%A6thedens%20hemmelighed%20(1).pdf
file:///Users/soe/Downloads/Muskel%20calsium%20ligev%C3%A6gt%20(1).pdf
https://www.youtube.com/watch?v=pSzLqL-WGNI
https://www.youtube.com/watch?v=mfgCcFXUZRk&list=PLB_hDPXBUgV0dahCgphE6s74Oo-VsRViK&index=6
file:///Users/soe/Downloads/AN6-2017muskler%20(1).pdf
https://videnskab.dk/krop-sundhed/dansk-studie-selv-hygge-sportsudoevere-har-sundere-aldringsproces/


Hardy-Weinberg-loven
https://www.studienet.dk/hardy-weinberg-loven

Begreber i Biologi
https://www.studienet.dk/begreber-i-biologi

Evolution
https://www.studienet.dk/evolution

Genetik
https://www.studienet.dk/genetik

Det centrale dogme
https://www.studienet.dk/centrale-dogme/proteinsyntese

Nedarvning
https://www.studienet.dk/nedarvning

Genteknologi
https://www.studienet.dk/genteknologi

Nervesystemet
https://www.studienet.dk/nervesystemet

Mutationer
https://www.studienet.dk/mutationer

Celler
https://www.studienet.dk/celler

Proteiner
https://www.studienet.dk/proteiner

Enzymer
https://www.studienet.dk/enzymer

Populationsgenetik
https://www.studienet.dk/populationsgenetik

Celledeling
https://www.studienet.dk/celledeling

Immunforsvaret
https://www.studienet.dk/immunforsvaret

Muskler 
https://www.studienet.dk/muskler/muskelkontraktion

Økologi
https://www.studienet.dk/oekologi

Mikrobiologi
https://www.studienet.dk/mikrobiologi

Metoder i biologi
https://www.studienet.dk/metoder-i-biologi

Hormonsystemet
https://www.studienet.dk/hormonsystemet

Økotoksikologi
https://www.studienet.dk/oekotoksikologi

Fordøjelsessystem
https://www.studienet.dk/fordoejelsessystemet

Genregulering
https://www.studienet.dk/genregulering

Mikrobiologi
https://www.studienet.dk/mikrobiologi

Økosystemer + begraber som succession osv.
https://www.studienet.dk/oekosystemer

Blodkredsløbet
https://www.studienet.dk/blodkredsloebet

ELISA test
https://www.studienet.dk/elisa-test



quizletlink
https://quizlet.com/join/mwQYAFw2g?i=679014&x=1bqt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Kost og sundhed

Oversigt over organer
Kulhydrater, proteiner og fedtstoffer
Fordøjelsen
Glykæmisk indeks og diabetes

Forsøg:
Fibre i kosten
Spytamylase
Glykæmisk indeks forsøg tages d. 9/2

Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer