Holdet 2024 Id/2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Rødkilde Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Laura Emilie Bennedsen
Hold 2024 Id/2 (3gId/2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fodbold
Titel 2 Musikvideo
Titel 3 Kabelbane
Titel 4 Besøg på politiskolen
Titel 5 Legeforløb
Titel 6 Badminton
Titel 7 Fordybelsesdag - træningsprogrammer og padel
Titel 8 Volleyball
Titel 9 Drejebøger

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fodbold

Formål:
Få kendskab til fodboldspillet, dets tekniske færdigheder og taktiske aspekter.


Faglige mål:
Eleven forventes at kunne:
- Indersideafleveringer til makker 3-10 meter væk
- Tæmme bolden efter modtagning af indersideaflevering fra makker 3-10 meter væk
- Tæmning af bolden med lår og bryst.
- Returnere bold i luften til makkers hænder, når denne kaster til dig fra 1-2 meters afstand
- Udføre 2 forskellige former for driblinger/finter med og uden moderat pres fra modstander
- Løbe med bolden, mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder
- Indgå̊ i sammenspil med medspillere, mens en modspiller presser (fx 4:1)
- Taktisk gøre dig spilbar, når en medspiller har brug for at aflevere bolden
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Indgå̊ i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre



Litteratur:
- Læs i Yubio 11.2 Regler, ide og organisering s. 494 - 498.
- Jens Bangsbo (vedhæftet) 1) Tæmning fra s. 69 og 2) Dribling fra s. 78 i Fodbold - træning og dribling af Jens Bangsbo.
- 11.2 Regler, ide og organisering s. 494 - 498 i Yubio
- Jens Bangsbo s. 40 - 48 (til og med 2.5.3. Valg af organisationsform).
- De følger normalt deres hold i tykt og tyndt – men nu trækker de donationerne tilbage på stribe Link: https://www.berlingske.dk/kultur/de-foelger-normalt-deres-hold-i-tykt-og-tyndt-men-nu-traekker-de
- Yubio 5.3 Holdets toppræstation
- https://www.dr.dk/studie/samfundsfag/hvornaar-bliver-sport-ogsaa-politik#!/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Musikvideo

Formål:
Formålet med forløbet i dancefit er, at du lærer at udføre forskellige små serier i takt til
musikken. Musikstilen og bevægelserne kan være meget varierede, og kropsligt skal du kunne vise forskellige bevægelsesudtryk og koordinere arme og ben i forskellige trin.
I forløbet kommer du også til selv at sammensætte koreografier, og her skal du vise, at du
kan finde relevant musik, analysere musikkens opbygning og bruge musikkens stil, opbygning og evt. tekst til at lave en koreografi.

Faglige mål:
- Udføre trinnene og bevægelserne i de serier, som der undervises i på klassen.
- Udføre bevægelser i takt til musikken.
- Vise kropsbeherskelse ved at kunne variere det kropslige udtryk i forskellige stilarter
- Optælle og analysere et musikstykkes opbygning.
- Sammensætte egen koreografi, som passer til et selvvalgt musikstykke.
- Konditionsmæssigt kunne følge med i lektionerne.
35: Dancefit
Kapitel


Litteratur:
- Labans bevægelsesteori i idrætsportalen
- 4.6 Sport og politik https://idraet-b.systime.dk/?id=270
- Motivation og målretning i  Bforbedreidraet
- 5.1 Nervesystemet https://idraet-b.systime.dk/?id=245
- 35.2 Brug af musikken i Yubio.
- 5.2 Musklernes opbygning og funktion i Idræt B
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Kabelbane

Formål:
Introducere eleverne til vandsport, og en sportsgren som en stor del af eleverne ikke havde prøvet. Derudover skulle nogen af eleverne også udfordres og afprøve noget, som var udfordrende for flere af eleverne.

Endeligt var der også en socialt mål med turen, hvor eleverne lærte hinanden bedre at kende.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Besøg på politiskolen

Formål:
Karrierelæring. Eleverne fik indsigt i, hvad idræt B kan føre til.

Vi afprøvede politiets fysiske optagelseprøve. Derudover fik eleverne også indsigt i, hvilke arbejdsopgaver politiet varetager.

Litteratur:
”POLITI” MED VIDENSKABELIGE BRILLER
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Legeforløb

Formål:
Få indsigt i hvordan, man legede og dyrkede idræt tidligere. Derudover skal eleverne selv udvikle deres egne lege.


Litteratur:
- Legen skal forme børn til fremtidens gode borgere link: https://dpu.au.dk/asterisk/legen-skal-forme-boern-til-fremtidens-gode-borgere
- 9.1 Dansk idrætshistorie i Yubio
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Badminton

Formål:


Faglige mål:
Eleven forventes at:
- Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i badminton
- Beherske benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen


Litteratur:
- 5.4 Energiomsætning i Idræt B link: https://idraet-b.systime.dk/?id=248
- 5.5 Iltforsyning i Idræt B link: https://idraet-b.systime.dk/?id=249
- 22.2 i Yubio, "Regler, ide og organisering"
- 5.8 Anaerob træning | Idræt B
- 5.13 Fysiske tests link: https://idraet-b.systime.dk/?id=257
- Faser i motoriske læringsforløb
- Danskernes motions- og sportsvaner (1:5), (2:5), (3:5), (4:5) og (5:5) Link: https://www.idan.dk/nyheder/danskernes-motions-og-sportsvaner-del-1/
- Idrætsskader - Kroppen i fokus s 146-152
- Teknikvideoerne 16, 17 og 18 i kapitlet om badminton i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fordybelsesdag - træningsprogrammer og padel

Formål:
Eleverne skulle ud fra cases udarbejde træningsprogram, som er målrettet og tilpasset den person og det formål, som de har fået tildelt.

Litteratur:
- Se Superkompensation https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=191
- Typer af styrketræning https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=167
- Styrketræning https://idraetteoriogtraening.systime.dk/?id=188
Træningslære https://idraetteoriogtraening.systime.dk/?id=140
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Volleyball

Formål:
Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken i double. Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskel-
lige slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil.

Faglige mål:
Eleven forventes at kunne:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- have forståelse for regler og rotationssystem
- have indsigt i forsvars- og angrebstaktik, herunder forsvarsopstillinger og 2-hæversystemer.
- Udvise evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Udvise evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen



Litteratur:
- 1.3.4 Hvor mange, hvem & hvor? I Yubio
- 13.2 Regler, ide & organisering i Yubio
- Arbejdskravsanalyse link: https://idraet-b.systime.dk/?id=255
- 10.2 Teori om boldspil herunder 10.2.1 Boldspilsfamilierne og 10.2.2 Taktikker (s. 438 - 443)
- 3.6 Teamudvikling i Yubio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Drejebøger

Formål:
Repetition af undervisningen. Planlægge eksamensgrupper og forberede drejebøger til de opgivne forløb.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer