Holdet VE23 3d DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24
Institution AABC
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Lars Bach Hansen
Hold VE23.hhx.d.DA (VE23 1d DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grønland
Titel 2 Forløb om taler
Titel 3 SO1 temaforløb Digitalisering
Titel 4 Forløb om klima
Titel 5 Forløb om medier og nyhedsartiklen
Titel 6 Forløb om nyeste tids litteratur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grønland

Formål:
Formålet er at introducere til grønlandsk litteratur og kunst og til forholdet mellem danskere og grønlændere, også via postkoloniale læsninger.
Der arbejdes desuden med fremstillinger af Grønland og grønlændere, det grønlandske sprog og med Grønland ud fra en mere erhvervsrettet tilgang (turisme). Forløbet afsluttes med skrivning af en par-opgave, hvor to dokumentarers fremstilling af Grønland analyseres.   

Tekster og nedslag:
1 De grønlandske myter
Månen og solen (myte efter Knud Rasmussen)
Den forældreløse Kagssassuk (myte efter Knud Rasmussen)
Vimeofilmen "Den forældreløse kagssassuk"

2 Det moderne Grønland
Mathias Storch: En grønlænders drøm (1914,uddrag fra ibog )
Dokumentarfilmen Sumé (uddrag, minuttal 04:15-14:15)
Nye tider (digt) af Sumé (læst på klassen)

3
Hans Lynge: Den usynliges vilje (1938, uddrag fra ibog) kap. 4+5

4.Fremstilling af Grønland)
DRDOK: Gennem Grønland (S1E3) minuttal 00:00-16:03
DRDOK: Den yderste by (S1E2) minuttal 00:00-14:00

5 Postkolonial kunst og litteratur
Niviaq Korneliussen: Homo sapienne (romanuddrag fra ibog)

6
Asmund Havsteen Mikkelsen: Melting Barricades (plakat 2004)
Jessie Kleemann: digt udem titel (2010, fra ibog)
Julie Edel Hardenberg: Ineriartorneq (Fremskidt 2017, fra ibog)
Politiken artikel om i eller på Grønland? https://sproget.dk/raad-og-regler/artikler-mv/svarbase/SV00000065 https://politiken.dk/kultur/art7358476/De-f%C3%A6le-politisk-ukorrekte-er-eksperter-og-helt-almindelige-danskere

7 Sprog (arbejde med at producere elevvideoer)

8 Turisme (arbejde med at producere turistbrochurer)

9 Skriftlighed

10 Evaluering (ti repeterende sætninger i lectios elevfeedback)
N. Korneliussen: Ønskeseddel (klasseanalyse: genre, temaer ift. forløb og om seksualitet)

Materiale (grundbog):
Bach Hansen, Lars & Lind Krebs, Martine: Grønlandske stemmer (ibog) - nedslag i grønlandsk litteratur (https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2511 )
Læsning af introtekster til kapitlerne: De grønlandske myter, det moderne grønland, postkolonial litteratur og kunst, Fremstilling af Grønland,
Håndbog til dansk (Systime): medieanalyse af dokumentarfilm (https://hbdansk.systime.dk/?id=228)
Hans Peder Kirkegaard: Grønlandsk: et billedligt sprog (fra ibog)
https://iserasuaat.gl/daka/  (grønlandsk ordbog i sammenhæng med nedslaget om sprog)
https://visitgreenland.com/da/destinationer (elevhæfte om Grønlands syv regioner i sammenhæng med nedslaget om turisme)

Evaluering
https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/?id=135 se opgavetype 6
https://litteraturportalen.systime.dk/?id=2657

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1 (Grønland) 18-12-2023
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb om taler

Formål:
At introducere eleverne til arbejdet med at analysere taler med fokus på argumentation og sproglig karakteristik.

Kernestof:
Toulmins argumentationsmodel (påstand, belæg, hjemmel, styrkemarkør, rygdækning, gendrivelse), metafor, sproglig karakteristik (formelt sprog, uformelt sprog, poetisk sprog).

Materiale:
Håndbog til dansk: kap. 4 om argumentation https://hbdansk.systime.dk/?id=205&L=0
Retorisk analyse af taler: https://hbdansk.systime.dk/?id=212
Statsministerens nytårstale 2024 (Mette Frederiksen)
https://www.stm.dk/statsministeren/taler/statsminister-mette-frederiksens-nytaarstale-den-1-januar-2024/
Deadline Nytårstale 2024 v. Maj My Humaidan
https://www.dr.dk/det-bedste-fra-dr/forfatter-i-nytaarstale-sandheden-er-ingen-ejer-os-heller-ikke-den-danske-stat

NB: ét af modulerne virtuelle
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 SO1 temaforløb Digitalisering

Formål:
At fungere som hjælpefag til SO1 (studieområdet) forløbet om digitalisering. Opfylde faglige krav om Blooms taksonomi og mundtlige præsentationsteknikker. Lave powerpoints og to plakater (om fake news og hadefuld tale) som produkt som en del af fremlæggelsen i grupper.

Kernestof:
Blooms taksonomi, sociale medier, fake news og hadefuld tale, Introduktion til nyhedskriterier : AVISK- modellen, god argumentation 7 punkter, regler, netikette og høflighed på FB, flervejskommunikation, typer af sociale medier, mennesker og sociale medier.

Materiale:
https://hbdansk.systime.dk/?id=275 - læs hele siden undtagen det om “Den personlige blog”. 
(Falske nyheder - en trussel for demokratiet? | Dansk på ny (Læreplan 2017) (systime.dk)
https://www.tjekdet.dk/quiz
https://danskpaany.systime.dk/?id=311#c1402 
Lærerens PPT.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb om klima

Formål:

Kernestof (begreber):
Klima, klimakrise, klimaforandringer, antropocentrisme, antropocæn, glokalisering, forholdet mellem natur/menneske, magt/afmagt, traditionelt sprog/eksperimenterende sprog, lokale/globale, klimalitteraturens prosa,  tipping point, cli-fi, bevidsthed om akser/skalaer,



Materiale:,
Thor Gustafsson: Klimalitteratur I-bog Systime, kap. 1,2,3,4,6,8,7,10 og 9

Klima og klimakrise
DR P3 Explainer: Er det for sent at redde jorden? https://youtu.be/FHJyi1hMMCA
Karl Ove Knausgård: Fienden er følelsen av maktesløshet (2017)

Et nyt forhold mellem menneske og natur
Eske K. Mathiesen: Endnu en gang er det slående 2010 & Er ikke ansat hos poplerne 2005 & Endelig lykkes det 2005 (tre digte)
Conservation International: Nature is Speaking: Julia Roberts is Mother Nature 2014

Mennesket mellem magt og afmagt
Silja E.K. Hnederseon: 1,7 tipping point 2018
Julie Steen-Knudsen: spor efter fugle 2017


Eksperimenterende sprog/traditionelt sprog
Morten Chemnitz: Fra skrænten den nedfaldne jord 2016
Rasmus Nikolajsen: Saltstraumen 7. december 2013
Peter Adolphsen: Den langsomme kæmpe 2002

Filmanalyse og remediering til digte
Fischer Stevens/Leonardo DiCaprio: Before the Flood 2016

Klimalitteraturens prosa
Charlotte Weitze: Den afskyelige (romanuddrag) 2016

Opsamling
Jens Blendstrup: Dette er det oversvømmede digt 2008
Jens Blendstrup: Om bestillingslyrik. poesi på bestilling 2010.
Christina Hagen: Vi taler hele tiden om at redde planeten. Men hvorfor er det vigtigt, at vi overlever, når vi ikke kan finde ud af at leve? 2018

Anna van Deurs: Klimakrigeren, 2022 (kortfilm)

Theis Ørntoft: Digte 2014 (VÆRKLÆSNING lyrik) Aller i klassen har læst "Det er forvirrede tider", ellers har eleverne læst forskellige digte og lavet litteratur podcast.



Evaluering:

Skriftlig opgave om klimaforandringer (tale)
Skriftlig opgave om klimakampen (kortfilm)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 2 (Klimakrise) 21-02-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb om medier og nyhedsartiklen

Formål:
Forløbet har til formål at introducere eleverne til danskfagets hovedområde medier med særligt fokus på nyhedsartiklens opbygning, nyhedskriterier, nyhedstrekanten, fakta- og fiktionskoder, traditionel journalistisk skrivning (det vigtige først) og fortællende journalistik. Eleverne skal selv finde relevante tekster at arbejde med i forløbet og anvende relevant teori. Forløbet munder ud i skrivning af elevernes egne nyhedsartikler, som tager udgangspunkt i en virkelig eller opdigtet begivenhed på skolen.  Der er desuden fokus på at arbejde med udbytteskatskandalen multimodalt via avisartikler, dokumentar samt podcast. Det etiske aspekt også inddraget.

Kernestof:
Nyhedsartiklens opbygning (ydre og indre), nyhedskriterier, nyhedsgenrer, vinkling, nyhedstrekanten, fakta- og fiktionskoder, stofområder, avistype, traditionel journalistisk skrivning (det vigtige først) og fortællende journalistik, filmiske virkemidler i dokumentar, podcastanalyse.

Materiale:
Håndbog til dansk, kap. 5.1 Avisjournalistik (hele dette underkapitel) https://hbdansk.systime.dk/?id=218
Lærerproduceret powerpoint i Teamsmappe

Tekster:
Politiken: "Sanjay Shah gav thumbs up til anklagerens kronvidne"
BT: "Skattemedarbejder måtte stole på ansøgninger"
DR: "Da Sanjay ser de lækre sportsvogne" (skimmes)
Podcast: "Genstart - den uendelige skatteskandale" 2022
DR DOK: "Mændene der plyndrede Europa"
Journalisten.dk: "Mads Ellesøe lavede Shah-dokumentar"

Politiken-artikel: "Maratonmor"
Jyske Vestkysten: "Da de kørte med ham var han i live, men hans tilstand var kritisk"
Børsen: "Brand i børsen" 16/4-2024
Herman Bang: "Branden"

Evaluering:
-elevfeedback i Lectio
-elevpræsentationer (hel og halv klasse)
-skrivning af egen nyhedsartikel om begivenhed på skolen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb om nyeste tids litteratur

Formål:
Introduktion til analyse og arbejde med nyeste tids litteratur i Danmark via forskellige tematiske nedslag samt fællestræk for alle tekster.
Der er desuden arbejdet med en mere fri ramme for analyse og fortolkning gennem Læs & Lyt-tilgang, hvor eleverne får teksten udleveret i papirform og lytter til oplæsning, hvorefter en mere fri og elevvalgt diskussion tager form suppleret af tid til notetagning til sidst. Læreroplæg laves til de enkelte temaer.

Kernestof:
Temaintroduktionssider til følgende: autofiktion, kulturmøder globalisering multikulturel danskhed, tidens realismeformater,  køn krop seksualitet, katastrofen, identitetspolitik, død tab sorg.
Introduktion 2016-2020 https://5aarslitt.systime.dk/?id=282
Analysebegreber: se under tekst
Læseformål ses under lektie i Lectio

Materiale:
Systime: De seneste 5 års litteratur, Arkiv-2010-2016 udgaven.(Bemærk!!!)
https://5aarslitt.systime.dk/?id=315#c1245  (interview
Lærerproduceret powerpoint med noter til læreroplæg (findes i teamsmappe)

Tekster:
Læs T. Korsgaard: Hvis der skulle komme et menneske forbi (miljø, autofiktion, avisartikler, realisme/socialrealisme
Morten Pape : Planen + Peter Frederik Jensen: Vold (fortæller, tema, forskelle og fællestræk)
J. Eika: ”Lageret Huset Marie”  + O. Ravn: De ansatte (fortællertype, motiv, sproglig stil, forskelle og fællestræk)
Leonora Christine Skov: Den, der lever stille (fortæller, tema)
Carsten Jensen: Den første sten (titelanalyse, fremstillingsformer, fortælletempo, fortællestil, synsvinkel)
Kristina Stoltz: Paradis først (aktuelle problemstillinger, magtstrukturer i samfundet, citatanalyse)
Lotte Kirkeby: Jubilæum 2016 (VÆRKLÆSNING (novellesamling: Violvej, Killinger, Myggestik, Bikini, Linda, Størrelse 44 )

https://www.skivefolkeblad.dk/artikel/4a3ade97-7a66-4b23-83de-a62d5d0e1242/
https://www.tvmidtvest.dk/skive/raser-mod-sin-brors-debutroman-det-er-grotesk

Evaluering:
-elevfeedback

FORLØBET STARTES I 1G OG FORTSÆTTES I 2G
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer