Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
AABC
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Barbara Kjær-Hansen, Marie Svenstrup
|
Hold
|
VI22.hhx.f.DA (VI 1f DA, VI 2f DA, VI 3f DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#2: Noveller
Forløbsbeskrivelse: Forløb 2: Noveller BAKH / 1F efteråret 2022
I ALT CA. 40 s.
Formål:
Genrebestemmelse af noveller (traditionel/moderne novelle)
Analyse af noveller - herunder synsvinkel, fortæller, upålidelig fortæller, fortællerholdning mv.
Tema og fortolkning
Perspektivering: Litteraturhistorisk eller tematisk
Sekundærlitteratur:
Kjær-Hansen, m.fl: Kapitel 10 om novellen fra Litteraturhistorien på langs og på tværs: https://litthist.systime.dk/?id=p189
Tekster:
Sonnergaard: Sex (1997) https://textanalyse.systime.dk/?id=c18828 (upålidelig fortæller) - brug af kortene fra LYNLITTERATUR
Charlotte Weitze: Biller (1996) https://mundtlighedidansk.systime.dk/?id=c506
Stil undre-spørgsmål til teksten
Katrine Marie Guldager: Nørreport (2004) https://textanalyse.systime.dk/?id=c18837 (synsvinkel)
Marie Aubert: “Gammelt ægtepar” fra novellesamlingen Må jeg komme med dig hjem (2016) - udleveres i kopi (i forbindelse med skriftlig opgave)
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opgave om novelle
|
20-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#3: Medieforløb
Forløbsbeskrivelse: 50 lektioner - i alt ca. 200 sider
Baggrundslitteratur (ca. 50 s)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (ibog, Systime)
Avisjournalistik og fake news (kap. 5.1): https://hbdansk.systime.dk/?id=p218&L=0 (26,7 s)
Om argumentation (kap. 4.10): https://hbdansk.systime.dk/?id=p205&L=0 (8,9 s)
Om dokumentarfilm (kap. 5.2): https://hbdansk.systime.dk/?id=p224 (9,7 s)
Tomas Bjørn Pedersen: Grundbog til medier i dansk: (ibog, Systime)
Analyse af tv-nyheder: https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=p132 (2,4 s)
+ https://grundbogtilmedieridansk.systime.dk/?id=150 (3,5 s)
Danmarkshistorien.dk
Avisens historie fra 1634: https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/avisen-1634/ (1 s)
Tekster (ca. 150 s)
Artikler til analyse af nyhedsjournalistik og opinionsjournalistik og fortællende journalistik
Nyhedsartikel: 20-årig dræbt af skud i københavnsk frisørsalon
Nyhedsartikel: KLAUS DOHM og CHRISTIAN KLEIN (Jyllands-Posten d. 5/8-2018): Karakterræs blokerer for gymnasieelevers læring (2s)
Opinionsartikel: ALMA TYNELL: Jyllands-Posten d.10/12-2021 Karakterræset i gymnasiet spænder ben for læring og trivsel (2 s)
Reportage: https://www.dr.dk/nyheder/indland/anette-og-vivi-kan-endelig-komme-paa-vaertshus-igen-det-har-vaeret-et-helvede-rent Eksempel 1 (2 s)
Reportage: https://politiken.dk/kultur/musik/roskildefestival/art5523341/Reportage-fra-Roskilde-%C3%A5bning-%C2%BBDet-var-et-sindssygt-adrenalinsus-da-hegnet-v%C3%A6ltede%C2%AB Eksempel 2 (3 s)
Opinionsartikel: "Juridisk kønsskifte er det rene nonsens", læserbrev fra Kristeligt Dagblad d. 12/5-2015 (1 s)
Opinionsartikel: "Snus er ikke vingummibamser" kronik af C. Pisinger, N. Godtfredsen og M. Døssing, 26.5.2018, Berlingske (4 s)
Fake news:
Rokokoposten d. 14/1-2020: Efter Venstre-ydmygelse: Pernille Rosendahl fratager Kristian Jensen retten til at bruge fjernbetjeningen https://rokokoposten.dk/2020/01/14/efter-venstre-ydmygelse-pernille-rosendahl-fratager-kristian-jensen-retten-til-at-bruge-fjernbetjeningen/ (1 s)
P3-satire: Januar 2019: Krænkelsesministeriet: https://www.youtube.com/watch?v=PDYfqEl1PIo&t=10s (2,5 min/ 2,5 sider)
Dan Jørgensen: august 2018: Trish Regan/Fox News/Cupcake Gate: https://www.youtube.com/watch?v=JXecLXlzEXE (2 min / 2 s)
Analyse af selvvalgte fake news (Eleverne valgte P3 satire/ Rokokoposten / Eye Candy-sagen) (5 s)
Nyhedsudsendelse:
DR: Tv-avisen d. 4. febr. 2023: 10 min: https://www.dr.dk/drtv/se/tv-avisen_-usa-har-skudt-kinesisk-ballon-ned_368746
Dokumentarfilm:
Mads Brügger: Ambassadøren (2011), læst som VÆRK, (svarende til 100 sider)
Øvelser/Skriftlige opgaver:
Skriv reportage - 2 t (inkl. genaflevering)
Analyse fake news - fremlæggelser
Skriv læserbrev
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opgave om nyhedsformidling
|
13-01-2023
|
Genaflevering/forbedring af reportage
|
06-02-2023
|
Læserbrev argumentation
|
07-03-2023
|
Ambassadøren (præsentation)
|
21-03-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
44 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#4: Læs en bog
Forløbet ‘Læs en bog’ 1F BAKH foråret 2023
(læsning af selvvalgt værk)
Eleverne udvælger selv en roman/selvbiografi på dansk, som de læser. Læsningen kan ske i papirformat, som lydbog eller ebog.
Undervejs skriver eleverne løbende stikord i en læselogbog, hvor de noterer stikord til bogens kapitler samt iagttagelser om deres oplevelser af læsningen.
Skriftlig opgave:
Eleverne afslutter forløbet med at skrive en bograpport med en præsentation af bogen, forfatteren, handlingen, hovedperson(er) og miljø - og præsentation af bogens temaer.
Desuden skriver eleverne en refleksion over læseprocessen: Hvordan oplevede du læseprocessen? Hvordan læste du? Hvor? Hvilke dele af bogen kunne du særligt leve dig ind i? Var der noget særligt, der undrede dig eller gjorde indtryk?
Formål:
at give eleverne mulighed for fordybelse i den lange sammenhængende fortælling
at øge lysten til læsning ved at eleverne selv vælger teksten
at eleverne skal kunne reflektere over deres oplevelser af læsning på forskellige platforme (trykt bog, ebog, lydbog)
at eleverne blive bevidst om rammesætningen for læsning
at eleverne oplever en læserorienteret læsning (som senere i undervisningen kan stilles op som et alternativ til fx en nykritisk læsning)
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Skrivning af læselogbog
|
10-04-2023
|
Læselogbog og refleksioner
|
30-04-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#5: Nyeste tid: familien/autofiktion del A
Forløb 5: Nyeste tid - tema: familien - i alt ca. 215 s.
Del A: Nyeste tid: Autofiktion - ca. 90 s.
Teksterne ligger i vores mappe på Teams
Primærtekster: ca. 30 s
Yahya Hassan (digte): 'Trælameller', 'Tvangsfjernet', 'Kaffeholdet', 'Ghettoguide', 2013, (5 s)
Interview med Yahya Hassan af Tarek Omar: 'Jeg er fucking vred på mine forældre', 2013, Politiken (6 s)
Romanuddrag: Leonora Christina Skov: (af) 'Den, der lever stille', 2018, (6,6 s) https://5aarslitt.systime.dk/?id=p269
Romanuddrag: Maja Lee Langvads tekst: (af) 'Hun er vred', 2014, (10 s)
Værk: (54 s)
Maja Lee Langvad: Find Holger Danske (2006)
Sekundærlitteratur: ca. 8 s
Afsnit i Litteraturhistorien - på langs og på tværs: Yahya Hassans opgør med ghettoen (0,5 s)
Afsnit i Litteraturhistorien - på langs og på tværs om autofiktion: Start her: Autofiktion til og med afsnittet om Iscenesættelse og performativ biografisme (7,5 s)
Afsnit i Litteraturhistorien - på langs og på tværs om Lyriske nybrud, herunder readymades og genrehybrider:
https://litthist.systime.dk/?id=294#c1532
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Skriveøvelse, dansk
|
15-08-2023
|
Familie, autofiktion og nyeste tid
|
19-09-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5: Familie og nyeste tid (del B)
Familie og nyeste tid (del B) eksperimenterende realisme
Del B: Nyeste tid: Eksperimenterende realisme (ca. 125 s)
Primærtekster: ca. 23 s
Tine Høeg: (af) Nye rejsende (2017) - se pdf i mappen på Teams (10 s)
Kristin Vego: Be my baby (2022) - se pdf i mappen på Teams (6 s)
Caspar Eric: Jeg vil ikke tilbage (2020) (7 s) NB: autofiktion
Caspar Eric: Jeg vil ikke tilbage https://litthist.systime.dk/?id=326
Supplerende: 2 timer, svarende til ca. 100 s
Aarhus Teater: Opsætning af klassikeren af Charlotte Brontë: Jane Eyre
(kønsroller, kærlighed, moderne opsætning af klassiker)
Sekundærlitteratur: ca. 1 s
Afsnit i Litteraturhistorien - på langs og på tværs om realisme: Læs her: https://litthist.systime.dk/?id=294#c1501 https://litthist.systime.dk/?id=294#c1501
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6: Temaforløb: Kærlighed
Forløb: Kærlighed
Litteratur og dokumentarfilm:
Adam Oehlenschlæger: Raad til unge ægtemænd (1809)
Vita Andersen: Søndagen er til at kneppe i (1978)
Jesper Dalgaard: Kandis for livet (2021) - dokumentarfilm/VÆRK
Emil Aarestrup: Paa Sneen (1838)
Minds of 99: Under din sne (2022)
Hans Philip: Rose (2022)
Klaus Rifbjerg: Et kys (1964)
Artikler:
Jyllands-Posten: "DR beklager efter Kandis-dokumentar: Instruktøren betalte for at flyve en fan til Costa del Sol"
DR beklager efter Kandis.docx
Soundvenue: "DR har intet at undskylde for med 'Kandis for livet'
Sekundærlitteratur:
Danskfaglige begreber fra "oversigt over fakta- og fiktionskoder" og "Medieanalyse af dokumentarfilm" i Håndbog til dansk
Om dokumentarfilm-genrer: https://hbdansk.systime.dk/?id=224#c744
Teori om billedsprog: Symboler, metaforer mm. Håndbog til dansk: https://hbdansk.systime.dk/?id=188
Skr. Opgaver:
Essay om kærlighed Læs om essay her
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Forarbejde til essay
|
17-11-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#7 Klimakrise
Begreber:
Greenwashing
Framing – klima som 'udfordring' eller som 'skrækscenarie/dommedag'
Cli-fi (Climate fiction)
Apokalypse
Metoder:
Reklamefilmsanalyse
Retorisk og argumentationsanalyse
Digtanalyse
Eventyranalyse
Genrer:
Tv-serie
Tale
Eventyr
Digte (lyrik)
Reklamefilm
Materiale:
Dokumentarfilm
1. del af dokumentarserie om Greta Thunberg: ‘Et år til at redde planeten’ (BBC; 2021) Find filmen på cfu.dk (58 min/ 30 s)
Greta Thunbergs tale på FN's klimatopmøde 2019
Thunbergs tale ligger her: To taler om klima
Link til talen på video: Greta Thunberg holdt tale på klimatopmøde
Reklamefilm
Energiselskabet Norsk Vind (januar 2020): kampagnefilmen "Klokka tikkar mot 2030"
https://textur.systime.dk/?id=313 + øvelser: Øvelser til Klokka...
Energiselskabet Ørsted (november 2019): kampagnefilmen "Act Now"
https://textur.systime.dk/?id=313#c2281 + øvelser: Øvelser til Act Now
Reklamefilm fra Arla: (45 sek) Arla - Skridt for skridt, 2019
Kampagnefilmen Nature is Speaking fra den amerikanske miljøorganisation Conservation International: https://klimalitteratur.systime.dk/?id=135#c298
Steve Cutts' (f. 1995) animationsfilm The Turning Point (2020) handler om klima- og biodiversitetskrisen: https://klimalitteratur.systime.dk/?id=142
Værk: Kampagne fra Danish Crown (2020) samt skr. Opgave:
”Klimakontrolleret gris” – reklamefilm fra Danish Crown (2020):
Reklamefilms analyse Klimakontrolleret gris (youtube.com)
På hjemmesiden Danish Crowns hjemmeside kan du læse mere om firmaet og dets klimatiltag.
Explainer-film fra Greenpeace: “Danish Crowns greenwashing forklaret” – film fra Greenpeace.dk (2021): Danish Crowns greenwashing forklaret
Litteratur:
Theis Ørntoft: Solar:
https://klimalitteratur.systime.dk/?id=139#c396
Theis Ørntoft: Digte, 2014:
https://klimalitteratur.systime.dk/?id=134&L=0#c290
H.C. Andersen: Nattergalen (1844)
Fiktionsfilm:
The Rain – 1. sæson, 1. afsnit (Netflix, 2018)
The Rain på Netflix: dansk postapokalyptisk spændingsserie og coming-of-age-fortælling
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Onlineundervisning 3. jan. 24
|
03-01-2024
|
Analyse klimatale
|
28-01-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb#11 Middelalder, barok og oplysningstiden
MIDDELALDEREN
Sekundærlitteratur:
https://litthist.systime.dk/?id=121 1. 1000-1536: Middelalderen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
https://litthist.systime.dk/?id=132 Middelalderens samfund | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
https://litthist.systime.dk/?id=132 Middelalderens samfund | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
https://litthist.systime.dk/?id=135 Folkeviser | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Tekst: Folkevisen Hr. Bøsmer i Elverhjem
https://litthist.systime.dk/?id=280
Tekst: Folkevisen Hr. Bøsmer i Elverhjem | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
BAROKKEN
Sekundærlitteratur: Hele kapitlet om barokken.
Start her: https://litthist.systime.dk/?id=122 3. 1650-1720: Barokken | Litteraturhistorien – på langs og på tværs og læs til og med https://litthist.systime.dk/?id=150 Perspektivering til i dag | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Tekster:
Maleri: Michael van Haven: Christian 5.s salving i Slotskirken på Frederiksborg | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Tekster af Thomas Kingo:
Thomas Kingo: Hierte-Suk | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Thomas Kingo: Salme: Sorrig og glæde:
https://www.youtube.com/watch?v=JCAF1gyd65I&list=RDJCAF1gyd65I&index=1 Sorrig og glæde de vandre til hobe
Salme 46 fra Den danske salmebog online: https://m.dendanskesalmebogonline.dk/salme/46/483/2 Den Danske Salmebog Online - Salme 46- vi arbejder med strofe 1, 3 og 5.
Perspektivering: Robbie Williams: Come undone: Robbie Williams - Come Undone
OPLYSNINGSTIDEN
Sekundærlitteratur
1720-1800: Oplysningstiden | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
https://litthist.systime.dk/?id=123 (læs hele kapitlet)
Om forfatteren Ludvig Holberg: Jean de France | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Hvad er et drama?Afsnittet om 12. Drama | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Tekster:
Epistel 91:Ludvig Holberg: repræsentant for oplysningens tanker i Danmark | Brug litteraturhistorien https://bl.systime.dk/?id=167#c329
Første akt af Jeppe på bjerget: Uddrag af 1. akt: Hvorfor drikker Jeppe? | Brug litteraturhistorien
Sidste akt af Jeppe på bjerget: Uddrag af 5. akt: Hvorfor drikker Jeppe? | Brug litteraturhistorien https://bl.systime.dk/?id=164#c337
VÆRK: Ludvig Holberg: Jeppe på bjerget (Aarhus teater, februar 25)
Analyse af dramaet:
Uddrag ad undervisningsmateriale fra Aarhus Teater:
Undervisningsmateriale-jeppe-på-bjerget 2025.pdf
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb#12 Repetition af forløb
Forløb, der repeterer litteraturhistorien fra 1800-2025 + danskfaglig metode
Realisme i nyeste tid:
Thomas Korsgaard: Lasagne (2019)
https://litteraereundersoegelser.systime.dk/?id=140
Dystopi/eksperimenterende realisme:
Rasmus Theisens (af) 'Molbohistorier' (2024) (ligger som pdf i mappen på Teams)
Repetition: Afsnit i Litteraturhistorien - på langs og på tværs om realisme: Læs her: https://litthist.systime.dk/?id=294#c1501
og
Afsnit om Dystopier: https://litthist.systime.dk/?id=295#c1570 Temaer | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Autofiktion/eksperimenterende realisme:
Knud Romer (af) Den som blinker er bange for døden (2006) (ligger som pfd i mappen på Teams)
Desuden repetition af begrebet autofiktion:
Afsnit om autofiktion: https://litthist.systime.dk/?id=294#c1502 Tendenser i den nyeste litteratur | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Afsnit om Hovedstolen: https://litthist.systime.dk/?id=294#c1503 Tendenser i den nyeste litteratur | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Afsnit om autofiktionens dobbelthed: https://litthist.systime.dk/?id=294#c1504 Tendenser i den nyeste litteratur | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Romantikken:
H.C. Andersen 'Tepotten' + teori om danskfagets metoder i forbindelse med analyse af fiktion/skønlitteratur.
Introduktion til danskfagets metoder - se med her: H.C. Andersen: Tepotten (1862) | Litteraturens veje
Det moderne gennembrud:
Amalie Skram: Det røde gardin (1899)
https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=147&L=10
Amalie Skram: Det røde gardin (1899) | Det moderne gennembrud #MeToo
Skildring af krig: Dokumentar og fortællende journalistik
Uddrag af 'De sårede' Log ind med Uni Login for at se de første 4 min. af filmen ”De sårede” https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/de-saarede + uddrag af Jan Grarup: Hvor jernkorsene gror (uddelt i kopi) (Ved det grønne bord)
Folkelig realisme/socialrealisme
Martin Andersen Nexø: Sevilla (1903) (uddelt i kopi) (Ved det grønne bord)
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Sidste danskaflevering
|
05-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/122/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56042422822",
"T": "/lectio/122/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56042422822",
"H": "/lectio/122/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56042422822"
}