Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
AABC
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
Lærer(e)
|
Søren Haulund
|
Hold
|
VI23.hhx.d.Ty (VI 1d Ty, VI 2d Ty)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Jungsein
Kernestof:
1. Ursachen von Essstörungen
Quelle: https://www.hemera.de/behandlungsschwerpunkte/essstoerungen/ursachen-von-essstoerungen/
2. Amelies Weg raus aus der Magersucht. 1,5 NS
https://www.zdf.de/kinder/logo/kind-magersucht-essstoerung-hilfe-100.html
3. Hannahs Geschichte 1 NS ZDF TIVI
Supplerende materiale:
"Jeg blev stemplet som svag anorektiker, men jeg er en stærk overlever" 4NS
https://www.information.dk/debat/2020/10/stemplet-svag-anorektiker-staerk-overlever?lst_tag
Særlige fokuspunkter:
Vi kigger på de forskruede forbilleder som ungdommen skal leve op til samt konsekvenserne af disse.
Læringsmål:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå lettere, nyere, autentiske tysksprogede tekster
– redegøre for og samtale om ukendte emner på tysk med et basalt ordforråd, brug af faste vendinger og udtryk samt relevante kommunikationsstrategier og redegøre for og diskutere kendte emner på tysk med et varieret ordforråd, herunder argumentere for deres synspunkter.
Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde, tavle undervisning.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Familienmodelle
Kernestof: ca. 1 normalside pr. person
1. Katharina
2. Norman
3. Johanna
4. Frank
5. Thomas
6. Andreas
7. Marion
8. Julia
https://genderdings.de/familie/familienformen/
Læringsmål:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå lettere, nyere, autentiske tysksprogede tekster
– redegøre for og samtale om ukendte emner på tysk med et basalt ordforråd, brug af faste vendinger og udtryk samt relevante kommunikationsstrategier og redegøre for og diskutere kendte emner på tysk med et varieret ordforråd, herunder argumentere for deres synspunkter.
Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde, tavle undervisning.
Supplerende stof:
eleverne beskriver deres egen familie/familieliv
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Sport
Kernestof:
1. Die Boateng-Brüder Video 1,5 min
https://www.youtube.com/watch?v=Eu8qKLVoSI8 (Videoklip)
2. Inklusionssport
https://www.zdf.de/kinder/neuneinhalb/page-video-ardkinder-sport-fuer-alle---gemeinsam-trainieren-mit-und-ohne-behinderung-100.html
Video 9 minutter
3. Die Probleme des deutschen Schulsports. 1,5 NS
https://www.zeit.de/sport/2012-06/schulfach-sport
Supplerende materiale:
1. Psychische Probleme durch Corona 1 NS
https://www.zdf.de/kinder/logo/psychische-folgen-kinder-corona-100.html
Særlige fokuspunkter:
Vi beskæftiger os med unges meninger om sport og sportens glæder og sorger..
Læringsmål:
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå lettere, nyere, autentiske tysksprogede tekster
– redegøre for og samtale om ukendte emner på tysk med et basalt ordforråd, brug af faste vendinger og udtryk samt relevante kommunikationsstrategier og redegøre for og diskutere kendte emner på tysk med et varieret ordforråd, herunder argumentere for deres synspunkter.
Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde, tavle undervisning.
.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Armut in Deutschland
Vi går bag facaden og kigger på fattigdom i Tyskland.
Kernestof:
1. "Arm trifft auf arm"
https://www.planet-wissen.de/gesellschaft/wirtschaft/armut_in_deutschland/armut-tafeln-100.html#arm
2. Die Tafeln in Deutschland
https://www.planet-wissen.de/gesellschaft/wirtschaft/armut_in_deutschland/armut-tafeln-100.html
3. "Armut in Deutschland"
https://www.planet-wissen.de/gesellschaft/wirtschaft/armut_in_deutschland/index.html
Supplerende stof:
1. Ein tag bei der Tafel https://www1.wdr.de/mediathek/video-ein-tag-bei-der-tafel-100.html 4:48
2. Die Geschichte von Chris https://www.planet-wissen.de/video-die-geschichte-von-chris-100.html 2:39
Centralt i dette forløb er de tre færdigheder lytte, læse, tale samt ordforrådstilegnelse og tekstarbejde.
Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde, tavle undervisning.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Gastarbeiter In Deutschland
Vi kigger på historien omkring indvandring i Tyskland og på to eksempler på indvandrere.
1. So leben einige Ukrainer in Deutschland
https://www.zdf.de/kinder/logo/reporterin-magdalena-gefluechtete-deutschland-100.html
2. Gekommen und geblieben - Gastarbeiter in Deutshcland
https://www.ndr.de/geschichte/chronologie/Gastarbeiter-in-Deutschland-Gekommen-und-geblieben,gastarbeiter258.html
3. Gastarbeiter in Deutschland 3,5 NS
Planetwissen
Supplerende stof:
"Tak til tyrkerne, der var med til at ændre Tyskland" 5 NS
https://www.information.dk/moti/anmeldelse/2012/01/tak-tyrkerne-aendre-tyskland
"Einwanderung, integration und Asyl"
Aus dem Parteiprogramm der AFD
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Nachkriegszeit
Vi beskæftiger os med historien bag DDRs opståen, det kommunistiske diktatur samt konsekvenserne for befolkningen i DDR. Som kontrast hertil ser vi på udviklingen i BRD specielt med fokus på "Wirtschaftswunder".
Kernestof:
Fra "Planetwissen.de"
1. "Gründung der DDR" 1,5 NS
2. "Die SED: Einzige Partei der DDR" 1,5 NS
3. "Fünf Pfennig für ein Brötchen- 18 Mark für Ananas" 1,5 NS
4. "Das Leben der Anderen" Film
5. "Eingemauert - Die innerdeutsche Grenze" Video: ca. 10 minutter
https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k
6. "1955-1963 Wirtschaftswunder"
Aus: Nachkriegsjahre Geteiltes Deutschland Deutsche Einheit
Supplerende stof:
1 Der Tunnel (Film)
2. Das Wunder von Bern (Film)
Særlige fokuspunkter
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
– læse og forstå lettere, nyere, autentiske tysksprogede tekster
– redegøre for og samtale om ukendte emner på tysk med et basalt ordforråd, brug af faste vendinger og udtryk samt relevante kommunikationsstrategier og redegøre for og diskutere kendte emner på tysk med et varieret ordforråd, herunder argumentere for deres synspunkter
– forstå og forholde sig perspektiverende til indholdet af autentiske, tysksprogede fiktions- og sagprosatekster henholdsvis tysksprogede elektroniske medier om samfundsmæssige og kulturelle forhold
Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde, tavle undervisning.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Wirtschaft
Forløbet beskæftiger sig med grundlæggende samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tyskland
Kernestof:
1. Ritter Sport 3,5 NS
Kultur und Wirtschaft
2. Doppelmeyer Seilbahnen 3,5 NS
Kultur und Wirtschaft
3. Flensburger Brauerei 3,5 NS
Kultur und Wissenschaft
4. Made in Germany Firmen stellen sich vor: 1NS pr. virksomhed
Haribo
Porsche
Adidas
BMW
Schwarzkopf
Puma
Nivea
Mercedes
5. Forløb om erhvervskorrespondence (Fra Anfrage til Auftragsbestätigung)
Eget kompendium: ca. 10 normalsider
Supplerende stof
Youtube-klip om bl.a. Aldi og tekster, som eleverne selv har fundet på nettet.
Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde, tavle undervisning.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Nachhaltigkeit
1. "Studie: 62% der deutschen Jugendlichen ist Nachhaltigkeit wichtig" 1,5 NS
https://zukunftdeseinkaufens.de/jugendliche-nachhaltigkeit/
2. "Fast Fashion bringt Probleme" video 1minut
https://www.zdf.de/kinder/logo/erklaerstueck-fast-fashion-100.html
3. "Lidl stellt 2024 Sortiment um" 1,5
https://www.echo24.de/leben/verbraucher/lidl-sortiment-2024-produkte-haltungsform-veraenderungen-milch-umstellung-kunden-nachhaltigkeit-92545993.html
4. Schnelle Mode; Das Problem mit Fast Fashion 1,5 NS
https://www.zdf.de/kinder/logo/fast-fashion-alternativen-100.html
Supplerende materiale:
Eleverne finder relevante tekster på nettet og fremlægger deres resultater
Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde, tavle undervisning.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Wir sind die Welle
1. Vi beskæftiger os med serien "Wir sind die Welle", dens temaer og personer dækkes
2. Parteiprogramm des AFDs
https://www.afd.de/grundsatzprogramm/
punkt 9: Einwanderung, Integration und Asyl
3. Cybermobning
https://www.dw.com/de/cybermobbing-jeder-sechste-sch%C3%BCler-ist-betroffen/a-63425249
bekendtgørelsens krav om at:
- anvende viden om aktuelle kultur-, samfundsforhold i Tyskland dækkes ind
Supplerende materiale:
Eleverne finder og behandler relevante tekster om emnet.
Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde, tavle undervisning.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Eksamen
Vi repeterer de 6 nedenstående eksamensemner:
1. Nachkriegszeit
2. Armut in Deutschland
3. Wirtschaft
4. Sport
5. Nachhaltigkeit
6. Wir sind die Welle
Via følgende tekster:
1. "Die Probleme des deutschen Schulsports". 1,5 NS
https://www.zeit.de/sport/2012-06/schulfach-sport
2. "Kalte Wohnung und leerer Teller" 0,5 NS
(Aus der Tageszeitung ”Der Nordschleswiger”,06.12.2006)
3. "Ostsee-Flüchtlinge: Für einen Urlaubsflirt in die Todeszone"
Spiegel on-line 11.8.2012
4. "Verrücktes Wissen über Frauenfußball"
https://www.zdf.de/kinder/logo/angeberwissen-frauenfussball-100.html
5. „Das Fleisch-Paradox: Warum wir Tiere töten, obwohl wir es nicht wollen”
https://www.dw.com/de/das-fleisch-paradox-warum-wir-tiere-töten-obwohl-wir-es-nicht-wollen/a-56451607
6. „Umweltschützer gegen Kaffeekapseln“
https://www.dw.com/de/umweltschützer-gegen-kaffeekapseln/a-19179277
Hjælpemidler, der står til rådighed til den mundtlige eksamen:
1. Ordbogen.com
2. relevante grammatikbøger fra Systime
Google translate og andre opslag på nettet er ikke tilladt.
Se i øvrigt bekendtgørelsen for HHX tysk B:
https://www.uvm.dk/gymnasiale-uddannelser/fag-og-laereplaner/laereplaner-2017/hhx-laereplaner-2017
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/122/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62580295258",
"T": "/lectio/122/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62580295258",
"H": "/lectio/122/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62580295258"
}