Holdet VI23.hhx.Ty2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution AABC
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e) Søren Haulund
Hold VI23.hhx.Ty2 (VI23 1. år Ty2, VI23 2. år Ty2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Jungsein
Titel 2 Familienmodelle
Titel 3 Sport
Titel 4 Armut in Deutschland
Titel 5 Gastarbeiter In Deutschland
Titel 6 Nachkriegszeit
Titel 7 Wirtschaft
Titel 8 Nachhaltigkeit
Titel 9 Wir sind die Welle
Titel 10 Eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Jungsein

Kernestof:
1. Psychische Probleme durch Corona
https://www.zdf.de/kinder/logo/psychische-folgen-kinder-corona-100.html

2. Ursachen von Essstörungen
Quelle: https://www.hemera.de/behandlungsschwerpunkte/essstoerungen/ursachen-von-essstoerungen/

3. Amelies Weg raus aus der Magersucht. 1,5 NS
https://www.zdf.de/kinder/logo/kind-magersucht-essstoerung-hilfe-100.html

4. Hannahs Geschichte 1 NS  ZDF TIVI

Supplerende materiale:
"Jeg blev stemplet som svag anorektiker, men jeg er en stærk overlever" 4NS
https://www.information.dk/debat/2020/10/stemplet-svag-anorektiker-staerk-overlever?lst_tag

Særlige fokuspunkter:
Vi kigger på de forskruede forbilleder som ungdommen skal leve op til samt konsekvenserne af disse.

Læringsmål:

– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier

– læse og forstå lettere, nyere, autentiske tysksprogede tekster

– redegøre for og samtale om ukendte emner på tysk med et basalt ordforråd, brug af faste vendinger og udtryk samt relevante kommunikationsstrategier og redegøre for og diskutere kendte emner på tysk med et varieret ordforråd, herunder argumentere for deres synspunkter.

Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde,  tavle undervisning.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Familienmodelle

Kernestof: ca. 1 normalside pr. person
1. Katharina
2. Norman
3. Johanna
4. Frank
5. Thomas
6. Andreas
7. Marion
8. Julia

https://genderdings.de/familie/familienformen/
Læringsmål:

– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier

– læse og forstå lettere, nyere, autentiske tysksprogede tekster

– redegøre for og samtale om ukendte emner på tysk med et basalt ordforråd, brug af faste vendinger og udtryk samt relevante kommunikationsstrategier og redegøre for og diskutere kendte emner på tysk med et varieret ordforråd, herunder argumentere for deres synspunkter.

Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde,  tavle undervisning.

Supplerende stof:
eleverne beskriver deres egen familie/familieliv





Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Sport

Kernestof:


1. Die Boateng-Brüder Video 1,5 min
https://www.youtube.com/watch?v=Eu8qKLVoSI8 (Videoklip)

2. Inklusionssport
https://www.zdf.de/kinder/neuneinhalb/page-video-ardkinder-sport-fuer-alle---gemeinsam-trainieren-mit-und-ohne-behinderung-100.html  
Video 9 minutter

3. Die Probleme des deutschen Schulsports. 1,5 NS
https://www.zeit.de/sport/2012-06/schulfach-sport

Supplerende materiale:
1. Psychische Probleme durch Corona 1 NS
https://www.zdf.de/kinder/logo/psychische-folgen-kinder-corona-100.html

2. "Boateng-brødre mødes i VM-konfrontation" 3NS
https://jyllands-posten.dk/sport/tennis/article6820945.ece

Særlige fokuspunkter:
Vi beskæftiger os med unges meninger om sport og sportens glæder og sorger..

Læringsmål:

– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier

– læse og forstå lettere, nyere, autentiske tysksprogede tekster

– redegøre for og samtale om ukendte emner på tysk med et basalt ordforråd, brug af faste vendinger og udtryk samt relevante kommunikationsstrategier og redegøre for og diskutere kendte emner på tysk med et varieret ordforråd, herunder argumentere for deres synspunkter.

Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde,  tavle undervisning.
.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Armut in Deutschland

Vi går bag facaden og kigger på fattigdom i Tyskland.

Kernestof:
1."Arm trifft auf arm"
https://www.planet-wissen.de/gesellschaft/wirtschaft/armut_in_deutschland/armut-tafeln-100.html#arm

2. "Die "Tafeln" in Deutschland"
https://www.planet-wissen.de/gesellschaft/wirtschaft/armut_in_deutschland/armut-tafeln-100.html

3. "Armut in Deutschland"
https://www.planet-wissen.de/gesellschaft/wirtschaft/armut_in_deutschland/index.html



Supplerende stof:
1. Ein tag bei der Tafel https://www1.wdr.de/mediathek/video-ein-tag-bei-der-tafel-100.html 4:48

2. Die Geschichte von Chris https://www.planet-wissen.de/video-die-geschichte-von-chris-100.html 2:39

Centralt i dette forløb er de tre færdigheder lytte, læse, tale samt ordforrådstilegnelse og tekstarbejde.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Gastarbeiter In Deutschland

Vi kigger på historien omkring indvandring i Tyskland og på to eksempler på indvandrere.

1. So leben einige Ukrainer in Deutschland
https://www.zdf.de/kinder/logo/reporterin-magdalena-gefluechtete-deutschland-100.html

2. Gekommen und geblieben - Gastarbeiter in Deutshcland
https://www.ndr.de/geschichte/chronologie/Gastarbeiter-in-Deutschland-Gekommen-und-geblieben,gastarbeiter258.html

3. Gastarbeiter in Deutschland 3,5 NS
Planetwissen


Supplerende stof:
"Tak til tyrkerne, der var med til at ændre Tyskland" 5 NS
https://www.information.dk/moti/anmeldelse/2012/01/tak-tyrkerne-aendre-tyskland

"Einwanderung, integration und Asyl"
Aus dem Parteiprogramm der AFD
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Nachkriegszeit

Vi beskæftiger os med historien bag DDRs opståen, det kommunistiske diktatur samt konsekvenserne for befolkningen i DDR. Som kontrast hertil ser vi på udviklingen i BRD specielt med fokus på "Wirtschaftswunder".

Kernestof:
Fra "Planetwissen.de"
1. "Gründung der DDR" 1,5 NS

2. "Die SED: Einzige Partei der DDR" 1,5 NS

3. "Fünf Pfennig für ein Brötchen- 18 Mark für Ananas" 1,5 NS

4. "Das Leben der Anderen" Film

5. "Eingemauert - Die innerdeutsche Grenze" Video: ca. 10 minutter
https://www.youtube.com/watch?v=jlbAUFvh04k

6. "1955-1963 Wirtschaftswunder" 3,5 NS
Aus: Nachkriegsjahre Geteiltes Deutschland Deutsche Einheit


Supplerende stof:

1. Der Tunnel (Film)

2. Das Wunder von Bern (Film)



Særlige fokuspunkter
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier

– læse og forstå lettere, nyere, autentiske tysksprogede tekster

– redegøre for og samtale om ukendte emner på tysk med et basalt ordforråd, brug af faste vendinger og udtryk samt relevante kommunikationsstrategier og redegøre for og diskutere kendte emner på tysk med et varieret ordforråd, herunder argumentere for deres synspunkter

– forstå og forholde sig perspektiverende til indholdet af autentiske, tysksprogede fiktions- og sagprosatekster henholdsvis tysksprogede elektroniske medier om samfundsmæssige og kulturelle forhold

Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde,  tavle undervisning.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Wirtschaft

Forløbet beskæftiger sig med grundlæggende samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tyskland

Kernestof:

1. Ritter Sport 3,5 NS
Kultur und Wirtschaft

2. Doppelmeyer Seilbahnen 3,5 NS
Kultur und Wirtschaft

3. Flensburger Brauerei 3,5 NS
Kultur und Wissenschaft

4. Made in Germany Firmen stellen sich vor: 1NS pr. virksomhed
Haribo
Porsche
Adidas
BMW
Schwarzkopf
Puma
Nivea
Mercedes

5. Forløb om erhvervskorrespondence (Fra Anfrage til Auftragsbestätigung)
Eget kompendium: ca. 10 normalsider

Supplerende stof
Youtube-klip om bl.a. Aldi og tekster, som eleverne selv har fundet på nettet.

Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde,  tavle undervisning.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Nachhaltigkeit

1. "Studie: 62% der deutschen Jugendlichen ist Nachhaltigkeit wichtig" 1,5 NS
https://zukunftdeseinkaufens.de/jugendliche-nachhaltigkeit/

2. "Fast Fashion bringt Probleme" video 1minut
https://www.zdf.de/kinder/logo/erklaerstueck-fast-fashion-100.html

3. "Lidl stellt 2024 Sortiment um" 1,5
https://www.echo24.de/leben/verbraucher/lidl-sortiment-2024-produkte-haltungsform-veraenderungen-milch-umstellung-kunden-nachhaltigkeit-92545993.html

4. Schnelle Mode; Das Problem mit Fast Fashion 1,5 NS
https://www.zdf.de/kinder/logo/fast-fashion-alternativen-100.html

Supplerende materiale:
Eleverne finder relevante tekster på nettet og fremlægger deres resultater

Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde,  tavle undervisning.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Wir sind die Welle

1. Vi beskæftiger os med serien "Wir sind die Welle", dens temaer og personer dækkes

2. Parteiprogramm des AFDs
https://www.afd.de/grundsatzprogramm/
punkt 9: Einwanderung, Integration und Asyl

3. Cybermobbing
https://www.dw.com/de/cybermobbing-jeder-sechste-sch%C3%BCler-ist-betroffen/a-63425249

bekendtgørelsens krav om at:
- anvende viden om aktuelle kultur-, samfundsforhold i Tyskland dækkes ind

Supplerende materiale:
Eleverne finder og behandler relevante tekster om emnet.

Væsentligste arbejdsformer:
Gruppearbejde, elevfremlæggelse, projektarbejde, pararbejde, individuelt arbejde,  tavle undervisning.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Eksamen

Vi repeterer de 6 nedenstående eksamensemner:

1. Nachkriegszeit
2. Armut in Deutschland
3. Wirtschaft
4. Sport
5. Nachhaltigkeit
6. Wir sind die Welle

Via følgende tekster:
1. "Die Probleme des deutschen Schulsports". 1,5 NS
https://www.zeit.de/sport/2012-06/schulfach-sport

2. "Kalte Wohnung und leerer Teller" 0,5 NS
(Aus der Tageszeitung ”Der Nordschleswiger”,06.12.2006)

3. "Ostsee-Flüchtlinge: Für einen Urlaubsflirt in die Todeszone"
Spiegel on-line 11.8.2012

4. "Verrücktes Wissen über Frauenfußball"
https://www.zdf.de/kinder/logo/angeberwissen-frauenfussball-100.html

5. „Das Fleisch-Paradox: Warum wir Tiere töten, obwohl wir es nicht wollen”
https://www.dw.com/de/das-fleisch-paradox-warum-wir-tiere-töten-obwohl-wir-es-nicht-wollen/a-56451607

6. „Umweltschützer gegen Kaffeekapseln“
https://www.dw.com/de/umweltschützer-gegen-kaffeekapseln/a-19179277



Hjælpemidler, der står til rådighed til den mundtlige eksamen:
1. Ordbogen.com
2. relevante grammatikbøger fra Systime

Google translate og andre opslag på nettet er ikke tilladt.

Se i øvrigt bekendtgørelsen for HHX tysk B:
https://www.uvm.dk/gymnasiale-uddannelser/fag-og-laereplaner/laereplaner-2017/hhx-laereplaner-2017
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer