X - Herning Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Herning Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3z BI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
X - Herning Gymnasium
Fag og niveau
Biologi A
Lærer(e)
Majbritt Overgaard Schou
Hold
2023 BI/z (
1z BI
,
2z BI
,
3z BI
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
1. Cellen - den mindste enhed for liv
Titel 2
2. Genetik: arv versus miljø
Titel 3
4. Økologi - Vadehavet
Titel 4
3. Forplantning
Titel 5
5. Arbejdsfysiologi - Hvad sker der i kroppen...?
Titel 6
6. Evolution og populationsgenetik
Titel 7
7. Ernæringsfysiologi - kost og sundhed
Titel 8
8. Immunologi
Titel 9
9. Nervesystemet - alkohols effekt
Titel 10
10. Bioteknologi
Titel 11
11. Hormoner og økotoksikologi
Titel 12
12. Muskelkontraktion og stofskifte
Titel 13
13. Populationsøkologi og biokemi
Titel 14
14. Repetition
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
1. Cellen - den mindste enhed for liv
Forløb om cellens opbygning og funktion.
Det er målet at have forståelse for at alt liv er opbygget af celler, og hvordan celler ser ud og virker.
Formål:
- At kunne skelne forskellige celletyper fra hinanden. Prokaryoter og eukaryoter.
- At kunne forklare cellemembranens opbygning
- At kunne redegøre for forskellige transportprocesser til opretholdelse af cellens homeostase;
Diffusion, osmose, faciliteret diffusion og aktiv transport.
Fotosyntese og respiration samt forskellige livsformer: autotrof vs heterotrof
Perspektiv til krav for liv og muligt liv ude i rummet.
Eksperimentelt:
Mikroskopi af celler
Diffusion og cellestørrelse (agar)
Osmose i kartofler
Omfang: 17 s.
Indhold
Kernestof:
an4 2009liv paa mars.pdf
Liv baseret på silicium i stedet for kulstof – en død sild
Biologi i udvikling; sider: 9-11, 14-21
Nucleus, 2014
Journaløvelse Mikroskopi af celler.docx
description
Cellemembranen og transportprocesser med klip.docx
description
Øv.vejl. Diffusion og cellestørrelse.docx
description
Øv.vejl. Osmose i kartofler.docx
description
Celle+transportproces figurer.pptx
description
Øv.vejl. Osmose i kartofler med resultater.docx
description
Øv.vejl. Diffusion og cellestørrelse med data.docx
description
Supplerende stof:
Biologi-A-stx-august-2017.pdf
description
Biologi A-niveau introduktion til faget.pptx
description
Quiz og byt - celler.docx
description
LIV - også i rummet.pptx
description
Celle+transportproces figurer.pptx
description
image.png
Afsnit
Rapportvejledning Osmose.docx
description
Rapportvejledning Osmose med noter fra timen.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
2. Genetik: arv versus miljø
Mål:
- I skal kunne forklare cellers delingsprocesser
- I skal kunne redegøre for, hvordan egenskaber nedarves
- I skal kunne forklare, hvordan gener bliver til egenskaber – herunder DNA molekylets opbygning, replikation og proteinsyntesen
- I skal kunne analysere, hvordan mutationer og kan ændre på almindelig arvegang herunder også betydningen af miljøet for organismers udvikling.
- At kunne anvende forståelsen til at forholde sig til udvikling af f.eks. personlighed og overvægt.
- I skal kunne forklare, hvordan gentests udføres og diskutere, hvad gentests kan bruges til.
(Studieretningsdagen 5/12-23 er også en del af forløbet)
Centrale elementer:
Det centrale dogme
DNA samt replikation
Mitose og meiose
Proteinsyntese - DNA - RNA - protein
Mendels genetik
Karyotype
Kromosomer
Gener og alleler
Genotyper og fænotyper
Krydsningsskemaer
Stamtræer
Arv vs miljø
Nedarvningstyper
Autosomal vs kønsbunden
Dominant vs recessiv
Codominans
To-gensnedarvning
Koblede gener
Mutationer
Årsager til mutationer
Molekylære metoder
DNA analyse
Elektroforese
PCR
DNA-sekventering
Eksperimentelt:
Ekstraktion af DNA fra kindhuleceller
Mitose i rødløg - mikroskopi
Majsmutanter - arv vs miljø
Elektroforese - DNA analyse af familie med hyperkolesterolæmi
Tørforsøg:
Mitose og meiose
Desuden genetikopgaver
Tillykke I har fået børn
AV:
Gener, Sundhedsmagasinet, 2016
De dødelige gener - historien om den færøske forbandelse
Lone Frank: Genetic me
Omfang: 95 s.
Indhold
Kernestof:
Øv.vejl. Eget DNA i halssmykke + elev.pdf
description
Proteinsyntesen
Det centrale dogme
Derfor bliver enæggede tvillinger forskellige
Genetikbogen B+A; sider: 10-19, 21-58, 60-63, 138-156
Egebo, L.A, Nucleus 2014
The DNA Double Helix Discovery — HHMI BioInteractive Video
www.youtube.com
Genetik og molekylærbiologi - DNA Replikation | Biotech Academy
Proteinsyntese - Transkription
Proteinsyntese - animation
Mikroskopering af rodspidser fra rødløg.docx
description
www.youtube.com/watch?v=vx7plwC2FyE
Modelforsøg Mendels 1 lov.docx
description
Genetikopgaver øjenfarve.docx
description
Øv.vejl. Tillykke I har fået børn.docx
description
Majsmutanter - arv og miljø - rapport.docx
description
Genetikopgaver Nedarvningsmønstre.docx
description
Genetikopgave To-gen nedarvning.docx
description
Kaningenetik.pdf
description
Fysiologibogen 2. udgave B.Bidstrup et al. Nucleus 2016; sider: 266-272
De dødelige gener - dokumentar om Færøerne.docx
description
Gel Electrophoresis
Øvelse - Gelelektroforese - Hyperkolesterolæmi.docx
description
Undervisning i Vestmanna - Gæring.docx
description
Supplerende stof:
DNA - arvematerialet.pptx
description
Uddrag fra 2 Videnskab artikler om det nationale genom center.docx
description
Det Nationale Genom Center - debat.pptx
description
Isolering af DNA fra planteceller.pptx
description
Arvematerialet - Kromosomer.pptx
description
Kromosomer DNA RNA figurer.pptx
description
Det centrale dogme.pptx
description
Vendespil genetik.docx
description
Centrale dogme.docx
description
Genetikbegreber.docx
description
Det centrale dogme ppt til fremlæggelse.pptx
description
Cellecyklus og mitose.pptx
description
Arbejdsark Meiose.docx
description
Øv mitose og meiose med quizlet - brug linket: https://quizlet.com/_9b53rr?x=1jqt&i=1yj84y
Mitose og meiose.pptx
description
Gruppearbejde mutationer.docx
description
Krydsning af ærteplanter.docx
description
Molekylær og klassisk genetik.pptx
description
Genetik begreber.docx
description
Morgan Bananfluer Kønsbunden nedarvning.pptx
description
Arbejdsark Mutagener.docx
description
To-gen nedarvning.pptx
description
Anden omsætning FB 268-272.docx
description
opgave 4 280812.pdf
description
Begrebsliste
DNA sekventering og HUGO.pptx
description
DNA-sekventering opgave.docx
description
boldspil-genetik.docx
description
Gruppearbejde genomet sekventering og variation.docx
description
Opgave DNA analyse.docx
description
PCR.pptx
description
Arbejdsark DNA analyse.docx
description
Hvaler fysiologi.pptx
description
Program for torsdag Glasir Torshavn - Genetiske undersøgelser med FO navne.docx
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Flip Det centrale dogme
07-03-2024
Majsmutanter
07-05-2024
Eksamensopgave 6
29-04-2025
Prøve 3
05-05-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 33
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
4. Økologi - Vadehavet
Mål:
- At kunne beskrive økosystemer med fokus på Vadehavet
- At kunne redegøre for succession, energistrømme og stofomsætninger i økosystemerne. Herunder at kunne forklare betydningen af C-, P- og N-kredsløbene
- At foretager undersøgelser ved og i Vadehavet og derved opnå en forståelse af, hvordan man metodisk kan undersøge naturen
- At blive i stand til at definere naturkvalitet med et fagligt begrebsapparat og derved at kunne forholde sig til samfundsmæssige problemstillinger inden for naturforvaltning
Forløbet inkluderer et tværfagligt forløb med kemi: Vadehavsekskursion med måling af primærproduktion, algers filtration samt saltkoncentration og plantetilpasninger
Økosystem
Biotiske og abiotiske vækstfaktorer
Fotosyntese og respiration
Energistrømme heruden fødekædeeffektivitet
Græsnings- og nedbryderfødekæde
Kulstofkredsløb
Kvælstofkredsløb
Fosforkredsløbet
Betydningen af næringsstoffer for plantevækst - DNA og proteiner f.eks.
Begrænsende faktor - Liebigs minimumslov
Konkurrence
Succession
Nøglearter (Serengeti rules)
Darwins evolutionsteori
Mutationer - variation - selektion - evolution
Planters tilpasning til salt - repetition af osmose
Fugles tilpasning til fødegrundlag - næbets udformning
Demo af forsøg - mangler:
BI5
Førneuddrivning med berleseapparat
Eksperimentelt:
Fotosyntese og respiration
Planters opbygning
Variation inden for en art - måling af længde af hvide bønner - normalfordeling
Øvelser ved Vadehavet:
Primærproduktionsmåling
Kvalitativ og kvantitativ bestemmelse af bunddyrene
Fugles tilpasning - observation med kikkert
Planters tilpasning - linjetaksering
Muslingers filtrationsevne - kvalitativt
Ekskursioner:
Lillelund Engsø (klimasø)
Herning Vand - renseanlæg
Vadehavet
Omfang: 78 s.
Indhold
Kernestof:
www.dr.dk
Langt mere naturgenopretning er på vej: I Lille Vildmose viser man vejen med elge
Hvis vi udsætter flere græssende dyr i naturen, kan de påvirke den vilde flora og fauna positivt
To ud af tre regeringspartier vil lade danskere skyde ulven
Økologibogen af M. Arvidlund m.fl. (Nucleus); sider: 6-12
The Serengeti Rules - Full Trailer
Journaløvelse - fotosyntese og respiration.docx
description
Fotosyntese Low.mp4
Økologibogen af Michael Arvedlund mfl. nucleus 2009; sider: 16-19, 29-42, 44-48, 82-98
Nationalpark Vadehavet - intro
Biologi i fokus - planters opbygning s. 133-137.pdf
description
Dissektion af planter.docx
description
Biologi c+b s. 62-64.pdf
description
Undersøgelse af variation indenfor en art .docx
description
Biologiekskursion Vadehavet folder info øv.vejl. 2d og 2z 2024 BI og Ke.docx
description
Natursyn s. 49 - Liebigs minimumslov.pdf
description
BIologi i udvikling s.43-47.pdf
description
Supplerende stof:
Økologi opstart Serengeti rules - nøglearter i naturen.pptx
description
‘Serengeti Rules’: Om økosystemer, nøglearter og rewilding
Fotosyntese.pptx
description
Vadehavet og strandenge arbejdsark.docx
description
Vadehavet - intro + plantetilpasninger.pptx
description
Centrale begreber fra 1g - opsamling start 2g.docx
description
Repetition af øvelser fra 1g.docx
description
Arbejdsark succession.docx
description
Opsamling på resultater fra Vadehavets øvelser - mundtligt.docx
description
20240822_065010654_iOS.heic
Stofkredsløb - fokus på nitrogen.pptx
description
Arbejdsark - Spørgsmål til rensningsanlæg og spildevandsrensning.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
3. Forplantning
Fokus på kønshormonernes regulering. Senere også graviditet, fosterudvikling og fosterdiagnostik samt kromosomtalssyndromer i 3.g.
Forløbet bliver også repeteret med et økotoksikologisk perspektiv - hvorledes særligt tungmetaller påvirker forplantning og fosterudvikling i 2.g og 3.g
Mål:
- At kunne redegøre for hormoner og deres regulering
- At kunne forklare kønshormonreguleringen hos mennesket
- At have faglig baggrund for stillingtagen og handlen i forbindelse med egen seksuel aktivitet
- At kunne forklare, hvordan et individ bliver til med fokus på celledelingsprocesser (repetition) og graviditet
- At kunne redegøre for fosterdiagnostik samt mulighederne i genetisk rådgivning.
- At kunne forklare, hvordan fejl i celledelingsprocesser kan føre til misdannelser (repetition af arvelighed og det perfekte barn)
Senere:
- At kunne diskutere ufrivillig barnløshed, årsager hertil samt vurdere mulighederne i kunstig befrugtning
- At kunne forklare begrebet økotoksikologi (mangler)
Mangler;
- At kunne forstå sammenhængen imellem den industrielle udvikling og giftstoffernes ophobning.
- At kunne redegøre for biomagnifikation og bioakkumulation
- At kunne forklare betydningen af hormonforstyrrende stoffer
- At kunne diskutere årsager til ufrivillig barnløshed
- At kunne diskutere betydningen af tungmetaller i økosystemet
- At kunne redegøre for LD50 samt hvordan tallet bestemmes
- At få et indblik i økotoksiner i grind og de undersøgelser der er lavet af befolkningsgrupper på Færøerne
Centrale begreber:
Hormoner
Feromoner
Realising hormoner/overordnede
Effektorhormoner/specifikke
Vand- vs fedtopløselige hormoner
Zygote, blastocyst
Differentiering og specialisering
Rep af mitose og meiose
Fejl i meiose - nondisjunktion
Mosaik
Kønnet vs ukønnet formering
Hermafroditter
Parthenogenese
Kønsdifferentiering
Mandens sædcelleproduktion
Kvindens menstruationscyklus'
Senere:
- Fosterdiagnostik
- PD og PGD (repetition af PCR og elektroforese)
- Kunstig befrugtning (insemination, IVF og mikroinjektion)
Besøg i 1g: gynækologer om prævention og kønssygdomme
NB! Siderne 181-186 læses senere i forbindelse med fordøjelse hvor hormoner repeteres.
Studietur til Færøerne: Pal Weihe om kviksølvs betydning for hjerneudviklingen. - Opfølgning med dokumentar i 3.g
Ud af huset i 3.g.
Gødstrup;
- Fosterdiagnostik
- Kunstig befrugtning
Eksperimentelt:
LD50 - mangler
Forsøg med sædceller - mangler
Mikroskopi af ovarier
AV: - mangler
Goggle baby, DR2 - uddrag
Supplerende:
•
http://rigsfaellesskab.weebly.com/grind-paringvirker-hjernen.html
• De ufødte børn”, DR1, 24.11.14, 45 min.
Omfang: 22 s.
Indhold
Kernestof:
Fysiologibogen 2. udgave B.Bidstrup et al. Nucleus 2016; sider: 176-181, 186-200
www.youtube.com
Mikroskopi af ovarium.docx
description
Supplerende stof:
Hormonsystemet gruppearbejde.docx
description
Forplantning og hormonel regulering.pptx
description
Kønsdifferentiering og Kvindens kønshormonregulering.pptx
description
Menstruationscyklus - arbejdsark.docx
description
Titel
Mandens kønshormonregulering.pptx
description
Læs også gerne i jeres biologi i udvikling bog - om prævention og kønssygdomme - den har lidt mere kød på her :-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
5. Arbejdsfysiologi - Hvad sker der i kroppen...?
Hvad sker der i kroppen, når du træner?
- I skal kunne forklare, hvad der sker i kroppen, når man dyrker motion (går fra hvile til arbejde)
Herunder: Vejrtrækning, blodkredsløbet og musklerne.
I skal kunne perspektivere til konsekvenser af usund livsstil med forståelse af hjertekarsygdomme
Senere i 3.g vender vi tilbage til forløbet til;
Kulhydraternes intermediære stofskifte med fokus på respirationsprocessens 3 delprocesser samt anaerob energiproduktion
Betydningen af motion for at undgå stress og styrke immunforsvaret.
I et projektarbejde arbejdede eleverne med selvvalgte hypoteser.
Eksperimentelt arbejde:
Hjertedissektion
Lunge-hjerte blok (observation)
Måling af lungefunktion i hvile og arbejde
Måling af vitalkapacitet
Sammenhæng mellem puls og arbejde
EKG
Blodtryk
Hæmatokrit
Basalstofskifte og direkte konditest (mangler)
Av:
August Krogh. Johan Olsen og DR (set ca. 7-8 min
Motion på sprøjte. Viden om 2004
Supplerende
Videnskab.dk
: Motion giver mental gevinst
Klassen deltog i et innovativt projekt - science battle - undervisning af folkeskoleelever
Omfang: 80 s.
Indhold
Kernestof:
Fysiologibogen 2. udgave B.Bidstrup et al. Nucleus 2016; sider: 66-82, 93-119, 128-145
Bestemmelse af forskellige lungemål.docx
description
DRTV - Store danske Videnskabsfolk: August Krogh
Hæmoglobins iltbindingskurve
Afgivelse af ilt under arbejde
Blodets iltbindingskurve
afgivelse af ilt i kapillærerne
Journaløvelse - Måling af lungefunktion i hvile og arbejde.docx
description
Lungefunktion i hvile.cap
description
Lungefunktion i arbejde.cap
description
Demonstrationsøvelse EKG.docx
description
Journaløvelse - Måling af lungefunktion i hvile og arbejde omskrevet og med resultater.docx
description
Dissektion af svinehjerter.docx
description
Hæmatokrit og blodmikroskopi.docx
description
3d Animated Realistic Human Heart - V2.0 - Buy Royalty Free 3D model by Anatomy by Doctor Jana (@docjana)
The cardiac cycle
Journaløvelse Blodtryk.docx
description
Alkohol og sport.pdf
description
Blodtryksdata
What muscles look like down the microscope (skeletal, heart and smooth)
Skeletal Muscle Cell Contraction 1 1
Mikroskopi af muskelfibre.docx
description
Arbejdsspørgsmål til Viden om - motion på sprøjte.docx
description
Journaløvelse Puls og arbejde.docx
description
Puls under og efter submaksimalt arbejde - elevdata.xlsx
description
image.png
Skal man svede for at forbrænde fedt?
Løber din træning løbsk?
Mikroskopi af muskelfiberen fra sidste time - tværstribet muskulatur
Projektarbejde arbejdsfysiologi.docx
description
Supplerende stof:
Vejrtrækning - ekstra opgaver.docx
description
Vejrtrækning Gasudveksling Transport O2 August Krogh.docx
description
Databehandling Lungevolumner.xlsx
description
Gasudveksling.pptx
description
Opgave konditionstræning.docx
description
Blodkredsløbet.pptx
description
Du skal være min tutor i biologi. Jeg er gymnasieelev i Danmark. Jeg skal lære om hjertelidelser. Du skal stille mig spørgsmål som får mig til at bruge viden om hjertets opbygning og hvordan hjertet kan få livsstilssygdomme. Det skal være viden som f
Muskler.pptx
description
Arbejdsseddel til musklers opbygning.docx
description
Gruppearbejde - muskelarbejde.docx
description
Projektarbejde arbejdsfysiologi.docx
description
Præsentationsgrupper
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
6. Evolution og populationsgenetik
Forløbet om evolution og populationsgenetikken er et længere forløb i samarbejde med matematik om SRO'en.
Biologifaglige mål:
- At kunne forklare livets udvikling
- At kunne forklare Darwins evolutionsteori med præcis brug af begreber
- At kunne anvende Darwins evolutionsteori både mundtligt og skriftligt til analyse af artikler mv
- At kunne belyse menneskets udviklingshistorie ud fra evolutionsteorien - opsamles i 3.g
- At kunne analysere populationsgenetisk, hvordan populationer og arter udvikler sig.
- At kunne diskutere biodiversitet med inddragelse af genetisk diversitet.
Kernestof:
Darwins evolutionsbiologi - teori om naturlig selektion
Livets udvikling
Endosymbiontteorien
Artsdannelse
Klassifikation
Slægtsskab
Teori om naturlig selektion
Placering af Darwinsteori i forhold til Mendel og Neodarwinismen samt diskussion af videnskabelig metode - induktion og deduktion.
Livets udvikling og hjørnesten heri
Klassifikation
Endosymbiotteorien
Artsdannelse
Supplerende materiale og AV:
Hvordan jorden blev grøn, DR2 2013
Senere
http://mennesketsoprindelse.dk
Menneskets udvikling er standset,
politiken.dk
Menneskets udvikling tager fart,
b.dk
De første mennesker - Afrika. DR3 2016
Øvelser:
Survival of the fittest med bønner
Seksuel selektion
Undersøgelse af variation inden for en art
eDNA - DNA på forkant - indsamling af vandprøve i ferskvand og analyse heraf med artsspecifikke primere.
Biodiversitet og genetiske diversitet:
https://biodiversitetigymnasiet.dk/genetisk-diversitet/beregn/
Mangler:
Menneskets udvikling
Livets træ
Fokus på tidligere menneskearter - opsamling 3.g
Kranie af Australopithecus boisei, Homo erectus, Homo neanderthalensis og Cro Magnon (tidligste Homo sapiens sapiens), og mennesket (Homo sapiens sapiens) er der målt på.
I 3.g besøgte vi Aarhus Universitet og fik et foredrag om bioinformatik og menneskets udvikling.
Omfang: 42 s.
Indhold
Kernestof:
Genetikbogen B+A; sider: 71-87, 161-177
Egebo, L.A, Nucleus 2014
Genetikbogen - genetik, genteknologi og evolution; sider: 116-124
2004
SRO Undersøgelse og test af naturlig selektion.docx
description
Videnskab.dk Tre mutationer der ændrede mennesket.docx
description
Aktuel Naturvidenskab Moderne bevaringsgenetik i en foranderlig verden.pdf
description
Lækre lopper scorer bedst
Indsamling af miljøDNA_2025_1.pdf
description
Probe-based qPCR
DNAekstraktion_DNApåFORKANT_FERSK_06012025.docx
description
eDNA grupper.docx
description
20250501_DL2024030_HerningGym (002).pdf
description
Biodiversitetskrisen_Haefte1_2024.pdf
description
Genetisk diversitet
Grupperepetition.docx
description
Repeter forløb 6
Fordybelse og øvelse - Menneskets udvikling.docx
description
Emilie holder oplæg
Undersøg noget om den menneskeart, som du har fået tildelt. Læs frit om menneskets udvikling. Og repeter, hvad du fandt svært i lektionen mandag.
menneskets evolution
Repeter hele jeres fysiologi forløb - luk huller
Program Århus 13.11.2025 3d & 3z + BKH & MS.docx
description
Øvelsesvejledning_kakerlak_respiration.pdf
description
De fleste af os gemmer på DNA fra særlige fortidsmennesker – sådan påvirker det os i dag, fortæller forsker
Supplerende stof:
Arbejdsark Livets udvikling.docx
description
Intro til populationsgenetik u. svar.pptx
description
Opgaver 1 populationsgenetik.docx
description
www.youtube.com
Kønsbundne egenskaber og multiple alleler.pptx
description
Opgaver 2 populationsgenetik.docx
description
SRO PP 2z.pptx
description
Arbejdsark genetisk drift, migration, mutation og selektion.docx
description
Ændring af genpuljens sammensætning.pptx
description
Arbejdsark evolution og artsdannelse.docx
description
Evolution Continues
Slægtskab gruppearbejde.docx
description
Fremstilling af fylogenetisk stamtræ.pptx
description
Øvelse - Livets træ.docx
description
Konstruktion af fylogenetiske stamtræer.docx
description
Chi-i-anden test i Biologi A hæfte FINAL.pdf
description
Arbejdsark Bioinformatik.docx
description
kap-10-opgave-1-identifikation-af-ukendt-dna.pdf
description
Vísindavøka - Fyrilestrar | Kringvarp Føroya
Biodiversitet og genetisk diversitet.pptx
description
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
7. Ernæringsfysiologi - kost og sundhed
Vi holder fokus på energibalance og hvad der definerer sund kost.
Mål:
- At kunne redegøre kostens bestanddele
- At kunne forklare fordøjelsessystemets opbygning og funktion
- At kunne beskrive proteiners opbygning og anvende forståelsen til at kunne forklare enzymers funktion
- At kunne anvende forståelse for hormonel regulering til at forklare appetitregulering
- At kunne analysere årsager til overvægt og metabolisk syndrom (evolutionært perspektiv samt forståelse for nervesystemet trækkes ind senere).
- At kunne forklare og diskutere stigningen i tilfælde af diabetes
- At kunne forklare andre stoffer herunder alkohols omsætning
Forsøg:
- Pepsin og æggehvide
- Kostfibre – Husk
- Kost- og aktivitetsanalyse
- Blodsukkermåling
Omfang: 88 s.
Indhold
Kernestof:
Fysiologibogen 2. udgave B.Bidstrup et al. Nucleus 2016; sider: 207-239, 241-276
Fordøjelsen
https://www.ernaeringsfokus.dk/energi-og-naeringsstoffer/energi/energifordeling/
Øvelse - Enzymatisk nedbrydning af protein.docx
description
Biokemibogen, Kresten Cæsar Torp, 2007, Nucleus; sider: 71-90
Journaløvelse - Fibres funktion i tarmsystemet.docx
description
Øvelsesvejledning Kost- og Aktivitetsanalyse.docx
description
Arbejdsark Energistofskiftet.docx
description
videnskab.dk/kort-nyt/10-dage-uden-sukker-gjorde-tykke-born-sundere
Øv.vejl. blodsukkermåling 2z 2025.docx
description
De dødelige gener - dokumentar om Færøerne.docx
description
Supplerende stof:
Biology 2z and 4 German students.docx
description
Kost og sundhed.pptx
description
Matrixgrupper - energigivende stoffer i kosten.docx
description
Fordøjelsen.pptx
description
Energigivende stoffer i kosten - udfyldt.docx
description
Skanning af jeres tegninger.pdf
description
Resultater
Proteiner.pptx
description
Opgave protein - insulin.docx
description
Centrale dogme.docx
description
Gruppearbejde om enzymer.docx
description
Enzymer.pptx
description
Arbejdsseddel stofskiftet - Kulhydrater efter måltidet.docx
description
at 3902 insulin glucose reg.html
Efter måltidet figurer.pptx
description
Matrixgrupper - energigivende stoffer efter måltidet.docx
description
Gruppearbejde - mellem måltiderne.docx
description
Anden omsætning FB 268-272.docx
description
opgave 4 280812.pdf
description
Begrebsliste
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
8. Immunologi
Formål:
• At kunne redegøre for immunforsvaret
• At få kendskab til forskellige mikroorganismer
• At kunne forklare bakterier og andre organismers vækst
• At kunne forklare hvordan vira inficerer værten og formerer sig
• At kunne forklare hvordan smitte forebygges, identificeres og behandles
• At kunne diskutere brugen af antibiotika
Kernestof
Mikroorganismer herunder patogener
Vækstkurveforløbet
Immunforsvaret;
- Ydre
- Uspecifikke
- Specifikke
Overfladeproteiner
Antigener
Antistoffer
Allergi
Antibiotika og resistens
Vaccination
Supplerende materialer:
• Diverse artikler om f.eks. brug af antibiotika
Øvelser:
Bakterierne omkring os
Identifikation af ukendt bakterie
Mikroskopi af blod - identifikation af hvide blodlegemer
Blodtypebestemmelse (R)
Covid: Antigen og antistof test
Elisa
Ud af huset: Besøg på Regionshospitalet Gødstrup: Blodbanken og blodtapningen
Indhold
Kernestof:
Bakterierne omkring os Øvelsesvejledning journal.docx
description
Coronakrisen er allerede historisk: 4 andre epidemier, der har ændret Danmark
Bioteknologi 4 s 6-36.pdf
description
Biologi i udvikling b-niveau s. 101-104 Identifikation af bakterier.pdf
description
Identifikation af bakterier øv.vejl og arbejsark.docx
description
Biologi c+b s 26-30 mikroorganismers vækst.pdf
description
Forberedelse til årsprøve og aflevering efter sommerferien.pdf
description
Medbring økologibogen
Årsprøvespørgsmål uden bilag - til eleverne 21052025.docx
description
Læs de sider jf. undervisningsbeskrivelsen, som du ikke har styr på.
Forside | Skriv bedre biologiopgaver
OFN-program-E2025.pdf
Brug 20 min på at læse på videnskab.dk - Hvilke biologiske nyheder? Sæt dem i relation til det du allerede har lært i biologi.
Opgave - behandling af middagsrester.pdf
description
Fysiologibogen 2. udgave B.Bidstrup et al. Nucleus 2016; sider: 147-175
Arbejdsark Uspecifikke forsvar.docx
description
Immunforsvaret - figurer.pptx
description
Mikroskopi af blodceller.docx
description
immunforsvar bekæmper virus. Adaptive/erhvervede forsvar - biologilærer forklaring
MHC class I assembly and presentation
Immunforsvaret - tegnefilm
Kender du immunforsvaret?
Blodtyper
elisa2.html
Genetikbogen B+A; sider: 58-59
Egebo, L.A, Nucleus 2014
Bruun, K. Gymnasiebios, grundbog 1. Gyldendal. s. 162-163.pdf
description
Blodtyper.pptx
description
Chi-i-anden test i Biologi A hæfte FINAL.pdf
description
Rapport Blodtyper.docx
description
Rapid COVID Antibody Test | Antibody Tests
I får jeres aflevering tilbage i denne time.
Forskere har ny teori: Derfor er forekomsten af fødevareallergier steget dramatisk
Elisa test Elevudgave.docx
description
Repeter hvad en ELISA er. Hvad er forskel på direkte og indirekte ELISA?
Forstå og forklar hvad vi lavede med jeres blod i sidste time ud fra: https://www.assaygenie.com/rapid-covid19-antibody-detection-tests-principles-and-methods
Influenza opgave.docx
description
covid19 pfizer vaccine forklaret
WA Døden over Atlanten - fugleinfluenza 160922.pdf
description
www.ssi.dk
Om covid-19
Gennemgang influenzaopgave.pptx
description
Lav opgaven om influenza fra mandag færdig.
Arbejdsark Kampen mod infektion.docx
description
Bioteknologi 4 s 38-47.pdf
description
Titel
Gener beskytter mod pest og HIV
Opgave Hovedlus.pdf
description
Figurer Immunforsvaret.pptx
description
Supplerende stof:
Infektionsbiologi intro.pptx
description
Opgave - behandling af middagsrester.pdf
description
Bakterievækst.pptx
description
Omfang
Estimeret: 33,00 moduler
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
9. Nervesystemet - alkohols effekt
Tidligere har vi arbejdet med hormonsystemet som kommunikationssystem i kroppen. Nu skal vi fordybde os i nervesystemet - kroppens hurtige kommunikationssystem. Forståelse for nervesystemet skal også bruges til at repetere muskelsammentrækning.
Mål:
I skal kunne forklare nervesystemets opbygning og funktion.
I skal kunne redegøre for neuronets opbygning.
I skal kunne forklare et nervesignals udbredelse.
I skal kunne analysere fænomener som afhængighed
Forløbet er bygget op som klasseundervisning efterfulgt at projektarbejde om forskellige stimulanser og andre faktorer som påvirker hjernens funktion. I den forbindelse skal vi igen træne analyse og vurdering af artikler med biologiske indhold.
Kernestof og centrale begreber:
Det sensoriske, motoriske og det autonome nervesystem
Nervecellen/neuronet
Aktionspotentialet og synapsen
Membranpotentialer og impulsvandring
Hjernens belønningssystem
Supplerende stof:
Stimulerende stoffer mv.
Øvelser:
Nerveledningshastighed
Undersøgelse af hudens sansereceptorer
Svinehjernedissektion
Dokumentar:
Viden om - Afhængighedens gåde
Indhold
Kernestof:
Biologi i udvikling-B s. 29-31 Hjernens opbygning.pdf
description
Hjernedissektion.docx
description
Fysiologibogen 2. udgave B.Bidstrup et al. Nucleus 2016; sider: 31-39, 43-54
Nervesystemet.pptx
description
Sanseøvelse.docx
description
I får/har fået jeres aflevering tilbage - Caroline gennemgår den første opgave. Esmee den anden opgave. Tak.
Individuelle oplæg 3z BI 2025.docx
description
Lektien er den samme som sidste lektion
Nervcellen
The Schwann Cell and Action Potential
Nervecellen.pptx
description
Elevoplæg
Reflekser og Blodhjernebarrieren.pptx
description
Brug begreber - nervecellen.docx
description
Nerveledningshastighed.docx
description
The Nerve Impulse [HD Animation]
Nervesignalering - gruppearbejde.docx
description
OBS Ny video findes på kanalen :-)
Aktionspotentialet gennem axon
Begrebsliste - nervesystemet:
https://dsr.dk/fag-og-udvikling/sygeplejersken/fagbladet-sygeplejersken/sygeplejersken-2004-32/depression-kan-paavirke-hjernen/
Nerveledningshastighed med rådata.docx
description
Quizlet Nervesystemet
Se Livs materiale
Afhængighedens gåde - arbejdsspørgsmål.docx
description
Opgave Charcot-Marie-Tooth syndrom.pdf
description
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
10. Bioteknologi
Bioteknologi - produktion med løsning på mange problemer?
Formål:
At kunne forklare hvordan man gensplejser
At kunne forklare fremstilling af kloner
At kunne redegøre for hvad stamceller er, samt hvilke funktioner de kan have
At kunne diskutere, hvordan bioteknologiske løsninger kan være med til at løse særligt klimaproblemer
Forløbet startede op med diskussion af fordele og ulemper ved brugen af GMO
Kernestof:
Gensplejsning af bakterier, planter og dyr
Kloning - kernetransplantation, terapeutisk og reproduktiv
Celledifferentiering - celledeling og fosterudvikling
Cellefabrikker: Brændstof, levnedmidler, medicin og stamcellekød
Forløbet afsluttes med matrixoplæg;
Mirakelris
Nerica
Golden rise
Kassava
Øvelser:
Transformation: pGLO (R)
Produktion af alkohol/bioethanol
Foredrag OFN; Fagre nye genetiske verden - CRISPR-teknik som medicinsk behandling 15/11-22 Live streaming
AV: Dyrelaboratoriet
Indhold
Kernestof:
Paneldebat - opstart på nyt forløb.docx
description
GMO: Er gensplejsning af afgrøder en god teknologisk løsning eller en unødvendig fare?
GMO kan have alvorlige konsekvenser
Dansk forsker: Økologer burde elske ny GMO-teknik
Undersøg spørgsmålene via bøger, AI, nettet eller andre kilder:
Opgave Charcot-Marie-Tooth syndrom.pdf
description
Prøve til fraværende.pdf
description
Prøven.pdf
description
Besvarelsens indhold.docx
description
Gensplejsning arbejdsark.docx
description
Gensplejsningsfigurer.pptx
description
Genetikbogen B+A; sider: 89-107
Egebo, L.A, Nucleus 2014
Tabita holder oplæg
NB! Hvis det er muligt, vil det være fedt, hvis I afleverer opgaven (Immunologi) allerede senest tirsdag morgen, da jeg kan rette dem tirsdag. Tak.
Proteiner - quizlet
Dokumentar Dyrelaboratoriet hjælpeark.docx
description
Celledeling - quizlet
Cilje holder oplæg
Figurer gensplejsning og kloning.pptx
description
Camilla holder oplæg
Gensplejs virtuelt - spil og lær
Overvej om der er noget, du har svært ved.
Cassava - opgave.docx
description
Annemai holder oplæg
Oplæg: Mathilde (start af lektionen) og Annemai (slut af lektionen)
Øv.vejl. transformation.docx
description
pGLO_ GFP redigeret af MS.pptx
description
Opsamling - udfyldt
Click and Clone
Opsamlingsskema bioteknologi.docx
description
Gødstrup
Emma holder oplæg
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
11. Hormoner og økotoksikologi
Vi svarer på spørgsmålet: Bliver vores hormonsystemet påvirket af giftige stoffer i miljøet?
Opsamling på hormonsystemet
LD50
Epigenetik
Agonisme og antagonisme
Indhold
Kernestof:
Hormoner og økotoksikologi.pptx
description
Alkohols virkning på levende celler fx karse.docx
description
NB! Vi har alle fået styr på arket: Fordybelse og øvelse - Menneskets udvikling.docx
Oplæg: Ronja, Setareh
Biologi i udvikling; sider: 153-167
Nucleus, 2014
3y transport
Herning Gymnasium, program.docx
description
Afsnit
Oplæg: Sigrid, Setareh og Lærke B
Lektie: Følg op på forplantning og hormonel regulering fra 1.g
Økotoksikologi s.5-11.pdf
description
Oplæg: Laura
Økotoksikologi s.12-25.pdf
Fysiologibogen 2. udgave B.Bidstrup et al. Nucleus 2016; sider: 26, 181-186
Oplæg: Clara
Økologibogen af Michael Arvedlund mfl. nucleus 2009; sider: 147-153
Sådan fungerer Wegovy i din krop
Oplæg: Isabella, Lærke M og Gry
SRP-skrivning - i biologi.pptx
description
Lektien er den I havde for i fredags - Hormoners funktion
Oplæg: Cecilia, Karoline og Caroline
NB! Info om at skrive SRP i biologi
De ufødte børn
Arbejdsark Hormoners funktion.docx
description
CRISPR - Et genetisk værktøj mod sygdomme.pdf
description
Oplæg: Esmee, Joyce, Isabella og Cecilie
Oplæg: Isabelle og Cecilie
Lektie: At sammenligne jeres nye bog med vedhæftede skema og jeres gamle opgaver. Hvad kan vi? Hvad kan vi ikke?
Oversigt afleverede opgaver og kompetencer.docx
description
Kompendium med biologi begreber til årsprøver 3z BI 2526.docx
description
Opgaveregning dec 2025 3z 1 runde.pdf
description
Oplæg: Anna, Mette og Nanna
Jeres lektie er at besvare de tre opgaver - komme med bud på, hvad der skal være med i besvarelsen - begreber.
Oplæg: Amal
Svar på den sidste af de tre opgaver fra dagens prøve :-)
Minitermin gennemgang.pptx
description
Arbejdsark Epigenetik.docx
description
Epigenetik: Kan miljøet styre dine gener?
Store opdagelser: Epigenetik – arvelige påvirkninger og forandringer
Oplæg: Anna
Medbring fysiologibogen - og genetikbogen, hvis den kan være i tasken og du stadig kan bære den... ;-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
12. Muskelkontraktion og stofskifte
Vi samler op på arbejdsfysiologien og nervefysiologien ved at fordybe os i muskelkontraktionen og energidannelsen til denne proces.
Glykolyse, citronsyrecyklus og elektrontransportkæde
Tværbrocyklus
Indhold
Kernestof:
Repeter en muskels opbygning og et nervesignal
Medbring fysiologibogen
image.png
Ordbog muskler.docx
description
Skriveopgave muskelkontraktion.docx
description
Muskelkontraktion
Chekliste eksamen-prøve CHM.docx
description
Muskelkraft og boksplot.docx
description
Deskriptiv statistik i Biologi A.pdf
description
Matematik i Biologi A.pdf
description
Chi-i-anden test i Biologi A hæfte FINAL.pdf
description
Fysiologibogen 2. udgave B.Bidstrup et al. Nucleus 2016; sider: 120-128
Pumper og kanaler. Diffusion og osmose. Muskelkontraktion eksempel
How a muscle contraction is signalled - Animation
Ekspertkarrusel opsamling arbejdsfysiologien.docx
description
Kompendium med biologibegreber oa. 3z+MS 2026.docx
description
EKG.cap
description
Energiomsætning.pptx
description
Lidokain og smerte - gennemgang.pptx
description
Lektionsplaner Biokemien i energiomsætning.docx
description
Respiration og gæring
Biokemibogen; sider: 79-90, 121-134, 189-203, 206-207
Nucleus, 2010 (2. udgave)
TPI.JPG
description
Katabolismen. Glykolyse, krebs cyklus, respirationskæden
Respirationsprocessen og enzymatiske reaktioner.pptx
description
Skal man svede for at forbrænde fedt?
Aerob og anaerob energiproduktion.pptx
description
Hjernemalaria Chi-i-anden.pdf
description
Fysisk aktivitet og citratsyntetase.pdf
description
Pop gen opgaver.xlsx
description
Kaninpopulationer.docx
description
Glycogenolyse.pdf
description
Gruppearbejde repetition 3z februar 2026 mundtlighed.docx
description
Kaninpopulationer - med nogle resultater - regn videre.docx
description
Algevækst og næringssalte.docx
description
Natursyn s. 49 minimumslov eller begrænsende faktor.pdf
description
Link til muligt bogkøb
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
13. Populationsøkologi og biokemi
Forløbets mål:
- At kunne gøre rede for planters opbygning (repetition), plantehormoner samt fotosyntesens delprocesser/biokemi og betydningen af abiotiske forhold som lysets bølgelængder, temperatur, vand mv.
- At kunne redegøre for, analysere og diskutere betydningen af succession (repetition) for økosystemer og for populationers vækst.
- At kunne anvende din viden om tilpasning og livsytringer i forhold til et udvalgt økosystem - repetition af Vadehavet.
- At anvende forståelse for økotoksikologi til at vurdere miljøtrusler ved Vadehavet
- At kunne diskutere naturforvaltning og betydningen heraf for udvalgte organismer.
Kernestof:
Biologisk produktion: planters opbygning, vandtransport, plantehormoner, fotosyntese (C3, C4 og CAM)
Succession
Populationsstørrelse, -vækst og -regulering (Lotka-Volterra)
Feltundersøgelser
Planter og dyrs tilpasning til det omgivende miljø
Næringsstofoptag og økologisk effektivitet
Øvelse:
Plantedissektion og mikroskopi (repetition fra 1.g)
Fangst-genfangst
Indhold
Kernestof:
Opsamling på plantedissektion
Asketoptørre.pdf
description
Resultater - algevækst - næringssalte rådata.xlsx
description
Planten og næringsstofoptag.pptx
description
Biologi i fokus 131-140 og 144-146.pdf
description
Økologisk effektivitet og juleanden.docx
description
Biologi i fokus s. 149-151 Energi og produktion.pdf
description
Næringssaltes betydning for algevækst - analyse af rådata.xlsx
description
Opgave - primærproduktion.docx
description
Arbejdsark - populationsstørrelse mv.docx
description
Økologibogen af Michael Arvedlund mfl. nucleus 2009; sider: 16-22, 46-57
Frøspiring opgave.pdf
description
Planter Primærproduktion Fotosyntesens biokemi.pptx
description
Fotosyntese Low.mp4
Biokemibogen; sider: 109-118, 155-156
Nucleus, 2010 (2. udgave)
Plantehormoner.pdf
description
Hormonet Ethylen opgave.pdf
description
Hvorfor taber træer og buske deres blade om efteråret?
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
14. Repetition
?
Matrix om bæredygtige fødevarer
Projekt om kræft
Gennemgang af alle afleverede opgaver
Opgavemarathon - frem med alle og svar
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674386915", "T": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674386915", "H": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674386915" }