Holdet 3a LA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - Herning Gymnasium
Fag og niveau Latin A
Lærer(e) Anita Kjær Larsen
Hold 2023 LA/a (1a LA, 2a LA, 3a LA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1: Romerske myter
Titel 2 2: Portrætkunst og indskrifter
Titel 3 3: Catul - kærlighed i Republikkens Rom
Titel 4 Studieretningsdag Viborg
Titel 5 4: Hannibal - romernes store fjende (SRO)
Titel 6 5: Phaedrus' fabler og romersk kejsertid
Titel 7 6: Romersk satire
Titel 8 7: Seneca og Stoicismen (eksamen)
Titel 9 8: Ovids Metamorfoser: Pyramus et Thisbe (eksamen)
Titel 10 9: Cæsar og Republikkens fald (eksamen)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1: Romerske myter

ROMERSKE MYTER

Forløbet introducerer til latin på A-niveau og har til formål at stifte bekendtskab med udvalgte græsk-romerske myter samt at repetere den basisgrammatik, eleverne har stiftet bekendtskab med i AP-latin. Endvidere bygges der videre på elevernes grammatiske fundament samt gives en introduktion til latinsk udtale.

Vi læser en række konstruerede tekststykker omhandlende græsk-romerske myter, alle hentet fra Elisabeth Nedergaard og Anders Jensens bog "Quo Vadis".

Vi læser myter om:
- Daidalos og Ikaros
- Theseus og Minotauren - samt Ariadne og Aegeus
- Venus og Mars
- Pyramus og Thisbe
- Pygmalion

Desuden holder eleverne et oplæg om et selvvalgt myte eller guddom (Apollo og Daphne, Jupiter, Medusa, Phaedra & Sisyfos)

Afsluttende læser vi Ovids fortælling om Medusa i oversættelse og kigger på brugen af Medusa i kunsten. Vi læser også et uddrag af Percy Jackson som perspektivtekst.

SUPPLERENDE STOF (ca. 12 sider):
Ovids Metamorfoser, IV, 765-803 (læses kursorisk på latin)
Ovids Metamorfoser, IV, 617-620, 639-662 og 740-752 (i oversættelse)
Leo Hjortsø: "Græske Guder og Helte", s. 180-183
Rick Riordan: "Percy Jackson and the Lightning Thief, kap. 11, "We visit the Garden Gnome Emporium"

Medusa i kunsten:
Antonio Canova: Perseo Trionfante, 1801
Edward Burne-Jones: The Baleful Head, 1885
Versaces logo
Luciano Garbati: Medusa with the Head of Perseus, 2020

STUDIERETNINGSDAG
Forløbet omfatter også en studieretningsdag med klassikerne i 3.b. Turen går først til Moesgaard, hvor vi ser udstillingen "Egypten - besat af livet", herefter til Antikmuseet, hvor 3.g'erne holder oplæg om forskellige artefakter, og endelig foretager vi en mindre byvandring.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2: Portrætkunst og indskrifter

PORTRÆTKUNST OG INDSKRIFTER

På skolen har vi kopibuster af Pompeius, Augustus, Livia, Tiberius og Vespasian. Efter et læreroplæg om romersk portrætkunst holder eleverne et minioplæg om de omtalte buster.

Vi ser desuden på udvalgte indskrifter med særligt fokus på romerske navne, deres opbygning og mulige forkortelser. Vi har i den forbindelse set på indskrifterne på Pantheon, Titusbuen og Gjellerup kirkes tympanon. Eleverne fik desuden til opgave at finde latinske indskrifter på deres studietur til Slesvig. Her var byens domkirke en indbringende kilde.

Miniforløbet afsluttes med filmen Gladiator.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3: Catul - kærlighed i Republikkens Rom

I dette forløb går vi for alvor i gang med at læse latinsk originaltekst. Vi skal læse en række digte af poeten Catul, der levede i det sidste århundrede f.Kr.
Alle teksterne optræder i et lærerudarbejdet kompendium.

Elevoplæg om:
- Cicero
- Cleopatra
- Cæsar
- Det første triumvirat
- Gallerkrigene
- Lukrets
- Marcus Antonius
- Pompejus

FORMÅL:
- Opnå kendskab til vigtige personer og begivenheder i det sidste århundrede f.Kr., herunder introduktion til Republikkens opbygning
- Opnå kendskab til Catuls centrale tematikker
- Stifte bekendtskab med den vigtigste metode (nærlæsning, analyse og version) samt fagets hjælpemidler (grammatik, ordbog og paralleloversættelse)
- Fortsat træne og udvide kendskabet til latinsk syntaks og morfologi

KERNESTOF (ca. 4 sider):
Originaltekst, statarisk
- Catulli Carmina V [13 vers], VIII [19 vers], LXX [4 vers], LXXXIII [6 vers], LXXXV [2 vers]

Originaltekst, kursorisk (ca. 1 side)
- Sulpicia: Digt XVII [6 vers]
- Martial I,34 [10 vers]

SUPPLERENDE STOF (ca. 10 sider):
- Heller, Bruno (m.fl.) (2005): Rome; TV-serie, 1. afsnit.
- Shakespeare: Sonnet 147
- Lærerudarbejdet baggrundsmateriale: Vigtige årstal, Introduktion til Catul, Romerske navne, Kærlighedsmetaforik: Morbus Amoris, Hvorfor Lesbia - Catuls forbindelse til Σαπφώ.
- Paralleloversættelser af alle Catuldigtene: Vilhelm Andersen, senere bearbejdet af Ole Thomsen (V, LXX & LXXXV); ved Axel Juel (VIII); ved Ole Thomsen (LXXXIII)
- Yderligere paralleloversættelser: Ved Thøger Larsen (Sappho: Fragment 31); Uofficiel oversættelse af Martial I.34; ved Harald Voetmann (Sulpicia XVII))
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Latin I: Adjektivers komparation 05-09-2024
Latin II: Perfektum og imperfektum 03-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Studieretningsdag Viborg

Studieretningsdag på Viborg Katedralskole, hvor emnet er Middelalderlatin.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 4: Hannibal - romernes store fjende (SRO)

I forløbet læses et uddrag af Cornelius Nepos' Hannibalbiografi. Særligt fokus har været på skildringen af Hannibal og sammenligningen med romerne.

Kernestof:
statarisk
- Cornelius Nepos: "Hannibal", forsynet med paralleloversættelse, gloser og kommentarer af Inger Due, Gyldendal, 1977, kap. 1, 3 og 5.1 & 5.2

kursorisk
- Cornelius Nepos: "Hannibal", forsynet med paralleloversættelse, gloser og kommentarer af Inger Due, Gyldendal, 1977, kap. 5.3 & 5.4

Sideantal:
6 sider

Supplerende materiale:
- Cornelius Nepos: "Hannibal", forsynet med paralleloversættelse, gloser og kommentarer af Inger Due, Gyldendal, 1977, kap. 1-5 læst i oversættelse

- Uddrag af Livius, Ab urbe Condita, bog 27, 12-16 i oversættelse (fra "Hannibal og Scipio, Livius' romerske historie, bog 27-30", oversat af Hanne Goldschmidt)
- Baggrundstekst: Den romerske stat (fra "Hannibal og Scipio, Livius' romerske historie, bog 27-30", oversat af Hanne Goldschmidt, indledning ved Niels M. Saxtorph og Jens Erik Skydsgaard, Munksgaard, 1974)
- Baggrundstekst: Karthago (fra "Hannibal og Scipio, Livius' romerske historie, bog 27-30", oversat af Hanne Goldschmidt, indledning ved Niels M. Saxtorph og Jens Erik Skydsgaard, Munksgaard, 1974)
- Perspektivtekst: "Værsgo, her er et historisk vendepunkt", artikel af Andreas Thorsen (Fra: https://www.zetland.dk/historie/s8YxPbzp-aopXLwdn-28b7c)
- Årstal over 2. puniske krig (fra Ribe Katedralskoles hjemmeside)
- Dokumentar: "Hannibal, the Man who hated Rome", Timeline, fra: https://www.youtube.com/watch?v=2GH1c50zcYc)

Sideantal: 25 sider

Eleverne har skrevet SRO om emnet.
Eleverne har valgt mellem en af de to nedenstående opgaveformuleringer:
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Latin IV: Lucretia 14-11-2024
Latin V: Opstilling af syntaktisk analyse 04-12-2024
Latin VI: Adeste fideles 07-01-2025
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 5: Phaedrus' fabler og romersk kejsertid

I forløbet læses fire af Phaedrus' fabler. Eleverne introduceres til genren, der sættes i forbindelse med satiregenren. Både fablen og satiren sættes i forbindelse med kejsertiden. Vi har desuden talt om fabelgenrens betydning for mere nutidige kulturprodukter såsom Disneyfilm.

Alle teksterne optræder i et lærerudarbejdet kompendium.

Hele klassen deltog desuden i latinkonkurrencen 2025.

FORMÅL:
- opnå kendskab til fablen som genre (med udgangspunkt i Phaedrus)
- overordnet kunne vise, hvorledes fablerne reflekterer den romerske samtid (nærmere bestemt den tidlige kejsertid)

KERNESTOF
Originaltekster, statarisk (ca. 3 sider):  
Fra Fabulae. Duplikeret efter Loeb 1975. - bearbejdet af underviser:
- Phaedrus: Lupus et Agnus (I, 1);
- Phaedrus: Rana rupta et bos  (I, 24);
- Phaedrus: Vacca, Capella, Ovis et Leo (I, 5)
- Phaedrus: De vulpe et uva (IV, 3)

Originaltekst, kursorisk (fra latinkonkurrencen 2025, ca. 1 side):
- Juvenal, 3. satire, vv. 41-50

SUPPLERENDE MATERIALE (ca. 10 sider):
- Carsten Gjerløv: Bjørnen & Gartneren
- Horats: Sermones 2.VI, i oversættelse ved Ole Thomsen, Veje til Rom, 2008.
- La Fontaine (1668): Ræven og rønnebærrene, gendigtet af Johannes Møllehave i 1986.
- TV2 (1984): Ræven og rønnebærrene
- Æsop: Løven og musen, der gjorde gengæld (70); Katten, der inviterede fuglene til middag (96); Løvinden og ræven (167); Om hunden, der sked (566) - alle i oversættelse af Carsten Weber-Nielsen.
- Lærerudarbejdet baggrundsmateriale om genren og Phaedrus.
- Parelleloversættelser af alle fablerne fra Phaedri Aesopiske Fabler. Metrisk overs. af Thaarup, M.R., København 1826.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Latin VIII: participier 27-02-2025
LATINKONKURRENCEN 2025 12-03-2025
Latin IX: ACI 13-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 6: Romersk satire

I dette forløb vil vi beskæftige os med satiren – som genre og som modalitet. Vi vil læse de forholdsvist lette originaltekster (Martial og Petronius) og i 3.g knytte dem til satirer af Horats og Juvenal læst i oversættelse. I forløbet berøres følgende emner:

- Satiren som genre – herunder verssatire og prosasatire (prosimetriske)
- Satirens formål og oprindelse
- Kejsertiden og sølvalderen
- Kejser Nero

KERNESTOF:
- Martial Epigrammata, 1.64, 1.87, 8.23
- Petronius Satyricon, kap. 26-27

SUPPLERENDE STOF:
- Martial Epigrammata 5.13, 11.43 oversat af Ole Thomsen, fra Pluk Dagen – romersk litteratur fra Plautus til Juvenal, Aarhus Universitetsforlag, 2008
- ”Ancient Rome: The Rise and Fall of an Empire", BBC miniserie, afsnit 1: "Nero"
- Lærerudarbejdet materiale om satiren som genre, om epigrammet, om forfatterne, samt om satirens formål
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Latin X: Phaedrus' Mons parturiens 10-04-2025
Latin XI: Syntaktisk analyse og oversættelse 08-05-2025
Latin XII: Tekstforståelse og perspektivering 22-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 7: Seneca og Stoicismen (eksamen)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 8: Ovids Metamorfoser: Pyramus et Thisbe (eksamen)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer