Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - Herning Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Biologi B
|
|
Lærer(e)
|
Klaus Borgaard Høybye, Majbritt Overgaard Schou
|
|
Hold
|
2024 Bi/s (1s Bi, 2s Bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Cellen - den mindste enhed for liv
Forløb om cellens opbygning og funktion.
Det er målet at have forståelse for at alt liv er opbygget af celler, og hvordan celler ser ud og virker.
Formål:
- At kunne skelne forskellige celletyper fra hinanden. Prokaryoter og eukaryoter.
- At kunne forklare cellemembranens opbygning
- At kunne redegøre for forskellige transportprocesser til opretholdelse af cellens homeostase;
Diffusion, osmose, faciliteret diffusion og aktiv transport.
Fotosyntese og respiration samt forskellige livsformer: autotrof vs heterotrof
- At kunne forklare mitose - cellens almindelige deling.
Eksperimentelt:
Mikroskopi af celler
Diffusion og cellestørrelse (agar)
Osmose i kartofler
Mikroskopi af mitose i rødløg
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forplantning
Mål:
- At kunne forklare, hvordan et individ bliver til med fokus på celledelingsprocesser og graviditet
- At kunne redegøre for hormoner og deres regulering
- At kunne forklare kønshormonreguleringen hos mennesket
- At have faglig baggrund for stillingtagen og handlen i forbindelse med egen seksuel aktivitet
- At kunne forklare, hvordan fejl i celledelingsprocesser kan føre til misdannelser (repetition af arvelighed og det perfekte barn i genetikforløbet)
- At kunne analysere årsager til barnløshed - herunder
- At kunne diskutere betydningen af miljøfremmede stoffer for fertiliteten
Forelskelse og kærlighed
Pubertet og leptin
Manden og kvindens kønsorganer
Hormonel regulering - positiv og negativ feedback
Menstruationscyklus
Sædcelledannelse
Graviditet
Prævention
Kønssygdomme
Barnløshed
Kunstig befrugtning
Økotoksikologi - betydningen af miljøfremmede stoffer for fertiliteten.
Oplæg:
Gynækologer – om prævention og kønssygdomme
Eksperiment
Alkohol og karsespirring.
Dokumentarer:
Mission baby
Google baby
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Genetik: arv versus miljø
Mål:
- I skal kunne forklare cellers delingsprocesser
- I skal kunne redegøre for, hvordan egenskaber nedarves
- I skal kunne forklare, hvordan gener bliver til egenskaber – herunder DNA molekylets opbygning og proteinsyntesen
- I skal kunne analysere, hvordan mutationer og epigenetik kan ændre på almindelig arvegang herunder også betydningen af miljøet for, hvem man er.
- I skal kunne forklare, hvordan gentests udføres og diskutere, hvad gentests kan bruges til?
- At kunne anvende forståelsen til at forholde sig til udvikling af personlighed og overvægt.
Det centrale dogme
DNA samt replikation
Mitose og meiose
Proteinsyntese - DNA - RNA - protein
Mendels genetik
Karyotype
Kromosomer
Gener og alleler
Genotyper og fænotyper
Arv vs miljø
Nedarvningstyper
Autosomal vs kønsbunden
Dominant vs recessiv
Krydsningsskemaer
Stamtræer
Mutationer (punkt, stille og længde)
Kromosomtalsmutationer
Fosterdiagnostik (PD og PGD)
DNA analyse (PCR, DNA-sekventering, restriktionsenzymer og elektroforese)
Eksperimentelt:
Ekstraktion af DNA fra jordbær
Mitose i rødløg - mikroskopi - repetition
Elektroforese - DNA analyse af familie med hyperkolesterolæmi
Tørforsøg:
Mitose og meiose
Mendels 1. lov
"tillykke I har fået børn"
"tillykke I er gravide"
Desuden genetikopgaver
Blodtypebestemmelse - i forløb om immunforsvaret (mangler)
AV: Sundhedsmagasinet - gener DR1 2026
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Økologi - naturkvalitet i og ved søer samt vandløb
Mål:
- At kunne beskrive økosystemerne; sø og vandløb
- At kunne redegøre for energistrømme og stofomsætninger i økosystemerne. Herunder at kunne forklare betydningen af C-, P- og N-kredsløbene
- At foretage undersøgelser i relation til vandløb og søer og derved opnå en forståelse af, hvordan man metodisk kan undersøge naturen
- At kunne analysere hvordan mennesket påvirker naturen. Herunder forståelse for betydningen af brug af gødning og pesticider
- At kunne forholde sig til samfundsmæssige problemstillinger inden for naturforvaltning
- At kunne diskutere hvad man forstår ved naturkvalitet, bæredygtighed og biodiversitet.
Naturkvalitet (Autencitet, oprindelig, vildhed, kontinuitet, biodiversitet)
Økosystem
Biotiske og abiotiske vækstfaktorer
Fotosyntese og respiration
Energistrømme heruden fødekædeeffektivitet
Græsnings- og nedbryderfødekæde
Kulstofkredsløb
Kvælstofkredsløb
Fosforkredsløb
Betydningen af næringsstoffer for plantevækst - DNA og proteiner f.eks.
Begrænsende faktor
Konkurrence
Vandløbskvalitet:
Randzoner og vådenge
DVFI
Sørestaurering:
Biomanipulation
Iltning samt fjernelse af fosfor.
Eksperimentelt:
Fotosyntese og respiration
Demo: springlag og næringssaltes betydning for algevækst
Ekskursion:
Lillelund Engsø
Herning Renseanlæg (mangler - planlagt til august 2025)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Nervesystemet og skeletmuskulaturen
Opbygning og funktion af en nervecelle.
I forløbet arbejdes der med dannelsen af et aktionspotentiale og viderebringelsen af signalet over synapsen.
Spændingsregulerede og kemisk regulerede ionkanaler samt aktiv transport inddrages.
Regulering af nervesignalet gennem summation eller hyperpolarisering.
Projektarbejde om sanserne
Chilismagning. Hvorfor er chili stærkt?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Kredsløbet, iltoptagelse og arbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Enzymer og fordøjelsen
Enzymer
Opbygning og funktion
Temperatur og pH optimum
Fordøjelsessystemet - opbygning og funktion
Eksperimentelt arbejde:
Kostundersøgelse
Nedbrydning af stivelse (mæskning)
Laktasekolonne
Projekt om ølbrygning - proteinsyntese, mæskning, humle, respiration og gæring
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Puls og arbejde
|
16-11-2025
|
|
Mit eksperiment - Amylase
|
12-01-2026
|
|
Ølbrygning
|
30-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Immunologi
Immunforsvaret
celletyper i immunforsvaret
Antigener og antistof
Immunologiske metoder: ELISA og Eldonkort
Eksperimentelt arbejde
Blodtypebestemmelse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674387383",
"T": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674387383",
"H": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674387383"
}