Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Herning Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Latin C
|
|
Lærer(e)
|
Andreas Hjort Møller
|
|
Hold
|
2025 la/2a (2a la)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb: Romerske myter
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kære 2a og Filuca fra 3s, jeg hedder Andreas og skal have jer til latin, og det glæder jeg mig meget til. Jeg skal fortælle jer om faget, og så skal vi i gang med at læse latin.
-
Husk jeres kompendier, grammatik og det laminerede ark.
-
Kære latinhold, tag alt med, som jeg udleverede sidste gang (Via ad sapientiam, myte-kompendiet, det laminerede ark). Hvis du ikke fik det udleveret sidste gang, så har jeg ekstra med i timen. Vi nåede den første sætning i den første myte på tavlen.
-
licium-Übersetzung im Latein Wörterbuch
-
Husk at tage dit hæfte med, og sørg for at du afleverer din mobil ved timens begyndelse, sidder ned, når timen starter, ikke hører musik i timen og i øvrigt respekterer mine anvisninger og er helt stille under gennemgange. Det er helt afgørende for a
-
Husk at tage jeres kompendier med. Brug lige 5-10 min. på at træne 1. og 2. deklination (substantivbøjning). Se linket.
-
Husk at medbringe kompendiet, grammatikarket og Via ad sapientiam. Lektie: Prøv at memorere 1. og 2. deklination (se link).
-
Vi tager en test i 1. deklination - øv den gerne derhjemme (se link på gårsdagens lektion).
-
Carmen LXXXV.docx
-
Øv dig på 2. deklination: Der kommer en test i 2. deklination, både maskulinum og neutrum. Prøv gerne det andet link her: Anden deklination
-
Introduktion til Catul.pptx
-
Husk at tage det nye kompendium med.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Kærlighed i Republikkens Rom
I dette forløb går vi i gang med at læse latinsk originaltekst. Vi skal læse en række digte af poeten Catul, der levede i det sidste århundrede f.Kr. Fokus for læsningen af digtene er skildringen af Morbus Amoris, kærligheden som en sygdom, forholdet til Lesbia, og Catuls holdning til otium og negotium. Vi møder også tankerne om morbus amoris hos Sapfo, Sulpicia og Shakespeare.
Alle teksterne optræder i et lærerudarbejdet kompendium.
Elevoplæg om følgende personer:
- Cæsar
- Pompejus
- Cicero
- Marcus Antonius
- Cleopatra
- Augustus
FORMÅL:
- Opnå kendskab til vigtige personer og begivenheder i det sidste århundrede f.Kr., herunder introduktion til Republikkens opbygning
- Stifte bekendtskab med den vigtigste metode (nærlæsning, analyse og version) samt fagets hjælpemidler (grammatik, ordbog og paralleloversættelse)
- Fortsat træne og udvide kendskabet til latinsk syntaks og morfologi
- Opnå kendskab til Catuls centrale tematikker
KERNESTOF:
Catulli Carmina LXXXV (2 vers), LXXXIII (6 vers), V (13 vers), VIII (19 vers)
Sideantal:
5 sider
SUPPLERENDE STOF:
- Lærerudarbejdet baggrundsmateriale: vigtige årstal, introduktion til Catul, romerske navne, morbus amoris, Catuls forbindelse til Sappho, republikkens store mænd
- Sappho: Fragment 31 i Thøger Larsens oversættelse
- Catul 16 og 58 læst i Morten Skou Andersens oversættelse
- William Shakespeare: "Sonnet 147" (1609), perspektivtekst til Carmen LXXXIII
- Cicero: "Pro Caelio", 30-36, oversat af O. Thomsen, fra: "Veje til Rom", Aarhus Universitetsforlag
Sideantal: 12 sider
Grammatik: M. Kiil Jørgensen: "Via ad Sapientiam"
Ordbog: www.latinskordbog.dk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I sidste time gik vi i gang med det næste Catul-digt.
-
Læs s. 9 om Morbus amoris i kompendiet. Øv dig på 3. deklination (se link). Det er meget vigtigt, at der i dag er ro i timen - det vil jeg gerne bede jer om at huske, for der er stadigvæk alt for megen uro i timerne.
-
3. deklination
-
Vi ser afsnit 2 af Rome, men vi starter timen med at gennemgå de 4 første vers af Catul V, så medbring dit hæfte. Øv dig meget også gerne på 3. deklination (se link).
-
Øv dig på 3. deklination (se link).
-
Vi følger op på Morbus amoris på s. 9 og jeres læsning af Catul V.
-
Afsnit
-
Genlæs s. 9-10 i kompendiet. Se videoen, der repeterer vokativ (her: https://screencast-o-matic.com/watch/cbQvX3IxMW)
-
Akkusativ med infinitiv.pptx
-
Du må gerne kigge på slidsene om akkusativ med infinitiv - jeg har gennemgået dem før.
-
Kære 2a, i dag skal gruppe 2 holde oplæg om Marcus Tullius Cicero. I sidste time læste vi fra vers 11 og frem. Enkelte er færdige med hele digtet. Vi gennemgår fra vers 11 og frem. I får sidste del af modulet til at forberede jer på tirsdagens ud-af-
-
Gruppe 3 skal holde oplæg om Gnaeus Pompeius Magnus.
-
Filucca og Johanne skal holde oplæg om Cleopatra. Vi er kommet til og med vers 15 i Catul VIII.
-
I sidste time blev vi helt færdige med Catul VIII. I dag skal vi i gang med at kigge på en paralleltekst, nemlig et uddrag af Ciceros berømte tale Pro Caelio. Husk kompendiet. Det kunne være så fint, hvis den gruppe, der havde om Marcus Antonio kunne
-
Derhjemme må du gerne læse eller genlæse uddraget af Pro Caelio i kompendiet s. 21-22. Det er vigtigt, at du husker dit hæfte og det laminerede ark og Via ad sapientiam.
-
Participier på latin .pptx
-
Phaedrus Lupus et Agnus øvelse i participier.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Phaedrus' fabler
Forløbet introducerer til den romerske fabelgenre og forfatteren Phaedrus, der var en frigiven slave, som levede på kejser Tiberius’ tid. Vi har læst hans fabler som satiriske samtidskommentarer og refleksioner over forholdet mellem rig og fattig, patricier og plebejer, servus (slave) og dominus (herre) eller inops og potens. Forløbet har også givet en definition af den romerske genre fabula og begreberne epimythion og promythion. Ranae ad Solem har vi fortolket som Phaedrus’ kritik af Sejanus, kaptajn for kejser Tiberius’ prætorianergarde. Vi har også talt om fabelgenrens efterliv helt ind i vor tids Disney-tegnefilm med talende dyr.
Kernestof:
Phaedrus, Lupus et Agnus (Fabula I, 1) [15 vers], Rana rupta et bos (Fabula I, 24) [10 vers], Vacca, capella, ovis et leo (Fabula I, 5) [11 vers], Ranae ad Solem (Fabula I, 6) [9 vers]
Sideantal:
5 sider
Supplerende materiale:
Indledning v. Louise Hinkbøl (udleveret kompendium, s. 4-5)
Horats: Mus rusticus et urbanus, Sermones 2, VI (Oversættelse ved Ole Thomsen: Veje til Rom, 2008). Ukendt: Bjørnen og gartneren (tegneserie)
Sideantal:
2 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Gruppe 6 skal holde oplæg om Octavian/Kejser Augustus. Læs derhjemme i Fabel-kompendiet s. 4-5. Husk at tage fabelkompendiet med.
-
Vi ser Gladiator II færdig. Vi er kommet til minut 57.
-
Afsnit
-
Vi er kommet til minut 1.58. I sidste time nåede vi at oversætte og analyse til og med vers 4. Gruppe 6 skal holde oplæg om Octavian/Kejser Augustus.
-
Husk at tage jeres latin-mappe med. Kære elever, se videoen om participierne. Det vil være en rigtig god idé at se, hvis man gerne vil have styr på participerne. Den gruppe der havde om det første triumvirat skal fremlægge i dag.
-
Øvelse i verbalsystemet præsens imperfektum og futurum.docx
-
Lektie: Kig på vers 12-15 i Lupus et Agnus, analysér dem og oversæt dem. Hvis det er meget, så nøjes med ét eller to af versene. Hvis du ikke var der i sidste time, så lav meget gerne den øvelse, som jeg har vedhæftet - eller kig på den kort og spørg
-
Husk at medbringe kompendier og ordbøger og det laminerede ark og Via ad sapientiam til denne time - og alle latintimer.
-
Kig på de 2 eller 3 vers du arbejdede med i sidste lektion og gør dig klar til en gennemgang.
-
I forrige time blev vi færdige med Rana rupta. Vi er også gået i gang med den næste fabel (Vacca, capella, ovis et leo), hvor eleverne nåede ca. de første 4 vers. Johanne og Filucca, I må gerne lave de 4 første vers af vacca, capella, ovis et leo.
-
Link til latinsk-dansk ordbog
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674387838",
"T": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674387838",
"H": "/lectio/1221/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78674387838"
}