Holdet 3c ol (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Ikast-Brande Gymnasium
Fag og niveau Oldtidskundskab C
Lærer(e) Helle Juul
Hold 2025 ol/c (3c ol)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kunst og krop
Titel 2 Medea - den atypiske kvinde
Titel 3 Oikos og kriger

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kunst og krop

Formål: Primært virtuelt forløb med fokus på evnen til at beskrive og analysere antikke skulpturer og deres særlige stiltræk. Hovedfokus ligger på elevernes evne til at beskrive hvad de ser, snarere end udenadslære. Der arbejdes via web quest med at opnå forståelse for senere tiders kunst og kunstforståelse og opfattelsen - og anvendelsen af den antikke kunst frem til i dag.
Arbejdsmetoder: lærerforedrag, par-, individuelt - og gruppearbejde. Resultaterne deles løbende. Der er indtænkt fysisk aktivitet, så både visuelle, auditive og kinæstetiske elevtyper tilgodeses.
Faglige mål: Fagtermer, skulpturanalyse, komparativ analyse - perspektivering til efterantik kunst, sammenhæng mellem antik historie, kunst og tekst.
Elevkompetencer: analytisk kompetence, beskrivelse og tolkning, mundtlighed, studieforberedende træning, kunsthistorisk overblik og forståelse.
Materiale:
• Kleobis & Biton
• Kritiosdrengen
• Peplos-koren
• Berlinkoren
• Artemission-Zeus
• Vognstyreren
        Diskoskasteren
       Demeter og Kore, gavlskulptur
• Karyatidesøjle, fra Erechteion
• Hermes med Dionysosbarnet
• Laokoon-gruppen.
• Galler der dræber sin hustru og sig selv
• Venus fra Milo
• Demosthenes, OG, s. 152, fig. 181
• Kejser Augustus, Primaportastatuen
• Fuld gammel kone
• Den hellige Teresas ekstase, Bernini
• Merkur som argusdræber, Thorvaldsen
• Partiet og hæren, Arno Breker, nazistisk kunst
• Adam Kadmon, Lemmerz
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Medea - den atypiske kvinde

Forløbets fokus tematiserer den atypiske kvinde og hendes rolle i et samfund, hvor hendes adfærd skiller sig ud fra normerne– udgangspunktet er efterantikt, idet forløbet indledes med filmen Jeg er Dina. Herefter læses Medea i sin fulde længde, dog med primært fokus på epeisodierne og analyse af disse. Forløbet er elevernes første møde med antikken og værdier og relevante temaer  introduceres.

Arbejdsformer: individuelt, par- og gruppearbejde, samt kreative opgaver indgår i forløbet.

Materiale:
Kernetekst:
Medea, oversat af Garff og Hjortsø, Gyldendal, 2001
Perspektiverende:
Jeg er Dina – film af Ole Bornedal, 2001
Medea, skuespil i én akt af Jean Anouihl, uddrag, oversat af Paul La Cour, 1948, Gyldendal, s. 7-19
Medea, film af Lars von Trier via youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=vJsg5hfd8r0
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Oikos og kriger

I læsningen af Odysseen  har der udover handlingen været fokus på:

Den mundtlige tradition og de tekniske begreber, der knytter sig til formen: Den mundtlige tradition og de tekniske begreber, der knytter sig dertil: epos, daktylisk heksameter, formler, epiteter, patronymika, homeriske lignelser (sammenligninger) og Homerisk realisme.

Indholdsmæssigt arbejdes der med at opnå forståelse af æresbegreberne Aidos, Kudos, Arete, Timé og Kléos, Xenia, kønnenes roller, forholdet mellem guder og mennesker, fænomenet Skæbne overfor gudernes indflydelse med et blik på hvad krigen har af konsekvenser for hhv. krigeren og hans oikos.

I Odysséen læses 1. og 22. sang samt det sidste af 21. sang. Slægtstankegangen ses tydeligt i forbindelse med, at Odysseus har en søn, der kan tage over, og vi ser Telemachos udvikling fra 1. til 22. sang. Herunder ses også, at oikos er truet, hvis faderen ikke er til stede.

Vinklen er dels Telemachos på vej til at træde i sin faders fodspor og dels på Odysseus, helten, der kommet hjem fra 10 års krig ved Troja og  næsten 10 års lang og strabadserende rejse, med de vildeste oplevelser. For hvem er denne Odysseus, og hvad har de 20 års oplevelser og erfaringer gjort ved ham, når man ser at han går totalt i krigsmode i forbindelse med bejlerdrabet?

På tværs af epos- og dramaforløbene kan Medeas destruktive vrede spejles i Odysseus’ bersærkergang. Desuden er der en modsætning mellem Odysseus og Jason i forhold til at være loyal overfor sit oikos – Odysseus siger nej til ikke mindre end to gudinders tilbud om ”ægteskab”, hvorimod Jason, tja …. Det læser vi om i Euripides’ tragedie Medea

Desuden er der med udgangspunkt i Odysseus’ slægt undersøgt mandens forpligtelser overfor slægten, begrebet xenia - hvad det vil sig at være hhv. en god gæst og en god vært, samt forståelse hvornår man taler sandt, og hvornår det er i orden at økonomisere med sandheden eller at lyve helt bevidst (den kloge narrer den mindre kloge) samt de homeriske heltes meget blodtørstige og maskuline vrede.

Epos som genre er fulgt over i det romerske epos med et uddrag af Æneidens 2. sang

Med Margaret Atwood ser vi en moderne og feministisk tilgang til Odysseusskikkelse, det homeriske helteideal og hvorledes de græske myter kan bruges i dag.

Basistekst:
Græsk epos
Homer: Odysseen ved Otto Steen Due (hvor intet andet er anført, er der tale om hele sange)
1. sang 13½ sider
21. sang vers 359-434 4 sider
22. sang 15½ sider

Romersk epos
Vergil: Æneiden ved Otto Steen Due
2. sang vers 1-198 6½ sider
I alt læst 39 ½ sider

Perspektiverende tekst:
Margaret Atwood: Penelopiaden: Forord samt kapitel 1 og 3

Supplerende tekst:
Andreasen, Brian og Poulsen, Jens Refslund: PAIDEIA – grundbog til oldtidskundskab, Systime 2012 uddrag af Kapitlet: Epos Siderne 23-27 Epossets karakteristiske træk & 31-37: Epos hos romerne

https://lex.dk/Homer - om det homeriske spørgsmål

Redegørelse for begrebet Xenia: https://www.youtube.com/watch?v=oYQRIQtnvII&fbclid=IwAR0MQcbAwR1SAa4YGw80RBTo3LjCopqvPH6ogb6J6c_LC7IgKzux3iNqPCQ
Redegørelse for krav til en homerisk helt: https://www.youtube.com/watch?v=rXTecz3PN18
Redegørelse for Kudos og Aidos hos Homer: https://www.youtube.com/watch?v=OK6kJ7BPxKE

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer