Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - UNORD
|
|
Fag og niveau
|
Teknikfag A
|
|
Lærer(e)
|
Christian Reinhold
|
|
Hold
|
cb25ht3v-ddu (cb25ht3v-ddu)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
3D modellering og Virtual Reality
Forløbet indledes med en udflugt til Selsø Slot
I projektarbejdet skal der skabes en virtuel oplevelse i Oculus Quest VR-brillen. Det skal være en virtuel oplevelse af slottet og de spøgelseshistorier, der har tilknytning til det. Der er altså tale om en formidlingsopgave, men der kan godt inddrages spil-elementer i VR-appen for at fastholde brugerens engagement.
Det primære mål for forløbet er at introducerer eleverne for den ene af de to hovedtyper af 3D-modellering, men også andre dele af de faglige mål har høj prioritet fx. interaktionsdesign og projektstyring. Til 3D-modellering anvender vi i dette forløb Open Source programmet 'Blender'.
Kernestof:
- Projektstyring
- arbejde i 2d og 3d miljø
- Interaktionsdesign
- brugertests og behandling af testdata
- 3D modellering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
64 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Den Digitale sprællemand
Introduktion til parametrisk 3D-modellering med Autodesk Fusion360.
3D-print med FDM, SLA og SLS teknologier. Generativt design og topologioptimering.
Gears og andre mekaniske elementer.
CNC og laserskæring.
Den iterative proces præsenteres, Scrum og Design Thinking.
Projektopgave hvor der fremstilles en digital sprællemand, evt med julemotiv m.m.
Kernestof:
- IT værktøjer:̶arbejde i 2d og 3d miljø
- anvendelse af og forståelse for digitale standarder
- design, udvikling og fremstilling af prototype vha. kravspecifikationer og innovativ proces
- automatisering baseret på (robot)teknologi, data og AI
- styring af kommunikation og visuelt udtryk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Grupper Sprællemandsprojekt
|
23-10-2025
|
|
Rapport Sprællemand
|
28-11-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
80 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Automation - Absalon
I dette projekt skal I udvikle en prototype på et system, en maskine, en robot eller lignende, der kan løse en simpel arbejdsopgave automatisk enten helt eller delvist. Det skal være en innovativ løsning, som kan have samfundsmæssig værdi og som løser en reel udfordring.
I skal selv finde en problemstilling I vil løse i dette projekt, men prøv at finde ideer indenfor disse tre kategorier: Sortering, Udvælgelse eller at ’Finde vej’.
Et par eksempler kunne være:
- En robot/maskine, som sorterer emner efter farve. Her kunne den reelle anvendelse være fx sortering af moden vs. umoden frugt, men jeres prototype kunne fx være sortering af M&M’s.
- En maskine/robot, som fra et transportbånd udvælger emner, der er magnetiske. Den reelle anvendelse kunne være affaldssortering, men jeres prototype kunne omhandle at sortere søm eller andre magnetiske genstande fra i blandet affald.
- En robot, der skal navigere i fx et lagerlokale og finde den korteste vej fra punkt A til B. Her kan jeres prototype være en skalamodel af lagerlokalet med tilhørende robot.
Men tænk selv videre og find en relevant problemstilling, som både løser en reel udfordring og er kreativ!
Aflevering
I dette projekt skal I ikke skrive rapport, men den 5. februar 2026 skal I præsentere jeres prototype og en tilhørende poster på professionshøjskolen Absalon i Kalundborg. Her afholdes der Danmarksmesterskaberne i Automation for HTX-elever. Vi tager sammen til Kalundborg og transport m.m. får I nærmere besked om.
Krav
Jeres prototype skal som minimum indeholde følgende:
- Kunne bevæge sig eller bestå af bl.a. bevægelige dele.
- Benytte sensorer og/eller kamera til at registrere omgivelserne.
- Være fremstillet ved hjælp af de teknologier, som DDU-værkstedet råder over (Fx 3D-print, laserskæring, CNC, m.fl.).
- Kunne foretage ’intelligente’ valg enten gennem programmering eller ved hjælp af fx maskinlæring.
Faglige mål:
- forløbet dækker alle de faglige mål i DDU
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Grupper Automation
|
18-12-2025
|
|
Kort problemformulering
|
16-01-2026
|
|
PowerPoint til Mesterskaberne i Automation
|
03-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
52 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Eksamensprojekt
Eksamensprojektet udarbejdes på baggrund af et oplæg stillet af skolen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensgrupper
|
20-02-2026
|
|
Inspirationskatalog
|
20-02-2026
|
|
Projektbeskrivelse
|
05-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
90,00 moduler
Dækker over:
118 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1236/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78840897450",
"T": "/lectio/1236/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78840897450",
"H": "/lectio/1236/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78840897450"
}