X - Randers Statsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Randers Statsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 DA/c - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
X - Randers Statsskole
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Christina Oehlenschläger Stoltze, Louise Dahl Kristensen
Hold
2022 DA/c (
1c DA
,
2c DA
,
3c DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Selvfortællinger i SoMe og dokumentarer + VÆRK
Titel 2
National identitet/danskhed
Titel 3
DHO
Titel 4
Taler og retorik
Titel 5
Den debatterende artikel
Titel 6
Provokunst + VÆRK
Titel 7
Forløb om klima
Titel 8
Nyhedsformidling
Titel 9
Minimalisme + VÆRK
Titel 10
Novellen og det eksistentielle valg
Titel 11
Den reflekterende artikel
Titel 12
Forløb om den svære kærlighed + 2 VÆRKER
Titel 13
Modernisme
Titel 14
Forberedelse til mundtlig eksamen i dansk + VÆRK
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Selvfortællinger i SoMe og dokumentarer + VÆRK
Et mediemæssigt og sprogligt forløb
Formål:
- kendskab til (sociale) medier som selvfortællinger
- med fokus på den intime dokumentar opnås et kendskab til dokumentargenrer og dokumentarens virkemidler som del af dens selvfortælling - samt evne til at producere en intim dokumentar
- kendskab til sociale mediers kommunikationsform og sproghandler som del af deres selvfortælling
- anvendelse af Goffmanns front- og backstage som middel til at forstå selvfortællinger
- begyndende forståelse for at skrive en redegørelse for synspunkter
Tekster:
Mette Korsgaard: Min barndom i helvede, 2012 - intim dokumentar
Tom Jensen: I stedet for oplyst borger er man endt som algoritmens sløve slave, Berlingske, 14. maj, 2017
Div. Facebook og Instagramopslag, bla. Mette Frederiksens Facebook og elevernes egne sociale medier
Teori:
Mischa Sloth Carlsen: Fortællingens spejl, 2017, s. 67 - 75 samt 79 - 90
Indhold
Kernestof:
Forbered inden timen en ganske lille præsentation af, hvorfor I har det profilbillede, I har, på jeres sociale medie. I vælger selv hvilket, hvis I har flere. Hvis I kan huske noget om Goffmanns begreber frontstage og backstage, som I har haft i grun
Kompendium til vores første forløb - som I også får på print: Kompendium_selvfortælling i SoMe og dokumentar_1c 2022.pdf
Læs side 2 - 5 i "Selvfortællingskompendiet" (som I fik sidste gang) med fokus på dokumentarens kendetegn og troværdighed.
Hvad ved vi om dokumentarfilm?
Læs s. 6 - 12 i "Selvfortællingskompendiet". På side 6 - 7 skal du have fokus på en karakteristik af den intime dokumentar som genre, mens de resterende sider bare skal skimmes for et overblik over, hvad man ser efter, når man analyserer de filmiske
Ideer til mikrodokumentar i grupper
Inden modulet skal du have afsluttet analysen af din gruppes fokuspunkt i arbejdet med "Min barndom i helvede", så I kan fremlægge analysen, inkl. brug af eksempler fra filmen efter en ganske kort fælles optakt.
Hands on - Adobe Premiere Clip (Android tablet)
iMovie for iPhone and iPad Tutorial for Beginners
Hjemme skal du se en tutorial til filmredigerings-app: Imovie eller Adobe Premiere Clip, afhængig af hvad I har at redigere på.
Inden timen skal hver gruppe have udvalgt 2 - 3 ideer, som I kan lave jeres mikrodokumentar om - og skriv dem ind (så udfoldet som muligt) på denne padlet: Ideer til mikrodokumentar i grupper
Læs side 14 - 16 i Selvfortællingskompendiet med fokus på fordele og ulemper ved sociale medier.
Jeg mangler dokumentarer fra følgende:- Oliver, Tobias, Janine og Melanie- Villads, Arjana, Anesa, Alexander- Elna, Nikoline, Emma, FrederikkeHUSK inden timen at sende mig et link (som besked) med, hvor jeg kan downloade jeres film - eller kom lige 3
Det er denne artikel, I skal skrive om (læs opgaven under "opgaver"): I stedet for oplyst borger er man endt som algoritmens sløve slave - Mediearkiv - Infomedia.pdf
Læs side 17 - 19 i selvfortællingskompendiet med fokus på forskellen på "de klassiske medier" (som vi også talte om sidst) og sociale medier.
Læs side 20 - 24 i selvfortællingskompendiet med særligt fokus på kommunikationsmodellen (s. 20), som du skal kunne forklare for en anden, når du kommer i skole.
Overvej desuden grundigt tre måder/arbejdsformer/emner eller lignende, som gør undervisning sjov, motiverende, inspirerende for jer. Så prøver jeg at integrere så meget som muligt efter jul :-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
National identitet/danskhed
Et litterært og sprogligt forløb.
Formål:
Forståelse af udviklingen i forståelsen af begrebet danskhed i udvalgte historiske perioder – samt en bred historisk og kulturel forklaring af dette.
Begyndende evne til at kunne debattere - også på skrift
I forløbet dykker vi ned i følgende litteraturhistoriske perioder:
- Romantik
- Vores samtid
Vi arbejder analytisk med fokus på
- Analyse af digte sange med fokus på anvendelsen af sproglige og stilistiske virkemidler (særligt metafor, symbol, sammenligning)
- Vores samtid:
o Henrik Nordbrandt: Vuggevise, 2015
o Ulige Numre: Frit land, 2015
o DR: Min sang til Danmark, 2022, S1:E2
- Nationalromantikken
o St. St. Blicher: Kjær est du Fødeland (1814
o Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land (1819)
o H. C. Andersen: I Danmark er jeg født (1850)
Sekundær litteratur:
Litteraturhistorien på langs og på tværs - om romantik, særligt nationalromantik: Intro til romantikken, romantikkens samfund, nationalromantikken
Håndbog til dansk - om sproglige billeder:
https://hbdansk.systime.dk/?id=188
Indhold
Kernestof:
Til brug i timen: Tag indfødsretsprøven: Kan du blive dansk statsborger?
Forløbets kompendium: Kompendium danskhed 1c_2023.pdf
Jeres danskhedsdigte (der trækker billeder fra mad) skal være færdige inden timen. Så hører vi dem fælles :-)
Til brug i timen: Analyseskema - danskhed og nationalidentitet_uden metode.docx
Læs teksten på nedenstående tre links, der alle fører til Litteraturhistorien på langs og på tværs, som I installerede sidst. Under læsning skal I besvare spørgsmålene nedenfor.De af jer, der ikke fik systime til at virke, kan læse teksten via dette
Romantikkens samfund: fra enevælde til demokrati
Nationalromantikken i Danmark
Efter læsning skal I (kort) kunne svare på disse spørgsmål:
Til brug i timen: Arbejdsark til Min sang til Danmark.docx
Til brug i timen: Analyseskema - I Danmark er jeg født og Kjær est du fødeland.docx
Inden timen skal I være kommet så langt med jeres analyse, fortolkning og perspektivering af "jeres" fædrelandssang (og PPT-præsentationen om den), at I kan blive færdige på 1 time her. Alt andet skal være lavet hjemme som lektie.
Analyseskema_Ulige numre_Frit land.pdf
Analyseskema_Ulige numre_Frit land.docx
HUSK KOMPENDIER!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
DHO
Et litterært og mediemæssigt forløb.
Formål:
- Kendskab til vikingetid og middelalder som litterære perioder
- Kendskab til periodernes genrer, folkevise og folkeeventyr
- Kendskab til problemstillinger, der knytter sig til nutidige fortællinger om svundne tider
Fokus på:
• tekstlæsning i en historisk sammenhæng
• faglig formidling
• danskfagets identitet og metode - nykritisk og socialhistorisk læsning
Tekster:
Michael Hurst: Vikings, S1:E1-2
Klotte-Hans, skæmteeventyr
Elverskud, tryllevise
Nilus og Hilelil, riddervise
Decameron: Falken
Teori:
Litteraturens veje: Om vikingetid, afsnit "Den sociale orden", "Æt og ære", "Nordisk religion" og "Sagatiden: Islandsk samfund og lov"
Historienet.dk
: "Vikings - fakta eller fri fantasi"
Læreroplæg om middelalderen og folkeeventyr som genre på baggrund af litteraturens veje, kapitel Middelalderen
Søren Vrist Christensen om folkeviser:
https://www.youtube.com/watch?v=_mdo-GB29g8
Indhold
Kernestof:
DHO 2023_oversigt_til elever.docx
Til brug i timen: Ekspert og matrixgruppearb_Vikings_viser den virkelighedens vikingetid.pdf
Til brug i timen: 12. Medieanalyse af spillefilm
Læs denne side om Vikings og tag under læsning korte noter til, hvordan tv-serien er baseret på fakta: TV-serien Vikings - fakta eller fri fantasi?
Log ind på hval.dk med jeres uni-login. Der finder I de to første afsnit af Vikings. Se fra 58.54 - 1.04.05 (se det min. to gange) og lav en analyse og fortolkning af, hvordan religion fremstilles i vikingetiden med særligt fokus på, hvordan kristend
Hvis I ikke har været til undervisningen til at se første episode af Vikings er det en god ide at se denne inden denne lektion.
Asatroen fremstilles i Vikings som en altomsluttende naturkraft, hvilket understøttes af brugen af de filmiske virkemidler, hvor Ragnars hustrus historie for deres fælles børn går fra at høre til i deres univers til gennem en voice over at blive knyt
Til brug i timen: Klotte-Hans_tekst.pdf
Til brug i timen: Middelalder.pptx
Husk at aflevere jeres Vikings-analyser under opgaver!
Til brug i timen: Peer review Vikings filmanalyse 1c_2023.docx
Til brug i timen: Middelalder.pptx
Til brug i timen: Analysemodel skæmteeventyr som genre.docx
Til brug i timen: Falken_Boccacio_analysespørgsmål inden DHO.docx
Boccacio_Dekameron_Falken.pdf
Jeg har skiftet mening:Vi læser teksten sammen, og jeres lektie er i stedet at undersøge betydningen af disse ord via opslag på ordnet.dk: Hvad betyder "yngling", "høvisk", "usvækket" og "armod"?
Falken_Boccacio_analysespørgsmål inden DHO.docx
Et eksempel: DHO-om-Den-politiske-Kandestøber-og-Kongeloven-af-1665-315647.pdf
DHO_opgavestruktur og metode.pptx
Inden i dag skal Cecilie, Christian, Frederikke og Villas tjekke, at I har Håndbog til dansk på www.systime.dk, hvor I logger ind med jeres uni-login. Hvis der er problemer, skal I skrive til mig inden timen.Ida skal ordne sit uni-login hos Recep ind
DHO_folkviser_elverskud.pptx
Et godt eksempel på en DHO: DHO-om-Den-politiske-Kandestøber-og-Kongeloven-af-1665-315647.pdf
Kreativ opgave_Elveskud som film.docx
Læs afsnittet "Psykologisk tolkning" i Litteraturhistorien på langs og på tværs (som I fik i dag, onsdag) - og overvej, hvordan vi kan forstå Elveskud i en psykologisk tolkning.
Følgende skal redigere filmen fra sidst færdig inden denne time:- Anesa, Abdi, Mohamoud, Azra T, Nadin, Arjana
Skrive og vejledningsdag tirsdag d 18 april.docx
Genlæs Nilus og Hillelil-teksten, så du har den frisk i erindring i timen, så vi kan gå direkte i gang med den videre analyse. Og husk at medbringe den printede tekst!
Nilus og Hillelil.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Taler og retorik
Et sprogligt forløb
Formål:
- at kunne skrive og holde en tale
Analytisk fokus på:
- Ciceros pentagram
- de tre taleformer
- de tre appelformer
- udvalgte retoriske virkemidler: anafor, epifor, triade, allitteration, udråb og evidentia
- Toulmin - ganske overordnet
Tekster
Mathias Uglebjerg Vinholt tale ved demonstrationen mod uddannelsessnobberi, 2022
Sekundær litteratur
Håndbog til dansk: Om appelformer, Ciceros pentagram, argumentation
Indhold
Kernestof:
Læs dette ene afsnit om appelformer - også selvom I måtte kende dem fra tidligere. Skriv noter til hver af de tre appelformer, som du medbringer til timen4.9 Retorik
Talegenrer.png
Læs dette ene afsnit om de tre talegenrer og skriv grundige noter til hver af genrerne: 4.9 Retorik
Til brug i timen: Mathias Uglebjerg Vinholt tale ved demonstrationen mod uddannelsessnobberi 2022 - Danske Taler
Til brug i timen: Argumentation_Toulmin kort og godt.pptx
Læs dette om Ciceros pentagram, mens du skriver noter til de fem hjørner, man ser efter i analysen. Når vi starter timen skal du være klar til at lave en analyse via brug af pentagrammet.4.9 Retorik
Inden timen skal I have besluttet jer for et emne, I gerne vil holde jeres tale om. Det skal være noget, der betyder noget for jer, og som I ved noget om. Fx en fritidsinteresse, en mærkesag (præstationskultur blandt unge, feminisme, black lives matt
De, der har uafleverede afleveringer skal have skrevet og afleveret ALT inden denne time - ellers skal I skrive og aflevere det, I måtte mangle i timen.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Den debatterende artikel
Indhold
Kernestof:
Til brug i timen: Argumentation_repetition og uddybning_2c_2023.pptx
Forløbets tekster i elektronisk form: Kompendium debatterende artikel_2c_2023.pdf
Læs eksempelstilen i kompendiet side 12 - 14 - og identificer opgavens forskellige dele:
Vi er kommet hertil i beskrivelsen af genren: image.png
Lektien er at I skal have afleveret jeres redegørelser for Jakob Sheik-teksten - senest tirsdag aften. Se opgavebeskrivelsen under opgaver her i Lectio.
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Provokunst + VÆRK
Forløbet er et litterært og sprogligt forløb, og det kommer først og fremmest til at handle om Yahya Hassans første digtsamling: "Yahya Hassan". Vi læser digtet "Barndom" sammen, og derefter skal I i grupper forberede oplæg på baggrund af en tematisk læsning af udvalgte digte fra bogen. De tre temaer er: barndom og forældre, identiteten - fanget mellem to kulturer og kritikken af islam. Som en afslutning på værklæsningen skal I lave en anmeldelse af digtsamlingen. Vi udvider perspektivet på den provokerende kunst og ser en udsendelse med diverse eksempler på provokerende kunst, og derudover nærlæser vi et kontroversielt digt af Rudolf Broby-Johansen samt et uddrag af hans forsvarstale.
Tekster:
- Yahya Hassan: digtsamlingen "Yahya Hassan" (2013)
- Eske Holm "Teenagedigteren Hassan er selv en hykler" (anmeldelse af digtsamlingen fra Politiken d. 29/11 2013)
- Rudolf Broby-Johansen: digtet "Bordelpige dræber ufødt" fra digtsamlingen "Blod" (1920)
- Rudolf Broby-Johansen: uddrag af forsvarstalen for Blod (1923)
- DR-udsendelsen: "Pik, lort og hundehvalpe - Provokationens kunst" (1. episode, 2014)
Indhold
Kernestof:
Begrebskort, stilistiske virkemidler.doc
Yahya Hassans digt Barndom.docx
Yahya Hassan performance video
Kære 2.c. Jeg glæder mig til at møde jer. Som en forberedelse til i dag skal I se videoen, jeg har linket til. :-) Læg mærke til sprogbrugen i det digt, der bliver fremsagt. Venligste hilsner fra Louise
Klog på Sprog | Vask din fucking mund med sæbe | DR LYD
Debatterende artikel om sprogbrug og bandeord.docx
Skriveøvelse om Yahya Hassans digt Barndom.docx
Undskyld den sene lektie. I skal læse det vedhæftede dokument, som er tekst 4a i den næste stil, I skal aflevere.
194029_tekst_4a.pdf
Arbejdsspørgsmål til Yahya Hassan.docx
Grupper til og plan for arbejdet med Yahya Hassan.docx
I dag vil jeg fremlægge en plan for arbejdet med Yahya Hassans digtsamling. Medbring digtsamlingen.
Medbring digtsamlingen. Gruppearbejdet fortsætter i dag - oplægget færdiggøres. :-)
I dag skal I fremlægge jeres tematiske analyser af udvalgte digte af Yahya Hassan. Genlæs derfor jeres oplæg (PP) som en lektie til i dag. Tidsplanen er som følger:
Anmeldelsens genretræk
Anmeldelse af Yahya Hassans digtsamling fra Politiken.pdf
I får modulet i dag til at læse videre i Yahya Hassans digtsamling og til at starte på en anmeldelse af digtsamlingen.
Vi afslutter forløbet om Yahya Hassan i dag. Medbring digtsamlingen (den skal afleveres i dag). Anmeldelsen skal afleveres i slutningen af modulet.
Ingen lektie til i dag. Medbring Yahya Hassans digtsamling, hvis du ikke allerede har afleveret bogen. Jeg mangler 5 bøger. Husk at aflevere jeres anmeldelse under vores danskholds dokumenter på Lectio - find mappen 'Anmeldelse af digtsamlingen' og u
Blod af Rudolf Broby-Johansen
Uddrag af Broby Johansens forsvarstale.docx
Spørgsmål til Rudolf Broby-Johansens forsvarstale + digt.docx
Anmeldelse af Rudolf Broby-Johansens Blod.docx
Praktikant Laura Falkenberg deltager. :-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Forløb om klima
Forløbet er primært litterært og sprogligt, men det mediemæssige aspekt kommer også i spil.
Charlotte Weitze: "Den afskyelige" (uddrag af roman)
"Nature is speaking - Julia Roberts is Mother Nature" (kampagnefilm fra Conversation International (CI))
Gudrun Steen-Andersen: "HEADS UP!" (kunstværk)
Kap. 1 i Biblens "Skabelsesberetning"
Silja Henderson: "1,7 tipping point" (uddrag af roman)
"Kom ind i kampen" (reklamefilm fra Oddset)
"Miljøvenlige døre" (reklamefilm fra Sweedoor)
Theis Ørntoft: "Bølge" (uddrag af digt) fra digtsamlingen "Digte 2014".
Rasmus Elmelund: "Klimakrisen er også en forestillingskrise, men litteraturen kan hjælpe os" (artikel fra Information d. 4/10 2019)
Indhold
Kernestof:
Weitze Den afskyelige 2016.docx
Læs i den vedhæftede artikel (til og med afsnittet 'Klimafiktionen gør opmærksom på vores ansvar').
Klimakrisen er også en forestillingskrise, men litteraturen kan hjælpe os _ Information.pdf
Nature Is Speaking – Julia Roberts is Mother Nature | Conservation International (CI)
Opgave til kampagnefilmen Nature is speaking.docx
Grupper i 2.c.docx
Genlæs "Den afskyelige" + jeres svar på spørgsmålene vedr. teksten.
Gudrun Steen-Andersens værk HEADS UP.docx
Citat fra Skabelsesberetningen.docx
Silja Hendersons 1,7 tipping point.docx
Spørgsmål til reklamefilm om klima.docx
Vi starter med at gennemgå spørgsmålene til "1,7 tipping point". Genlæs derfor jeres svar på spørgsmålene. Dernæst skal det handle om to reklamefilm om klima. Se filmene forud for modulet i dag.
Reklamefilm fra Oddset.mp4
Reklamefilm fra Swedoor.mp4
Eksempel som belæg for påstand.docx
Ø-stater reagerer på klimatekst: 'Vi kom ikke for at skrive under på vores egen dødsdom'
194167_tekst_4c.mp4
194167_tekst_4d.mp4
Se de to reklamefilm som en lektie til i dag.
Spørgsmål til Bølge af Theis Ørntoft.docx
Skriv en cli-fi-tekst.docx
Læs uddraget af digtet "Bølge" af Theis Ørntoft. Hav under læsningen fokus på digtejegets følelsestilstand.
Theis Ørntoft uddrag af Bølge fra Digte 2014.pdf
Genlæs digtet af Theis Ørntoft.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Nyhedsformidling
I medieforløbet om nyheder er der fokus på det nye mediebillede, som er opstået i kølvandet på internettets og de sociale mediers fremkomst. Vi skal lære falsumartiklen, den opponerende artikel, den manipulerende artikel og clickbaitartiklen at kende og i det hele taget forholde os kritisk og reflekteret til det virkelighedsbillede, som medierne fremviser. Igennem flere komparative analyser af nyhedshistorier skal vi vurdere, hvilken historie, der forekommer mest objektiv, saglig og pålidelig. Mediernes magt og rolle ift. demokratiet bliver også et omdrejningspunkt.
Materiale:
- Afsnittet "Journalistik på sociale medier og internettet" (s. 21-41) fra "Dig og digital dannelse i dansk" af Jan Aasbjerg Petersen m.fl., Gyldendal 2018
- "Mediernes magt" fra
https://faktalink.dk/mediernes-magt
- Afsnittet "Offentlighed og demokrati" fra "Krig og kærlighed i nyhedskredsløb" af Mimi Sørensen m.fl., Dansklærerforeningens Forlag 2023
- "Professor forstår folks skepsis" af Signe Stoumann Fosgrau fra Berlingske 1/9 2020
- 3 vaccinekritiske Facebookopslag (fra d. 5/1, 6/1 og 30/1 2022) af Saseline fra
https://www.facebook.com/saselines/
- "Syrer tiltalt for bombeplaner" af Ronja Melander fra Jyllands-Posten d. 16/5 2017
- "Asylansøger ville sprænge danskere i luften: En af venligboernes stakkels forfulgte syrere havde planer om bombeattentater i København" af Poul Erik Andersen fra Den Korte Avis d. 17/5 2017
- "Man skal ikke bruge medier til at forstå verden", uddrag af DR2-udsendelse fra d. 2/9 2015
- Diverse falsumartikler, opponerende artikler, manipulerende artikler og clickbaitartikler til genrebestemmelse
Indhold
Kernestof:
Opgaver til Dig og digital dannelse i dansk.docx
Journalistik på sociale medier og internettet.pdf
Vi skal i gang med et medieforløb om nyheder. Ingen lektie til i dag.
mentimeter.com
Offentlighed og demokrati.docx
Opgaver til Dig og digital dannelse i dansk s. 1-7.docx
Genlæs lektien til i onsdags.
Planen for i dag er:
Journalistik på de sociale medier og internettet; sider: 19-37, 40-41
Professor forstår folks skepsis - Mediearkiv - Infomedia.pdf
Saselines vaccinekritiske Facebookopslag.docx
Spørgsmål om nyhedskriterier i Dig og digital dannelse i dansk.docx
Plan for i dag (for de hjemmearbejdende)
Afsnit
De falske nyheders mekka ligger i Makedonien
Nyhedsartikel.pptx
Pressenævnets informationsvideo from Niels Thimmer on Vimeo
Matrixgruppearbejde om alternative nyhedsartikler 2.c.docx
Plan for i dag: Jeg svarer på evt. spørgsmål på Lectio i hele modulet (alternativt kan jeg ringe jer op på Teams).
Komparativ analyse - nyhedsartikeltyper.docx
4 alternative nyhedsartikeltyper.pdf
I dag skal I holde jeres oplæg om hhv. falsumartiklen, den opponerende artikel, den manipulerende artikel og clickbaitartiklen. Gennemse derfor jeres PowerPoints og læs desuden de to vedhæftede artikler til i dag.
Syrer tiltalt for bombeplaner - Mediearkiv - Infomedia.pdf
DENKOR~1.PDF
Vi mødes i lokale 3. I skal færdiggøre jeres komparative analyse af de to nyhedsartikler til i dag. Arbejdssedlen er vedhæftet her. Læs også s. 40-41 i "Journalistik på sociale medier og internettet".
Håndbog til dansk - Det journalistiske sprog.pdf
Mediernes magt.pptx
Mediernes magt _ faktalink.pdf
Man skal ikke bruge medier til at forstå verden.docx
Man skal ikke bruge medier til at forstå verden
Følg linket, se uddraget fra Deadline og noter de vigtigste pointer.
Find hovedsynspunkter og argumenter i Medierne ødelægger demokratiet.docx
Oversigt over argumenttyper.docx
Medierne ødelægger demokratiet, når de gør valget til et realityshow _ Information.pdf
Læs artiklen til i dag og prøv at markere hovedsynspunkter og argumenter deri. I får i starten af modulet tid til at færdiggøre PP'en om mediernes magt.
Helle Helle En stol for lidt (tekst).doc
Tip en 8'er om minimalisme.docx
En stol for lidt - Helle Helle
Litteraturhistorien på langs og på tværs - minimalisme.pdf
Vi evaluerer på forløbet om nyhedsformidling - læs undervisningsbeskrivelsen til forløbet som en lektie til i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Minimalisme + VÆRK
Forløbet om 1990'ernes store isme, minimalismen, tager afsæt i Helle Helles novelle "En stol for lidt" fra 1996 og Simon Fruelunds punktroman "Borgerligt tusmørke" fra 2006. Fokus vil primært være litterært, men vi skal også se på, hvordan minimalismen kommer til udtryk på det sproglige plan. I skal prøve at lave en explainervideo om minimalisme.
Materiale:
- Om minimal modernisme s. 181-183 i "Litteraturhistorien på langs og på tværs" af Barbara Kjær-Hansen m.fl., 2. udg., Systime 2016
- Om minimalisme og Helle Helle:
https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo
- Om formel og semantisk reduktion på://dansksiderne.dk/index.php?id=7029
- Om "Borgerligt tusmørke":
https://www.information.dk/2006/08/tusmoerke-danmark
- PP om periodelængde, bagvægt og forvægt
Indhold
Kernestof:
Helle Helle En stol for lidt (tekst).doc
Tip en 8'er om minimalisme.docx
En stol for lidt - Helle Helle
Litteraturhistorien på langs og på tværs - minimalisme.pdf
Vi evaluerer på forløbet om nyhedsformidling - læs undervisningsbeskrivelsen til forløbet som en lektie til i dag.
En stol for lidt.pptx
Uddrag af Simon Fruelunds Borgerligt tusmørke.pdf
Program for 06032024.docx
Plan for arbejdet med Simon Fruelunds roman Borgerligt tusmørke.docx
Vi fortsætter med Borgerligt tusmørke i dag. Ingen lektie.
Vi mødes i lokale 30.
Husk "Borgerligt tusmørke".
Periodelængde, bagvægt og forvægt.pptx
Medbring "Borgerligt tusmørke". I skal have læst frem til s. 88 i dag og svaret på spørgsmålene til kapitlet om (for)historien.
Tusmørke over Danmark _ Information.pdf
Husk "Borgerligt tusmørke". Romanen skal afleveres i dag.
Lav en explainervideo.docx
Minimalisme og Helle Helle - dansk litteratur
Medbring "Borgerligt tusmørke"hvis I mangler at aflevere bogen.
https://dansksiderne.dk/index.php?id=7029
Jeg har et sygt barn i dag og er derfor nødt til at blive hjemme. I får hele modulet til at lave en rigtig god explainer-video om den litterære minimalisme. Gør jer umage og få alle vigtige stikord med - kom bl.a. ind på de tomme pladser, isbjergstek
Krydsfelt - Novellen og tilværelsens afgørende øjeblikke.pdf
Eksistentialisme i dansk.docx
Explainervideoen om minimalisme skal være færdig til i dag.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Novellen og det eksistentielle valg
I dette litterære forløb skal I lære novellens genrekarakteristika at kende, og I skal bestemme determinationspunktet/den afgørende begivenhed og kulminationspunktet/tolkningspunktet i flere noveller. Alle de læste noveller har det eksistentielle valg som et fælles omdrejningspunkt, men hovedpersonerne træffer ganske forskellige valg. I skal undervejs stifte bekendtskab med hhv. den religiøse og den ateistiske eksistentialisme. Vi har lidt fokus på fortællertyperne og synsvinklerne.
Noveller:
- Naja Marie Aidts "Myggestik" fra 2006
- Martin A. Hansens "Agerhønen" fra 1947
- Peter Seebergs "Hvile" fra 1962
Teori:
- ”Novellen og tilværelsens afgørende øjeblikke” s. 88 i "Krydsfelt – grundbog i dansk" af Berit Riis Langdahl m.fl., 1. udg., Gyldendal 2010
- ”Eksistentialistisk læsning i praksis” og ”Grundtemaer i eksistentialistisk litteratur” fra
https://eksistentialismeidansk.systime.dk/
- ”Eksistentialistisk filosofi” s. 252 i "Håndbog til dansk – litteraturhistorie" af Ole Schultz Larsen, 1. udg., Systime 2022
- ”Fortælleteknikken i en episk tekst” s. 128 i "Krydsfelt – grundbog i dansk" af Berit Riis Langdahl m.fl., 1. udg., Gyldendal 2010
- ”Fortæller” s. 54-60 i "Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier" af Ole Schultz Larsen, 4. udg., Systime 2015-2017
Indhold
Kernestof:
Spørgsmål til Naja Marie Aidts Myggestik.docx
scenisk og panoramisk - Google-søgning
Kristen og ateistisk eksistentialisme.docx
Forløb om novellen og eksistentielle valg.pdf
Læs novellen Myggestik færdig til i dag.
Aflyst pga. moduloverskud.
Spørgsmål til Martin A. Hansens Agerhønen.docx
Læs "Agerhønen" af Martin A. Hansen til i dag og overvej, hvor novellens determinationspunkt og kulminationspunkt er.
Martin A. Hansens Agerhønen.docx
Spørgsmål til Peter Seebergs Hvile.docx
Skriveøvelser til Peter Seebergs Hvile.docx
Læs Peter Seebergs "Hvile" til i dag. Overvej igen novellens determinationspunkt og kulminationspunkt/tolkningspunkt.
Peter Seebergs Hvile.docx
Eksistentielle valg i de læste noveller.docx
Den analyserende artikel.docx
Skriftlig eksamen i dansk.pdf
Sidste danskmodul i dette skoleår. Vi laver lidt forskellige skriveøvelser for at træne til den skriflige årsprøve i dansk d. 10/6 2024.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Den reflekterende artikel
I vil i dette forløb blive introduceret til den sidste af de tre skriftlige genrer i dansk. Igennem diverse skriveøvelser skal I lære de enkelte discipliner inden for genren at kende.
Indhold
Kernestof:
Se lektien til onsdagsmodulet.
Arbejdsportfolio for 3.c dansk.docx
Vi fortsætter med at lave skriveøvelser, som skal træne den reflekterende artikels discipliner.
Læs/kig på tekst 5a og 5b.
Tekster til Kunst og litteratur, der udfordrer grænser.pdf
Kunst og litteratur, der udfordrer grænser.docx
Mindmap for udfordrende kunst og litteratur.docx
Lektien til i dag er at færdiggøre opgaven i portfolioopgave 6: Udvælg max tre centrale citater fra tekst 5a (teksten er vedhæftet fredagsmodulet) og brug citaterne til at reflektere over udfordrende kunst og litteratur.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Forløb om den svære kærlighed + 2 VÆRKER
Forløbet er litterært og sprogligt og har fokus på, hvordan kærligheden fremstilles i (primært realistiske) tekster fra oplysningstiden og frem til i dag. Mao. skal forløbet give jer et overblik over litteraturhistorien. Vi skal beskæftige os med forskellige litterære genrer: et essay, et drama, et romanuddrag samt digte og noveller.
Tekster:
Oplysningstid
- Ludvig Holberg: ”Sælsomme ægteskaber” (1748)
Romantik
- N.F.S. Grundtvig: ”Det er så yndigt at følges ad” (1855)
Romantisme
- Emil Aarestrup: ”Paa Sneen” (1838)
Det moderne gennembrud: naturalisme, kritisk realisme og impressionisme
- J.P. Jacobsen: Indledningen til ”Fru Marie Grubbe” (1876)
- August Strindberg: ”Den Starkare” (1890), VÆRK
- Henrik Pontoppidan: ”Idyl” (1887)
- Herman Bang: ”Frøkenen” (1883)
Det folkelige gennembrud
- Johannes V. Jensen: ”Cecil” (1898)
- Martin A. Nexø: ”Lotterisvensken” (1898), VÆRK
60’er-modernisme
- Klaus Rifbjerg: ”Et kys” (1964)
Nutid
- Mads Eslund: ”Hvad tænker Ingrid på” (2018)
- Guldimund: ”Dem, vi plejede at være” (2021) + musikvideoen til sangen:
https://www.youtube.com/watch?v=Ie5lHUuAWUY
Teori:
- "Litteraturhistorien på langs og på tværs", s. 83-84, 108-110, 116-121, 125, 130-131
- "Dansk på ny", s. 104-106 (om dramagenren)
-
https://www.gymdansk.dk/argumenttyper.html
(om argumenttyper)
-
https://www.youtube.com/watch?v=Uy29WdY7TYE
(om det moderne gennembrud)
-
https://www.youtube.com/watch?v=G6Ulq2u4iIc
(om impressionisme)
-
https://www.youtube.com/watch?v=m7zsZMdhsGI
(om fortælleformer)
Indhold
Kernestof:
Guldimund Dem, vi plejede at være.docx
AnswerGarden » Hvilke danskfaglige begreber kan I bruge på digtet?
Begrebskort, sprogligt-stilistiske virkemidler.doc
Guldimund - 'Dem, Vi Plejede At Være'
Mathias har ønsket at bytte et modul med mig, så det har vi gjort. I dag starter vi op på et laaangt forløb om den svære kærlighed. Læs den vedhæftede tekst til i dag.
Sælsomme ægteskaber.docx
Litteraturhitorien på langs og på tværs Essays og epistler.pdf
argumenttyper.html
Læs den vedhæftede tekst og siderne i "Litteraturhistorien på langs og på tværs".
Holberg Sælsomme ægteskaber.pdf
Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime 2014, 2. udgave; sider: 83-84, 108-110, 116-121, 125, 130-131
FÆLLESSANG: Hvad tænker Ingrid på
Phillip Faber & Grundtvig: Det er så yndigt at følges ad
Opgave til Det er så yndigt at følges ad og Hvad tænker Ingrid på.docx
Vi samler op på Ludvig Holberg-teksten "Sælsomme ægteskaber", og dernæst skal det handle om "Det er så yndigt at følges ad" og "Hvad tænker Ingrid på", som skal læses til i dag. Læsefokus: Hvordan fremstilles parforholdet i teksterne?
Hvad tænker Ingrid på + Det er så yndigt at følges ad.pdf
Opgave til Emil Aarestrups Paa Sneen.docx
AnswerGarden » Hvad er romantisme kendetegnet ved?
Læs den vedhæftede tekst og siderne i "Litteraturhistorien på langs og på tværs". Overvej, hvilke romantistiske træk, der er i digtet.
Emil Aarestrup Paa Sneen.pdf
Det moderne gennembrud - dansk litteratur
Romantikken vs. Det moderne gennembrud.docx
Litteraturhistorien på langs og på tværs_Naturalisme.pdf
I dag skal det handle om det moderne gennembrud og naturalisme - læs siderne i "Litteraturhistorien på langs og på tværs", der er markeret som lektie, og medbring bogen.
Opgave til uddraget af Marie Grubbe.docx
Jacobsen - Indledningen til Marie Grubbe (redigeret tekst).doc
Læs det vedhæftede romanuddrag og medbring gerne farveblyanter!
Dansk på ny - dramagenren.pdf
Strindbergs Den starkare.docx
Gruppearbejde om August Strindbergs Den stærkeste.docx
Vigtige citater fra August Strindbergs Den stærkeste_2.docx
Strindbergs Den stærkeste.pdf
Skrivehandlinger.docx
Reflekterende artikel om den gode fortælling.docx
Genlæs "Den stærkeste" af August Strindberg samt jeres svar på spørgsmålene til teksten.
Spørgsmål til Henrik Pontoppidans Idyl.docx
Pontoppidan Idyl med linjetal.pdf
Læs til s. 4, linje 8 af novellen og overvej, hvilke problemer Pontoppidan vil sætte under debat.
Skriveøvelse om Metoo-opslag (Idyl).docx
Læs resten af Henrik Pontoppidans "Idyl".
Skriveøvelse om at vise en følelse.docx
Impressionisme og Herman Bang - dansk litteratur
Se videoen om impressionisme, som jeg har linket til, og lav noter til videoen! Vi starter modulet i dag med at færdiggøre MeToo-opslaget om Ane og/eller Maren. :-)
Impressionisme.pptx
Citater fra Frøkenen.docx
Læs den vedhæftede (og udleverede) tekst til i dag. Overvej, hvilket problem teksten vil sætte under debat.
FRØKENEN.pdf
Det folkelige gennembrud i maleriet.pptx
Citater fra Cecil - elev.pptx
Fortællertype.docx
Læs Johannes V. Jensens "Cecil".
J.V. Jensens Cecil.pdf
Direkte tale, indirekte tale, dækket direkte tale.docx
Martin A. Nexøs Lotterisvensken.pdf
Spørgsmål til Martin A. Nexøs Lotterisvensken.docx
Genlæs Johannes V. Jensens "Cecil". Vi mødes i lokale 8.
Læs s. 30-33 i "Lotterisvensken" af Martin A. Nexø.
Læs s. 33-36 i "Lotterisvensken".
Læs s. 36-39 nederst i "Lotterisvensken".
Læs s. 39-42 i "Lotterisvensken".
Læs s. 43-46 midt på siden i "Lotterisvensken".
Læs s. 46 midt til 52 midt i "Lotterisvensken".
Skriveøvelse om Lotterisvensken.docx
Læs s. 52 midt til 60 i "Lotterisvensken".
Rifbjerg - Kys.pdf
Vejledning til dansk i SRP.pdf
SRP - muligheder i dansk.pptx
Metoder i dansk.docx
Som aftalt vil jeg i starten af modulet vise jer nogle muligheder ift. valg af danskfaget i en SRP-opgave. :-) Dernæst skal det handle om skriveøvelsen om "Lotterisvensken", hvori I skal ændre på synsvinklen. Og til sidst vil jeg læse Klaus Rifbjergs
Scenisk, panoramisk og alle de andre fortælleformer - animeret dansk
Spørgsmål til Klaus Rifbjergs Et kys.docx
Genlæs "Et kys" af Klaus Rifbjerg.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Modernisme
Forløbet har fokus på den sproglige nyskabelse i hhv. ekspressionismen og konfrontationsmodernismen. I forløbet skal I lære at skelne mellem modernisme og realisme.
Tekster:
Ekspressionisme:
- Tom Kristensens digt "Det blomstrende slagsmål" (1920)
- Emil Bønnelyckes digt "Aarhundredet" (1918)
- Pär Lagerkvists digt "Ångest, Ångest är min arvedel" (1916)
Konfrontationsmodernisme:
- Klaus Rifbjergs digt: "Det er blevet os pålagt" (1960)
- Klaus Rifbjergs digt: "Terminologi" (1960)
Teori:
- "Litteraturhistorien på langs og på tværs", s. 147-149
-
https://www.youtube.com/watch?v=U1o90alSOeM
(om konfrontationsmodernisme)
-
https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=titel:%20Klaus%20Rifbjerg%20-%20kulturens%20slagsbror&orderby=title&SearchID=4dc7b638-d4e1-4179-8a8b-865cdc3df85a&index=1
(dokumentarfilmen "Kulturens slagsbror")
-
https://www.youtube.com/watch?v=2lOmurbBez8
(om ekspressionisme)
Indhold
Kernestof:
Spørgsmål til Klaus Rifbjergs Det er blevet os pålagt.docx
Rigtig godt nytår, kære 3.c. Vi skal i gang med et forløb om modernisme, og i den sammenhæng tager vi fat i Klaus Rifbjerg igen. Læs derfor den vedhæftede tekst - den er svær at læse, men vi prøver at 'lukke den op'.
Det er blevet os pålagt.pdf
Brug eksempler som belæg.docx
Periodenoter: Konfrontation og virkelighed | Litteraturportalen
Genlæs "Det er blevet os pålagt" af Klaus Rifbjerg.
Skrivehandlinger.docx
Skriftlig eksamen i dansk.pdf
Eksempelstile.docx
Konfrontationsmodernisme - Dansk litteratur
På opfordring kommer der et modul om skriftlig eksamen. Hvis der bliver tid, skal vi blive klogere på, hvad modernisme og herunder konfrontationsmodernisme er for en størrelse.
Skriv et konfrontationsmodernistisk digt.docx
Klaus Rifbjergs Terminologi.docx
Opgave til Klaus Rifbjergs Terminologi.docx
Kulturens slagsbror
Vi starter på dokumentarfilmen: "Kulturens slagsbror", der handler om Klaus Rifbjerg.
Ekspressionismen - undervisningsvideo
Oversigt nyeste tid 1920 - 2000, 2010, BD.doc
Kristensen Det blomstrende Slagsmål.doc
Skriv et ekspressionistisk digt om Skriget.docx
Spørgsmål til Tom Kristensens Det blomstrende slagsmål.docx
Vi ser dokumentarfilmen om Klaus Rifbjerg færdig og vender os mod Tom Kristensen, som ligesom Rifbjerg er modernist og har et ønske om at forny sproget. Medbring "Litteraturhistorien på langs og på tværs".
Barbara Kjær-Hansen: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime 2014, 2. udgave; sider: 138-141, 147-149
Vejledning til Netprøver.pptx
Teaterforestillingen Animals.docx
Introduktion til Netprøver. I kan igen i dag stille spørgsmål til terminsprøven. Vi skal desuden tale om teaterstykket.
Terminsprøve.pptx
Vi skal tale om terminsprøven og starte på den nye stil. Læs jeres terminsprøvebesvarelse og mine rettelser dertil som en lektie til i dag.
Metodebogen.dk: Modernisme
Realisme og modernisme.pdf
Vi ser "Danske digtere (2)" om perioden fra 1918-1930.
Noter om modernisme og realisme.docx
Remedieringsopgave - fra modernistisk poesi til realistisk prosa.docx
I skal færdiggøre jeres explainer-video i dag.
Bønnelycke Aarhundredet.doc
Lagerkvist Ångest (tekst).doc
Se lektien til det modul i tirsdags, som jeg aflyste. Vi starter med explainer-videoerne. :-)
Typiske sprogproblemer.pptx
Sprogligt-stilistiske virkemidler og fortælleteknik (Majken).pdf
Vi gennemgår "Aarhundredet" af Bønnelycke og "Ångest..." af Pär Lagerkvist. I dag skal i også beskæftige jer med typiske sprogproblemer.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Forberedelse til mundtlig eksamen i dansk + VÆRK
Forløbet skal forberede jer på den skriftlige og mundtlige eksamen i dansk. Vi har fokus på:
- Kommatering
- Typiske sprogfejl
- At bruge overbevisende konkrete eksempler inden for alle de skriftlige genrer
- At forskellige tekster kræver forskellige analytiske tilgange/metoder
- At få et litteraturhistorisk overblik
- At afkode, hvorfor eksempelstile har opnået topkarakteren
- At udforme et talepapir ud fra et eksamensspørgsmål
- At vise danskfaglighed i et mundtligt (gruppe)oplæg
- At lave en medieanalyse af en kampagnefilm (VÆRK)
- At gå til eksamen i mundtlig dansk - vi ser "Ved det grønne bord"
Tekster:
- Kampagnefilmen for Kræftens bekæmpelse og Trygfonden: "Man kan da aldrig få for meget pølse" (2019) af Nikolaj Lie Kaas
Indhold
Kernestof:
Typiske sprogproblemer.pptx
Kommaøvelser - uden facit.docx
Komma-basisreglerne.pdf
I dag skal det igen handle om typiske sprogproblemer og også kommatering.
Kryds- og bolleløbet!.pptx
Læs op på kommareglerne.
Litteraturhistorisk overblik.pptx
Gå i dybden med eksempler.docx
Jeg evaluerer på gangen i modulet i dag. I skal medbringe "Litteraturhistorien på langs og på tværs".
AIDA modellen
kampagne er du pølsepresser - Søg Videoer
Opgave til kampagnefilmen Man kan da aldrig få for meget pølse.docx
Filmiske virkemidler.pptx
Analysemodel til reklamefilm - Håndbog til dansk.pdf
Forud for påskeferien lavede de af jer, der dukkede op til mit modul, en analyse af kampagnefilmen "Man kan da aldrig få for meget pølse". Vi mangler at analysere ét værk, og I vil have godt af at træne medieanalyse - derfor laver vi en (seriøs) næra
Man kan da aldrig få for meget pølse
Grupper til kampagnefilmanalyser.docx
Brug konkrete eksempler for at virke overbevisende.pptx
Fremlæggelser af filmanalyser. Genlæs PP'en, I har lavet, og øv oplægget som en lektie til i dag.
Arbejd selv. Aflever opgaven på opgavesiden, inden modulet slutter. Jeg er til stede i lokale 6 og fører fravær på baggrund af de afleverede opgaver.
Bestem analysetypen og typiske fokuspunkter.docx
Jeg evaluerer de af jer, der mangler at blive evalueret. I modulet i dag skal I i grupper præsentere jeres talepapirer for hinanden, så I ved, hvordan I griber forberedelsen til den mundtlige eksamen an.
12-tals-besvarelse. Analyserende artikel. Sprogligt fokus..docx
12-tals-besvarelse 2020. Debatterende artikel.docx
12 - talsbesvarelse - den reflekterende artikel..docx
Oversigt nyeste tid 1920 - 2000, 2010, BD.doc
Realisme og ikke-realisme i litteraturhistoriske perioder.pdf
Vi ser "Ved det grønne bord".
Sidste modul i dansk. Vi spiller rundbold og hygger. :-) Tag gerne snacks med - jeg medbringer et eller andet. ;-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1245/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73260709953", "T": "/lectio/1245/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73260709953", "H": "/lectio/1245/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73260709953" }