Holdet 2022 EN/e - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - Randers Statsskole
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Jacob Svane Egehoved, Josefine Zajkovska
Hold 2022 EN/e (1e EN, 2e EN, 3e EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 The odd man out
Titel 2 The Supernatural
Titel 3 Individuel værklæsning
Titel 4 Climate Change
Titel 5 The American Dream (eksamen)
Titel 6 Multicultural Britain (eksamen)
Titel 7 Normal People (eksamen)
Titel 8 Hemingway and the Lost Generation
Titel 9 India (eksamen)
Titel 10 Presidential Election
Titel 11 Romanticism (eksamen)
Titel 12 Shakespeare (eksamen)
Titel 13 Dystopia

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 The odd man out

Kernestof:
Uddrag af Bret Easton Ellis, American Psycho (Tuesday)
Blog af Robyn Vie Carpenter, "I was always different, always other" https://www.huffpost.com/entry/i-was-always-different-always-other_b_7739188
Uddrag af Tom Brown, "Homosexuality: its cause and cure" https://www.tbm.org/article-post/recohWJVmRKL8NRmt
Novelle af Paul Milenski, "Tickits"
Film, Shutter Island

Suppl. stof:
Ratched, S1E1 (Netflix)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 The Supernatural

Kernestof:
J.K. Rowling "Tale of Three Brothers" (Fra Tales of Beedle the Bard)
Romanuddrag, kap. 1 af Jonathan Stroud, The Amulet of Samarkand
Romanuddrag, kap. 1-2 af Joe Hill, Horns
Romanuddrag, kap. 1 af Judith Tarr, The Isle of Glass
Film, A Monster Calls
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Individuel værklæsning

Forløbet har fokuseret på at eleverne har læst selvvalgte romaner og arbejdet med dem i læsegrupper.
Sideløbende hermed har vi i klassen læst nin-fictiontekster om fiktionslæsning og i den forbindelse arbejdet med non-fictionanalyse.

Kat Echazzareta: How I Became a Reader https://www.katechazarreta.com/post/how-i-became-a-reader

Geraldine Grandidier: Ten Benefits of Reading Fiction https://www.tidybooks.com/blog/ten-benefits-of-reading-fiction/

Francesco Lo Basso: How Reading Fiction can Shape our Real Lives https://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_reading_fiction_can_shape_our_real_lives

Christine Seifert: The Case for Reading Fiction https://hbr.org/2020/03/the-case-for-reading-fiction#:~:text=Recent%20research%20in%20neuroscience%20suggests,the%20root%20of%20the%20EQ.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Climate Change

Forløbet arbejder med klimaforandringerne såvel som aktivismen omkring klimabevægelsen. Det skal munde ud i et øget vokabular og evnen til at diskutere problematikkerne og udfordringerne ved klimaforandringerne.  Analytisk arbejder vi med nonfiktionsanalyse både af dokumentar og tale. Derudover skal eleverne selv lave deres egne korte klimafilm for at sætte fokus på adfærd der beskytter klimaet.

Materiale:
Greta Thunberg: Speech at the UN's Climate Action Summit 2019
Leonardo DiCaprio: Before the Flood 2016
Julia Roberts: Nature Is Speaking
https://www.youtube.com/watch?v=WmVLcj-XKnM&ab_channel=ConservationInternational
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 The American Dream (eksamen)

Undervisningsbeskrivelse: Den Amerikanske Drøm

Formål:
Dette forløb har til formål at udforske og analysere begrebet "den amerikanske drøm" gennem forskellige litterære og kulturelle tekster, sange og taler. Eleverne vil undersøge, hvordan drømmen er blevet præsenteret, udfordret og udviklet gennem tiden.


Læringsmål:
- Forstå og analysere forskellige perspektiver på den amerikanske drøm.
- Diskutere, hvordan historiske og kulturelle kontekster påvirker opfattelsen af den amerikanske drøm.
- Udvikle kritisk tænkning ved at sammenligne og kontrastere forskellige tekster og medier.

Evaluering:
- Eleverne har lavet mundtlige oplæg i forbindelse med analysen af *The Joker* samt skrevet et essay om *Spoil the Child*.


Tekster:
Lazarus, Emma: The New Colossus fra Finderup og Fog: A World of English, Systime

Kearney, Edward: The Frontier Heritage  fra Finderup og Fog: A World of English, Systime

Fast, Howard: Spoil the Child
Philips, Todd: The Joker 2019

Sange:
Holiday, Billie: Strange Fruit
Red Hot Chili Peppers: ‘Californication’

Taler:
King, Martin Luther: the American Dream
Obama, Barack: The American Promise:
Obama, Barack: A More Perfect Union
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Multicultural Britain (eksamen)

Forløbet bliver kørt i samarbejde med tysk og samfundsfag som et SRO-forløb i en papegøjeklasse. I engelsk er der fokus på hvad et multikulturelt samfund er, hvorfor England kan klassificeres som det samt hvordan indvandrere og deres efterkommere håndtere at leve i sådan et samfund. I den forbindelse er eleverne introduceret til Hylland-Eriksen identitetsstrategier som på engelsk kaldes 'pure', 'hyphenated' og 'creole' Vi har så læst flere noveller og derudover har eleverne skrevet SRO-opgave om enten Day Trippers eller A Pair of Jeans og en af de primære analytiske opgaver har så været at anvende de identitetsstragiske begreber på novellerne.
Derudover har vi også i mindre grad beskæftiget sig med debatten om det multikulturelle samfund og i den forbindelse har eleverne skrevet en mindre opgave hvor de har øvet sig i at lave en diskussion.

Mundair; Raman: Day Trippers, 2015
Sahota; Ranbir: The Chameleon, 2003
Sharaz, Qaisra: A Pair of Jeans, 1988 fra: https://www.thefreelibrary.com/A+pair+of+jeans.-a0346808852

Qureishi, Hanif: My Son, the Fanatic, 1994


Cameron: David: Speech on radicalisation and Islamic extremism, 2011
https://www.newstatesman.com/politics/2011/02/terrorism-islam-ideology
BBC feature on Cameron and radicalisation: https://www.youtube.com/watch?v=G9s5zmOuVmc&ab_channel=Channel4News
Sarpong, June: Diversity is Britain's greatest strength, 2017
https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/jun/08/diversty-britain-greatest-strength-political-agenda-june-sarpong
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Normal People (eksamen)

Forløbet er et værklæsningsforløb hvor vi læser Sally Rooneys roman 'Normal People' fra 2019. I forløbet er der fokus på fortællersynsvinkel, stilistisk stil med særligt fokus på dialog samt en perspektivering til Sally Rooneys eget liv og en refleksion over biografisk analyse. Vi læser og ser interviews med Sally Rooney til det.

Primær materiale:
Rooney, Sally: Normal People 2019

Sekundært materiale:
Christensen, Lauren: It Was Like I’d Never Done It Before’: How Sally Rooney Wrote Again, interview in the New York Times, 28. aug. 2021

Interview fra 2022: https://www.youtube.com/watch?v=ho5ja2trqrs&ab_channel=LouisianaChannel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Hemingway and the Lost Generation

Forløbet er et kort forløb der indfører i Hemingways særlige skrivestil, hans tematikker og eget liv samt den modernistiske litterære strømning.

Af materiale vi har læst i forløbet er.
Hills LIke White Elephants
The End of Something
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 India (eksamen)

I dette forløb arbejdes der fortrinsvis med Indien som en britisk koloni. Eleverne skal tilegne sig et vist kendskab til indisk historie op til uafhængigheden samt kunne forholde sig til den politiske såvel som den sociale situation i Indien under britisk styre. De introduceres også overfladisk til kastesystemet og endelig trækkes Indien op til nutiden og konflikten mellem det traditionelle og det moderne samfund. vi kigger afslutningsvist også på skønhedsidealer i Indien og analyserer et par reklamer om 'bleaching creme'

Tekster:
George Orwell: 'Shooting an Elephant.'
Rudyard Kipling: 'White Man's Burden'
Kushwandt Singh: 'Mark of Vishnu'
Aravind Adiga: 'White Tiger'
Neha Mishra: The Origin of India's love of white skin. National Interest 29. januar 2020


Garnier reklame: https://www.youtube.com/watch?v=hQbQMIONudA
Film: 'The White Tiger' - instrueret af Ramin Bahrani, 2021

Baggrundsmateriale:
Brøndsted: Narrating India pg19-25, 66-71

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Romanticism (eksamen)

Forløbet har fokuseret på britisk romantik og de britiske romantikeres fascination af naturen. Hos Blake er fascinationen blandet med ærefrygt i "The Tyger", hvor eleverne har stiftet bekendtskab med udtrykket "the sublime". I Wordsworths digte har vi set på hans hyldest til naturen og på naturens egenskab som lærermester. Der er introduceret til både forfatternes baggrund og til det britiske samfund i 1800-tallet, hvor den stigende urbanisering og industrialisering skabte dårlige levevilkår for mange i byerne, hvilket kritiseres i Shelleys "Peterloo Massacre".
Der er læst enkelte uddrag af "Frankenstein" både fra Fields of Vision, men også som graphic novel. I denne forbindelse er der introduceret til  begreber, der bruges til at analysere netop denne genre.


Tekster:

"Historical and Social Background" fra Fields of Vision (non-fiction)

"The Romantics- nature" https://www.youtube.com/watch?v=liVQ21KZfOI (non-fiction, documentary)

"The Lamb" William Blake (fiction, poem)

"The Tyger" William Blake (fiction, poem)

"The Lyrical Ballads" fra "Fields of Vision vol. 1 s. 118

"The Tables Turned" William Wordsworth (fiction, poem)

"I Wandered Lonely as a Cloud" William Wordsworth (fiction, poem)

"England 1819" Percy Bysshe Shelley (fiction, poem)

"The Peterloo Massacre" https://www.youtube.com/watch?v=I-ln4p4mWu0 (non-fiction, documentary)

"Frankenstein" Mary Shelley. Uddrag fra Fields of Vision og graphic novel (fiction, novel)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Shakespeare (eksamen)

I forløbet har vi arbejdet med Shakespeare sat ind i hans tid, men ellers primært haft fokus på tragedien som genre og hvilke elementer der er centrale for den med inddragelse af klassiske aristoteliske begreber. I læsning af værker har vi arbejdet lidt med Romeo og Julie hvor vi bl.a. har arbejdet med remediering af balkonscenen.
Det primære literære fokus har været på Macbeth hvoraf vi har læst længere uddrag.

Kernestof:
Shakespeare: Romeo and Juliet Act II, scene II (Balcony scene)
Macbeth Act I Scene 3 og 5, Act II Scene 4, Act IV Scene 1 og Act V Scene 1, 5 -8


uddrag af Lund, Ole Juul: Shakespeare Lives and Works, 2012 Gyldendal kap. 6,7 og 8
dokumentar om det engelske sprog: History of the English Language 4
https://www.youtube.com/watch?v=KQ1nWflVDpc
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer