Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - Randers Statsskole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Lars Ørum Skibsted
|
Hold
|
2022 id/h (1h id, 2h id, 3h id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Opvarmning
Formål:
1. Være fysisk aktiv
2. Tilegne sig viden om totalbevægelser og hvordan opvarmningsprogrammer kan opbygges
3. Tilegne sig viden om musikkens takt og dens brug i opvarmningen
4. Tilegne sig kompetencer til at udarbejde sin egen opvarmningssekvens (med høj bevægelseskvalitet)
5. Tilegne sig viden om de effekter, opvarmning medfører for det enkelte individ
6. Tilegne sig viden om de fysiologiske processer, der sker i kroppen, under opvarmning
Produktkrav ved forløbets afslutning
a) En planlagt opvarmningssekvens (gang+hop, hop, sving) med høj* bevægelseskvalitet
*automatiseringsfasen jf. Forskellige læringsfaser
Hvordan skal vi varme op?
Den mest effektive og hensigtsmæssige måde at varme op på – er ved at arbejde med totalbevægelser – det vil sige øvelser, hvor hele kroppen er med.
Vi skal bruge musik, som passer til vores bevægelser.
Det klassiske opvarmningsprogram kan indeholde:
1) Mobilitet / Udstrækning
2) Løb
3) Gang og hop
4) Sving
5) Styrke
6) Afslutningsleg
• Når vi varmer op, er det vigtigt at starte stille og roligt. Pulsen skal gradvist bringes op – så i starten skal man helst undgå voldsomme og store bevægelser.
• Når vi arbejder med kredsløbsbelastende øvelser, kan vi med fordel afbryde disse af fx strækøvelser og lignende alternative øvelser.
• Den sidste del af opvarmningen skal helst afsluttes med en øvelse – der har til formål, at få deltagernes puls, så høj som mulig.
Hvordan skal vi bruge musik i vores opvarmningsprogram?
BPM eller beats per minute er et udtryk for en given sangs tempo. BPM er med andre ord en enhed, som angiver et musikstykkes tempo. Hvis vi øver os, og bliver bevidste om en sangs hastighed kan vi altid vælge passende musik efter vores træningsøvelser (som videnskabeligt bevist medfører højere motivation, større effektivitet, højere smertetærskel og større parathed)
Nedenfor ser i forskellige tabeller, som kan hjælpe jer med at finde sange, som passer til de sekvenser, I skal lave i jeres opvarmningsprogram.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Pickleball
Information følger...
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Klatring og grundtræning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
TeamBold
TeamBold - et boldspil
Præsentation af:
Team vs. Hold
Taktik i teamet (Dreyfus og Dreyfus)
Tuckmanns teamstadiemodel
Grundspil, gennembrudsspil og forsvarsspil - uddrag fra Din Idræt C
7 praktiske lektioner med teori kobling - Fokus at lære spillet, reglerne og at udvikle sig som hold.
Fokus på at anerkende hinandens styrker og svagheder samt blive bevidst om hvordan man sammen kan udvikle et holds evne til at præstere.
Dernæst hvordan et boldspil kan inddeles i forskellige faser afhængig af konkret situation på banen.
Refleksion over spillet og evt. perspektiver til andre boldspil
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Pardans - chachacha og jive
Chachacha og Jive
I dette forløb er eleverne introduceret for stilarterne: chachacha og jive. I forløbet har vi fokus på at arbejde med centrale rytmiske bevægelser ift. den enkelte stilart. I hver stilart arbejder vi indledningsvis med grundtrin og efterfølgende forskellige variationer på forholdsvis forskellige bevægelseskompetence-niveauer. Det er formålet at eleverne tilegner sig kropslige færdigheder i at bevæge sig i takt med musikken og i sammenhæng udføre stilartens respektive bevægelser og variationer. I chachacha-delen af forløbet arbejder vi med en individuel chachacha-koreografi med partner, der afsluttes med partner i grundtrin. Denne individuelle koreografi er altid start på den fælles koreografi. Som afslutning på forløbet arbejder eleverne sammen i grupper a 3-4 elever og udvikler deres egne koreografier i de to stilarter.
Chachacha variationer:
a) Damedrejning
b) Spotdrejning
c) Skulder mod skulder
d) New York
e) På skovtur
f) 360 grader
g) Triple lockstep
Jive variationer:
a) Damedrejning
b) Kick and go
c) Stopping girl
d) Windmill
e) Chassé frem og tilbage
f) American Spin
Teori:
Forskellige læringsfaser, Gjerset 2002
Selvbestemmelsesteorien, uddrag fra Psykologiens Veje, 2018 (kapitel 31)
Den sociale indlæringsteori, uddrag fra Psykologiens Veje , 2018 (kapitel 31)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Ultimate
Ultimate og Boldbasis
Dette forløb præsenterer eleverne for generelle boldbasis-spil med særlig fokus på Ultimate (som repetition fra introforløbet i gymnasiet i 1g).
Vi har fokus på samarbejde, sociale relationer, spillene og høj puls.
I Ultimate arbejder vi med tekniske og taktiske aspekter af idrætsdisciplinen.
Teknik:
Baghåndskast
Forhåndskast
Up-side-down
Vi arbejder med speedflow og V-cut stafetter - Fokus er at tilegne sig tekniske færdigheder, så eleverne kan spille den problemfrit til hinanden under 1v1 opdækning.
I den taktiske del af spillet fokuserer vi primært på pivotering, markering (nøl-tælling), stack og bevægelse (v-cut/overlap) væk fra sin direkte oppasser.
Vi har arbejdet med øvelser som 4v4 + 1 joker, Hotboxes i forskellige variationer, Sidebølgen (hvor discen flyttes på kanten af banen), Karrusellen (hvor discen flyttes rundt og rundt) mens eleverne arbejder med bevægelse frem og tilbage.
Det ønskes, at disse tekniske og taktiske færdigheder kan fremvises i spil.
Undervisningen har indeholdt en tydelig progression fra formel til funktionel (træning).
Teori
Teorien i forløbet har taget udgangspunkt først og fremmest i Ultimate som idrætsdisciplin, hvad der kendetegner den, spirit of the game, fairplay, spirit kamp m.m. Det er hensigten, at eleverne tilegner sig viden om spillet og en forståelse for, hvordan det kan lade sig gøre at spille et spil uden dommer. Vi har også arbejdet med præstationsoptimering af holdet i kaosboldspil, hvor vi har haft fokus på forskellige faser i sådanne spil: Grundspil, gennembrudsspil og forsvarsspil. Det har været formålet at eleverne skulle anvende denne teoretiske viden i praksis og sammen på holdet udvikle deres holdmæssige kompetencer.
Uddrag fra Din Idræt C – Når kroppen skal præstere – 5 sider
Uddrag fra Din Idræt C – Præstationsoptimering i kaosboldspil - 6 sider
Uddrag B for bedre idræt – Team og Hold (kapitel 9) – 12 sider
(22 sider)
Introduktion til Ultimate og regler (word)
Spirit of the Game (PDF)
Spirit-Kaptajnens-Rolle (PDF)
Spiritkort (PDF)
Spirit-of the Game (PDF)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Badminton
Dette forløb præsenterer eleverne for idrætsdisciplinen Badminton. Vi arbejder med synlige læringsmål opdelt i to kategorier: teknik og taktik.
Indenfor teknikken kigger vi på:
Greb: Har korrekt forhånds- og baghåndsgreb
Serv: Kan udføre en kort og til dels en lang serv i badminton
Clear: Kan til dels udføre et clear-salg ud fra ’superman’-princippet (svingsløjfe) og saksebevægelsen (benarbejde)
Drop: Kan til dels udføre et for- og baghånds netdrop med korrekt benarbejde (forspænding og korrekt udfaldsben)
Smash: Kan til dels udføre et nedadgående slag (smash) med korrekt benarbejde (svingsløjfe og saksebevægelse)
I den taktiske del har vi arbejdet med
Generelt: Har viden om og kan til dels udføre flere forskellige slags/typer slag i badminton samt eleven har en grundlæggende forståelse for benarbejdet rundt på banen i badminton
Vi har arbejdet ud fra træningsprincippet fra formel til funktionel træning.
Teori
I teoridelen af forløbet har vi arbejdet med forspænding og spændstighed, samt træning heraf. Vi har yderligere kigget på tillæring af komplekse bevægelser. Der er anvendt youtube link som inspiration og præsentation af forskellige slag-typer i spillet.
Youbio 2017 – afsnit 3.6.3 Forspænding og spændstighed s. 82, 22.6 Komplekse bevægelser s. 498, 499, 500, 501
(5 sider)
https://www.youtube.com/watch?v=G5FbGtVG6a8 (Clear)
https://www.youtube.com/watch?v=yaEfnpA9rus (Kort serv)
https://www.youtube.com/watch?v=aEdEDSa1vso (Benarbejde)
(3 sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Fodbold
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Fodbold og træningsprojekt
Fodbold og træningsprojekt
Forløbet introducerer eleverne for idrætsdisciplinen fodbold. Forløbet afvikles todelt, hvor der arbejdes med fodboldmæssige færdige i den ene blok, mens den anden afsættes til træningen, der har til formål at forbedre elevernes fysiske kapacitet.
I fodbold forløbet præsenteres eleverne for fodboldens tekniske og taktiske aspekter. I forløbet arbejder vi med synlige læringsmål:
Teknik:
Spark: Kan med en vis sikkerhed udføre en inderside aflevering, K med en vis sikkerhed udføre en yderside aflevering
Drible: Kan med en vis sikkerhed drible med bolden tæt på fødderne, Kan med en vis sikkerhed drible med bolden tæt på fødderne og samtidig rette blikket fremad for at se med- og modspillere, Kan med en vis sikkerhed udføre specifikke drible-variationer (husmandsfinte, laudrup, step-over).
Tæmning: Kan med en vis sikkerhed tæmme bolden, når den modtages langs jorden, Kan nogenlunde kontrollere og tæmme bolden, når den modtages i luften, Kan til dels lave retningsbestemte tæmninger på jord og i luften
Taktik:
Spillefærdigheder: Har viden om og kan udføre en bande-kombination med makker, Har viden om og kan udføre et ”spil-på-tredje-mand”, Har viden om og kan udføre en ”Yorke-Cole” kombination
Bevægelse: Kan flytte mig i åbne positioner frem for at blive stående både før og efter jeg har modtaget bolden
Kommunikation: Kan kommunikere med mine medspillere
Teori
Det teoretiske udgangspunkt for forløbet har været med afsæt i træningsprojektet, hvor eleverne får til opgave at arbejde med deres kondition gennem et 8 ugers forløb. I forløbet er eleverne præsenteret for sundhedsbegrebet i relation til fodbold (og generel motion med høj puls), samt centrale arbejdsfysiologiske principper og målsætninger. Det teoretiske mål er at eleverne er bevidste om hvilke fysiologiske processer der påvirker fodboldspillerens præstation, og hvordan denne trænes og forandres over tid. Dernæst hvordan fodbold som sportsgren kan fastholde og motivere i ønsket om en bedre sundhed.
Fodbold og sundhed:
Fodbold er sundere end vægtløftning og løbeture (artikel fra sundhedspanel)
Fodbold forbedrer sundhed, fitness og social interaktion, KU, 2010
Motion med høj puls, https://vorespuls.dk/kost-sundhed/artikler/din-puls-skal-op-hver-dag
Sundhed, uddrag fra idræt c, systime
Sammenhængen mellem kondital og helbred, uddrag b for bedre idræt
Arbejdsfysiologi:
Aerob træning ændrer kroppen, uddrag idræt træningsteori, systime
Borg skala for oplevet anstrengelse, figur fra Idræt C teori i praksis
Energidepoters betydning for idræt, figur fra Idræt teori og træning, Systime 3. udgave
Er du opmærksom på din puls, hjemmelavet word dokument med puls udregning og zoner
Maksimal iltoptagelse og udholdenhed, uddrag idræt træningsteori, systime
Kondital, revideret i 2022 – original kilde, Cooper, 1968, uddrag idræt C teori i praksis
Kondital, uddrag B for bedre idræt
Kredsløbs træningseffekter, uddrag fra idræt teori og træning
Træning af udholdenhed, uddrag fra B - idrætsteori
Træning af maksimal iltoptagelse, uddrag fra Idræt B – idrætsteori
(Målsætninger, uddrag fra Idrætspsykologi, Gyldendal)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Kreativ dans
Kreativ dans – Hiphop
Forløbet præsenterer eleverne for hiphop (og kreativ dans).
Det er hensigten, at eleverne tilegner sig kropslige færdigheder i at bevæge sig i takt med musik, samt være kreative i forskellige udtryksformer og koreografier. Der arbejdes med Labans bevægelseskvaliteter som udgangspunkt for at lave sin egen koreografi, og disse har til formål at forbedre elevernes generelle udtryk i dansen.
Vi har arbejdet med tre koreografier: Get Serious, Thrift Shop og Lean Back, hvor eleverne er præsenteret for forskellige former og sammensætninger. Disse koreografier, trin osv., er inspiration for elevernes egen koreografi. Forløbet afsluttes med at eleverne selv udarbejder en koreografi i selvvalgte grupper.
Læringsmål for forløbet er:
- Bevægelse i takt med musik og gruppe
- Koordinere bevægelser i takt med musik
- Beherske grundlæggende hiphop-moves (bounce, freeze)
- Udarbejde egen koreografi (sammensætte nye og kendte bevægelser, vælge sang til formålet)
- Anvende Labans bevægelseskvaliteter i praksis
Teori af Labans bevægelseskvaliteter.
Focus, Idræt, nr. 2, 2001, 25. årgang – Labans bevægelseskvaliteter, s. 66, 67, 68, 69 – 4 sider
Hiphop s. 739-742 – 4 sider
(8 sider)
https://www.youtube.com/watch?v=U9Zj1BaH01c (How to Uptown Funk Dance Tutorial)
(1 side)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Parkour
Parkour og general kropsbeherskelse
Forløbet præsenterer eleverne for idrætsdisciplingen parkour, og arbejder indledningsvis med generel kropsbeherskelse.
Det er hensigten, at eleverne tillærer sig de almene kropslige færdigheder som kolbøtter (forlæns), flyveruller (små), hovedstand og håndstand. Denne generelle kropsbeherskelse er gennemgående i forløbet.
Dernæst at eleverne introduceres for parkours-verden med dens mange forskelligartede bevægelsesmåder.
Vi arbejder efter synlige læringsmål:
Land to Precision
Strides
Forskellige vaults (lazy, speed, dash, monkey, king kong)
Demi-tour, wallspin, cat-crawl, swing
Flow
Forløbet afsluttes med en parkour-videooptagelse, der viser elevens kunnen.
Teori består af parkours historie og filosofi, dernæst motivations teorien Flow og Self-Efficacy (selvtillid) + youtube links til introduktion af forskellige bevægelsesmåder.
Uddrag Psykologiens Veje, 2018, Flow-teorien 1 side, Self-efficacy 1 side
Parkours filosofi 2 sider
Parkours historie 2 sider
https://www.youtube.com/watch?v=ETfYiVArDtA (Vaults)
https://www.youtube.com/watch?v=2HG7dofsdCo (Vaults)
https://www.youtube.com/watch?v=2sJ74SsDCm4 (Precision)
https://www.youtube.com/watch?v=1a-lcdswHiI (Introduktion til parkour)
(4 sider)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1245/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73260710118",
"T": "/lectio/1245/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73260710118",
"H": "/lectio/1245/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73260710118"
}