Holdet 2024 2.3 ps/1 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - Randers Statsskole
Fag og niveau Psykologi C
Lærer(e) Lars Ørum Skibsted
Hold 2024 2.3 ps/1 (2.3 ps/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Resiliens
Titel 2 Temperament
Titel 3 Omsorg
Titel 4 Tilknytning
Titel 5 Omsorgssvigt
Titel 6 Metode
Titel 7 Grupper og roller del 1 og 2
Titel 8 Holdning
Titel 9 Social sammenligning
Titel 10 Ondskab
Titel 11 Opdragelse
Titel 12 Samfund
Titel 13 Identitet
Titel 14 Stress og coping
Titel 15 Motivation
Titel 16 Læring

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Resiliens

Læringsmål:
At tilegne sig viden om begrebet RESILIENS

Herunder:
At redegøre for KAUAI-undersøgelsen
At kunne forklare og forstå hvordan undersøgelsens empiri er indsamlet og bearbejdet (metoderne)
At kunne skelne mellem de fundne risiko- og resiliensfaktorer
At kunne diskutere ovenstående faktorer ud fra individuelle synspunkter og perspektiver (mælkebøttebørn)

Materialer:
Kauai undersøgelsen – uddrag fra ibog psykologiens veje (3 sider)
Kauai undersøgelsen – uddrag fra de voksne børn (3 sider)
Modstandsdygtighed – uddrag børns udvikling, Poulsen, A., 2008. (2 sider)
Psykologiens Veje s. 130-136 (Risiko og Resiliens)
Mælkebøttebørn, at vokse gennem livets asfalt (Information.dk)

Figurer:
Modstandsdygtighed
Risiko og resiliensfaktorer

Anbragt i helvede (Tv2 dokumentar) (Flere links)
Tøndersagen (Zandra) (Et link)
Min barndom i helvede (Lisbeth Zornig, 2012) (7 sider)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Temperament

At tilegne sig viden om begrebet TEMPERAMENT

Herunder:
At kunne redegøre for Thomas & Chess undersøgelse om temperament
At kunne forklare og forstå hvordan undersøgelsens empiri er indsamlet og bearbejdet (metoderne)
At kunne skelne mellem de forskellige karakteristiske temperamentstyper (de lette, de besværlige, de langsomme)
At kunne diskutere ovenstående ud fra kontekstbestemte situationer og livshistorier

Materialer:
Temperament, uddrag fra ibog psykologiens veje (3 sider) + arbejdsspørgsmål
Indledning og børns temperament, Hart, S., 2016 (2,5 sider)
Psykologiens Veje s. 71-74 (Kapitel 5 – Medfødte forskelle, Temperament)

Case med 5 årig datter (Hej Charlotte)

Min barndom i helvede (Lisbeth Zornig, 2012) (7 sider)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Omsorg

Læringsmål:
At tilegne sig viden om begrebet omsorg og udviklingspsykologiens vigtigste teoretiker Daniel Sterns udviklingsteori

Herunder:
At redegøre for et barns psykologiske udvikling fra fødsel og frem til 4 års alderen
At kunne forklare og forstå hvordan Sterns udviklingsteori bygger på empiriske undersøgelser og den moderne spædbarnsforskning
At kunne skelne mellem Sterns forskellige selver (Begyndende, Kerne, Subjektive, Verbale og Narrative) og være særlig oplyst om de første to lag i udviklingsmodellen
At kunne diskutere vigtigheden i at opleve omsorg fra sine primære omsorgspersoner


Materialer:
Psykologiens Veje s. 75-99, (ikke 78-81 (19 sider)
Spejlneuroner og Still-face eksperimentet, Hart, S., 2016 (2 sider)
Per Schultz Jørgensen – Omsorg (1/2 side)

Case med Preben

Er du mors lille dreng? Tv2 Dokumentar, 1998 (7 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tilknytning

Tilknytning

Læringsmål:
At tilegne sig viden om begrebet tilknytning

Herunder:
At kunne redegøre for John Bowlbys tilknytningsteori
At kunne redegøre for Harry Harlows og Mary Ainsworths teorier og anvendte metoder.
At kunne forstå og forklare betydningen af tilknytningen (relationen) mellem barn og omsorgsperson

Det hele uploades på Lectio

Psykologiens Veje s. 100-106 (6 sider) – John Bowlby og Mary Ainsworth
Psykologiens Veje s. 118-120 (2 1/2 sider) – Seperationsreaktioner og Harry Harlow
Per Schultz Jørgensen – Omsorg (1/2 side)

Case Chieko
Forskningsnyt: Kan spædbørn lære at frygte fremmede?
BUPL: Pas på den tidlige vuggestuestart
Links: https://www.simplypsychology.org/mary-ainsworth.html

Er du mors lille dreng? Tv2 Dokumentar, 1998 (7 sider)
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Omsorgssvigt

Materialer:
Seperationsreaktioner uddrag fra ibog psykologiens veje (1 side)
Psykologiens Veje s. 120-122 + 125-129 (8 sider)
Else Christensen – Omsorgssvigt (original undersøgelse) (3 sider)


Er du mors lille dreng? Tv2 Dokumentar, 1998 (7 sider)
Mors dreng på egne ben, Tv2 Dokumentar, 2008 (7 sider)

Læringsmål:

At tilegne sig viden om omsorgssvigt

Herunder
At redegøre for forskellige typer af omsorgssvigt
At skelne mellem de mange kategoriseringer af omsorgssvigt
At forstå og forklare hvilke konsekvenser omsorgssvigt medfører
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Metode

METODE
Forløbsbeskrivelse: Dette forløb fokuserer på psykologiens metoder. Forløbet introducerer relevante metoder, og lader eleverne afprøve disse i opstillede situationer, således der skabes erfaring ved anvendelsen af metoderne. Dertil præsenteres eleverne også for videnskabsteori, hvor det ønskes at eleverne opnår en mere dybdegående forståelse for en konkret metode, og dens fordele og ulemper. I forløbet skal eleverne ydermere arbejde med en verificering af en pågældende metode, og der sættes således fokus på om et metodevalg skaber valid empirisk data.

Jf. bekendtgørelsens punkt: at demonstrere kendskab til hvordan viden genereres inden for psykologi og på den baggrund selv være i stand til at designe og gennemføre mindre former for feltundersøgelser, herunder kunne præsentere og forholde sig til resultaterne med brug af et metodisk begrebsapparat


Materiale:
Interview
- https://innovation.sites.ku.dk/metode/det-kvalitative-interview/ (Uddrag)

Observation
Thomas Harbo: Indføring i samfundsvidenskabslig metode, 2006 (53-57)

Spørgeskema
Harboe, 2013 – Metode og projektskrivning (Uddrag)

Verificering
Brinkmann & Tanggaard, 2010 (Uddrag)
https://videnskab.dk/miljo-naturvidenskab/sadan-bruger-du-videnskabsteori

Psykologiens traditioner:
Psykologiens Veje - ebog p4788

MATERIALE I ALT: 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Grupper og roller del 1 og 2

Grupper og Roller 1:
Læringsmål:
At tilegne sig viden om et gruppepsykologisk perspektiv på mennesker

Herunder at:
At kunne redegøre for gruppedefinitioner og forskellige gruppekarakteristika
At kunne redegøre for rollebegrebet og forskellige rollebeskrivelser
At kunne redegøre for Solomon Aschs eksperiment om Gruppekonformitet
At kunne redegøre for Cass Sunsteins eksperiment om Gruppepolarisering
At kunne forklare Le Bons begreb: flokmentalitet


Materialer:
Psykologiens Veje s. 375-384, 385-386, 396-403

Disposition:
Flokmentalitet
Gruppedefinitioner
Rolledefinitioner
Solomon Asch gruppekonformitet
Cass Sunsteins gruppepolarisering


Grupper og Roller 2:
Læringsmål:
At tilegne sig viden om et gruppepsykologisk perspektiv på mennesker

Herunder at:
At kunne redegøre for Realistisk Konfliktteori (Muzafar Sherif)
At kunne redegøre for Social Identitetsteori (Tajfel og Turner)
At kunne redegøre for The Bystander Effect (Latane og Rodin)
At anvende gruppeteori, rolleteori, konformitet-, polariserings- og flokmentalitetsbegrebet i forklaringen/redegørelsen af ovenstående
At forstå og forklare hvordan grupper og individer påvirkes gensidigt, og diskutere denne viden i forskellige situationer/kontekster

Materialer:
Psykologiens Veje s. 391-392, 394-395
The Bystander Effect (word-dokument, 2 sider)

Disposition
Realistisk konfliktteori (Muzafer Sherif)
Social identitetsteori (Tajfel og Turner)
The Bystander Effect (Latane og Rodin)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Holdning

Læringsmål:
At tilegne sig viden om begrebet Holdning i et psykologisk perspektiv

Herunder at:
Redegøre for hvad er en holdning
Redegøre for Leon Festingers teori omhandlende kognitiv dissonans
Anvende denne viden i andre situationer og kontekster

Materiale:
Psykologiens Veje s. 411-414
https://www.dr.dk/sporten/fodbold/em/i-gaar-fik-munchen-nej-af-uefa-i-dag-slaar-en-regnbuefarvet-boelge-ind-over

https://sport.tv2.dk/fodbold/2021-06-23-store-regnbuefarvede-protester-mod-uefa-under-em-kamp-i-tyskland

https://www.berlingske.dk/internationalt/munchen-vil-trodse-uefa-og-lade-regnbueflagene-blafre-i-byen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Social sammenligning

Social sammenligning

Læringsmål:
At tilegne sig viden om ”fænomenet” social sammenligning i et psykologisk perspektiv
At kunne redegøre for hvorfor og hvordan de sociale sammenligninger fungerer
At anvende denne viden i et konkret kontekst
At vurdere og diskutere hvilken betydning de sociale sammenligninger har for det enkelte individ

Materialer:
Psykologiens Veje s. 405 – 410
Forskningsnyt, selvværd, 2004
Figur – selvværd og selvtillid
Skam, skyld og stolthed (Uddrag af Psykologiens Veje)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Ondskab

Ondskab:
Læringsmål:
At tilegne sig viden om hvorfor mennesker begår ondskabsfulde handlinger, og at kunne forklare disse ud fra forskellige psykologiske perspektiver

Herunder at:
At kunne redegøre for forskellige typer af ondskab
At kunne redegøre for tre forskellige forklaringsrammer af ondskab (individ-, socialorienteret og biologiskorienteret)
At anvende denne viden til analyse af forskellige situationer/hændelser

Materialer:
Psykologiens Veje, 2018
Kapitel 24
Ondskab i et moralpsykologisk perspektiv, Boysen T., 2012 (Normalitetshypotesen, 1 side)
Ondskabens Psykologi kompendie (hjemmelavet)
Socialpsykologiske forklaringer, personorienterede forklaringer og neurologisk/biologisk forklaring på ondskab, 26 sider - supplerende
Empati, uddrag fra Simon Baron Cohen (PDFer), 3,5 side

Disposition:
Socialorienteret forklaringsramme
Gruppeteori, rolleteori, gruppekonformitet, gruppepolarisering
Robbers Cave, Social identitetsteori, The Bystander Effect
Normalitetshypotesen (Artur Miller)
Lydighedens Dilemma (Stanley Milgram)
Stanford Prison Experiment (Philip Zimbardo)
Individorienteret forklaringsramme
PTSD (Post Traumatisk Stress Diagnose)
Opvækstens betydning (Carl Goldberg)
Empati (Simon Baron Cohen)
Kognitiv omstrukturering (Albert Bandura)
Neurologisk/Biologisk forklaringsramme
Episodisk dyskontrol (Dorothy Otnow Lewis)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Opdragelse

Opdragelse
Læringsmål:
At tilegne sig viden om opdragelse i et psykologisk perspektiv

Herunder at
At redegøre for begrebet opdragelse i et psykologisk perspektiv, i sammenhæng at redegøre for karakteristika hos den senmoderne families tilgang til barnet.
At anvende denne viden i konkrete kontekster og sammenhænge
At diskutere og vurdere hvilke opdragelsesstile m.m. der er hensigtsmæssige for det enkelte barns udvikling

Materialer:
Tv2 dokumentar, Den perfekte opdragelse, 2017
Psykologiens Veje s. 156 – 163
Fra lydighed til selvstændighed (Skam, skyld og stolthed, uddrag Psykologiens Veje)
Opdragelsesidealer (Kig på metoden 10.4)
Fire opdragelsesstile (Diane Baumrind – redegør)
Barnet i den senmoderne familie (Hvad er positivt/negativt for barnet)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Samfund

Læringsmål:
Hvordan karakteriserer vi dét samfund, som vi lever og er en del af?

Materiale:
David Riesmann – Tre socialkarakterer (341-343+ figur 19.12)
Pierre Bourdieu – Kapital og Habitus (326-328)
Thomas Ziehe – En flodbølge af muligheder (323-324)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Identitet

Identitet

Læringsmål:
At kunne forstå og redegøre for forskellige definitioner på begrebet identitet i et psykologisk perspektiv
At kunne skelne mellem de forskellige teoretikers beskrivelse af identiteten
At diskutere ligheder og forskelle mellem perspektiverne på identitet

Materialer:
Hvad er identitet s. 328 – 329 (Psykologiens Veje)
Krop, køn og identitet s. 329 – 332 (Psykologiens Veje)
Carsten Rene Jørgensen – Fire niveauer i identiteten (PDF)
Sociale arenaer, roller og identitet s. 334 – 338 (Psykologiens Veje)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Stress og coping

Stress og coping

Læringsmål:
At kunne forstå og redegøre for begrebet stress
At kunne skelne mellem forskellige perspektiver på stress som et fænomen
At anvende denne viden til at analysere konkrete kontekster og situationer hvor mennesker rammes af belastningstilstanden; stress
At vurdere og diskutere hvorledes individer kan cope med stress


Materialer:
Psykologiens Veje s. 439 – 457 (kapitel 23)
https://www.dr.dk/nyheder/indland/de-unge-er-da-ikke-mere-stressede-end-de-plejer-er-de
https://gymnasieskolen.dk/stressede-gymnasiepiger-er-konstant-paa-mobilen
Case: https://www.kristeligt-dagblad.dk/stress/lyt-med-stress-fik-daniels-hukommelse-til-gaa-i-sort
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Motivation

Motivation

Læringsmål:
At tilegne sig viden om begrebet motivation

Herunder
At redegøre for motivation gennem flere forskellige psykologiske perspektiver
At kunne skelne mellem mange forskellige motivationsfaktorer
At kunne diskutere specifikke personers motivationsforudsætninger- og udfordringer

At reflektere og forhåbentlig blive bevidst om – hvad der skal til for man selv er motiveret for at udføre en given handling


Materialer:
Psykologiens Veje s. 236-238 (3 sider) (Daniel Berlyne)
Self-efficacy uddrag fra ibog psykologiens veje (Albert Bandura) (1 side)
Self Determination Theory uddrag fra ibog psykologiens veje (Deci & Ryan) (2 sider)
Flow uddrag fra ibog psykologiens veje (Csikszentmihalyi) (1 side)
Achievement Goal Theory uddrag fra forskellige kilder (5 sider)
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Læring

Læring

Læringsmål:
Kort at kunne redegøre for psykologi-videnskabens historie og udvikling
At kunne forstå og redegøre for begrebet læring
At kunne skelne mellem forskellige perspektiver på læring som et fænomen
At anvende denne viden til at analysere konkrete kontekster
At vurdere og diskutere hvordan mennesker ”lærer” bedst

Materialer:
Psykologiens Veje:
222-224 (Tavs og sproglig viden)
137 – 145 (Behaviorisme)
167, 174 – 181 (Kognition, Informationsprocesser)
205 (Piaget)
Piaget af Jacobsen, B., 2001
Piaget af Nielsen, P., 2013
232 – 236 (Social konstruktivisme)
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer