Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Silkeborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Helle Risvig Nielsen
|
|
Hold
|
2025 25 da/G01 (G01 da)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grib sproget - Mundtlig og skriftlig retorik
I dette forløb kommer vi omkring centrale elementer i retorikken, som I får brug for senere i danskfaget. Først er det mundtlig retorik med fokus på: Talegenrer, sproglige og retoriske virkemidler - herunder stilistiske virkemidler, kommunikationspentagrammet (Ciceros pentagram), ektraverbale virkemidler og nonverbale virkemidler.
Vi analyserer andres taler og I producerer selv en tale (og et talepapir) med en række benspænd, som skal holdes for en gruppe af elever, ligesom I skal lære at give faglig og konstruktiv feedback på de andres taler.
Vi ser på forskelle mellem tale-og skriftsprog og glider herefter over i den skriftlige retorik, hvor vi har særligt fokus på at analysere og producere anmeldelser, hvor I skal bruge det I allerede har lært. Desuden gør vi noget særligt ud af at skrive sanseligt og billedskabende og træner forskellige færdigheder fra AP (bl.a. bevidsthed om variation mellem hypotaktiske og parataktiske sætninger)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime; sider: 145-146, 150-155
-
Appelformer - lille øvelse med taleklip.docx
-
Ifør dig blåt tøj
-
Sproglige og retoriske virkemidler MED ELEVEKSEMPLER 2025.docx
-
I skal have styr på de sproglige virkemidler, som vi arbejdede med i sidste dansklektion. Øv jer også på virkemidlernes betegnelser (anafor, epifor.... besjæling, metafor osv.)
-
Uge 35Sæt jer i disse makkerpar i denne lektion og resten af ugen:-)
-
I skal have valgt emne og medbringe mindst 10 linjers udkast til jeres tale. Øverst på talen skal I formulere, hvad I vil overbevise om.UDKASTET SKAL VÆRE PRINTET
-
Husk at medbringe dit talepapir/tale på print. Der er ingen adgang til mobil/computer, når du holder talen
-
Vigtigt at I har fundet eller lånt en god roman eller biografi på dansk, som I medbringer i dag!!!Der skal læses i den samme bog hver dag i forskellige lektioner. Vi begynder i dag!
-
Vælg hvilken sang, du vil anmelde: Selve sangteksten og gruppe- eller sangernavn skal lægges ind på elevfeedback aftenen før. Des tirsdag aften, inden du går i sengAllerøverst skriver du 3 linjer om, hvorfor den tekst er interessant at anmelde!
-
Meget vigtigt: I skal medbringe jeres yndlingsfrugt (eller grøntsag)
-
Lyt til din sang! og skriv desuden nogle ideer ned til din anmeldelse (fx. er der et tekststykke, som gør særligt indtryk, er der nogle metaforer i teksten, som er stærke/irriterende, eller et særligt gennemtrængende instrument?, hvordan sætter sang
-
Medbring et kort afsnit - som minimum 3 linjer, hvor du har skrevet videre på dit udkast fra i går
-
Tjek min feedback I lectio - klar senest kl 21 dagen før
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1248/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76053566014",
"T": "/lectio/1248/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76053566014",
"H": "/lectio/1248/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76053566014"
}