Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Silkeborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Almen Sp.forst. -
|
|
Lærer(e)
|
Esben Harboe Odgaard, Steen Bohn Christoffersen
|
|
Hold
|
2025 25 ap/G19 (G19 ap, G19 ap almen, G19 ap la)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Almen sprogforståelse (AP)
AP består af Latindelen (med EHO) og Almendelen (med SC).
Kære elev. Her er hvad du skal kunne til AP-eksamen:
Generelt for både almendelen og latindelen:
1) Du skal kunne lave en syntaktisk analyse af en sætning, dvs. identificere alle de led en given sætning er sammensat af (V, S, SP, DO, IO, A, K), og kende de latinske betegnelser for sætningsleddene og herunder også kunne identificere ledsætninger og deres ledfunktion (S, DO, A, SP).
2) Du skal kende følgende ordklasser og deres latinske betegnelser: verbum, substantiv, adjektiv, adverbium, pronomen, præposition og konjunktion.
3) Du skal kunne identificere semantiske skemaer i en tekst.
4) Du skal kunne identificere sproghandlinger i tekster og skelne mellem selvfremstillende, regulerende og informerende sproghandlinger.
Specielt for latin:
1) Verber: Du skal kende personendelserne og infinitiv og vide hvordan de bruges.
2) Substantiver og adjektiver: Du skal vide hvilken kasus sætningsleddene står i på latin og kunne foretage en simpel oversættelse til og fra latin.
3) Du skal kunne genkende latinske låneord i dansk på deres præfikser og suffikser.
Om selve eksamen i almen sprogforståelse på Silkeborg Gymnasium i 2025:
Eksamen i almen sprogforståelse foregår fredag den 24. oktober og kan ses i Lectio.
Eksamen er skriftlig og varer to timer. Man skal sidde på sin plads og være klar til at modtage eventuelle mundtlige instrukser et kvarter før tid. Prøven finder sted i hallen.
Opgavesættet består i et hæfte med tekster på dansk, engelsk og latin og dertilhørende spørgsmål og opgaver. Du vil også blive bedt om at demonstrere din viden i tekster som du selv producerer. Opgaverne besvares med blyant eller kuglepen som man selv medbringer. Computer og mobiltelefon skal være slukket og lagt væk under eksamen. Det er ikke tilladt at lytte til musik og se film under prøven. Af hjælpemidler må du medbringe hvad du har fået udleveret af bøger og dokumenter af dine lærere i løbet af kurset, foruden dine egne noter. Det er ikke tilladt at medbringe andre bøger, fx ordbøger. Hvis du har elektronisk materiale, fx egne noter eller materiale fra Sprogenes veje, som du gerne vil bruge ved eksamen, skal det printes ud og medbringes på papir.
Hvis du er ordblind, kan du efter aftale med din læsevejleder få lov til at bruge elektroniske hjælpemidler og få ekstra tid til eksamen.
Prøven dækker både almendelen og latindelen af almen sprogforståelse, og man skal kunne bruge de ting som man har lært i den ene del, i den anden og omvendt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Jeres lektier til denne lektion kan ses på forsiden af Minlæring. Husk at scrolle op og læse både tekst og instruktioner, inden I begynder at lave øvelserne. Her er link til lektien i MinLæring, hvis det er nemmere (husk at logge ind med jeres Uni-lo
-
Myte 1 - Fortællingen om Romulus og Remus.pdf
-
Øvelse i latin køn.docx
-
Husk AP-latin hæftet
-
Husk AP-latin-hæftet og noget at skrive med. Jeg anbefaler fortsat, at man anskaffer sig en mappe til papirerne :)
-
Medbring selvfølgelig den bærbare plus meget gerne musikanmeldelsen i papirform (som jeg gav jer i sidste dansktime). Vi arbejder med dansk i denne time - og AP i dansktimen på onsdag. Herunder jeres makkerpar i denne uge, til orientering:
-
Keld Rud, Brødrene Young_farvet lærerversion.docx
-
Medbring AP latin-hæfte og kladdehæftet, som I fik udleveret sidste gang
-
Skærmbillede 2025-08-21 kl. 11.30.56.png
-
Ingen lektie. Lektionens fokus: Ordklasser igen (men nu også pronominer, præpositioner og konjunktioner). Vi ser på Harry Potters ordklasser også. Vi ses! /SC
-
Lektie: I skal besvare “Lektion 5: Lektiehandout_I Østen stiger Olsen op”, som I finder i jeres AP-OneNote. Bemærk, at I skal lave øvelsen, printe arket inden timens start og medbringe besvarelsen til lektionen.
-
Skærmbillede 2025-08-21 kl. 11.42.17.png
-
Ingen lektie. Medbring AP-Survival Kit.
-
Skærmbillede 2025-09-02 kl. 10.34.03.png
-
Ingen lektie, men medbring kampklar bærbar.
-
Husk AP latin-hæftet, kladdehæftet og AP survival kit
-
Læs, i jeres AP Almen-Survival Kit, siden om "Sproglig karakteristik i AP" (det er den fjerdesidste side). I timen skal vi bruge denne viden på konkrete tekster PLUS lave øvelser i tekstproduktion ligesom man skal til AP-eksamen.
-
Ingen lektie, men medbring en selvvalgt roman/biografi på dansk til Læsekvarter. I timen: læsning + AP-rest fra sidst (eksamensøvelse) og Tobias Rahims ordklasser
-
Ingrid holder elevsamtaler med ca. fem elever
-
Husk AP latin-hæfte, kladdehæfte og AP survival kit.
-
Husk roman til læsekvarter
-
Skærmbillede 2025-09-02 kl. 10.43.16.png
-
Husk AP latin-hæfte, kladdehæfte og AP survival kit
-
Husk roman til læsekvarteret
-
Ingen lektie. Lektionens fokus: Tværsprogligt arbejde og sprogleg: Gæt dig frem!
-
Læs på s. 14 i AP latin-hæftet om præpositionsforbindelser, så du kan forklare, hvad en præpositionsforbindelse består af, hvilket sætningsled den er og hvilken kasus, styrelsen skal bøjes i.
-
I skal besvare “Lektion 14 - Vi genopfrisker sætningsled”, som I finder i jeres AP-OneNote. Bemærk, at I skal printe arket, lave øvelsen og medbringe besvarelsen til lektionen.
-
Orddannelse - Latin i moderne sprog.pdf
-
Træningsprøve inden AP-eksamen - RETTEARK.docx
-
AP 2025, Kapitel 2.pdf
-
Kompendium 1 AP latin 2025, 16 sider.pdf
-
Træningsprøve inden AP-eksamen 2025.docx
-
Træningsprøve inden AP-eksamen 2025.pdf
-
Her er vejledning til eksamen i AP, 2025-26 (ikke lektie, men skal være læst igennem inden eksamen): Vejledning i eksamen i almen sprogforståelse på Silkeborg Gymnasium i 2025.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
33 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1248/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76053566766",
"T": "/lectio/1248/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76053566766",
"H": "/lectio/1248/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d76053566766"
}