|
Titel
7
|
Kvindeperspektiver i Det moderne gennembrud
I dette forløb er der blevet arbejdet med den kulturelle og litterære periode, Det moderne gennembrud, og hvordan den – med Georg Brandes’ ord – skulle sætte problemer under debat.
Fokus har været på datidens kvindeperspektiv, og de problemer som omhandler kønnene, herunder kønsroller, ligestilling, kvindefrigørelse, sædelighedsfejden og kvindelig seksualitet.
Desuden er der blevet arbejdet med begreber som realisme, naturalisme og impressionisme.
Forløbet mundede ud i et tematisk perspektiveringsprojekt, hvor eleverne trak tråde mellem kvindeperspektiverne i Det moderne gennembrud og kvindeperspektiver i moderne tids litteratur og kunst.
Forløbet havde fortrinsvis et litterært perspektiv.
Fagtekster
- Kapitler i Mimi Sørensen & Mads Rangvid ”Brug Litteraturhistorien” (e-bog, systime): ”Da Danmark blev moderne”, ”Litteraturens moderne gennembrud”, ”Retninger i Det moderne gennembrud”, ”Mande- og kvinderoller til debat”, ”Impressionismen og Herman Bang” (4,7 sider)
- Uddrag fra Georg Brandes: ”Indledning til Hovedstrømninger” (0,6 sider)
- Lærerproduceret PowerPoint
Skønlitteratur
- Novelle: Olivia Levison: ”Støv” (1885) (1,7 sider)
- Novelle: Herman Bang: ”Den sidste balkjole” (1887) (2,7 sider)
- Maleri: Vilhelm Hammershøi: ”Stue i Strandgade med solskin på gulvet” (1901)
- Drama (uddrag, 2. handling, 6. møde): Bjørnstjerne Bjørnson: ”En hanske” (1883) (2,8 sider)
- Film: ”Et dukkehjem” (1974) + dramaet af Henrik Ibsen (1879) bruges til at finde citater, det er ikke blevet læst i sin helhed
Eleverne har læst og arbejdet med 1 af de følgende 2 og hørt oplæg fra andre grupper om den anden:
- Roman (uddrag, s. 77-86): Amalie Skram: ”Forraadt” (1892) (9,3 sider)
- Novelle: Victoria Benedictsson: ”Ud fra Mørket” (1888) (8,1 sider)
Supplerende tekster
- Kap. ”Argumentation” i Dansk i tiden (5 sider)
Perspektiveringstekster
- ”TIDSLINJE 7 vigtige begivenheder i kvindekampens historie” https://www.dr.dk/historie/webfeature/kvindekamp
Eleverne har læst og arbejdet med 1 af de følgende 4 og hørt oplæg fra andre grupper om de andre 3:
- Bog (uddrag): Jørgen Leth: Kokkens datter (2006) (2,9 sider)
- Digte: Vita Andersen: ”Hvad tror du jeg tror”, ”Lænken om min hals” og ”Vær dig selv” (fra Tryghedsnarkomaner, 1977) (3,6 sider)
- Billede: Anne-Grethe Bjarup Riis: ”Ordinary hooker with career spoiler” (2006)
- Digt (uddrag): Cecilie Lind: Mit barn (2019) (2,6 sider)
Sider i alt: 44
_____________________________________________________________________
Faglige mål + kernestof
- Demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- Analysere, fortolke og perspektivere fiktive i flere medier
- Læsning af en afgrænset periode
- Kanonforfatter: Herman Bang
Arbejdsformer
- Tekstanalyse (i grupper)
- Klassesamtale
- Læreroplæg
- Projektarbejde (perspektivering)
|