Holdet 2a bi (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Silkeborg Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e) Maja von Tangen Billeskov
Hold 2024 25 bi/a (2a bi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Om celler
Titel 2 Tarme med charme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Om celler

Formål:
Formålet med forløbet har været at introducere til den biologiske metode, herunder at kunne udføre eksperimenter i laboratoriet samt at bearbejde kvalitative og kvantitative data. i forlængelse heraf har forløbet også fungeret som en introduktion til brugen af fagbegreber og teori i analysen og diskussionen af det eksperimentelle arbejde, med afsæt i teori vedrørende livets opståen, cellers opbygning og enzymers funktion.

Eksperimentelt arbejde:
Ananas og enzymer
Osmose i kartofler

Læst stof:
Biologi i udvikling, C-niveau 2.udgave, af Marianne Frøsig et al.: s.9-10 (om liv), s.10-13 (om liv på jorden), s.14-18 (om celler),  s.19-21 (om enzymer), 21-24 (Cellemembranen og transportprocesser), s.24-27 (om osmose + aktiv transport)

Uddrag fra: Da håndvask blev en videnskab af Gunver Vestergaard: https://videnskab.dk/kultur-samfund/da-haandvask-blev-en-videnskab/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=6jiANfg5ZTo (om enzymer)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=BDDqY7IZhxQ&t=176s (Osmosis Animation and Experiments)

Forsøgsvejledning til forsøg med ananas og enzymer
Forsøgsvejledning til forsøg med osmose i kartoffelceller


Kernestof:
-Cellebiologi: ordordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser.
-Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer.
-Enzymer: Overordnet opbygning og funktion.

Supplerende stof:
-Bioteknologi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tarme med charme

Formål:
I forløbet har vi arbejdet med opbygningen af makromolekylerne, samt fordøjelsessystemets opbygning, herunder nedbrydning og optagelse af de forskellige makromolekyler. Derudover har vi set på blodsukkeret og sammenhængen i mellem forskellige fødevare og udviklingen af blodsukkeret.
Endeligt har vi også anvendt matematiske værktøjer til at lave enkle matematiske repræsentationer af vores forsøgsresultater.

Eksperimentelt arbejde:

Fordøjelse ved enzymer (eleverne har selv valgt, hvilke to ud af tre mulige forsøg, de har udført).
Blodsukkermåling

Læst stof:
Biologi i udvikling, c-niveau af Marianne Frøsig et al.: s.55-62 (om kosten og kulhydrater), 62-64 (om proteiner), s.64-67 (om lipider), 72-76 (om fordøjelsessystemet), s.77-78 (om næringsstoffernes optagelse og tyktarmen), 79-82 (om blodsukker),

Forsøgsvejledning til forsøg om fordøjelse ved enzymer
Forsøgsvejledning til blodsukkermåling

Kernestof:
-Makromolekyler: overordnet opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider og proteiner.
-Fysiologi: Oversigt over kroppens organsystemer, et udvalgt organsystems opbygning og funktion.

Supplerende stof:
-Sundhed, sygdom og medicin.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer