|
Titel
2
|
Æstetik og lamper (produktdesign)
- dette forløb i produktdesign undersøger japansk og marrokansk æstetik med udgangspunkt i lanternen.
Æstetik er læren om hvad vi oplever og vurderer som smukt og behageligt for sanserne. F.eks. farver og former.
Spørgsmålet er: Er æstetik kulturbestemt og dermed foranderligt alt efter hvor eller hvornår man definerer noget som smukt? Eller er æstetik derimod eviggyldigt - noget som man kan værdsætte på tværs af kulturer og perioder - f.eks. i klassisk design og klassisk æstetik? Eller i særligt smukke proportioner? - jf. Et symmetrisk ansigt eller særlige proportioner (f.eks. "gyldne snit") hyldes ofte som "divine" eller særligt smukke. Omvendt lever vi en periode i historien, hvor det skæve (jf. dekonstruktivismen) og blandformer blomstrer - måske med ønsket om at skille sig ud og blive set?
I dette forløb kigger vi som nævnt på hhv. japansk og marokkansk æstetik i et forløb om lamper (lanterner). Vi perspektiverer kort japansk æstetik til minimalismen, modernismen og PH-lampen, herunder med Poul Henningsen og hans moderne tilgang til lampedesign, der skulle sortere lyset med et nyt skærmsystem og dermed løse et designproblem.
Vi kategoriserer den ornamenterede og farverige æstetik fra Marokko i relation til maksimalismen - med lille sidespring til Art Nouveau omkring 1890-1915 (som netop også har farverige lamper, dog med genkendelig ornamentik med blad- og naturformer).
I relation til kultur undersøger vi følgende termer: "horror vacuii", "amor vacuii", "ma" og "wabi sabi".
Vi har fokus på designprocessen og gennemgår ord som Double diamond, divergent- og konvergent tænkning, C4 og C6 modellen, samt iteration.
Kerneord i dette forløb: Grundbelysning, funktionslys og stemningslys, indirekte og direkte lys, diffust lys, design problem og hoved greb, observation, research, moodboard og persona, Minervamodellen og målgrupper, omvendt brainstorm, mockup og prototype.
Praktiske opgaver:
a) Indledende undersøgelser af diverse typer af belysning og lys.
b) Elever ideudvikler form på "Akari" lanterner ved at "doodle" abstrakte former i kontrastpar: f.eks. organisk/geometrisk, symmetrisk/asymmetrisk, høj/bred, åben/lukket, dynamisk/statisk.
c) Elever bygger fire små lanterner (ca. 15X15 cm.) i silkepapir, ståltråd, lim og pinde. Resultaterne afprøves i en lyskasse, hvor elever tester sammenhængen mellem form og lys. De rangerer lamperne fra mest vellykket/æstetisk til mindst vellykket/æstetisk.
d) Elever ser video om formålet med geometriske mønstre i islamisk kunst. Vi perspektiverer de farverige mønstre med frygten for tomhed - horror vacui.
e) Elever laver mønster til lanterne som skæres i pap og silkepapir. Der arbejdes med passer, blyant og hobbykniv.
f) Resultaterne testes og fotograferes i lyskasser.
g) Herefter skal eleverne designe en 3. lampe til en virkelig café efter eget valg. De anvender følgende fremgangsmåde:
1) Collect:
Analyse: Fysisk omgivelser.
Evt. observation, foto eller interviews på stedet.
Research på lamper og målgruppe
2) Comprehend:
Persona (lav collage på PC med kernegæsten på caféen)
3) Conceptualize
Ideudvikling
Skitser
Præsentation
4) Evt. create (hvis tid til det).
Instruktion til elever:
Med udgangspunkt i designproblem og hovedgreb i den grønne kasse forneden, skal I nu planlægge og delvist gennemføre en designproces, som spænder over dagens modul, og tre yderligere moduler.
Arbejdsform: Grupper af tre
Produktkrav: Ideelt set én model af lampe – gerne en pendel, skala 1:1
Derudover yderligere krav: I skal udføre og gemme følgende til en senere præsentation af projektet
• Eksempler på professionelle lamper fra jeres research (husk at nedskrive navn på model/designer). Se i øvrigt liste sidst i dette dokument på kendte lampedesigns.
• Min 4 skitser/visualiseringer af lampen.
• Fotos som I har taget af caféen
• Analyse af caféen (se analysemodel næstsidst i dette dokument).
• Et foto af lampe modellen indsat i et billede fra caféen (brug Photoshop el.).
Materialer:
Karton, silkepapir, snor, pinde, lim, hobbykniv, elpærer, vandfarve, rislamper – og hvad I ellers kan finde hjemme eller i designlokalet.
Designproblem:
Marokkansk, japansk og dansk æstetik er meget forskellige og udspringer af forskellige kulturer og kan være svære at integrere med hinanden eller sælge til samme publikum.
Hovedgreb:
Hvordan Kan man fusionere japansk og marokkansk æstetik i en lampe på en måde, der kan sælges til skandinaviske kunder og hænge i en selvvalgt café i Aarhus C (ikke Viby).
Evaluering:
Jeres evne til at anvende inspiration i jeres proces (lanterner mv.):
Jeres evne til at løse designproblemet
Jeres evne til at lave skitser og udvælge gode/dårlige skitser
Jeres evne til at forholde jer til form, funktion og æstetik i jeres designproces.
Jeres evne til at formidle designprocessen fra research til produkt.
ANALYSE AF FYSISKE OMGIVELSER (findes ikke i grundbogen):
FORM:
Hvilken form, har rummet?
Stedets type og form (symmetrisk/asymmetrisk, geometrisk/organisk, stort/lille, åbent/lukket)
Hvordan er rummets gulv, vægge og loft udformet og hvilken rumlig oplevelse giver det?
Hvordan spiller inventar og udsmykning med eller mod rummets form? (inventar: f.eks. skilte, lys, lamper, møbler).
Farver?
FUNKTION:
Hvordan er stedets primære funktion tænkt, og fungerer det godt i praksis?
Hvordan oplever mennesker rummet med krop og sanser, og hvordan er funktionen tilpasset mennesket?
Materialer? Og effekt af disse på stedets funktion?
Bæredygtighed:
• Materialer (naturlige, lokale, genanvendelige?).
• Social bæredygtighed
Oplevelse og stemning:
• Stemning (rart/ubehageligt, trygt/skræmmende, spændende/kedeligt, hyggeligt/skummelt)
• Møbler, belysning, gulv, vinduer (sol/skygge).
KOMMUNIKATION:
Hvilken målgruppe er stedet beregnet til, og hvem bruger det i praksis?
Hvilken betydning har den geografiske og historiske kontekst for stedets form, funktion og kommunikation?
Forslag til videre søgning - lamper
PH-lamper
• Slotsholmlampen 1921
• PH Glaspendel 5/5 (1926)
• PH Bordlampe 3/2 (1927)
• PH 2/2 Spørgsmålstegnet (1931)
• PH Bombardement 5-armet lysekrone (1930’erne)
• PH Tivolilampen (1942)
• PH Spirallampen (1942)
• PH Kuglen (1957)
• PH Tallerkenlampen (1958)
• PH 5 (1958)
• PH Koglen (1958)
• PH Kontrastlampen (1962)
• PH 4/3 (1966)
Andre designklassikere
• Arne Jacobsen (1902-1971):
o AJ Eklipta væglampen, ude/inde (1959 til Rødovre Rådhus)
o AJ- lampen som gulv-, bord- og væglampe (1957 til SAS Royal Hotel)
o AJ-Pendel (1958)
• Vilhelm Lauritzen (1894-1984):
o Radiohuspendel (1940’erne)
• Le Klint A/S (fra 1943):
o Bordlampen model 343 1948, designet af Gunnar Biilmann-Petersen (1897-1968)
o Le Klint Sax 1952, designet af Erik Hansen (1916-1982)
o Gulvlampe 1979, designet af Flemming Agger (f.1944)
o Swirl serie lamper 2014, designet af Øivind Slaatto (f.1978)
o The Bouquet 2007, designet af Sinja Svarrer Damkjær (f.1982)
• Verner Panton (1926-1998):
o Moonlampe (1960)
o Fun Design (1964)
o Flowerpot (1968)
o Spiral SP01 (1969)
o Globe Pendel (1969)
o Panthella (1971)
o Wire (1972)
o Pantop Portable (1980)
Yngre designeres lamper
• Louise Campbell (f.1970):
o My Moon (1998 sammen med Malene Reiztel)
o Campbell (2004)
o Collage (2005)
o Shine (2012)
o LC Shutter
• Cecilie Manz (f.1972):
o Caravaggio Pendel (2005)
o Mingus (2012)
• Isabel Ahm og Signe Lund:
o Musling Pendel (2019)
• Rikke Frost (f.1973):
o Caleo Original (2019)
Pensum:
-Katrine Charlotte Busk og Jane Yde: Design og arkitekturbogen. Columbus, 2022: Kapitel 2.2, ss. 47-52 om "lysmageren" (P.H.), kapitel 1, ss. 11-32 om designprocesser og metoder.
-Jesper Bek: Design og arkitektur, Lindhardt og Ringhof: Ss. 28-22 om lamper og produktdesign, æstetik som designparameter s. 78, analyseskema til produktdesign s. 150-152.
- Handouts om "persona collage", "Minerva", "moodboards", "skitser som ideudvikling" (se mappen i Teams).
Videos:
-Udforsk Wabi-Sabi hos Muubs og find skønheden i det uperfekte
https://www.muubs.com/da/stories/wabi-sabi/
-The concept of ma is at the heart of japanese minimalism (4:19 min.): https://www.treehugger.com/cultural-concept-ma-heart-japanese-minimalism-4858440
-Vitra Akari Lights | Isamu Noguchi | Modern Paper Lamps | nest.co.uk
srsltid=AfmBOop5eWzIxxZ_qHrQitgUMm-kisgXcnl38JtzchynTCwgU6y_8JSh
-Se hvordan Akari lamper laves/See how the Vitra Akari Light Sculpture Collection is made: https://www.nest.co.uk/vitra-akari-light-sculptures?
-The complex geometry of Islamic design - Eric Broug: https://www.youtube.com/watch?v=pg1NpMmPv48
-Danmarks næste klassiker, sæson 2, episode 4 (om lampen): https://www.dr.dk/drtv/se/danmarks-naeste-klassiker_-lampen_380523
-Poul Henningsen: Philosophy of light (Kort film om PH og PH's lampedesign: https://www.youtube.com/watch?v=CFB4qgGTtMo&t=6s
|