X - Viborg Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
X - Viborg Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2ayTy (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
X - Viborg Gymnasium
Fag og niveau
Tysk B
Lærer(e)
Bodil Munk
Hold
2024 Ty/ay (
1ay Ty
,
2ay Ty
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
1. Introforløb
Titel 2
2. Soziale Ungleichheit
Titel 3
3. Rache, Schuld & Totschlag
Titel 4
4. Sprachschule Bremen
Titel 5
6. Rebellion oder Anpassung
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
1. Introforløb
Intro-forløb om Hobbys
Formål:
Brobygning til emne, de kender fra grundskolen, og brobygning til AP.
Opbygning af ordforråd, produktive og receptive færdigheder trænes på et enkelt niveau.
Materiale:
Wortschatz til billedbeskrivelse
sang af Munich Supercrew:
https://www.youtube.com/watch?v=Bwxv-KKr0BQ
(lyrik)
om 4 unge og deres hobby: https://www.pasch-net.de/de/lernmaterial/stadt-leben/besondere-hobbys.html (sagprosa)
Artikel om unges vaner og motiver: Was Jugendliche in ihrer Freizeit am liebsten machen: https://www.t-online.de/leben/familie/schulkind-und-jugendliche/id_62877160/das-machen-jugendliche-in-ihrer-freizeit-am-liebsten.html (sagprosa)
skriftlig aflevering: podcast om elevernes egen hobby
digitalt adgang til online ordbøger og MinLæring
Indhold
Kernestof:
Hej tyskhold!Jeg glæder mig til at møde jer. I skal sidde i alfabetisk rækkefølge efter jeres fornavn, så jeg hurtigt kan lære jeres navne!
Thema 1.docx
description
Thema 1.docx Gå på linket side 5 i kompendiet. Læs de 4 linjer over billedet af Georg, der dyrker Fingerboarding, og de 4 linjer under billedet.
description
Læs om Feyza og hendes hobby på linket s. 5. Thema 1.docx
description
Georg Ausstieg.docx
description
Halvdelen af holdet læser under linket om Hamudi og hans hobby. Den anden halvdel om Moana og hendes hobby.Hamudi: Anna G., Anna K., Anton, Asta, Astrid, Caroline, Emruzzel, Fenja, Frederik, Frederikke, Gry.Moana: Halil, Helena, Kristoffer, Laurits M
Brug 15 minutter derhjemme på Min Læring / hjælpeverber.
Anna G. præsenterer 1ay's statistik over fritidsaktiviteter.
Brug igen 15 minutter på hjælpeverber på Min Læring derhjemme. Hvis du har løst alle opgaverne, så slet besvarelserne, for så kan du nemlig løse dem igen. De skal sidde lige i skabet!
Ordforrådstest i forhold til emnet HOBBY. Se kompendiet igennem, lyt til videoerne og træn ordforråd. Øv fortsat syntaktisk og morfologisk analyse plus verbernes tempus. Thema 1.docx
description
Småord 1g.docx
description
Medbring jeres hæfter.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
1. Prøve hj.vb.
06-12-2024
2. Ausstieg Hobbys
11-12-2024
3. Mein Hobby
19-12-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
2. Soziale Ungleichheit
Fokus:
a) brug af verdensmål
b) arbejde med aktuelt Landeskunde-emne herunder indsigt i Tyskland som Sozialstaat
c) arbejde med ordforråd til emnet
d) arbejde multimodalt
Weltziele 1 keine Armut, 10 weniger Ungleichheit
Billeder af Ungleichheit til billedbeskrivelse.
Kinderarmut in Deutschland: https://www.zdf.de/kinder/logo/kinderarmut-in-deutschland-102.html (sagprosa)
Arm und reich in Deutschland, slow german,https://slowgerman.com/2020/12/15/arm-und-reich-in-deutschland-sg-223/ (sagprosa)
Was Kinderarmut in Deutschland bedeutet: https://www.zdf.de/kinder/logo/kinder/logo/kinderarmut-einfach-erklaert-100.html, animationsfilm (sagprosa)
Bildungschancen der armen Kinder:
https://www.youtube.com/watch?v=wrn1_z9Jue4
, animationsfilm (sagprosa)
15 Jahre Armut, https://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/panorama3/15-Jahre-Hartz-IV-Wie-erleben-Kinder-Armut,kinderarmut440.html Tyras Geschichte (sagprosa)
StraBenjugendliche, Zieht euch warm an, Fluter. https://www.fluter.de/stra%C3%9Fenjugendliche-deutschland-bericht 3 afsnit: Heute male ich mich...; Als Frau ist es ...; Freundschaften gibt es... (sagprosa)
Digitalt online-materiale:
Ordbogen.com
, ABC-ordbogen, Min Læring (grammatikprogram)
Indhold
Kernestof:
Podcast retur.Nyt emne.
Bilderbeschreibung armes Kind.docx
description
Mindmap.docx
description
logo!: Kinderarmut in Deutschland - Was dagegen getan werden kann
Lyt til animationsvideoen på siden. Husk, du kan skrue ned for tempoet.logo!: Kinderarmut in Deutschland - Was dagegen getan werden kann
ZDF Logo.docx
description
Den bestemte artikel og kasus soziale Ungleichheit.docx
description
Slow german antonymer.docx
description
Vælg 10 tyske ord ud fra listen. Lær dem udenad!ZDF Logo.docx
description
Lyt derhjemme til Slow German igen. Slow german antonymer.docx Find i teksten: 1 x neksus, 2 x adjektiv, 3 x bestemt artikel.
description
Anna G og Fenja står for en Vergissmeinnicht med gloser fra Slow German-teksten.
Slow German Sätze beenden.docx
description
Udfyld vedlagte: Bildungschancen Wortschatz.docx
description
Bildungschancen Video Aufgaben.docx
description
Schultüte.docx
description
WORTSCHATZ Bilderbeschreibung.docx
description
Se videoen igen derhjemme og færdiggør arbejdsspørgsmålene til animationsvideoen. Bildungschancen Video Aufgaben.docx
description
William står for en Vergissmeinnicht.
Ausstieg Bildungschancen.docx
description
Aufgaben Mittwoch.docx
description
Der kommer en prøve, hvor både emne-ord til vores tema og almindelige ord testes. Syntaktisk analyse testes også. Det vil sige, at I hjemme skal se jeres tekster/videoer og arbejdsdokumenter igennem, ligesom I også skal træne småordene, som ligeledes
Prøve retur.
Vi repeterer modalverber.Vi fortsætter med vores emne. I skal optage et interview, som skal uploades på lectio. Medbring gerne earpods.
Bürgergeld.docx
description
Wir werden uns mit Tyras Geschichte beschäftigen. Tyra 1.docx
description
Modalverber øves igen. Løs vedlagte øvelse. Det er næsten den samme som i torsdags, men jeg har lavet lidt om på person og tid. Modalvb bøjninger og billeder.docx
description
Ingen lektier.
Tyra 2.docx
description
Alt efter, hvor langt I er med Tyra, arbejder I enten med Tyra 2 eller Tyra Ausstieg. Begge dele, hvis I kan nå det. I uploader under opgaver, hvad I får lavet.Når I nu ikke har jeres hæfter, må I dels bruge jeres hukommelse, dels videoen, naturligvi
Modalverber: arbejd med modalverber og upload det under opgaver. I bliver nødt til at oversætte sætningerne for at kunne forstå pointen.
description
Vi afrunder Tyra, så se evt. videoen igen og/eller læs dine dokumenter igennem. Jeg ved, at noget står i jeres hæfter, så repetér det, du har. Endvidere runder vi modalverberne igen igen! Hvis du ikke har styr på dem, skal du øve dig på Min Læring.
description
Vi skriver videre på de små modalverbumshistorier.Vi går videre med en ny og også den sidste tekst under temaet Soziale Ungleichheit
Soziale Ungleichheit StraBenjugendliche Text.docx
description
Der kommer en lille prøve om modalverber, så øv derhjemme. Vær særlig opmærksom på forskellen mellem betydningen af dürfen og müssen.
hypotaktiske konjunktioner og øv 25.docx
description
Beskriv det allersidste billede i StraBenjugendliche-teksten. Skriv det ned.
Øv dig på de 10 hypotaktiske konjunktioner, så du kan dem udenad.
Læs i Strassenjugendliche-teksten linje 45 - 53, Momo 1. Oversæt og find de hypotaktiske konjunktioner i teksten. Der er gloser linje 55 - 60.
Momo 1.docx
description
Momo 1,2.docx
description
Vergissmeinnicht Frederikke og Sofie.
Læs videre i Momo 1: linje 62 - 80. Gloser: linje 82 - 84. Det er et længere stykke, så I skal bruge lang tid på at læse det derhjemme. Husk, sproget er præget af slang, så det kan være svært at forstå, men keine Panik, vi arbejder med teksten i modu
Plan: vi skal dels arbejde med Momo 1 og opgaverne B og C fra tirsdag. Dels med Momo 2.
Momo 2b.docx
description
Momo 2 læses. Linje 88 - 97.
Vergissmeinnicht: Selma og Liva
I Momo 2 læses linjerne 98 - 102.
Dokumentet fra i onsdags skal I have lavet færdigt hjemme. Nogle af jer var kommet langt, andre knap begyndt. I skal altså stille spørgsmålene til de svar, jeg har givet. Det handler om stykket Momo 2, linje 88 - 97. Momo 2b.docx
description
Momo 2,c.docx
description
Krea Soziale Ungleichheit 25.docx
description
Læs resten af Momo 2, dvs. linje 103 - 110.
Minlæring
Afsnit
Wortschatz zu Märchen.docx
description
Ordlege og Margretheskål ift Soziale Ungleichheit.Scrabble.
Momo 3 25.docx
description
Læs hjemmefra halvdelen af Momo 3, linje 116 - 125.Soziale Ungleichheit StraBenjugendliche Text.docx
description
Momo 3 anden del vb led.docx
description
Læs resten af Momo 3, dvs. linje 126 - 134. Markér alle verber i dette tekststykke.
Ausstieg aus dem Thema Soziale Ungleichheit.
Ingen lektier
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
4. Hæfter nov - feb
10-02-2025
Bürgergeld
20-02-2025
Tyra
26-02-2025
modalverber
26-02-2025
5. Prøve modaler
12-03-2025
6. Lied og arbejdsark
02-04-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 29
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
3. Rache, Schuld & Totschlag
Fokusområde
a) genrekendskab
b) analyse og fortolkning af tekster (multimodalt) fra krimigenren
c) opbygning af relevant ordforråd
F. v. Schirach: Anatomie, DNA (Schuld, Tyskforlaget, 2013) (prosa)
filmatiseringen af von Schirachs tekst Anatomie (film/fiktion)
SOKO, Hamburg, Tödlicher Hass, https://www.zdf.de/play/serien/soko-hamburg-102/toedlicher-hass-100?staffel=6 (film/fiktion)
Digitalt online-materiale:
Ordbogen.com
, ABC-ordbogen, Min Læring (grammatikprogram)
Indhold
Kernestof:
Anatomie Einstieg 25.docx
description
Vi påbegynder et emne med titlen Rache, Schuld & Totschlag.Vi begynder med teksten Anatomie. Her læser I som lektie linje 1 - 21.
1y ser krimi SOKO.SOKO HH Folge 6. Tödlicher Hass
Anatomie 2. Læs s. 1, linje 23 - s. 2 linje 10.
1a ser krimi SOKO
Anatomie 3. 1a laver opgaver til 1y.
Vi samler op på SOKO.
Arbejde med 1a's opgaver + Ausstieg aus dem Text. Anatomie sidste del.docx Anatomie Ausstieg.docx
Læs resten af Anatomie, dvs s. 2, 12 - 2, 33.
Filmatiseringen af Anatomie.
Ingen lektie.
DNA.pdf
description
Wiederholung Anatomie.docx
description
Hej med jerJeg glæder mig til at se jer igen!Vi skal jo snart på sprogskolerejse. Det bliver godt!Som lektie til tirsdag skal I tænke over, hvem I gerne vil bo sammen med på vores tur til Bremen. Som udgangspunkt bor I sammen to og to, men mere derom
Repetér de 10 hypotaktiske konjunktioner. Vi kan lige nå dem inden fællesarrangementet. hypotaktiske konj.docx
description
Læs DNA om til s. 40,16. Vi læser om, hvordan manden forulemper Nina på badeværelset. Thomas kommer Nina til undsætning. Det ender med, at de dræber manden. DNA.pdf
description
DNA udfyld 39 40.docx
description
Kort info om sprogrejse.
Læs i DNA 40,17 - 40,41. Her handler det om, hvad de gør, efter manden er død.
Læs resten (næsten) af DNA, dvs. fra 41,1 - 42,37. Det er vigtigt at læse vedlagte dokument. DNA Storyboard 2ay 2025.docx
description
Brev før sprogrejse 25.docx
description
Fremlæggelser af DNA
Wortschatz Referat.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
4. Sprachschule Bremen
Forløb 4 inkl. rejsen udgør 17 %
Fokus:
a) mundtlig sprogfærdighed og kommunikativ kompetence
b) erlebte Landeskunde
Før sprogrejsen til Bremen:
Arbejde med anvendelsesorienteret sprog: høflighedsudtryk, retningsbestemmelser/vise vej, udtryk vedr. klokken, køkken/mad, personbeskrivelse.
Die Bremer Stadtmusikanten, Brüder Grimm (fiktion)
Under sprogrejsen:
Undervisning på sprogskole af tyske lærere, 2 x 90 min i 5 dage
diverse kulturelle arrangementer:
Stadtralley, Besichtigung Botanika, guidet tur på Weser Stadion, besøg på Kunsthalle
Efter sprogrejsen
Arbejde med Bremer Tagebuch
Arbejde med at udtrykke holdninger
Tekst om Stolpersteine, Slow German.de (sagprosa)
Skriftlig opgave i form af podcast Bremer Tagebuch
Digitalt online-materiale:
Ordbogen.com
, Min Læring (grammatikprogram)
Indhold
Kernestof:
Vi zoomer ind på Bremen.
DNA Ende.docx
description
Læs det allersidste stykke af DNA, dvs den sidste side fra Es liess sich nie aufklären.... til og med ..... die Wände gestrichen. Hvilken pointe gemmer sig her? Hvorfor begår de selvmord? Hvorfor skal vi høre, at de lige har malet væggene i deres hje
DNA Find fem fejl Ausstieg.docx
description
Wortschatz Bremer Stadtmusikanten.docx
description
Læs / lyt til Die Bremer Stadmusikanten. Hvilket medie I vælger, er lige meget, blot skal I kende historien, væsentlige gloser plus eventyrets morale. Medbring gerne jeres / familiens Grimms eventyr, som I måske skal finde på loftet eller i kælderen?
Titel
Alltagssprache.docx
description
I arbejder med at færdiggøre jeres videodagbog.
Skrive i hæfte - Haltungen ausdrücken
Arbejde med Stolpersteine. Stolperstein 25.docx
description
Husk, at I ikke får mere tid i modulerne til at færdiggøre jeres dagbog, men jeg har udsat afleveringsfristen.
Haltungen ausdrückenAusstieg Bremen.docx
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Ausstieg DNA
04-09-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
6. Rebellion oder Anpassung
Udgør 17 %
Fokus på, hvordan unge enten gør oprør eller tilpasser sig et diktatur, her det 3. rige.
a) indsigt i, hvordan et diktatur opdrager ungdommen
b) forskellige genrer til belysning af enten modstand eller tilpasning
c) emnerelevant ordforråd
Hitler über Jugenderziehung, Meine Pädagogik ist hart.
https://forlagetcolumbus.dk/boeger/historie/tyskland-fra-roedhaette-til-rammstein/kapitler/kapitel-5/tekster-til-tysk/tekst-3
(sagprosa)
Sophie Scholl:
https://www.zdf.de/kinder/logo/geschwister-scholl-einfach-erklaert-100.html (sagprosa)
Die Weiβe Rose, Brief, Flugblätter V og VI.
Hartnagel, T., Damit wir uns nicht verlieren Briefwechsel 1937-1943 (sagprosa)
https://www.projekt-gutenberg.org/weissros/flugblae/chap005.html
(sagprosa)
https://www.projekt-gutenberg.org/weissros/flugblae/chap006.html
(sagprosa)
Traudl Junge:, WDR, Sendungen.
https://www1.wdr.de/radio/wdr5/sendungen/zeitzeichen/zeitzeichen-traudl-junge-sekretaerin-adolf-hitler-100.html (sagprosa)
Britz A., Kirche im SWR, Scholl vs Junge, https://www.kirche-im-swr.de/?page=beitraege&id=10100 (sagprosa)
Sophie Scholl, Die letzten Tage, 2005. (film/fiktion)
Der Untergang, 2004. uddrag (film/fiktion)
Erklärfilm, Nicht mit uns! – Protest und Widerstand von Jugendlichen im Nationalsozialismus, Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas.
https://www.youtube.com/watch?v=jkSyEgB-8L4
(sagprosa)
Nicht mit uns! Verfolgung von Jugendlichen im Nationalsozialismus,
https://www.verfolgung-von-jugendlichen-im-ns.de/biographies uddrag. (sagprosa)
Zeitklicks: Franz – Proband in die HJ:
https://www.zeitklicks.de/nationalsozialismus/alltag/jetzt-erzaehle-ich/franz-proband-bei-der-hj (sagprosa)
Zeitklicks: Georg Elser:
https://www.zeitklicks.de/nationalsozialismus/verfolgung/widerstand/der-einzeltaeter-georg-elser (sagprosa)
Brecht, B. Schlechte Zeit für Lyrik, Stimpel, Früher und jetzt?, 1991 (lyrik)
Digitalt online-materiale:
Ordbogen.com
, ABC-ordbogen, Min Læring (grammatikprogram)
Indhold
Kernestof:
Stolperstein Wortschatz.docx
description
Genlæs teksten om snublesten. Enten via vedlagte pdf eller den fysiske udgave fra sidste time. Eller lyt via linket. Hav fokus på centrale gloser.
Ausstieg Stolpersteine.
Øv dig på det relative pronomen, evt. via Min Læring. Eller via denne øvelse: Relativt pronomen og personbeskrivelse.docx
description
Einstieg in das nächste Thema.
Adolf Hitler über Jugenderziehung.docx
description
Jugenderziehung Hitler Arbeitsblatt.docx
description
Adolf Hitler über Jugenderziehung.docx Vi skal arbejde med en plus og minusliste. Hvad ville Hitler have på sin plusliste og på sin minusliste? I skal i detaljer forstå ordene. Først tænker I, så gætter I og til sidst slår I op.
description
2ay FF3 2025 grupper.docx
description
Afsnit
Træn hjemme de relative pronominer i nominativ og akkusativ, singularis og pluralis. Der kommer en prøve, som foruden relative pronominer også har fokus på ordstilling, kongruens og Wortschatz.
Prøve retur.
Vi fortsætter med emnet Rebellion oder Anpassung. Som optakt til filmen om Sophie Scholl skal I læse om / lytte til søskendeparret Scholl og gruppen Die Weisse Rose.På nedenstående link eller et andet sted. Blot er det vigtigt, at I har en forforståe
Tænk over det bedste og det værste ved FF3.
Vi fortsætter med filmen om Sophie Scholl, Die letzten Tage. I skal se resten af filmen på CFU. Den er lånt til jer. Den ligger også på Filmstriben. Sidste gang nåede vi at se til minuttal 38:28.
Haltungen Film Sophie Scholl.docx
description
Denkmal der Geschwister Scholl und für die Weiße Rose.docx
description
I skal alle have set filmen Sophie Scholl, die letzten Tage.Vi arbejder videre.
Læs og forstå brev og flyveblad.Flugblatt V Scholl.docx
description
Flugblatt VI mit Aufgaben.docx Derhjemme prøver I at læse dette 6. flyveblad igennem. Efter det må I bruge oversættelsesprogrammer til at forstå teksten. Det er svært, men prøv. Scholl er her bidende og sarkastisk!(Se under opgaver. I arbejder hen im
description
Arbejde med fremlæggelse. fremlæggelse Scholl.docx
description
Når I enten er færdige med jeres præsentation, eller hvis I venter på at præsentere, skal I via vedlagte dokument arbejde med Traudl Junge, som vi arbejder videre med torsdag. Dvs. at dette er jeres lektie til torsdag. Scholl vs Junge 2025.docx
description
fremlæggelse Scholl.docx Husk, at første gruppe starter kl. 13.30, ikke 13:35 i nr. 215!
description
Junge und Scholl. Se lektien fra onsdag.
Scholl Junge Arbejdsark.docx
description
Læs om Junge: Scholl vs Junge.docx Her er dels gentagelser af, hvad I nu ved i forvejen, dels nye perspektiver. (Og vi elsker jo gentagelser!)
description
William og Emruzzel: I bliver taget ud individuelt for at tale med mig om Scholl. Det svarer til den fremlæggelse, som de andre lavede i sidste uge.
Schreibe Im Heft über den Film Der Untergang.docx
Wortschatz Referat.docx
description
Franz Proband Zeitklicks Text.docx
description
Franz.docx
description
Repetér det relative pronomen derhjemme, evt.via Min Læring. Vi HAR arbejdet med det pronomen tidligere! Husk, at nominativ og akkusativ er vigtigst. De af jer, som var fraværende onsdag bedes læses vedlagte tekst om Franz.Alle arbejder videre med ar
description
Franz og relative pronominer.docx
description
Arbeitsblatt Erklärfilm.docx
description
Lav denne øvelse hjemme. Brug først pæren, siden MinLæring/internettet.Relative pronominer 2g 2526.docx
description
Nicht mit uns Präsentation 26.docx
description
Dan hjemmefra 3 sætninger med vilkårligt indhold og med relativt pronomen. Gør dine sætninger enkle.
I løbet af modulet skal jeg se jeres besvarelse af opgave 4 fra opgavearket fra sidst.
I skal de kommende gange arbejde i grupper på 3. Overvej hjemmefra jeres grupper.
Arbejd-selv med jeres gruppefremlæggelser. De fraværende i fredags, Emruzzel og Frederik, går i gruppe med Laurits Boel.
Präsentationen von den Nicht (1).docx
description
Der er fremlæggelser både torsdag og tirsdag i næste uge. Gruppefremlæggelser i 210. Forbered jer i de øvrige lokaler, som jeg har booket. I har ansvaret for at holde tidsplanen. Präsentationen von den Nicht.docx
description
Präsentationen Nicht mit unsOBS ændring i plan: Präsentationen von den Nicht (1).docx
description
Sprich mit deinem Chatbot! Plus evaluering.
Prøve om Wortschatz til emnet Rebellion oder Anpassung, bøjning af verber, relativt pronomen. Så øv derhjemme!Det er en god idé at se og lytte til Nicht-mit-uns-filmen, som vi arbejdede med 13.1.26.Erklärfilm »Nicht mit uns!« – Protest und Widerstand
Selma, Solofa, Liva: Präsentation.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Diverse aug, september, oktober
17-10-2025
Prøve
24-10-2025
Reim Scholl
13-11-2025
Sophie Scholl
26-11-2025
Der Untergang
19-12-2025
Prøve Wortschatz und Rebellion
30-01-2026
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1264/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78657082486", "T": "/lectio/1264/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78657082486", "H": "/lectio/1264/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d78657082486" }