|
Titel
3
|
Martial og romersk epigramdigtning
Formålet med dette forløb er at give eleverne en introduktion til Martial og gennem ham til romersk epigramdigtning og satire (ikke digtgenren). Samtidig er det muligt gennem Martial at arbejde videre med det tema om magtkritik, der løb som en rød tråd gennem fabelforløbet i afslutningen 1g, og vende tilbage til digterens balancegang i kejsertidens Rom, hvor mere eller mindre tolerante kejsere uden videre kunne landsforvise eller endog henrette de undersåtter, der gik ham for nær.
Eftersom det ligger i epigrammernes natur at arbejde med ironi, dobbelttydighed, underforståelse og overraskelseselementer, er de desuden også en givtig, men overskuelig genstand for teksttolkning.
Sideløbende med tekstlæsningen og den derfor nødvendige indføring i nye grammatiske fænomener, skal der også fokuseres på indlæring af bøjninger og af et generelt ordforråd.
Originaltekst
Martial 1.1, 1.19, 1.32, 1.47, 3.43, 6.16, 6.23, 7.3, 8.79, 9.97, 10.8, 10.91
Originaltekst i oversættelse
Egen oversættelse: Martial 9.3
Tacitus, Agricola, 1-3, forordet om historieskriverens vilkår under Domitian (fra "Veje til Rom")
Sekundærlitteratur
”Martial” fra Pluk Dagen, side 261-273
Politikens Bog om Romerne, side 73-84, Kejserrækken fra Nero til Domitian
Perspektiverende litteratur
Holbergs epigrammer:
- 1. bog, nr 6
- 2. bog, nr 34
- 4. bog, nr 14 og nr 17
- 6. bog, nr 46
- 7. bog, nr 4
Johan Hermann Wessel:
- Naar Doris vil sin Haand til mine Læber føre
- Tæl over dine Sind, har du de fulde fem?
- Gravskrift over Ove Gierløv Meyer
- Kierlighed og Smørrebrød
- Gravskrift over Lieutenant Stabel
- Digterens Gravskrift over sig selv
Kernestof: 12 sider
Supplerende stof: 29 sider
|